Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Stiri internationale

In jos 
+58
mtk
Theijs
Katalyn
LanceR
vatmanul
DAS 2011
dan tm
cardinal
alex.alexus.tm
mielutu zburator
Jhonyla
marius664
lapsanszkitamas
alex1987
Vitosa
IonutCFR2009
florin.lifticariu
NicuS
BlueLight
Semafor
Adirmvl
@ndrey
Warrior12
Amiralul
Vlad
calator
EuroNight
Cont dezactivat
Re6/6
baiazid
didinul
Rarau
Luna
Dr2005
riciu
Hurricane
mureseanu_976
rizelgeorgel2004
razvan - trenuri
Costin.H
IonutChircu
cristyadaX
DUAL
Saruman
NiORD
decward
Nesebar
cont inactiv
pannonia express
halmarius
cont dezactivat .
stinky
cristi CFR
Codrut1985
COSTACHE MIHAIL
Adrian78
lovekomotive
mi.tudor
62 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeMar 27 Iul 2021, 01:04

Vorbeste si "nea" Ion ca trebuie sa umple paginile de forum cu parerile lui, se crede el expert peste toata Europa dar el nu stie sa treaca nici strada daca nu are zebra.
Mergi mai baiatule si te impusca ca faci un bine planetei si la toata lumea!
Ce control greu fac ungurii la Lokoshaza? Vorbesti sa te afli in treaba, sunt anumite masuri care se iau la intrarea in spatiul schengen si atat, controlul merge chiar repede.
Ungurii chiar au vrut sa colaboreze cu noi la un moment dat, MAV cu CFR sa formeze trenul de Venezia dar noi am refuzat acum x ani pentru ca FS cere o taxa enorma de a intra la ei pe infrastructura, de asta a disparut legatura cu Venezia. Mai nou da nu sunt de acord sa avem trenuri/grupe mai departe de Budapesta dar tot din cauza noastra ca avem un material rulant jalnic, nu avem niste vagoane noi si moderne plus ca nu suntem in stare sa aducem trenul la timp la granita. Cand o sa fim si noi la punct cu conditiile de calatorie si nu mai intarziem atunci poate o sa avem si grupa de Munchen, Praga si altele. Pana atunci sa punem mana sa facem ceva nu sa stam cu mana in sold si sa radem de altii ca noi in primul rand suntem de ras!

_________________
595423Stiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_a
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8785
Reputatie : 12504
Data de inscriere : 16/07/2014

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeMar 27 Iul 2021, 09:53

Care e problema ca e nascut inTransilvania? Daca nu a fost bun aici s- a dus acolo.

Acum ne uitam intreaga tara la Ungaria. Nici nu mai zicem de Germania. Acum 100 de unii se uitau taman inTransilvania de unde e ăsta. Au primit- o si au distrus- o dupa normele UE. Mama fac aia? Tata pot sa fac aia?

Fix nu mai pot tarile de la Visegrad sau Ungaria de infrigement. Deocamdată pină nu se baga altii, tarile astea au politicieni dinpartidul Ko Aye ceea ce le lipseste ălora nehotariti de la UE care nu stiu daca- barbati, femei, animale de companie sau ciresii in floare.

Nu crezi ca ungurii fac controale ca sa- si protejeze tara? Ca ei nu au adopatat obiceiurile balcanice chiar daca au fost si ei sub turci. STiu ce la poate capul la români si se protejeaza.

Si intr-o zi poate o sa riposteze la regulamentul UE. O sa controleze amanuntit fiecare vagon si tir. Sa vedem ce face coana UE?


Pai ei au trimis efectiv acasa FMI - ul ca sa nu- i ingroape ca pe noi.
Si au ripostat olandezului care i- a invitat sa iasă din UE.

Dar strugurii sint acri daca nu ajungi la ei. Noi aproape avem soarta Albaniei pe feroviar iar tu dictore o dai cu regulamentu 1335.

Ai aflat cite trenuri s- au anulat luni printr- o telegrama de joi? Nuuu, MT nu are jurisdictie la CFR
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1294
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6395
Data de inscriere : 27/06/2010

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeMier 28 Iul 2021, 15:27

Hai sa nu mai dam vina pe UE, cand de fapt nu suntem noi in stare sa ne organizam.
Am auzit de prea multe ori porcaria, ca ... nu ne lasa UE sau ne impune UE.
Nu stiu feroviar, dar in domeniul meu, UE are niste directive generale, pe care fiecare si le transpune in legislatie. Cand citesti directivele UE, zic una, cand citesti legislatia mioritica (a se citi, directivele transpuse) observi ca-s adaugate muuulte rahaturi birocratice, ca sa nu le zic altfel, care NU se regasesc in directiva UE. Dar, vezi maiculita ca UE a zis si a dres.
Da, UE, iti zice ce trebuie sa faci, DAR CUM faci, stabilesti tu ca stat. Dar ne punem singuri bete in roate, ca suntem cum suntem...
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8672
Reputatie : 13913
Data de inscriere : 08/01/2011

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeMier 28 Iul 2021, 20:00

Ia uite nea dan_tm ce zice aici
https://clubferoviar.ro/restrictii-de-viteza-la-cfr-2/
Nuu nu se implică ministerul în treburile interne ale CFR.
Nuu, ne aburește cineva pe aici.
În loc să îl preocupe mobilitatea oamenilor cu trenul (să aibe trenuri dese, nu să mai anuleze dintre cele din prezent) pe nentu bulă îl preocupă ceva ce oricum e prevăzut în instrucții și regulamentele interne.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8785
Reputatie : 12504
Data de inscriere : 16/07/2014

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeJoi 29 Iul 2021, 23:44

Păi posibilitatea asta devine certitudine in fiecare an
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeVin 30 Iul 2021, 15:51

Nesebar a scris:
Vorbeste si "nea" Ion ca trebuie sa umple paginile de forum cu parerile lui, se crede el expert peste toata Europa dar el nu stie sa treaca nici strada daca nu are zebra.
Mergi mai baiatule si te impusca ca faci un bine planetei si la toata lumea!
Ce control greu fac ungurii la Lokoshaza? Vorbesti sa te afli in treaba, sunt anumite masuri care se iau la intrarea in spatiul schengen si atat, controlul merge chiar repede.
Ungurii chiar au vrut sa colaboreze cu noi la un moment dat, MAV cu CFR sa formeze trenul de Venezia dar noi am refuzat acum x ani pentru ca FS cere o taxa enorma de a intra la ei pe infrastructura, de asta a disparut legatura cu Venezia. Mai nou da nu sunt de acord sa avem trenuri/grupe mai departe de Budapesta dar tot din cauza noastra ca avem un material rulant jalnic, nu avem niste vagoane noi si moderne plus ca nu suntem in stare sa aducem trenul la timp la granita. Cand o sa fim si noi la punct cu conditiile de calatorie si nu mai intarziem atunci poate o sa avem si grupa de Munchen, Praga si altele. Pana atunci sa punem mana sa facem ceva nu sa stam cu mana in sold si sa radem de altii ca noi in primul rand suntem de ras!
Nu mai asculta toate zvonurile de depou! Ungurii au disponibilizat juma' din Poliţia de Frontieră de pe frontiera cu România, pe motiv că ,,aşteptăm Schengen". Aceiaşi unguri refuză DE ZECE ANI să construiască firul II Lokoshaza - Curtici. Refuză şi controlul comun de frontieră. Şi tu visezi la Venezia... cine crezi tu că ar mai merge 2 zile pe drum până acolo?
Noi nu ducem trenul la graniţă? Dar ei când îl ţin 2 ore la Lokoshaza că s-a terminat programul mecanicului sau al poliţistului de frontieră? Am stat şi 2 ore jumate în Lokoshaza, ungurul a zis sec că el nu face manevra pentru 5 minute întârziere (cauzată de controlul lor de frontieră), deşi plecarea era peste 25 minute. Că lui i se termină programul şi vine următoarea echipă peste 2 ore la următorul tren. A, da, şi cică ei nu întârzie abonaţii pentru câteva vagoane de internaţional, internul cu abonament e pe primul plan, nu turismul de week-end sau vizita anuală la tanti Ioana în colţul opus al ţării.
Cu tot Vişegradul, le-au tăiat-o şi cehilor şi slovacilor, când le-au aruncat toate internaţionalele în Nyugati, ca să nu mai fie legătură nici cu România, nici cu Austria. Din toată treaba asta profită OeBB, cu trenuri din oră în oră spre Bratislava.

Dan tm a scris:
Si intr-o zi poate o sa riposteze la regulamentul UE. O sa controleze amanuntit fiecare vagon si tir. Sa vedem ce face coana UE?
Deja o fac. La trenurile cu autoturisme, de exemplu, durează 4 - 5 ore controlul, se deschide fiecare portbagaj, să nu fie migranţi în el. Şi după aia îţi zice MAV că nu îţi primeşte trenul, că n-are loc la Lokoshaza. Şi atunci blochezi şi poliţia de frontieră română (care rămâne să păzească trenul câteva ore, în loc să facă altceva) şi Curticiul. Şi ajunge după aia trenul la Lokoshaza şi îl mai verifică şi ăia la fel, că ,,dacă au urcat migranţii înainte de linia de frontieră?" (explicaţie oficială). N-ai ce să mai faci cu ungurii ăştia, oricât de buni şi capabili ar fi cei de la MAV sau de la ministerul maghiar al transporturilor, directivele politice ale Guvernului Orban sunt 100% anti-româneşti.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeVin 30 Iul 2021, 16:49

Nu mai abera ca ai umplut forumul de aberatii, am trecut cu masina in 10 minute ambele controalele RO si HU in iunie, dai din gura aia numai tampenii. Impisca-te!!

_________________
595423Stiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeVin 30 Iul 2021, 18:06

Nesebar a scris:
Nu mai abera ca ai umplut forumul de aberatii, am trecut cu masina in 10 minute ambele controalele RO si HU in iunie, dai din gura aia numai tampenii. Impisca-te!!
Crezi că interesează pe cineva că ai trecut tu frontiera CU MAŞINA pe un forum feroviar? Eu vorbeam de Curtici-Lokoshaza! Sau au făcut cumva PTF rutier acolo şi nu ştiu eu?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeVin 30 Iul 2021, 18:36

Esti de o ...... rara, nu tu ai scris ca se face control 7 ore si ca deschid aia portbagajul? Ba efectiv esti paralel cu realitatea, nu inteleg cum draq stau unii sa se uite in gura ta la balmajelile tale!
Postezi doar ce ai tu chef total lipsit de ralitate!
Pe feroviar, azi am venit din Germania si am plecat acum 3 zile, totul merge brici, ies din tara in fiecare luna, si daca intarzie putin DACIA, ungurii il fac repede sa ii dea drumu sa mai recupereze din intarziere, merg lunar afara si stiu, nu vorbesc balarii ca tine de acum 10 ani ca ai fost tu pe vremuri in copilarie si ai vazut tu in ziua x dintr-un an si daca a fost asa intr-o zi asa postezi tu 50 de ani de acum.
Mergi mai nene si lasa-ne! Esti total paralel!

_________________
595423Stiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeVin 30 Iul 2021, 19:16

Nesebar a scris:
Esti de o ...... rara, nu tu ai scris ca se face control 7 ore si ca deschid aia portbagajul? Ba efectiv esti paralel cu realitatea, nu inteleg cum draq stau unii sa se uite in gura ta la balmajelile tale!
Postezi doar ce ai tu chef total lipsit de ralitate!
SE DESCHIDE PORTBAGAJUL LA MAŞINILE DACIA ŞI FORD ÎNCĂRCATE PE VAGOANE PENTRU EXPORT! Ai înţeles acum cum e cu portbagajul?
Fac pe naiba ungurii, întreabă-i pe colegii tăi de la marfă cât şi de ce se stă în Curtici. Şi dacă nu mă crezi pe mine şi ai atâta timp cât te lauzi că ai, intră în birou la IDM şi cere-i registrul de control de frontieră, să vezi acolo cât stă un tren de marfă, chiar şi pe acord ATTI (dacă ştii ce-i ăla).

Apropo, controlul de frontieră la români pentru trenurile de călători se face tot cu scris numele şi CNP-ul pe o foaie de hârtie de către poliţistul de frontieră şi verificarea din birou cât stă trenul acolo?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeVin 30 Iul 2021, 19:49

1-nu ma intereseaza ce control se face la marfa!
2-sunt calator, trenurile de calatori ma intereseaza nu marfa!
3-mergi si vezi singur cum se face controlul, doar nu te astepti sa iti si raspund, ca si meriti sa iti raspund mai ales eu!
4-mai bine mergi si faci ce ti-am zis!

_________________
595423Stiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_aStiri internationale - Pagina 20 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeMar 03 Aug 2021, 10:52

4 bucati Stadler Kiss și pentru Slovacia. Ungaria Serbia Slovenia acuma Slovacia și noi tot cu Malaxe pentru ca în loc de rame noi am cumpărat rame Z6100 cu preturi supraevaluate și toată lumea e bine mersi

https://railcolornews.com/2021/08/02/sk-expert-stadler-to-deliver-four-new-electric-units-for-zssk/
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeMar 03 Aug 2021, 23:22

O să mă intereseze 100% traficul de călători cânt toţi OTF de călători vor fi cu TUI-ul la zi.
Grosul banilor la CFR S.A. vine din trenurile de marfă şi din bugetul de stat (în general titlurile 51, 55 şi 58, dar mai sunt şi altele pentru cheltuieli mai mici). Mai mult, UE pune mare preţ de traficul de marfă, de aia există coridoare feroviare de marfă, în vreme ce pentru călători abia acum sunt la nivel de discuţie nişte structuri similare (propuneri ale Germaniei şi Olandei, cu ceva sprijin de la Austria care încă speră să dea lovitura cu Nightjet-ul după ce trece pandemia). Dar nu suport ca eu, instituţia la care lucrez sau ţara mea să fie arătate cu degetul la Bruxelles pentru ceva ce e din vina Ungariei!
În fine, astea sunt discuţii mult peste nivelul unora. Timpu' trece, leafa merge, biletele se găuresc, vagoanele se leagă, proba frânei se face... asta şi doar asta înseamnă cale ferată!

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeJoi 05 Aug 2021, 17:57

RegioJet
Wrocław-Opole-Katowice-Warszawa.
9 perechi de trenuri pe zi
Interval la 2 ore
De la noul plan de mers decembrie 2022.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitimeJoi 05 Aug 2021, 21:43

Cu compensaţie sau fără?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Stiri internationale - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Stiri internationale   Stiri internationale - Pagina 20 Icon_minitime

Sus In jos
 
Stiri internationale
Sus 
Pagina 20 din 23Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 306 : Ploiesti Sud - Slanic
» Revista presei (partea II)
» STIRI DESPRE GREVELE DIN C.F.R.
» International - diverse
» Trenuri internaţionale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: