Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi

In jos 
+25
Vice30
Dr2005
IonutCFR2009
kristi kkk
Nesebar
teoiasi
Vale
nelucozac
Sergiu rmn
ultras
Vitosa
Adrian78
acar
Semafor
Traveller
zenox4500
cristi CFR
mariuskl
cortexedge
MariusM
Ionutz
Norbi
cristi ar
Vlad
COSTACHE MIHAIL
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9550
Data de inscriere : 02/11/2008

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Sept 06, 2009 3:39 pm

Completare la lista lui Marius

314

Băile Felix - Băile Victora 9 Mai
Zăvoiu Crişana - Cîrpeştii Mici

316

Dumbrava Bihor - Mociar

317

Livada hc - Paulian

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5593
Data de inscriere : 01/08/2009

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Gări schimbate   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 06, 2009 8:39 pm

CĂVĂRAN .........CONSTANTIN DAICOVICIU
PESCĂREŢUL MIC ..............BECICHERECUL MIC
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2206
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8180
Data de inscriere : 27/08/2008

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 1:41 pm

Băiculeşti Hm - Radu Negru
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Traveller

Traveller


Numarul mesajelor : 173
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5539
Data de inscriere : 24/11/2009

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 07, 2010 11:22 am

De ce s-a schimbat denumirea Ciulnita (halta aflata in comuna Ciulnita) in Slobozia Sud, iar noua gara Ciulnita e plasata acum in comuna Dragalina, pe M800 ?
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13661
Data de inscriere : 08/04/2009

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 07, 2010 11:52 am

Traveller a scris:
De ce s-a schimbat denumirea Ciulnita (halta aflata in comuna Ciulnita) in Slobozia Sud, iar noua gara Ciulnita e plasata acum in comuna Dragalina, pe M800 ?

S-ar putea as nu se fi schimbat niciodata si asa sa fi fost de la inceput, fiindca pe toate hartile mai vechi pe care le am Ciulnita e Ciulnita si Slobozia Sud e Slobozia Sud
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 68
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6651
Data de inscriere : 21/02/2010

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Garile din Romania: Denumiri noi si vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 11:51 pm

As vrea sa aduc si eu o completare la lista lui Marius:
500
Halta Lunca Siretului se numea Sodomeni dupa numele unei suburbii din SV orasului Pascani.
Intre Veresti si Varatec exista halta Lisaura.
511
Halta Bursuceni se numea pe timpul copilariei mele Dumbraveni, ca mai tarziu sa se transforme in Dumbraveni - Bursuceni si in final sa ramana doar ultima parte a denumirii.
Intre Bucecea si Leorda mai exista halta Belcea iar intre Leorda si Botosani, halta Cervicesti.
606
Intre Pascani si Ruginoasa exista halta Helesteni, halta Costesti a aparut la sfrsitul anilor 80 iar statia Letcani se numea Cucuteni (Daca va uitati cu atentie unde este montata placa cu denumirea garii- partea centrala - se pot observa in lateral de o parte si de alta urmele vechii denumiri.
Cu stima,
C.F.
Sus In jos
acar




Numarul mesajelor : 50
Localizare : din oraşul în care s-au născut Mihai Eminescu, Nicolae Iorga, Octav Băncilă, Grigore Antipa, Elie Radu şi multe alte personalităţi de prim rang
Reputatie : 5840
Data de inscriere : 23/09/2008

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 01, 2011 9:23 pm

Semafor a scris:
Intre Bucecea si Leorda mai exista halta Belcea iar intre Leorda si Botosani, halta Cervicesti.

N-ai sa te superi pentru precizarea ca halta dintre Leorda si Botosani - portiune de traseu pe care, in 1979-80 (cand au inceput sa apara mari probleme la linie din cauza terenului), inca se circula cu 100km/h - se numea totusi Cucorăni, pana a fi desfiintata cred ca prin 1982-83.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18255
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23684
Data de inscriere : 05/10/2010

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 01, 2011 9:33 pm

mariuskl a scris:
Citat :
214:

Lupeni hc - Paroșeni
Lupeni(azi) - Bărbăteni(1989) - Lupeni(1966)

Aici e ceva mai complicat cu denumirile. In Lupeni sunt 3 gari, prima dintre ele fiind numita Lupeni, fiind punctul de oprire al trenurilor. Acela de fapt se afla in cartierul Barbateni. Urmatoarea statie e la fosta fabrica Viscoza, imediat dupa un pod pe care se circula cu o restrictie severa. Ultima statie din Lupeni e Lupeni hm, care de fapt era gara principala din oras. Dupa accea vin Paroseni si Coroiesti, chiar inainte de Vulcan....

Prima statie din directia Petrosani e Lupeni Gr Tehnica apoi Lupeni hc si daca nu ma insel Vascoza e halta unde se urca spre Straja si ultima Lupeni deci 4 opriri
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 68
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6651
Data de inscriere : 21/02/2010

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Garile din Romania   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 02, 2011 12:11 pm

acar a scris:
Semafor a scris:
Intre Bucecea si Leorda mai exista halta Belcea iar intre Leorda si Botosani, halta Cervicesti.

N-ai sa te superi pentru precizarea ca halta dintre Leorda si Botosani - portiune de traseu pe care, in 1979-80 (cand au inceput sa apara mari probleme la linie din cauza terenului), inca se circula cu 100km/h - se numea totusi Cucorăni, pana a fi desfiintata cred ca prin 1982-83.

Ai dreptate,de cand nu am mai fost cu trenul pe acea ruta, am retinut numele localitatii din zona fostei halte.
Multumesc ca ai atras atentia.
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 68
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6651
Data de inscriere : 21/02/2010

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Denumiri noi, denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 15, 2011 10:19 am

Am mai gasit o modificare pe linia 300, actuala Breaza Nord se numea Gura Beliei, probabil dupa numele paraului ce se varsa in Prahova in apropiere.
Va pot exemplifica cu doua fotografii de pe forum:

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Breazanord2

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Breazanord3gurabeliei30
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15359
Data de inscriere : 06/03/2009

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 15, 2011 11:35 am

Felicitari Semafor! Demult voiam sa gasesc o poza cu denumirea veche a acestei gari! Din ce an este poza?
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8794
Reputatie : 14076
Data de inscriere : 08/01/2011

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: GARILE DIN ROMANIA: DENUMIRI NOI, DENUMIRI VECHI   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 15, 2011 7:57 pm

Scuzati of-topic : tin minte inainte de revolutie cand mergeam la predeal cu btt-ul (4291-4292) si idm de la gura beliei femeie (cand se nimerea la tura de zi) lua legatura cu mecanicul trenului sa-i comunice cum intra-opreste-iese sau trece prin statie acesta ii raspundea cu ,,deceptionat la belia pe directa si oprim,,(-exemplu) si ea se amuza copios
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 15, 2011 11:33 pm

Gura Beliei este cartier al orasului Breaza si a devenit Breaza.Nord.

IDM-ul din poza lui Semafor este vecinul meu de cartier, lucreaza si acum ca IDM dar la Comarnic iar nevasta-sa la Campina la magazie ceva de genu.

Din toamna Breaza.Nord a devenit halta. Vara trecuta veneam de la tara cu P 3028 si la Breaza.Nord stateam mai mereu intre 20-45 min si aveam si catelul cu mine care l-am lasat in poienita de langa gara sa se relaxeze insa am pierdut lesa fiind intuneric. M-am intors a doua zi cu 3001 care facea cruce chiar la Breaza.Nord cu 3002, fiind lumina imediat am gasit lesa si m-am intors cu 3002 inapoi la Ploiesti. In aceea poienita de langa gara odata pe an toamna e balci de cateva zile.

Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 68
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6651
Data de inscriere : 21/02/2010

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Garile din romania: denumiri noi, denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 16, 2011 9:01 am

Felicitarile nu le merit pentru ca fotografiile sunt luate de pe forum si nu-mi apartin asa cum am si spus in prezentare.
Sper ca autorii lor sa nu se supere ca le-am folosit pentru aceasta exemplificare.
Cu stima,
F.C.
Sus In jos
ultras

ultras


Numarul mesajelor : 78
Varsta : 35
Localizare : Husi
Reputatie : 5451
Data de inscriere : 07/11/2009

Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 1:32 am

am vazut mai demult, posibil pe acest forum, ca statia Crasna (604) se numea inainte Docolina. imi poate confirma cineva acest lucru?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi   Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gările din România: denumiri noi - denumiri vechi
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Garile de ieri
» Plimbare prin Europa-Romania->Ungaria->Romania
» E bine ca CFR modernizeaza garile?
» Garile din alte tari
» Am gasit pe net

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: