Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Tunelurile din Romania

In jos 
+52
COSTACHE MIHAIL
EA025
Vale
calatorprinromania
mielutu zburator
c o r v i n
lapsanszkitamas
cont sters
Bobby_TM
kristi kkk
Mihay
halmarius
Katalin4653
Sergiu rmn
AlexD
Dr2005
cristi ar
Teodor
Adirmvl
Warrior12
Luna
IonutCFR2009
Shinkasen
Nesebar
Norbi
electrica912
nenuandrei
TVlad
Andrey_tm
Adrian78
AndiCFR
cata
riciu
Amiralul
bogdan srl
Semafor
Vitosa
Lafont
tudor_toma82
VladH
tudor_vl
Codrut1985
Cito
de zwerver
sorinucu
Traveller
membru inactiv
cortexedge
Ionutz
Andrei
vrabieionut
Vlad
56 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13653
Data de inscriere : 08/04/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeLun 16 Aug 2010, 21:44

Mestecanis I (intrare dinspre Suceava)
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 F010059
Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6139
Data de inscriere : 04/05/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 16 Sept 2010, 20:27

Tunelul Rosia. Inainte de a trece la poze, se cuvine sa dau cateva informatii despre acest tunel. Acesta este unul din cele trei tuneluri care au fost proiectate pentru calea ferata Alunu - Dobrana (stiu, in documentele oficiale este trecut Alunu - Seciurile dar acest lucru nu este corect deoarece, unu la mana, satul Seciurile se afla departe de capatul liniei, doi la mana, satul Seciurile se afla situata in varful unui deal, trei la mana, la Dobrana se termina linia care vine de la Carbunesti). Din cele trei tuneluri, acesta este cel mai scurt (dupa estimarile mele, are in jur de 50 - 100 m) si singurul care a fost finalizat in proportie de 100 %, chiar daca la portalul dinspre Dobrana mai trebuie facute cateva mici retusuri. Celelalte doua tuneluri (Seciuri si Dobrana) nu au fost strapunse.

Incep cu cateva imagini cu portalul dinspre Alunu

Terasamentul liniei dinspre Alunu in apropiere de intrarea in tunel
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161347

Portalul tunelului
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161333
-------
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161335
-------
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161334
-------
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161336

Cateva imagini din interior. Dupa cum se vede, tunelul este intr-o stare destul de buna
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161340
--------
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161338
--------
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161339

O imagine ca sa va faceti o idee de cat de mica trebuia sa fie raza curbei la intrare in tunel
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161342


Acum imagini cu portalul dinspre Dobrana

Terasamentul liniei spre Dobrana
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161343

Portalul
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161345
--------
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161346
---------
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 P9161344
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13653
Data de inscriere : 08/04/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeMier 20 Oct 2010, 11:42

Primul tunel (Poiana) din cele 9 de pe linia Ilva Mica - Vatra Dornei, la iesire din statia Poiana Ilvei
Statia e de cealalta parte de tunel, ceea ce se vede in prim plan sunt niste linii industriale
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 F010922
Sus In jos
VladH

VladH


Numarul mesajelor : 21
Reputatie : 5006
Data de inscriere : 30/10/2010

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 06 Ian 2011, 21:33

Tot prin portul Constanta am dat si de tunelul Anghel Saligny...
Nu stiu exact unde este iesirea...cert este ca nu am putut sa intru din cauza apei care baltea la intrare.

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 5331042856_12fd9a9c86


tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 5330431807_1373448f9c
Sus In jos
tudor_toma82




Numarul mesajelor : 35
Reputatie : 5385
Data de inscriere : 06/11/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Tunel "Anghel Saligny"   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeVin 07 Ian 2011, 01:44

VladH a scris:
Tot prin portul Constanta am dat si de tunelul Anghel Saligny...
Nu stiu exact unde este iesirea...cert este ca nu am putut sa intru din cauza apei care baltea la intrare.

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 5331042856_12fd9a9c86


tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 5330431807_1373448f9c

Salut Vlad,

Despre acest tunel s-a vorbit mult si pe acest forum si pe multe alte site-uri, in special in ultima perioada (6 luni) ! Un lucru important de mentionat este faptul ca exact saptamana trecuta s-a castigat licitati pentru refacerea tunelului ! Intr-o prima faza se va reconditiona propriu-zis DOAR tunelul, mai apoi urmand sa i se gaseasca o "intrebuintare" concreta, deoarece nu se stie deocamdata dc va fi redat traficului feroviar !

Iesirea sa este undeva la vreo 200-300 de metri de gara ! Chiar eu am fost anul trecut, in vara, si am facut niste poze pe care le-am pus pe forum !
Oricum, cine este interesat, puteti gasi pe www.joie.ro extrem de multe amanunte legate de acest tunel, situatia actuala, precum si multe poze din diverse surse !

Multa bafta !
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeVin 07 Ian 2011, 10:45

Se stie ca la CFr nu intotdeauna numele statiei corespunde cu al localitatii deservite, asa incit linia construita este Tirgu Carbunesti -Albeni-Seciurile, iar dincolo Babeni-Berbesti-Alunu, si trebuia sa se finalizeze tronsonul Alunu -Seciurile.

Cele doua tunele nestrapunse au generat problema transata in instanta, Tunele SA a pierdut 2 scuturi ramase in munte pentru care instanta i-a dat linia Turda -Abrud.
Nu mai stiu pe unde pe forumuri a fost dezbatuta problema cu linkuri cu articole.
Ba chiar pe undeva a fost un reportaj facut pe intreg traseul cu tunelele ramase.
Sus In jos
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5437
Data de inscriere : 02/01/2011

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re:   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 10 Feb 2011, 21:18

Stie cineva ce lungime au tunelurile de pe valea prahovei? Intre Sinaia si Brasov? Multumesc anticipat
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
Vitosa




Numarul mesajelor : 8779
Reputatie : 14053
Data de inscriere : 08/01/2011

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 10 Feb 2011, 21:31

De la Sinaia la Predeal nu sunt tuneluri. La iesirea din Predeal spre Timisu de Sus Hm sunt 2 unul mai lung celalalt mai scurt dar nu le stiu lungimea rugam un user mai in tema sa ne anunte pe forum
Sus In jos
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5437
Data de inscriere : 02/01/2011

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 10 Feb 2011, 21:32

maryus74 a scris:
De la Sinaia la Predeal nu sunt tuneluri. La iesirea din Predeal spre Timisu de Sus Hm sunt 2 unul mai lung celalalt mai scurt dar nu le stiu lungimea rugam un user mai in tema sa ne anunte pe forum

Merci pt raspuns. Eu circul cu trenul mai mult noaptea si de aceeea am dat ruta aceasta.
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7782
Data de inscriere : 16/04/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 10 Feb 2011, 23:10

Cele doua tuneluri dintre Predeal si Brasov sunt "Tunelul Mare", cu o lungime de 937 metri și "Tunelul Mic" ce masoara 104 metri. Tunelul mare este situat mai jos (Spre Brasov) iar cel mic spre Predeal, mai sus.
Sus In jos
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5437
Data de inscriere : 02/01/2011

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeVin 11 Feb 2011, 00:13

lonutz a scris:
Cele doua tuneluri dintre Predeal si Brasov sunt "Tunelul Mare", cu o lungime de 937 metri și "Tunelul Mic" ce masoara 104 metri. Tunelul mare este situat mai jos (Spre Brasov) iar cel mic spre Predeal, mai sus.

Multumesc pt raspuns. Cum am scris si mai sus, eu circul cu trenul mai mult noaptea (2-3 ori pe an), in special catre Oradea si nu stiam cat masoara aceste tunele si cate sunt. Inca odata multumesc.
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 68
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6643
Data de inscriere : 21/02/2010

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeVin 11 Feb 2011, 12:36

Tunelul de la Sangeorz Bai capatul dinspre Rodna Veche:

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 99tunelsangeorz

Tunelul Poiana Ilvei capatul dinspre Ilva Mica:

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 104tunelpoianailvei

Tunelul din defileul Muresului (Salard) capatul dinspre Deda, fotografiat din acceleratul Timisoara - Galati:

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Rastolita1

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Rastolita2

Unul din tunelele de pe malul Dunarii in apropiere de Orsova fotografiat prin anii 80:

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Cftrseverinorsova1

Si tunelul Garliste de pe linia Oravita - Anina fotografiat in aceeasi perioada:

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Tunelgarliste2
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13653
Data de inscriere : 08/04/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeLun 25 Apr 2011, 19:36

Tunel pe linia ingusta Turda - Abrud, undeva intre Mihai Viteazu si Buru. - aprilie 2011
Pe Google Earth: lat.: 46,504047 - long.: 23,623062 (pentru cine vrea sa-l localizeze mai exact)
tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 1429
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6048
Data de inscriere : 16/11/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeMar 26 Apr 2011, 09:02

Intrebare:
Se pot construi serpentine in tunel?
Astept raspunsuri si pareri. Wink
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6371
Data de inscriere : 12/06/2009

tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitimeMar 26 Apr 2011, 09:48

Sigur.Am vazut la americani tuneluri in spirala unde linia urca sau coboara f.mult.
Sus In jos
Continut sponsorizat





tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Tunelurile din Romania   tunele - Tunelurile din Romania - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Tunelurile din Romania
Sus 
Pagina 3 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Plimbare prin Europa-Romania->Ungaria->Romania
» TRS-Romania
» Filmari SMDS
» Rame TE din Romania,seria 26-17
» Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: