Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Transport feroviar de marfuri

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Daniela Ciuhandu




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 4745
Data de inscriere : 01/06/2011

Transport feroviar de marfuri Empty
MesajSubiect: Transport feroviar de marfuri   Transport feroviar de marfuri Icon_minitimeMier 01 Iun 2011, 16:01

Salutare tuturor,

Am intrat pe acest forum din disperare.Am nevoie de ajutor si nu gasesc prea multe informatii pe internet.Asa ca m-am gandit ca aici gasesc cei mai buni informatori.Poate am noroc si cineva ma poate ajuta.
Pe scurt: sunt studenta la University of Applied Sciences Kaiserslautern, Germania, Profil Logistica.Si am 2 teme de prelucrat legate de transportul feroviar.Temele sunt: Transportul de marfuri feroviar ,si Problematica trecerii feroviare la granite (adica descriarea diferitelor tipuri de cai ferate si trenurilor).Lucrarea despre problemele trecerii granitelor din cauza diferitelor tipuri de cai ferate si a trenurilor dintre tari, trebuie predata saptamana viitoare... Crying or Very sad

Va multumesc anticipat si ma bucur de fiecare raspuns.

Daniela
Sus In jos
Sergiu187




Numarul mesajelor : 5
Reputatie : 5002
Data de inscriere : 17/09/2010

Transport feroviar de marfuri Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar de marfuri   Transport feroviar de marfuri Icon_minitimeMier 01 Iun 2011, 16:57

Buna Daniela,

Ma numesc Sergiu si sunt student al Universitatii Politehnice din Bucuresti/Facultatea Transporturi/Specializarea Trafic&Logistica si as putea
sa-ti dau cateva idei referitoare la cele doua teme ale tale.
Pentru tema "Problematica trecerii feroviare la granite" ai putea de exemplu sa abordezi putin conceptul de interoperabilitate cu tot ce presupune el.De asemeni poti face referire la unele caracteristici tehnice ale caii ferate si ale materialului rulant, din diferite tari, cum ar fi ecartamentul (1435 mm pentru majoritatea tarilor europene execeptie facand caile ferate din tarile ce au facut parte din fosta URSS unde ecartamentul este de 1524 mm si din tari precum Spania, Portugalia sau Finlanda).Alte probleme pe care ai putea sa le abordezi sunt cele legate de semnalizare si control al traficului, probleme ce urmeaza a fi rezolvate prin implementarea sistemului ERTMS la nivelul Uniiunii Europene, probleme legate de diferitele tipuri de tractiune electrica folosite(monofilara sau bifilara, 25kV sau 3Kv tensiunea din fir etc.),probleme legate de legislatia statelor ce urmeaza a fi tranzitate sau probleme de ordin politic( trecerea dintr-un stat membru UE intr-un stat care nu este membru UE).
Pentru tema "Transportul feroviar de marfuri" as dori sa fii putin mai explicita asupra punctelor pe care le ai de atins referitor la acest subiect.Ai putea de exemplu sa faci o comparatie intre transportul feroviar de marfuri si cel rutier facand referire la avantajele sistemului feroviar si anume reducerea emisiilor de noxe prin folosirea tractiunii electrice, descongestionarea arterelor rutiere, capacitatea mare de transport etc.

Momentan nu am materiale care sa-ti fie de ajutor dar as putea sa incerc sa le obtin daca vrei.

Sper ca-ti sunt de ajutor sfaturile mele.

O zi buna.

Sus In jos
Daniela Ciuhandu




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 4745
Data de inscriere : 01/06/2011

Transport feroviar de marfuri Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar de marfuri   Transport feroviar de marfuri Icon_minitimeMier 01 Iun 2011, 17:02

Oau Sergiu,

Informatiile tale sunt foarte de folos.Din pacate cu cativa termeni nu prea am avut tangenta.Am sa incerc sa intru in detalii zilele urmatoare si voi fi mai explicita.Cred ca problema mea e ca m-am axat pe directia industrie si comert iar lucrarea de diploma va fi in domeniul reciclarilor(recastigarea materiei prime din gunoaie), si din cauza asta imi cer scuze dar unii termeni ma depasesc si te voi ruga sa imi explici pe scurt.
Dar zilele urmatoare.

Multumesc mult.

Daniela
Sus In jos
Sergiu187




Numarul mesajelor : 5
Reputatie : 5002
Data de inscriere : 17/09/2010

Transport feroviar de marfuri Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar de marfuri   Transport feroviar de marfuri Icon_minitimeMier 01 Iun 2011, 17:09

Ok, si eu ma ocup momentan tot cu licenta asa ca oricand ai nevoie de ceva informatii poti sa ma intrebi si daca pot o sa te ajut.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Transport feroviar de marfuri Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar de marfuri   Transport feroviar de marfuri Icon_minitimeMier 01 Iun 2011, 18:49

Pentru transportul feroviar la granite iti recomand sa studiezi siteurile firmelor care deja opereaza peste granite una dintre ele fiind SBB Cargo

care are subsidiare in nordul Italiei si in Germania. Cautind cu rabdare prin arhiva revistei lor SBB Cargo Magazin.o sa gasesti chestii interesante despre transporturile peste granite.
Uite un exemplu chiar cu gunoiul transportat pe calea ferata. Si mai era intr-un numar un exemplu despre gunoiul din Italia transportat de SBB Cargo la o firma in Germania. Rabdare si succes.
http://www.sbbcargo.com/fr/0309_cargomagazin_f.pdf

Cred ca ai putea incerca sa gasesti informatii si la DB Schenker.

Probabil ar trebui sa faci referire la proiectul Chinei de a face o linie de marfa pina la Londra.
Sus In jos
Daniela Ciuhandu




Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 4745
Data de inscriere : 01/06/2011

Transport feroviar de marfuri Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar de marfuri   Transport feroviar de marfuri Icon_minitimeLun 06 Iun 2011, 13:52

Salut,

Ma puteti ajuta si cu ceva poze care sa arate mai in detaliu :
-trecerea de la un encantament la altul de marime diferita
-diferente de semnalizari din diferite tari
-diferite tipuri de tractiune electrica

Va multumesc anticipat.

Daniela Ciuhandu
Sus In jos
Continut sponsorizat





Transport feroviar de marfuri Empty
MesajSubiect: Re: Transport feroviar de marfuri   Transport feroviar de marfuri Icon_minitime

Sus In jos
 
Transport feroviar de marfuri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Transport feroviar vs transport rutier
» Abrevieri companii de transport feroviar
» Software feroviar
» Tulcea Marfuri
» DIFERENTA intre transport auto si transport CFR

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: