Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Filmari SMDS

In jos 
4 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeMier 06 Noi 2019, 12:24

Salut! Very Happy
Ma bucur sa ma alaturi forumului dupa ani de zile de urmarit "din umbra".
Am zis sa creez un topic nou intrucat intentionez sa postez filmari de-ale mele, cu trenuri bineinteles, pe unde mai calatoresc. Poate si poze. Orice feedback este binevenit.
Pentru inceput:
https://youtu.be/2UX9hn8rwWs


Ultima editare efectuata de catre SMDS in Mier 06 Noi 2019, 12:25, editata de 1 ori (Motiv : typo)
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6426
Data de inscriere : 25/05/2012

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeMier 06 Noi 2019, 12:51

Foarte misto filmarile din Nemția.
O sa ajung si eu intr-un mic concediu pe acolo luna viitoare. Abia astept, o sa ma dau cateva ture cu ICE-ul Smile
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeMier 06 Noi 2019, 15:51

AeroX a scris:
Foarte misto filmarile din Nemția.
O sa ajung si eu intr-un mic concediu pe acolo luna viitoare. Abia astept, o sa ma dau cateva ture cu ICE-ul Smile

Da, stiu, este absolut superb!
Pana recent tot prin Nuremberg am fost, dar in viitorul nu prea indepartat o sa am ocazia sa vizitez si Frankfurt, sau zonele de pe langa.
Pe oriunde ai ajunge in Germoney, sa ai grija la intarzierile ICE. Destul de multe am vazut cu intarzieri de 30 minute.

Mai am pe canal si alte clipuri tot din Nuremberg, dar si din Ingolstadt, de asta vara cand am prins un val foarte mare de caldura, prin iunie.
A curs efectiv apa pe mine. In 2 ore cat am filmat cred ca am baut vreo 3 litri de apa.
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Trenul pentru copii al gradinii zoologice din Nuremberg   Filmari SMDS Icon_minitimeLun 18 Noi 2019, 11:14

Tot cand am fost ultima data in Germania, am avut ocazia sa fac o vizita si gradinii zoologice. Trenulet similar am vazut si in Satu Mare in gradina Romei in trecut si si in Baia Mare. Am impresia ca era si in Cluj in parcul feroviarilor. Imi pare destul de rau ca s-au desfiintat (nu stiu de cel din baia mare daca mai e functional). Era o atractie si o placere sa mergi cu ele. Dar eh... unde nu e cap, vai de corp.
Mai dureros e sa vad in Gradina Romei "trenulet" masina sau ce fel de creatie mai e si aia. Un fel de Locotractor pe roti si vagoane care vor sa arate a tren.
In fine...
https://youtu.be/GJG1qBDKlAU
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6426
Data de inscriere : 25/05/2012

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeLun 18 Noi 2019, 12:25

Este si in Pitesti unul cu o cariera indelungata ...care inca se tine.
Smile
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeLun 18 Noi 2019, 15:35

AeroX a scris:
Este si in Pitesti unul cu o cariera indelungata ...care inca se tine.
Smile

Foarte frumos ca inca mai functioneaza!
Ceva in genul asta era si in Satu Mare, dar inteleg de ce nu a avut succes. Parc neingrijit si mentenanta precara, cel mai probabil si alte motive.
Era interesant ca la Tiergarden, scopul trenuletului era sa vina in ajutorul populatiei. Anume, persoanele cu mobilitate redusa: batrani, copii, persoane cu handicap etc. sa poata ajunge mult mai usor de la intrare in capatul opus. Si merge caci e printre cele mai mari din Europa gradina zoologica.
Mai mult, la intrare ti se da un pliant in care iti face si traseu de unde sa incepi si pe unde sa mergi si era calculat ca pe cand oboseai sa ai un restaurant unde sa consumi ceva si sa te odihnesti. Cred ca vreo 4 restaurante am intalnit. Erau chiar planuri sa extinda trenuletul pana in punctul cel mai inalt din gradina, la tarcul ursilor polari, dar am inteles ca s-a renuntat.
Oricum, buna initiativa nemtilor si mai mult decat atat: bine gandita!
Recomand oricui Smile
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: La Multi Ani, Romania!   Filmari SMDS Icon_minitimeLun 02 Dec 2019, 08:55

Cu o intarziere nesperat de mare,
La Multi Ani, Romania!
La Multi Ani, romani!

ps.
poza de cover si designul locomotivei nu imi apartin.
Poza cover:
fotograf: Alexandru Dinca
editor: Tudose Buza Andi
Design locomotiva: Tudose Buza Andi
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeSam 21 Dec 2019, 16:57

Acum ca au ajuns si locomotivele Mb4005 si Mb4006 in Suedia, astept cu interes sa le vad umar la umar cu fortoasele IORE, pana atunci e doar un desen:
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1272
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6352
Data de inscriere : 27/06/2010

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeSam 21 Dec 2019, 21:17

Foarte tare! Super!
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeMier 25 Dec 2019, 22:02

Craciun fericit si Sarbatori Fericite tuturor colegilor de forum! Smile
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeVin 27 Dec 2019, 22:47

Nu stiu de voi, dar dupa masa de Craciun, trebuiesc cumva arse grasimile acumulate. Eu am avut o tentativa si am facut o vizita garii.
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeLun 13 Ian 2020, 21:47

Recent am facut o calatorie mai lunga cu trenul, de la Cluj Napoca la Innsbruck (Austria), am schimbat 3 trenuri: IR 406 spre Budapesta, RJX 62 pana la Viena si RJX 166 pana la Innsbruck. A fost o calatorie foarte placuta si foarte odihnitoare, recomand Innsbruck oricarui pasionat de schi, de altfel foarte multi romani pe acolo si foarte bun apfelstrudel.
Am filmat mult pe parcurs dar e prea mult ca sa incapa intr-un videoclip asa ca am impartit in 3 pentru fiecare tren, iar prima parte (cea pe care o postez acum) e pana la Budapesta.
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeSam 18 Ian 2020, 14:20

Partea a doua a calatoriei mele spre Innsbruck. Videoclipul actual acopera segmentul Budapesta-Viena. Pentru portiunea asta am folosit un tren Railjet. Placut, curat, silentios si incantator, dar putin "overrated".
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Funicularul din Innsbruck   Filmari SMDS Icon_minitimeVin 14 Feb 2020, 09:59



Ultima editare efectuata de catre SMDS in Vin 14 Feb 2020, 09:59, editata de 1 ori (Motiv : AM inserat gresit un link de youtube)
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2158
Data de inscriere : 30/08/2019

Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitimeMier 26 Feb 2020, 08:45

Sus In jos
Continut sponsorizat





Filmari SMDS Empty
MesajSubiect: Re: Filmari SMDS   Filmari SMDS Icon_minitime

Sus In jos
 
Filmari SMDS
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Filmari din Austria
» Filmari DPS Romania
» Filmari cu trenulete
» FILMARI ALEXCFR
» Filmari CristyanC

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: FILMARI ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: