Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti

In jos 
+14
Kriszti219
bostanesku gigel
bostanescu gigel
COSTACHE MIHAIL
Semaca
Vitosa
riciu
Marius
decward
19jimmy84
ANDU2100HP
SULZERUL 0733
vrabieionut
mishu88
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeDum 06 Iul 2014, 12:26

Trenuri de noapte în Gara București Nord - ARHIVA, [Noiembrie, 2009]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 14585563435_ebcdcf5dbc_o

E liniște. Și când spun că e liniște în București, e lucru rar. Barierele de ciment din jurul Gării de Nord nu lasă loc decât sunetelor ambulanțelor și claxoanelor date de șoferii grăbiți. Și totuși, liniștea este curmată de muzica locomotivelor, care fie oftează, fie se enervează, fie o zbughesc la fugă. Muzica aceasta s-ar traduce prin deconectarea ventilației motoarelor electrice de tracțiune, deconectarea disjunctorului pentru a permite manevranților să conecteze/deconecteze fișa electrică de înaltă tensiune sau demararea trenurilor din gară spre destinație.

Imaginile mișcătoare și căldura dată de luminile cu nuanță caldă sau rece de pe peroanele Gării de Nord îmbiau la fotografii și înregistrări video, mai ales că temperatura de afară încă permitea să-ți ții degetele pe aparatul foto mai mult timp astfel încât să poți opera setările dorite.

Vizionare plăcută!

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeDum 20 Iul 2014, 09:09

În București, trenulețele merg și în H0! Smile

Casa trenulețelor de jucărie din București - ARHIVA, [Decembrie, 2009]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 14696269582_c441b31e15_o

Exista, în 2009, ”Casa Trenulețelor”, pe calea Dorobanților (lângă stația de metrou Ștefan cel Mare), un loc în care am petrecut poate una din cea mai frumoasă oră din viața mea. M-am învârtit în jurul dioramei și am urmărit cu drag un tren mărfar compus din TIRuri tras de o locomotivă Siemens, un tren de persoane tras de o locomotivă diesel-electrică 060-DA și compus dintr-un vagon etajat 26-26. Mi-a plăcut foarte foarte mult, era ora închiderii, aproape de Ajunul Crăciunului, iar eu urmăream semnalele luminoase de pe diorama în cauză…

Vizionare plăcută!

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeDum 07 Sept 2014, 20:26

Goarne spectaculoase de locomotive la Scrovistea - ARHIVA, [Martie, 2010]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 15145983286_a311d2a6d1_o

Cel mai frumos salut din partea unor mecanici filmat în "cariera" mea de trainspotter, surprins într-o ieșire cu băieții la Scroviștea. Semnalele de avertizare au fost emise de locomotivele trenurilor Suceava Nord - București Nord, respectiv... București Nord - Suceava Nord. Vizionare plăcută!

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeSam 11 Oct 2014, 12:08

Trenuri în amurg la București Băneasa - ARHIVA, [Martie, 2010]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 15316189387_b1e469f527_o

Se spune că ziua cea mai lungă din an este 21 iunie... însă tind să cred că cele mai lungi zile din an când lumina este prezentă mai mult pe pământ sunt ultimele zile din martie. Astfel că am purces la o plimbare în amurg din Basarab şi până aproape de Gara Băneasa, unde am filmat patru trenuri, Personalul 5010 (Mărăşeşti - Bucureşti Basarab), Acceleratul 1631 (Constanţa - Oradea) şi 2 mărfare cu cisterne având multe roţi cu locuri plane trase de CFR Marfă, respectiv GFR.

În film am vrut să apară şi Rapidul 685 HISTRIA (București Nord - Constanța), însă nici că a vrut să dea ochii cu mine în acea seară de 18 martie 2010. Deşi trecut în Mersul Trenurilor că părăsește Gara capitalei la 19:37, ora se făcuse 20:15 şi Rapidul nu trecuse încă prin Băneasa. Am filmat aici pentru că îmi plăcea fundalul luminos în care se putea observa Casa Presei Libere. Altă dată era luminată cu o nuanţă galben-verde, însă acum nu era luminată decât de birourile presei.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeSam 18 Oct 2014, 09:54

Plimbare cu trenul de la Suceava la București , [Mai, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 15374763329_f772fc4817_o

Cu ocazia mini-vacanței de 1 Mai, mi-am luat soția și am plecat spre București pentru a petrece un week-end în capitala României. Am părăsit județul din Gara Burdujeni cu Trenul InterRegio Suceava - București. Drumul de 447 de km vă este prezentat în câteva zeci de secunde, marcând cele mai importante puncte de pe traseu.

Conținutul videoclipului are ca temă diversele atracții turistice din București, precum Parcul Herăstrău, Parcul ”Lumea Copiilor”, dar și câteva clipe din concertul Holograf din Parcul ”Alexandru Ioan Cuza” din București. La finalul reportajului apare și locomotiva Bombardier TRAXX care era dis-de-dimineață la tracțiunea unui tren către Budapesta. Vă mulțumesc pentru vizionare!

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeDum 19 Oct 2014, 19:48

Locomotiva Bombardier 480 009 cu Trenul InterRegio / Internațional 72, București - Budapesta, [Iulie, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 15571902421_be0fddb30c_o

O dovadă a evoluției și orientării CFR-ului către operativitate și eficientizarea timpului și costurilor agregate în transportul călătorilor este prezența acestor locomotive Bombardier TRAXX în Gara de Nord. Trenurile care fac obiectul acestui test sunt Internaționalele 71 și 72, cele care ajung cu vagoane românești până în capitala Ungariei - Budapesta. În acea frumoasă dimineață de iulie era la cârmă locomotiva MÁV-TRAKCIÓ Bombardier 480 009. La final, locomotivele trenului Regio de Târgoviște îmbăiau gara într-o aromă de ”gaze arse” a la Sulzer și a la ElectroMotive Diesel.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeVin 24 Oct 2014, 21:12

Trenuri de marfă și de călători la Băneasa și P.O. Carpați - ARHIVĂ, [Martie, 2010]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 14996469274_5020c5fb70_o

Vă prezint unul din acele filme care arată cel mai fidel compunerea trenurilor anului 2010 care plecau din București spre diverse destinații din țară. Trenuri personale cu vagoane albastre, trenuri lungi accelerate și rapide cu aceeași culoare în spatele locomotivei, viteză mare pe tronsonul dintre Basarab și Chitila și fără restricții de viteză.

Trecem de la halta Carpați la stația București Băneasa, de unde am filmat unul dintre cele mai scurte mărfare de la CTV (o locomotivă LDE 2100 CP și un vagon de tip Habis). Pe lângă acesta mi-a ieșit în cale naveta de Alro Slatina, dar și un mărfar militar căruia i-am făcut câteva fotografii aici. Spre seară am văzut și o locomotivă tip ”lămâie” de la GFR (schemă de vopsire galben-neagră) care tracta peste 35 de cisterne, moment ”deranjat” de tranzitul unei locomotive diesel-electrice de la CFR Marfă din direcția Băneasa spre București Triaj.



Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeSam 25 Oct 2014, 08:50

Rama electrică Hyperion construită de Softronic în serviciu zilnic între Craiova și Constanța, [August, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 15434712728_bf035f50a7_o

1 august 2014 a fost prima zi în care rama electrică Hyperion a circulat peste podurile dunărene. Trenul privat a atins 176 km/h pe circuitul de testare de la Făurei, însă viteza maximă de circulație comercială este de 160 km/h. Cele patru motoare electrice asincrone de la ABB dezvoltă o putere de 1720 kW. Rama electrică poate rula atât sub tensiune de 3kV DC, dar și sub 25 kV 50 Hz AC. După terminarea testelor de omologare, trenul a fost închiriat pe gratis către CFR Călători pe ruta Craiova - București între 1 iunie și 31 iulie.

Trenul a fost construitIt la Softronic și este aparținut de compania privată de transport călători Softrans. Costurile de producție au fost de 1.1 milioane Euro, însă costurile dedicate cercetării au fost de 2,3 milioane Euro. Primul tren construit în România de 20 de ani oferă călătorilor confort, siguranță, prize, aer conditionat, design interior modern, Wi-Fi, aparate de cafea și răcoritoare. Mai mult, biletele sunt mai ieftine față de tarifele practicate de CFR Călători pentru trenurile InterRegio.

În prezent (octombrie 2014), rama electrică face serviciu pe ruta Craiova - București - Brașov.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 06 Noi 2014, 18:20

Trenuri rapide peste Podul Herăstrău, [August, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 15539688518_ce56f521f6_o

Oaza de verdeață din Parcul Herăstrău este străbătută de Magistrala 800, București - Constanța. Fiind în concediu la București, mă plimbam cu iubita mea cu bicicleta prin acest frumos parc, când, pe la ora 14 și ceva, se auzeau goarne de locomotivă. Ne-am așezat, răbdători, pe malul lacului și am așteptat. Avea să treacă Trenul InterRegio București Nord - Constanța. După nici 5 minute, un alt semnal acustic de locomotivă se auzi din direcția Băneasa - avea să treacă un mărfar încărcat cu cereale și tractat de CTV - Cargo Trans Vagon.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6763
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeDum 30 Noi 2014, 09:39

11 vagoane etajate la un tren de 660 de km: Mangalia - Sibiu, [August, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 15725722247_8324710f7a_o

Litoralul Mării Negre are un impact extraordinar asupra trenurilor de călători în România în timpul sezonului estival. Trenurile sunt suplimentate cu vagoane până la limita maximă de lungime pe care o poate avea un tren de călători. Era trecut de ora 22 și trenul Regio Mangalia - București Nord - Sibiu intra în Gara de Nord având 11 vagoane etajate!

Așadar, peste 1000 de călători erau transportați în condiții de siguranță de pe litoral și până la capitală. După gararea trenului în stație, o locomotivă diesel-electrică modernizată de EMD s-a cuplat la trenul care avea să ajungă până la Sibiu pe ruta Pitești - Slatina - Râmnicu-Vâlcea.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2041
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6448
Data de inscriere : 25/05/2012

Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitimeSam 25 Ian 2020, 18:43



Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti   Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Clipuri FeRoviaRe filmate în judeţul Ilfov / Municipiul Bucureşti
Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Subiecte similare
-
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Giurgiu
» Clipuri FeRoviaRe filmate in judetul Botosani
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Calarasi
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Sibiu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: FILMARI ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: