Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 106 : Pitesti - Curtea de Arges

In jos 
+51
Trasca Emilian
ciprian71
Luna
lifetec
CA 205
alex1987
TudorVD
19jimmy84
marius664
decward
Luca tgv
cristy79
mielutu zburator
Katalyn
cata
NIKU24
Adirmvl
riciu
gvd
Andrey_tm
DUAL
Lumunita Stana
dan tm
vatmanul
AMX 97-0548-4
AeroX
razvan - trenuri
cfr500
Razvan Tudor
IonutCFR2009
Vitosa
Vlad
didinul
Nesebar
Teodor
Radu
Michael
cristi CFR
ldh80
AlexD
Dr2005
ana imfinity
Adrian78
jionutz
Traveller
srazvi
loryjonel
tudor_vl
MariusM
COSTACHE MIHAIL
myster2008
55 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13902
Data de inscriere : 08/01/2011

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeDum 28 Mai 2023, 14:14

Vorba unui director din CFR, atât s-a putut. Și cui nu-i convine să nu meargă cu trenurile CFR.
Textual am redat cuvintele lui.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeDum 28 Mai 2023, 15:56

Ce-i cu fumalau ăla s-au înfundat filtrele?
Le.trecem.pe biodiesel și trec centenarul
Sus In jos
Emi

Emi


Numarul mesajelor : 11
Varsta : 20
Localizare : Curtea de Argeș
Reputatie : 448
Data de inscriere : 28/02/2023

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeLun 27 Noi 2023, 23:16

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 3000_l10

Azi, 27 noiembrie 2023, s-au împlinit 125 de ani de la darea în exploatare a secției CF Pitești - Curtea de Argeș. Pentru a comemora atât această aniversare cât și istoria îndepărtată/recentă a liniei, am creat un document special, "Istoria scrisă și ilustrată a secției de cale ferată Pitești - Curtea de Argeș", ce cuprinde atât informații scrise despre fiecare stație în parte cât și istoria grafică, cu câte o ilustrație din (aproape) fiecare deceniu al secolelor XX și XXI. Sper să vă placă și să urmărim cu toții ce viitor va avea calea ferată Pitești - Curtea de Argeș!

LE: o să mai primească un eventual update și aș dori, după ce va fi verificată de surse sigure în vederea corectitudinii informațiilor, să apară și în format fizic. Aștept o părere și din partea voastră! abc

https://curteadeargesferoviar.files.wordpress.com/2023/11/istoria-scrisa-si-ilustrata-a-sectiei-de-cale-ferata-pitesti-curtea-de-arges-3.pdf
Sus In jos
https://curteadeargesferoviar.wordpress.com/
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeMar 28 Noi 2023, 10:54

Daca poti incerca alte poze la CIL, Canton 110 si Pitesti Nord. Nu prea sunt asa de "revista". Par prea casual.
De asemenea, la unele dintre poze ai putea incerca sa le pui niste borduri (rame). Parca arata prea sec peste fundalul ala (care e fain, dar nu prea se integreaza impreuna).
Coperta as fi ales altceva (preferabil o poza de a ta cu gara Curtea de Arges dar nu color, editata pe alb-negru).
E mai bine sa incepi cu ceva de la tine. Iar "proiect marca TSCDA" si in general tot titlul se vrea prea pompos pentru o brosura de 50 de pagini.
Nu prea e ok sa incluzi poze cu copyright agresiv (mai ales cand e pe jumatate de poza).
Ar trebui sa mai fi mentionat cate ceva despre faptul ca gara CdA urmeaza a fi reabilitata, daca tot ai pus si poze recente pe la final.
Adica ar trebui cumva sa mai bati si in directia de perspective de viitor (la final). Acum nu zic sa scrii despre trenuri cu hidrogen, oricum nu cred ca le mai aduce dl Roseanu pe alea. Sanse aproape cu minus. Numai un miracol le-ar mai aduce pe 106.
Oricum in ultimele zile am vazut ca se trimit Sageti. Macar asa mai traim in prezent. Prea mult "muzeu".
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Emi

Emi


Numarul mesajelor : 11
Varsta : 20
Localizare : Curtea de Argeș
Reputatie : 448
Data de inscriere : 28/02/2023

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeMar 28 Noi 2023, 12:45

AeroX a scris:
Daca poti incerca alte poze la CIL, Canton 110 si Pitesti Nord. Nu prea sunt asa de "revista". Par prea casual.
De asemenea, la unele dintre poze ai putea incerca sa le pui niste borduri (rame). Parca arata prea sec peste fundalul ala (care e fain, dar nu prea se integreaza impreuna).
Coperta as fi ales altceva (preferabil o poza de a ta cu gara Curtea de Arges dar nu color, editata pe alb-negru).
E mai bine sa incepi cu ceva de la tine. Iar "proiect marca TSCDA" si in general tot titlul se vrea prea pompos pentru o brosura de 50 de pagini.
Nu prea e ok sa incluzi poze cu copyright agresiv (mai ales cand e pe jumatate de poza).
Ar trebui sa mai fi mentionat cate ceva despre faptul ca gara CdA urmeaza a fi reabilitata, daca tot ai pus si poze recente pe la final.
Adica ar trebui cumva sa mai bati si in directia de perspective de viitor (la final). Acum nu zic sa scrii despre trenuri cu hidrogen, oricum nu cred ca le mai aduce dl Roseanu pe alea. Sanse aproape cu minus. Numai un miracol le-ar mai aduce pe 106.
Oricum in ultimele zile am vazut ca se trimit Sageti. Macar asa mai traim in prezent. Prea mult "muzeu".

O să țin cont, mersi! Alte poze mai actuale n-am avut la îndemână dar o să văd ce reușesc să fac Smile
Oricum, e o variantă digitală care va mai primi îmbunătățiri cu timpul, însă pentru o eventuală variantă tipărită, va fi cam aproape cum ai zis, plus încă două secțiuni pe care nu le-am inclus în cea digitală. Copyright-ul e doar pe poza de prezentare a postării, pus de mine (e o poză de colecție pe care nu vreau să o ia orișicine în orice condiții, asta și la rugămintea persoanei care mi-a încredințat imaginile). La perspective de viitor, stai mai întâi să intre clădirea de călători din Curtea de Argeș în reabilitare și după, poate după să mai fac un update digital, dar oricum va fi menționată la final pentru tipizat. Și ultimul răspuns pt ce ai scris: se fac pendule Desiro - AM 900 în funcție de disponibilitate, nu mai sunt foarte multe motoare 900 și majoritatea sunt la Piatra Olt (Câmpulung are în continuare pt că sunt în turnus cu 9471/9472 și au la discreție, pt Argeș în schimb dau ce le pică).

Mersi mult pt sugestii! cheers
Sus In jos
https://curteadeargesferoviar.wordpress.com/
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeMier 07 Feb 2024, 12:16

❗❗❗ ATENȚIE❗❗❗

Trenurile Regio 9531 (Pitești 09:48 - Curtea de Argeș 10:48) și Regio 9532 (Curtea de Argeș 12:30 - Pitești 13:30) de astăzi, 7 februarie 2024, sunt ANULATE!!!

Motivul: lipsă material rulant! Nu există nici măcar un amărât de automotor 900 care să facă perechea de trenuri!
.
Sus In jos
Emi

Emi


Numarul mesajelor : 11
Varsta : 20
Localizare : Curtea de Argeș
Reputatie : 448
Data de inscriere : 28/02/2023

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeMier 07 Feb 2024, 12:24

Adrian78 a scris:
❗❗❗ ATENȚIE❗❗❗

Trenurile Regio 9531 (Pitești 09:48 - Curtea de Argeș 10:48) și Regio 9532 (Curtea de Argeș 12:30 - Pitești 13:30) de astăzi, 7 februarie 2024, sunt ANULATE!!!

Motivul: lipsă material rulant! Nu există nici măcar un amărât de automotor 900 care să facă perechea de trenuri!
.

Cu mențiunea că este anulat doar astăzi, am modificat și textul suport (trenurile ___ de astăzi/ale zilei de astăzi). Trebuia să vină inițial AM 900 ca tren 9484 și să efectueze pe urmă perechea 9531/9532 pe Pitești - Curtea de Argeș, însă a venit în compunerea de DHC + vagon. Aseară a fost AM 2069 (R9 Pașcani 2023), însă bineînțeles că nu l-au ținut și astăzi pentru prima pereche a zilei, aveau nevoie de el "urgent" la București, pentru a-l pregăti de pendulă pe Câmpulung.
Sus In jos
https://curteadeargesferoviar.wordpress.com/
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeMier 07 Feb 2024, 12:42

Lasa, mai bine sa trimita Desiro. Ajunge cu trascaleta 900.
9484 are turnus cu 9475, n-are treaba cu 9531.
Si asta de o caruta de ani.
De asta ala are in mod obisnuit loco+vagoane.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Emi

Emi


Numarul mesajelor : 11
Varsta : 20
Localizare : Curtea de Argeș
Reputatie : 448
Data de inscriere : 28/02/2023

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeMier 07 Feb 2024, 12:52

AeroX a scris:
Lasa, mai bine sa trimita Desiro. Ajunge cu trascaleta 900.
9484 are turnus cu 9475, n-are treaba cu 9531.
Si asta de o caruta de ani.
De asta ala are in mod obisnuit loco+vagoane.

Desiro e bun în limita în care merge. Săptămâna trecută, au fost trimise două locomotive de ajutor pe Câmpulung din cauza asta, deci... nu tocmai roz. Și pe Argeș, o săgeată de ajutor pentru 2079 rămasă înghețată la Curtea de Argeș, care nu a mai venit pt că s-a pus înghețata în cauză pe picioare și alta pentru 2042 care a rămas defectă cu compresorul exact la bariera de la 113 (dintre Pitești Nord și CIL). Atunci a ajuns ajutorul și a ținut circulația rutieră blocată timp de o oră. Legat de turnus, ar fi fost 9484-9531-9532-9475, al doilea fiind 9471-9472-9533-9534, adică ce se va întâmpla pe parcursul acestei zile. Azi, pe lângă că ar fi luat AM 900 de la 9484, inițial trebuia să aibă Desiro (2114), care a rămas defect în depou (mai bine așa decât la jumătatea drumului).
Sus In jos
https://curteadeargesferoviar.wordpress.com/
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeMier 07 Feb 2024, 13:15

Eu ti-am zis ca in mod standard 9484 face 9475. Tu poti sa estimezi si sa calculezi sa-ti pice AM900 ca la Kinder Surprise doar astazi.
Smile

La o adica toate-s rable si neintretinute!
Stiu foarte bine de AM 2042, am fost chiar in ziua aia cu el. Daca ti-ar trimite mai des Desiro cu R9 ai vedea ce ti se schimba perceptia (una in care nu te inchini in mod penibil la AM900 si arzand-o ca discipolul lui Dr2005).


106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2178432&authkey=%21AE3EaJeDe9V4cs4&height=1024
106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2178435&authkey=%21AEQe2VPY9vidJMo&height=1024
Si AM 918 la fel a comis-o cu mine la bord Wink Mai bine de juma' de calatori s-au dat jos la Pitesti Nord si au plecat la maxi taxi.
Se strica toate! Si destule DA-uri si GM-uri gafaie pe aici. Totul merge prost si nu mai e demult o noutate. Atat s-a mai investit in reparatii. In schimb au pompat la salarii de iti vine rau.
Nici cu unii mecanici nu mi-e rusine...cate probleme de abatere n-au in servici. Dar ma opresc aici din discutat.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeSam 13 Apr 2024, 21:37

De pe 106, ramificatie industriala de la statia Curtea de Arges, viaduct ce arata similar cu cele de pe L219 cat si de pe alte linii din aceeasi perioada Alunu - Babeni, Seciurile - Carbunesti, etc:
106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Img_9043

LDH, probabil abandonat, tot in vecinatatea liniei:
106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Img_9126

Calatori pe aceasta linie nu am vazut sa fie, probabil in alte perioade cum ar fi sarbatori posibil sa fie.
Din cauza trecerilor la nivel cu calea ferata nesemnalizate trenul este obligat sa reduca din viteza.
Vorbind cu seful de tren am aflat ca Malaxa (S900) circula in timpul saptamanii, si Siemens Desiro (sau sageata albastra..) in weekend.
Linia este la standard de secol 19 sau inceput de secol 20. (se potriveste bine cu malaxa a28 )

Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeDum 14 Apr 2024, 11:57

Da, chiar se potriveste malaxorul cu infrastructura.
Pare o linie de taranoaia, nu de mers la oras. Pacat de toate garile de pe traseu.

Gara din Curtea de Arges va fi reabilitata...e pacat sa vada tot S900.
E un cerc vicios, nu investesti pentru ca n-ai pentru ce, nu vine lumea la tren pentru ca nu se investeste.

E un judet unde cultura automobilului e la cote maxime, mai toti isi permit o masina, nu vin astia de drag tocmai la S900.
E plin de sosele si microbuze, au profitat de deservirea slaba pe calea ferata.
Mai sunt studenti duminica spre capitala, atat.

Aici daca nu se reabiliteaza linia poate in ceva pachet cu cea directa spre Rm. Valcea si nu se sporeste nr trenurilor...nu ai ce sa faci in rest ca sa existe alt viitor mai bun.
Si e valabil in multe locuri din tara.
Trenurile merg oricum sub capacitate / potential si pe magistralele mari, dar aici.

In concluzie, trebuie investit masiv, altfel trenul nu o sa mai fie vazut ca o optiune...decat pentru pasionati, nostalgici si pentru cei care se plictisesc acasa.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3478
Data de inscriere : 24/08/2017

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeDum 14 Apr 2024, 23:02

Daca s-ar investi in modernizarea liniei in loc de modernizarea garii, ar fi alta situatia.

Sa fim seriosi, Oltenita-Titan sud circula full in conditiile in care in multe locuri e doar un peron cu punct de oprire in linie curenta, nici vorba de gari sau mai stiu eu ce. Iar acum biletul ti-l poti lua online sau de la nas din tren.
Sa reabilitezi gari cand linia e praf sunt pur si simplu bani aruncati.
Linia ar avea potential daca ar merge trenul direct pana la Bucuresti intr-un timp rezonabil. La momentul actual, cu masina, ce se castiga pe autostrada, se pierde la intrarea in Bucuresti, asa ca se pot atrage calatorii la tren fix din asta.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeLun 15 Apr 2024, 09:03

Clădirea staţiei se reabilitează pentru că e monument istoric, nu pentru că ar avea CFR S.A. (sau Călători sau altcineva) nevoie de o clădire imensă acolo. Fiind staţie terminală, lumea vine la tren cu puţin timp înainte de plecare, iar la sosire se împrăştie prin oraş.
Evident, proiectul e doar pentru clădire, nu toată staţia (peroane, linii, centralizare etc.).

Sperăm că restaurarea se va face pe bune, nu ca la Brad, altă clădire monumentală lăsată mulţi ani în paragină, la care s-a făcut faţada şi câţiva pereţi şi firma a fugit.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6444
Data de inscriere : 25/05/2012

106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitimeLun 15 Apr 2024, 11:40

Sper sa le vina o idee celor de la Infrastructura sa faca si ei doua linii si un peron.
Just ca nu e asa mult trafic, dar daca tot se reface cladirea...
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: 106 : Pitesti - Curtea de Arges   106 : Pitesti - Curtea de Arges - Pagina 22 Icon_minitime

Sus In jos
 
106 : Pitesti - Curtea de Arges
Sus 
Pagina 22 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Curtea de Arges - Pitesti
» Curtea de Argeş (906)
» Leordeni Argeș (101)
» Clipuri FeRoviaRe filmate in judetul Arges
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 100-
Mergi direct la: