Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 800A : Eforie Nord - Techirghiol

In jos 
+17
Balto
alexmorph3us
dan_dinca
Vlad
IonutCFR2009
kaan
tudor_toma82
Amiralul
19jimmy84
didi
discoid21
cortexedge
cristi CFR
Stratan-Tttggvv
Mihay
Ionutz
COSTACHE MIHAIL
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
kaan

kaan


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 28
Localizare : Mangalia
Reputatie : 5194
Data de inscriere : 23/07/2010

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeLun 06 Sept 2010, 12:27

pe Mangalia - Constanta circula doar personalele pe tot timpul anului.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6368
Reputatie : 12040
Data de inscriere : 09/07/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeLun 06 Sept 2010, 13:48

Exista parca si un rapid care leaga Mangalia de Bucuresti, tot timpul anului.
Sus In jos
kaan

kaan


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 28
Localizare : Mangalia
Reputatie : 5194
Data de inscriere : 23/07/2010

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeLun 06 Sept 2010, 14:12

a fost...
Sus In jos
tudor_toma82




Numarul mesajelor : 35
Reputatie : 5343
Data de inscriere : 06/11/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMar 07 Sept 2010, 01:26

In legatura cu trenurile care circula spre / de la Mangalia tot timpul anului, nu stiu exact detalii acum, pt ca nu m-am interesat ! Dar, evident ca se gasesc imediat pe site-ul CFR !
Oricum, cert este ca sunt extrem de putine trenuri, in general, pe aceasta linie Buc-Cta-Mangalia, mai ales in comparatie cu anii 80-90 ! Este drept ca au fost si toate aceste lucrari facute total aiurea in ultimii 3-4 ani, dar oricum trenurile s-au imputinat substantial ! Mi-aduc aminte ca pe la sfarsitul anilor 80 - incwputul anilor 90, cel putin vara, in sezon, era PLIN de trenuri ! La moment dat, era trecut in mersul trenurilor, prin 92-93, chiar si un tren care pleca de la Mangalia si trecea prin renumita linie Valcele-Ramnicu Valcea, desi aceea nici macar nu a fost utilizata vreodata ! Alta bataie de joc a autoritatilor...

Legat de mutarea liniei pe alt amplasament, cum intreba de exemplu Amiralul, ideea autoritatilor a fost aceea de a "scapa" zona statiunilor de traficul feroviar si tot ceea ce implica acesta (zgomot etc) si, in plus, evitarea altor probleme, pe viitor, de genul celor din timpul inundatiilor de acum cativa ani, cand linia fusese inghitita cu totul, mai ales in dreptul alcului Techirghiol ! Deci, intr-un fel, ar fi bine, mai ales ca linia noua se preconizeaza a fi si dubla si electirificata !

Oricum, stati linistiti, si acesta este un alt proiect mort la ora actuala, asa ca... Macar sa termine odata lucrarile la magistrala si poate da Dzeu si termina si bashcalia aia de autostrada si tot ar fi ceva !
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMar 07 Sept 2010, 08:16

Of,ce minti au astia,sa dublezi si sa electrifici Constanta - Mangalia.Te pomenesti ca cineva a luat banii si pentru vreun studiu de fezabilitate ... a21
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6368
Reputatie : 12040
Data de inscriere : 09/07/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMar 07 Sept 2010, 13:17

E bine sa fie dublata si electrificata, deoarece s-ar elimina timpii legati de schimbarea locomotivei si pentru incrucisarile inevitabile vara in sezon, deasemenea viteza ar fi cu mult sporita, chiar la 120 km/h daca amplasamentul permite. La momentul de fata, 1 ora si 20 minute pt un tren rapid/accelerat este mult in conditiile in care autobuzele fac 1 ora si maxi-taxi 45 minute. Trebuie facut ceva pt imbunatatirea infrastructurii pe acest sector Constanta - Mangalia si daca s-ar putea prinde si acest sector Eforie - Techirghiol in noua linie, ar fi extraordinar. Sunt foarte multi turisti care merg la Techirghiol tot timpul anului, si sunt nevoiti sa schimbe legatura in Constanta cu acele autobuze de Techirghiol, care nu sunt foarte confortabile iar soferii vorbesc foarte urat. Sa nu mai zic de felul cum conduc prin acele curbe intre Eforie si Techirghiol...
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9500
Data de inscriere : 02/11/2008

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMar 07 Sept 2010, 13:39

Cam asa ceva :

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 JSY5r-14a6bddd

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
tudor_toma82




Numarul mesajelor : 35
Reputatie : 5343
Data de inscriere : 06/11/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMier 08 Sept 2010, 01:31

Hai salut iar,

Pt Amiralul: din cate stiu nu s-a facut momentan vreun studiu de fezabilitate ! Totul a fost doar o idee, ce mai avea putin si se transforma in proiect, dar vad ca (probabil tot din cauza minunatei crize) au lasat-o moale de tot !

Pt CristiCFR: ce ai aratat tu pe harta este o posibila conexiune a Techirghiolului cu actuala linie, nu ? Ar putea fi si asta o idee, insa, cum am spus si mai sus, sa faci bucla asta doar pt Techirghiol nu stiu dc ar renta ! Nu cred ca se baga nimeni ! Ei nu au fost in stare sa pastreze vechiul sanatoriu, incat l-a luat apa la inundatii, daramite sa reconditioneze CF prin Techirghiol !

Om trai si om vedea... Daca vom mai trai, ca la cum se profileaza viitorul...
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9500
Data de inscriere : 02/11/2008

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMier 08 Sept 2010, 02:42

Citat :
ce ai aratat tu pe harta este o posibila conexiune a Techirghiolului cu actuala linie, nu ?

Da, dar poate fi si mai mica bucla, am facut-o la nimereala, are cam 3 km.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMier 08 Sept 2010, 11:11

tudor_toma82 a scris:
Hai salut iar,

Pt Amiralul: din cate stiu nu s-a facut momentan vreun studiu de fezabilitate ! Totul a fost doar o idee, ce mai avea putin si se transforma in proiect, dar vad ca (probabil tot din cauza minunatei crize) au lasat-o moale
Este absurd sa dublezi si sa electrifici o linie ciculata 3 luni pe an.Dar absurd e si sa urci marfarele prin Predeal si sa nu dublezi si sa electrifici valea Oltului ... vorba cuiva....traim in Romania ...nu sint bani sa schimbi traverse dar guvernul isi face rclame pe la radio ... sa vezi ce autostrazi si cai ferate o sa va facem Mad
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15309
Data de inscriere : 06/03/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMier 08 Sept 2010, 18:23

TECHIRGHIOL - EFORIE NORD PAS CU PAS


EPISODUL 9



Asa cum am precizat in unul din episoadele de mai sus, linia ferata de la Techirghiol circula paralel cu linia 800 cam vreo 300 m daca nu ma insel. Cu cat ne apropiem de gara, cu atat linia este mai mult acoperita de buruieni, balarii, alte tipuri de vegetatie salbatica si de ce nu, chiar de unii pomisori ce au crescut destul de mari nu numai pe marginea liniei, ci chiar in mijlocul ei. Peisajul salbatic te trimitea cu gandul in jungla ci nu la marginea unei statiuni estivale.

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010662


In fata se intrezareste printre buruienile inalte un autocar. Semn ca suntem chiar langa drumul ce face legatura intre Eforie Nord si Techirghiol.



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010663



Ajungem la sosea, pamantul a acoperit linia la marginea soselei , alt semn ca trenul nu a mai trecut de foarte mult timp!




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010664




Un canton, si acesta parasit, te face sa iti pierzi speranta ca transportul feroviar va mai inflori vreodata!! Singura M800, este lucioasa si ma intreb pentru cat timp! Ne putem astepta la orice! La absolut orice!!!



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010665



Dupa ce trecem soseaua, linia pana la Gara Eforie Nord , este acoperita cu orice fel de buruieni si arbusti care mai de care mai inalti ce face ca tristetea noastra sa devina si mai intensa! Sad




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010667


800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010360

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010668



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010669





800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010670



Dupa ce trecem de cativa arbusti, ne apar altii in fata. Printre ei putem deslusi cum linia 800 se fuzioneaza cu 800a, apar peroanele, semnalele electrice, si ne dam seama ca am ajuns in Gara Eforie Nord. Calatoria , una obositoare se incheiase, ajunsesem cu bine la destinatie, misiunea fusese bine indeplinita! Tolba cu fotografii din geanta ce o purtam era cel mai de pret lucru. Acolo se aflau toate pozele puse pe acest forum facute cu multa tristete, cu multa durere! Numai cei care nu sunt pasionati de trenuri cred ca ramaneau indiferenti vazand peisajul sumbru aflat pe toata sectia 800a! Simteam o bucurie ca reusisem sa parcurg aceasta sectie , o dorinta a mea de mai multi ani de zile, dar ...... tristetea invaluia si inabusea aceasta bucurie prin faptul ca soarta acestei linii ...este deja pecetluita!!!





800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010671




sfarsitul episodului 9





VA URMA!!!!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15309
Data de inscriere : 06/03/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMier 08 Sept 2010, 21:09

SERIALUL - REPORTAJ


TECHIRGHIOL - EFORIE NORD PAS CU PAS


EPISODUL NR. 10



Ajungem in Gara Eforie Nord. Pustie! Atat de pustie! Nici un om!



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010344



Cu pasi marunti, ne indreptam spre cladirea garii.



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010342



Am trecut pe peronul 1 ca sa ne ducem la tasnitoare, si apoi sa ne odihnim pe scaunele aflate pe peron!


800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010345



Dupa ce am baut apa,primul lucru ce l-am facut, a fost acela de a ne aseza pe scaunele de pe peron. Oboseala isi cerea dreptul . Toti trei eram rupti! Ce e drept canicula de peste zi trecuse, dar in afara de faptul ca doream sa stam pe scaune, nu ne mai doream nimic altceva! Ba da! Inca ceva! Sa ne uitam la pozele facute in aceasta scurta expeditie! Fiind soare toata ziua, paream oarecum multumiti de calitatea fotografiilor dat fiind si faptul ca aparatul fiind mai putin performant, nu ne asteptam sa iasa mai bine de atat!

-Abia astept sa ajung acasa sa le postez pe forum! le spuneam eu fratilor mei!


Un tren se apropia de gara . Calatorii au traversat liniile trecand pe peronul 2 al garii.



Nu dupa mult timp, suieratul trenului a dat de inteles ca in curand va pleca din gara. In fata noastra , Lacul Techirghiol se vedea in toata maretia. Plin de lucirile soarelui , lacul prin valurile produse de vant,scotea la iveala luminite pe directia soarelui, adevarate stelute, care nu te mai saturai privindu-le! Atat de stralucitoare erau, incat nu le puteam privi prea mult. Simteam cum ne orbeste! Pe malul celalalt, un far inalt, inalt, parca statea de straja nemiscat precum un soldat in garda! La megafon se anunta sosirea altui tren!


-Ce ziceti, sa mai stam in gara si sa facem poze la trenuri?
-Sigur ca da! Doar mai e destul pana se intuneca!




Nu ne mai venea sa plecam! Trenurile soseau foarte des, iar noi, le fotografiam de pe peronul 2




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010357



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010356




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010355




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010340




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010339





800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010338




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010337




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010566





800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010562



Ne asezam din nou pe scaunele de pe peronul garii. Imaginile dezolante de pe sectia 800a imi apareau in fata, fapt care ma mahnea foarte mult! ... Mii de culori,mii de luminite, ma invadau, incat paream ca merg undeva in spatiu, spre infinit!!! ... ... ... Suieratul unui tren m-a facut sa imi revin din amorteala in care eram cufundat. Dinspre Constanta, un tren special , cu o locomotiva cu aburi intra in Gara Eforie Nord! Nu imi venea sa cred ce vad!!! Trenul opreste. O persoana imbracata foarte elegant se indrepta spre tren. Ma uit cu atentie la acea persoana! Din nou am ramas uluit! Nu era altcineva, decat D-l. dr. Lupu, Ministrul Muncii si ocrotirilor sociale! Ma ridic de pe scaun, privesc trenul si observ ca era impodobit cu fel si fel de panglici si flori, care mai de care mai frumos colorate. Raman profund surprins, cand vad ca si gara era tot la fel de frumos impodobita!! Un suierat ascutit, si trenul pleaca din gara inapoi spre directia din care venise. Insa dupa cativa zeci de metri se opreste din nou, in apropiere de postul nr 1. Ma indrept si eu spre acel loc, ma ascund dupa cativa arbusti, cam in acest loc, din care se desprinde linia spre Techirghiol!



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010671




Raman mirat....cand vad ca in acest loc, din tren coborau numai ...personalitati!!! Printre ei am putut recunoaste cu usurinta pe D-l Radu Rosculet , Prefectul judetului, precum si pe Domnii Deputati, Vasile Sassu, Sandi Constantinescu si nu in ultimul rand, Horia Grigorescu. Tot in acea multime am recunoscut si pe domnii Margarint Repezeanu si Radulescu Dobrogea, Inspector C.F.R. Pe acesta il cunosteam si ma cunostea si el.Mereu ma intalneam cu dumnealui cand ma duceam la palat ca sa depun petitii. Stia ca sunt un pasionat al trenurilor, si nu de putine ori se oprea din lucru pentru a sta de vorba cu mine! D-l Ministru Lupu al muncii si al ocrotirilor sociale, a taiat o panglica, in acest fel inaugurandu-se linia ferata Eforie Nord - Techirghiol Sat.Un suierat, mult fum, si trenul o ia din nou din loc. Din mers ma prind si eu de o scara si ma sui in tren. Nu imi venea sa cred ce noroc am putut avea, ca sa fiu de fata la inaugurarea acestei linii! In tren veselie mare! Toti pareau fericiti, atat oficialitatile , cat si fruntasii care fusesera invitati in tren! Ma trezesc cu o mana pe umar:


-Ca de obicei, nelipsit de la orice eveniment feroviar!

Era D-l Inspector C.F.R. Radulescu Dobrogea, care m-a recunoscut imediat!


-Pai cum sa lipsesc de la un aveniment atat de important? ii spun! Si daca stiti dumneavoastra cat de mult ma bucur cand vad ca pe zi ce trece, transportul feroviar capata tot mai mult contur, se construiesc locomotive, se infiinteaza sectii de cai ferate, se fabrica vagoane, se construiesc gari!!!.... Pasiunea mea din ce in ce este tot mai puternica, si atat de bine imi pare ca se dezvolta transportul pe caile ferate! Stiti Domnule Inspector, ma gandesc cum va arata cefereul peste zeci si zeci de ani, prin anul 2000 sau de ce nu, 2010! Cred ca vor fi mai multe linii ferate decat sosele! Parca imi pare rau ca nu voi prinde si eu acele vremuri infloritoare!!! Trenuri moderne, vagoane mai mari, calatori mai multi!!!! va imaginati Domnule Inspector ce vremuri vor prinde nepotii nostri???


D-l Inspector Radulescu Dobrogea, ma privea fix, asculta atent ceea ce ii povesteam, insa parca o umbra de tristete il invaluia!!!! In acea zi l-am vazut putin trist, si ma miram de ce oare s-o fi intristat! Si tocmai astazi!


Trenul se apropia de Techirghiol. Priveam Lacul Techirghiol si imi placea atat de mult!!! Plin de lucirile soarelui , lacul prin valurile produse de vant,scotea la iveala luminite pe directia soarelui, adevarate stelute, care nu te mai saturai privindu-le! Atat de stralucitoare erau, incat nu le puteam privi prea mult. Simteam cum ne orbeste! Pe malul celalalt, un far inalt, inalt, parca statea de straja nemiscat precum un soldat in garda!


-Ai facut vreodata baie in Lacul Techirghiol? ma intreaba D-l Inspector!!!
-Cum sa nu! In fiecare vara vin si fac baie in acest lac. Si mai ales in mare! Este atat de placut! Mai ales cand sunt valuri!


De ce oare D-l Inspector a schimbat discutia despre trenuri? ma intrebam!

Si tocmai cand voiam sa il intreb, trenul soseste in Techirghiol. Zeci de localnici, in frunte cu Primarul Techirghiolului, D-l Panait Macri, ne-a intampinat cum se poate mai bine. Am gustat si eu putina paine si sare asa cum traditia impune acest aspect. Dupa ce se potolesc spiritele, D-l Primar Panait Macri a sustinut un mic discurs, in care a specificat printre altele ca ziua de astazi 27 august 1928 va ramane memorabila atat pentru locuitorii dar si pentru vizitatorii acestei statiuni prin acest eveniment fericit ce inseamna un pas inainte pe calea progresului. Dupa ce a terminat discursul, aplauze si zeci de urale au rasunat, simtind cu adevarat bucuria celor din jur!


Dupa acest discurs, D-l Ministru Lupu incepe si el un discurs:

-Prin infiintarea acestei linii, istoria acestei localitati intra intr-o noua perioada de glorie si de implinire.


Si discursul continua, iar D-l Inspector Radulescu-Dobrogea fiind langa mine, imi iau inima in dinti si il intreb:

-Pot sa va intreb ceva?
-Sigur ca da! Orice!
-De ce v-ati intristat atunci cand va spuneam ca peste cateva zeci de ani de ex. prin 2010 transportul feroviar va avea atat succes incat trenurile vor fi principalele mijloace de transport?
-Vezi tu, ... imi raspunde domol D-l Inspector, vremurile se mai schimba uneori. Tu te bucuri ca prin anul 2010 cum ii spui tu, transportul pe calea ferata va fi mult mai infloritor decat acum! Insa nu stim ce ne rezerva viitorul! S-ar putea ca timpurile de atunci sa devina tulburi, si prin proasta conducere, in loc sa se constuiasca gari, locomotive si vagoane , s-ar putea sa fie invers!
-Invers? Cum? il intreb mirat!
-In loc sa se construiasca gari, se vor demola. In loc sa se inaugureze noi linii... se vor inaugura ... sosele, iar transportul feroviar va fi sufocat!!!In loc sa se construiasca locomotive, ...vor fi taiate si acelea!! in loc sa se mareasca nr. de sectii, ele vor fi inchise! Vezi tu sectia aceasta? S-ar putea ca si aceasta prin anul 2010 sa fie inchisa! Nu sunt sigur ca se va intampla asa, dar daca la carma acestei tari nu sunt oameni capabili care sa tina in echilibru tara aceasta si mai ales transportul feroviar, tot s-ar putea sa se prabuseasca! Sa se rupa echilibrul economic! Mai ales daca fiecare va incerca sa isi bage in buzunarele proprii si nu in al tarii tot avutul!
-Ma intristati de ceea ce imi spuneti! Sigur va fi asa?
-Posibil! Hai sa nu mai vorbim si sa il ascultam pe D-l Ministru al Muncii , Lupu! Vom continua dupa aceea discutia!!


In timp ce D-l Inspector s-a departat de mine, am ramas sa ascult cuvantarea D-lui Lupu:


-....... o statiune cu o asemenea eficacitate nu se gaseste in nici un colt al lumii!Dobrogea ocupa primul loc din toate provinciile romanesti datorita litoralului. Iar aceasta Statiune Techirghiol, prin faptul ca astazi 27 august 1928 a fost inaugurata linia ferata , este un pas important. De acum va avea acces pe calea ferata in toata lumea!! Stiti, se spune ca un oras fara gara si fara trenuri este un oras mort. Iar liniile ferate , acest sange al Romaniei, este o adevarata comoara de pret pe care va trebui sa o pastram cu sfintenie, sa nu fie taiata nici un metru din ea, sa nu fie lasata de izbeliste nici o gara......


Din nou, simt o bataie pe umar.

-A venit D-l Inspector! Vai cat ma bucur! zic in gand!



-Ce facem, mai stam? Avem deja cateva ore! Si suntem obositi si nemancati!


-Asta nu e vocea D-lui Inspector!! cuget eu!!

-Mai stam aici in gara pe scaune? Este tarziu!aud din nou!

Deschid ochii . Era intuneric. Langa mine, fratii mei , ma priveau nedumeriti!In departare, luna reflecta in Lacul Techirghiol. Luminile de pe peron m-a facut sa vad ca nu sunt in Gara Techirghiol...ci in Gara Eforie Nord!



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010160_01


Ce oare se intamplase cu mine? Dormisem? Nu stiu! Am visat? Nu stiu! M-am gandit ? Nu cred! Ceea ce stiu si a fost adevarat , ziua de 27 august 1928 va ramane o zi istorica , pentru ca atunci s-a taiat panglica si s-a inaugurat linia Eforie N - Techirghiol! Intamplarile relatate sunt oarecum adevarate, numai ca eu nu ma aflam printre acele marcante personalitati! Nu aveam cum! Very Happy


Insa un lucru va rog pe voi pasionatii de trenuri! Daca pe 27 august 1928 s-a taiat panglica inaugurandu-se aceasta sectie, haideti sa ne strangem toti atunci cand se va dezmembra aceasta linie! Si in acelasi loc sa inauguram si noi dezmembrarea liniei care va fi aruncata la fier vechi cu o panglica deosebita, si in loc de fast si bucurie, sa privim neputinciosi cum linia, bucata cu bucata, va fi scoasa!!! Sad Sad Sad



800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 P1010671




800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 SIGLAMEA
COSTACHE MIHAIL




SFARSITUL EPISODULUI 10





S F A R S I T


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Mar 14 Sept 2010, 21:25, editata de 6 ori
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13611
Data de inscriere : 08/04/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMier 08 Sept 2010, 21:50

Superb reportajul. Probabil unul din cele mai bune din punct de vedere al pasiunii puse in realizarea lui.
Felicitari, am ramas fara cuvinte. cheers
Sus In jos
dan_dinca

dan_dinca


Numarul mesajelor : 156
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4916
Data de inscriere : 02/05/2011

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Eforie - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 05 Mai 2011, 22:02

Dl Mihai are si veleitati literare, regizorale Smile Felicitari pentru intreg reportajul cu aceasta linie secundara lasata in parasire, din pacate. Ce sa mai zic? Nu suntem in stare sa intretinem si sa imbunatatim nici macar ce s-a construit inainte de 1989, dar sa mai proiectam si sa realizam altele noi, ori sa le redeschidem pe cele abandonate! De 1000 de ori bravo! Un REPORTAJ ADEVARAT, foarte bine descris in cuvinte si imagini, nu ne mai ramane decat visul si speranta legat de aceasta sectie CF. Pe acestea nu ni le poate lua nimeni Smile
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15309
Data de inscriere : 06/03/2009

800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitimeMar 28 Aug 2012, 20:36

Ieri dimineata, pe 27 august 2012 s-au implinit 84 de ani de cand s-a dat in folosinta aceasta sectie. In anul 1928 a fost primit cu mare fast de primarul si localnicii din Techirghiol primul tren pe aceasta sectie ce sosea cu oficialitati printre care si D-l Lupu , Ministrul Muncii si ocrotirilor sociale. Lucrarile la linie au durat 5 luni. Iar un vagon tinea loc de gara in Techirghiol Sat.
In urma cu doi ani am luat la pas aceasta sectie ce zace acum abandonata , uitata si parasita. Am realizat si un reportaj http://autoloco.forum777.com/t654-techirghiol-eforie-nord-pas-cu-pas destul de trist facand o trecere de la vremurile acestea tulburi si confuze prin care se zbate transportul feroviar la momentul inaugurarii sectiei in urma cu 84 de ani. Pentru membri mai noi care nu au vizionat reportajul dar si pentru cei vechi care doresc sa il revada acum cand se implinesc 84 de ani de la inaugurare , serialul se gaseste aici http://autoloco.forum777.com/t654-techirghiol-eforie-nord-pas-cu-pas . Este postat si pe acest forum, insa este despartit de alte mesaje ale unor membri care comentau reportajul , pentru ca l-am postat in episoade timp de mai multe zile!

Daca doriti sa il urmariti, va recomand sa il cititi cu atentie ca sa il puteti intelege! Si sper sa va placa!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 800A : Eforie Nord - Techirghiol   800A : Eforie Nord - Techirghiol - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
800A : Eforie Nord - Techirghiol
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» IR 10192/10196/10198 Timisoara Nord/Deva/Resita Nord - Mangalia
» IR 1696: Timisoara Nord - Craiova - Videle - Bucuresti Nord - Mangalia
» IR 15594 / 15595 Arad - Timisoara Nord - Bucuresti Nord - Constanta
» M 500 : Bucureşti Nord - Buzău - Bacău - Suceava - Vicşani

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 800-
Mergi direct la: