Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Vagoane de posta, bagaje

In jos 
+28
Andrei Andras
Katalyn
laur 133
Nesebar
cfr500
spiderpc
mielutu zburator
Dutzu
adascalu
Razvan Tudor
popovici
Luna
Kriszti219
Mihay
Vlad
ldh80
DUAL
nenuandrei
R936
IonutChircu
TVlad
bogdan srl
razwy
PrisecaruFlorin
discoid21
vrabieionut
Ionutz
COSTACHE MIHAIL
32 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeVin 10 Apr 2015, 16:27

Pe Oradea-Satu Mare in ADH se transporta frigidere, masini de spalat, paturi si fier vechi de tiganii care fac naveta la Sacuieni Bihor, Diosig si pe unde mai stau fara sa ii taxeze nimeni pentru ce transporta. Wink Cum arata acele ADH la destinatie .......... nu vreti sa stiti.

_________________
595423Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_aVagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_aVagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_a
Sus In jos
spiderpc

spiderpc


Numarul mesajelor : 421
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 12/10/2012

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeVin 10 Apr 2015, 17:34

Inainte se cantarea bagajul in gara, nu? Parca imi aduc aminte ca era un cantar pe care puneai bagajele daca li se parea ca e prea mare... prea greu... scratch Odata, parca si eu am fost cantarit. Smile Se intampla in Gara Tutova... acum 20 de ani. Sau poate doar am visat asta. ABB
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15311
Data de inscriere : 06/03/2009

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeVin 25 Sept 2015, 12:51

In Sibiu

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 P1011865
image hosting free
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5508
Data de inscriere : 01/06/2010

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeVin 25 Sept 2015, 13:32

Karpaty a scris:
Pe Oradea-Satu Mare in ADH se transporta frigidere, masini de spalat, paturi si fier vechi de tiganii care fac naveta la Sacuieni Bihor, Diosig si pe unde mai stau fara sa ii taxeze nimeni pentru ce transporta. Wink  Cum arata acele ADH la destinatie .......... nu vreti sa stiti.
Trebuie sa ii filmezi ,sau sa faci cateva poze. Pe aceeasi ruta am facut eu reclamatie in urma cu cca 4 ani. A doua zi s-a facut control impreuna Politia TF si ingineri CFR. Cei de la cfr mi-au cerut poze. I-am cerut explicatii si nasului, insa acesta era agresiv, astfel ca am facut reclamatie.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeVin 25 Sept 2015, 13:44

La Regiotrans la trenul Iasi-Brasov cand automotorul ramanea la Ploiesti Vest si calatori erau transferati in ramele RIO care veneau cu R 14093 de la Craiova au coborat uni din AMX xu un frigider mic si au mers cu el pana la Brasov, erau studenti incepea anul universitar 2014-2015. Trenul venise plin de studenti cum vine in fiecare duminica dar frigiderul ala era mic pe langa ce bagaje au moldoveni toamna cand pleaca spre orasele unde locuiesc, muncesc sau invata, e pericol de bagaje si canistre cu vin. Practic tot ce vine din Moldova e full de bidoane si canistre cu vin ca Regio, IR sau RT nu conteaza gasesti zeci de deca de vin.
Sus In jos
cfr500




Numarul mesajelor : 2570
Varsta : 23
Reputatie : 7148
Data de inscriere : 18/11/2011

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeVin 25 Sept 2015, 15:33

COSTACHE MIHAIL a scris:
In Sibiu

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 P1011865
image hosting free

Când vor fi duse la fier vechi...? scratch
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6793
Data de inscriere : 07/09/2014

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2016, 01:05

În Sibiu.
Repet ceea ce am mai afirmat odată, că ar fi foarte bune măcar 8 de-astea în compunerea trenurilor CFR, convertite astfel eventual: jumătate vagon de biciclete, jumătate de bagaje. Pe sezoniere, unde ai familii cu bagaj voluminos sau tineri care vor să ia eventual și bicicleta cu ei ar fi foarte bune. La fel, în extrasezon ar putea fi trimise pe Valea Prahovei ca vagoane de biciclete, sau s-ar putea folosi ca să trimită provincialii pachetele către studenți, încasând CFR astfel bani.

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Vidt7t
Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 11t0ncx
Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 14c910p
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Andrei Andras




Numarul mesajelor : 497
Varsta : 22
Reputatie : 3515
Data de inscriere : 11/02/2016

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeDum 25 Sept 2016, 13:56

Același vagon, în 2016, într-o „stare de nepăsare” continuă:
Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 29914812485_5fd6bd6648_cVagon bagaje / Luggage car - 50 53 92-47 021-5 by Pasionatul Feroviar, on Flickr
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeLun 26 Sept 2016, 18:52

Nu e vorba de nepasare, Posta nu mai are nevoie de transportul pe calea ferata, are propriul parc auto iar CFR ce sa faca cu aceste vagoane daca pentru ce erau nu mai e nevoie de ele.

_________________
595423Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_aVagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_aVagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeLun 26 Sept 2016, 20:17

Vagoanele de poştă nu au aparţinut niciodată Poştei Române, au fost ale SNCFR, trecute apoi la CFR Mesagerie, care a fost privatizată şi devalizată, dosarul cred că încă mai e pe rol. Vagoanele rămase au statut incert, nu mai pot fi folosite nici dacă ar fi bani pentru reparaţii.

Vagonul din poză este vagon de bagaje, nu de poştă. Probabil e pe inventarul CFR Călători, ar putea fi uşor convertit în vagon pentru biciclete.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeLun 26 Sept 2016, 21:55

Dar nu a zis nimeni ca au apartinut postei, ci erau folosite de posta, acum daca posta nu mai are nevoie de transport feroviar ca legaturile sunt proaste au renuntat la serviciile feroviare si au ei parcul lor cu ce sa faca transportul asa cum vor, nu mai sta sa depinda de nimeni.

_________________
595423Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_aVagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_aVagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Bdeem_8496_a
Sus In jos
teoiasi




Numarul mesajelor : 84
Reputatie : 3016
Data de inscriere : 05/05/2016

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeMar 27 Sept 2016, 15:39

Care ar fi motivul pentru care aceste vagoane nu sunt modernizate ?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11478
Data de inscriere : 03/11/2010

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeMar 27 Sept 2016, 15:55

Greseala cea mai mare a fost infiintarea CFR-Mesagerie si desprinderea acesteia din cadrul CFR-Calatori! Nu stiu in ce an a avut loc aceasta.

Vagoanele de posta-bagaje, ca si cele bar-restaurant (si aici se infiintasera o societate distincta- SC Gevaro SA, dar din fericire a fost reintegrata in CFR-Calatori), trebuiau pastrate in parcul CFR-Calatori.

Din cate stiu, ultimile vagoane de posta-bagaje au circulat in cursul anului 2005.

Cele cateva vagoane de posta-bagaje care au mai ramas abandonate prin tara, apartin cred de CFR-Mesagerie, societate aflata in faliment, si probabil vor fi vandute ca fier vechi de catre vreo firma de lichidari judiciare.
Sus In jos
laurentzu




Numarul mesajelor : 423
Varsta : 39
Localizare : Iasi
Reputatie : 3321
Data de inscriere : 08/06/2016

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeMar 27 Sept 2016, 17:08

ldh80 a scris:
Greseala cea mai mare a fost infiintarea CFR-Mesagerie si desprinderea acesteia din cadrul CFR-Calatori! Nu stiu in ce an a avut loc aceasta.

Vagoanele de posta-bagaje, ca si cele bar-restaurant (si aici se infiintasera o societate distincta- SC Gevaro SA, dar din fericire a fost reintegrata in CFR-Calatori), trebuiau pastrate in parcul CFR-Calatori.

Din cate stiu, ultimile vagoane de posta-bagaje au circulat in cursul anului 2005.

Cele cateva vagoane de posta-bagaje care au mai ramas abandonate prin tara, apartin cred de CFR-Mesagerie, societate aflata in faliment, si probabil vor fi vandute ca fier vechi de catre vreo firma de lichidari judiciare.

CFR SA ar trebui sa primeasca chirie, pentru ca vagoanele stationeaza pe sinele care apartin de ei ?
Bine fiind in faliment nu mai au practic de unde sa primeasca.
Sus In jos
Ony_x




Numarul mesajelor : 272
Reputatie : 4282
Data de inscriere : 21/05/2013

Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitimeSam 08 Oct 2022, 16:02

Exista vreo diferenta constructiva intre vagoanele de posta si cele de bagaje, in afara de faptul ca unele erau inscriptionate "Posta Romana" si celelalte "vagon de bagaje" ? Mie intotdeauna mi s-au parut aproape la fel. Au fost niste vagoane emblematice pentru calea ferata romana, pana la sfarsitul anilor 80 si inceputul anilor 90 nu exista tren de mediu si lung parcurs care sa nu aiba in compunere macar vagon postal. Daca nu sunt deja toate la fier vechi, macar unul din aceste vagoane ar putea fi reconditionat si trimis la viitorul muzeu al cailor ferate pe care toti il asteptam de atata timp.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de posta, bagaje   Vagoane de posta, bagaje - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Vagoane de posta, bagaje
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Vagoane PSI
» IR1944/45 Satu M-Baia M./Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia
» 209 : Mintia - Brad
» Trenuri Accelerate
» Vagoane MAV

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: VAGOANE-
Mergi direct la: