Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz

In jos 
+63
bobi
ciprian.fecioru.9
alliens
Davee91
florin29sv
cont inactiv .
NIKU24
dan tm
COSTACHE MIHAIL
sarighiol
Luca tgv
anascrab.brasov
Adirmvl
Katalin4653
NicuS
DUAL
CalinPiatraNeamt
baiazid
membru dezactivat ,
Andrey_tm
Simply18
Czirjak Arpad
Kriszti219
chatnoir401
IonutCFR2009
riciu
Norbi
Spartan1948
Karl
kristi kkk
cfr500
IR 1837
vrugby
razvan - trenuri
Dr2005
manuela
nenuandrei
Teodor
DAS 2011
Silviu Sintea
IonutChircu
redeme
Adrian78
ldh80
@ndrey
Vitosa
Nesebar
Bogdan-CFR
cont dezactivat .
cristi CFR
mishu88
bogdan srl
alinx3330
xfiles
VeV
catalinu'
srazvi
cont inactiv
mi.tudor
mardaryroby
Vlad
lovekomotive
myster2008
67 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 14 ... 27  Urmatorul
AutorMesaj
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6817
Data de inscriere : 25/04/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 6:07 pm

naveta cu microbuzul e ingrozitoare, din toate punctele de vedere,rafuieli,in ultima sapt m-am harait cu unul in microbuz,desi si in tren e grav de multe ori,la bacau era s-o incurc in tren,da infine,ieseam usor din belea, insa ma tot intreb,ce face cfr-ul cu cele 100 si cv de Desiro de la nemti? ce face cu atatea trenulete? unde le baga?cat despre preturi,trenul e cu jumatate mai ieftin pentru elevi.
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6152
Data de inscriere : 20/07/2009

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 6:23 pm

Desiro au osiile tocite, pana nu gasesc o solutie cu bandajarea lor nu mai ies, raman la gard Wink . Ca sa cumpere alte osii cica le-ar iesi la CFR aproape cat un Desiro nou Laughing
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6182
Data de inscriere : 20/08/2009

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 6:57 pm

srazvi a scris:
Desiro au osiile tocite, pana nu gasesc o solutie cu bandajarea lor nu mai ies, raman la gard Wink . Ca sa cumpere alte osii cica le-ar iesi la CFR aproape cat un Desiro nou Laughing

Cum adica osiile tocite? :shock:
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6152
Data de inscriere : 20/07/2009

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 7:55 pm

Pai dupa un timp se uzeaza osiile si trebuie bandajate, din cate am inteles nu au nici licenta si nici nu se pot rebandaja ca la celelalte mijloace din flota CFR. Dupa invazia de Desiro, acum dupa aproape 10 ani, avem o criza de automotoare pentru lung parcurs(desigur Desiro nu era destinat pe lung parcurs dar CFR asa a zis ca merg pe oriunde Laughing ).
Sunt pline depourile de Desiro care asteapta o solutie iar osiile noi sunt prea scumpe pentru a fi o solutie, acuma ce va fi vom vedea Wink
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6817
Data de inscriere : 25/04/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 28, 2010 8:20 pm

cfr-ul tot timpul a gandit invers,au folosit automotoare la curse rare si lungi si la viteze permise pentru tipurile de tren pe care le compuneau.
si totusi vad ca nu toate Desiro stationeaza
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6152
Data de inscriere : 20/07/2009

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 29, 2010 1:23 am

Pai nu au fost luate deodata, unele au intrat abia de 2 ani, mai au cativa ani pana le crapa osiile Laughing
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6817
Data de inscriere : 25/04/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 26, 2010 7:58 pm

pe linia 509,astazi 26 iunie: P5453 in gara pingarati a avut intarziere 29-30 de minute iar P5454 tot in aceeasi gara avea o intarziere de 15 minute.
Care e cauza?Vizibilitatea?
Sus In jos
catalinu'

catalinu'


Numarul mesajelor : 182
Varsta : 34
Localizare : bacau
Reputatie : 5292
Data de inscriere : 16/06/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: plimbare bacau-piatra neamt   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 06, 2010 10:41 pm

Salutare tuturor.am postat niste poze pe traseul bacau-piatra neamt, in ordinea statiilor: hemeiusi, garleni, lespezi, racova, buhusi, costisa, podoleni, zanesti, roznov, savinesti, dumbrava, piatra nemat.scuzati calitatea..sunt facute cu telefonul Embarassed
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Placuta
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Hemeiusi2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Hemeiusi1
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Manetemanevraintraregarleni
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Garlenid
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Garleni2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Garleni1
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Lespezi
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Semnalmecanicinparagina
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Racova4
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Racova3
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Buhusi2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Buhusi1
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Costisa1
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Costisa2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Semnalpodoleni
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Podoleniperon
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Podoleni2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Podoleni1
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Gminpodoleni
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Podoleni
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Zanesti2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Zanesti
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Roznovgara2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Roznovgara
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Roznov1
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Roznov
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Savinesti3
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Savinesti2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Dumbrava2
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Dumbrava
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Dumbrava3
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Garaptnt
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Garapnt
Sus In jos
VeV

VeV


Numarul mesajelor : 150
Varsta : 26
Localizare : Bacau
Reputatie : 5268
Data de inscriere : 05/06/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 09, 2010 10:22 am

Linia care continua de la Bicaz spre Bicaz Chei a fost vreodata folosita pentru calatori ? Acum vad ca este doar pentru marfa, spre cariera de piatra .
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6817
Data de inscriere : 25/04/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 09, 2010 11:17 am

pe linia 509 s-a introdus restrictie intre Gara Piatra-neamt respectiv Gara Bistrita la cateva sute de metri de intrarea in gara Bistrita,restrictia fiind impusa pe distanta de maxim 100m din pricina alunecarilor de teren,nimic grav,pe suprafata caii ferate ajungand doar niste pamant care ulterior a fost indepartat insa restrictia s-a pastrat.Restrictia este de 30Km/h.
Sus In jos
catalinu'

catalinu'


Numarul mesajelor : 182
Varsta : 34
Localizare : bacau
Reputatie : 5292
Data de inscriere : 16/06/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 1:56 am

VeV a scris:
Linia care continua de la Bicaz spre Bicaz Chei a fost vreodata folosita pentru calatori ? Acum vad ca este doar pentru marfa, spre cariera de piatra .

din ce am gasit eu pe internet linia ar fi fost folosita si pentru calatori.stii cumva in ce an s-a intrerupt circulatia trenurilor de calatori p acesta ruta? cati km sunt pana la bicaz chei? si c material rulant se mai foloseste p acesta ruta?
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6817
Data de inscriere : 25/04/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 2:19 am

catalinu' a scris:
VeV a scris:
Linia care continua de la Bicaz spre Bicaz Chei a fost vreodata folosita pentru calatori ? Acum vad ca este doar pentru marfa, spre cariera de piatra .

esti sigur ca linia continua pana la bicaz chei?(am intrebat pentru ca din cate stiu la bicaz e capat de linie)daca gresesc ai idee cam ce lungime are? se mai foloseste si azi?(ma refer pentru transportul de marfa) daca da, ce material rulant se foloseste pe acea portiune?
catlinu' material rulant itit pot spune cam toate locomotivele ce manevreaza pe raza piatra neamt bicaz si ce manevreaza la bicaz tasca cu propriile vagoane.nu stiu de linia pana la bicaz chei dar stiu ca candva era acea linie,nu stiu daca se utilizeaza,pt calatori in nici un caz,linia 509 din cunostintele mele e utilizabila pana la Tasca,deci bicaz e capat de linie pt calatori,pt marfa in nici un caz,la bicaz doar se preiau garnituri pt Tasca,pt ciment.
matwerial rulant ar fi asa: una sau mai multe ludmille,1 sau mai multe submarine,lucreaza in perechi,depinde de cum sunt formate,cand 2 submarine,cand 2 ludmille,cand una si una,depinde,pana acum ti-am spus de Logistic Services Danubius cu locomotivele lor si mai au si vagoanele lor,spre bicaz mai urca si CTV-ul deseori cu vagoane E71,nu stiu ce transporta,am incercat sa aflu dar voi apela la o sursa sigura si iti voi spune,mai umbla GFR-ul cu vagoane platforma cu containere,urca azi si pleaca a2-a sau a3-a zi,CTF-ul urca cu Eacs-uri sau Fals-uri,nici ei nu stiu ce transporta cu vagoanele lor,si CFR Marfa rareori mai merge la bicaz cu cate o garnitura de Fals-uri.astea toate locomotivele de la acesti operatori privati nu stiu sigur pana unde mai anume merg dar la bicaz doar stationeaza,la bicaz gara nu au nimic in exploatare,deci sigur mai merg mai departe,acum la Tasca nu stiu locomotivele care merg cu garniturile,posibil sa mearga si DA-urile operatorilor de mai sus,dar de Locomotivele Logistic-ului stiu sigur ca fac manevre intre bicaz si tasca cel putin ca pierd zile intregi sau chiar cate o saptamana pana coboara cate una spre piatra cu vagoane.nici o locomotiva nu prea stationeaza cate o saptamana intr-o gara,asta e lucru cert,alaltaieri a coborat un submarin a logisticului spre piatra si nu s-a mai intors spre bicaz dar Ludmilla posibil sa fie inca sus la bicaz-Tasca.Cat despre linia pana la bicaz chei la carierele de piatra ma interesez in scurt timp,am un vecin care lucreaza cu locomotiva la Tasca,face manevre ,nu stiu in detaliu,el lucra la CTF dar a iesit la pensie,probabil se joaca pe Locomotivele Logisticului ca CTF-ul trece rareori iar vecinul meu merge aproape zilnic dupamiaza la bicaz.
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6817
Data de inscriere : 25/04/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 2:21 am

aaa,si ca completare,din cate stiam eu,linia pana la bicaz chei era trecuta ca linie normala de 1435mm,parca,nu mai retin sigur cifra exacta.
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6182
Data de inscriere : 20/08/2009

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 11:22 am

Din ce am observat eu se transporta dolomita in acele vagoane. Interesant e ca mai demult gasisem o harta pe care linia de la Bicaz Chei ajungea pana la Gheorghieni. Nu stiu daca in realitate e asa, traseul pe acolo e cam dificil pt o cale ferata, mai ales cu ecartament normal. Ar fi interesant in realitate sa existe un asemenea traseu.
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6817
Data de inscriere : 25/04/2010

509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 14, 2010 1:21 pm

e dificil fiindca romanii nostri inca nu au invatat ca pot sapa prin pamant,si daca ar fi linie de legatura intre bicaz chei si gheorgheni ar fi superb ar fi linia 509 mai circulata,si mai intretinuta

Cu stima,Eduard!
Sus In jos
Continut sponsorizat





509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz   509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz
Sus 
Pagina 2 din 27Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 14 ... 27  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M509: Excursie FeRoviaRa Bacau - Piatra Neamt - Bicaz [2008]
» Propuneri pentru Mersul Trenurilor 2016-2017
» Piatra Neamt (509)
» Cele mai frumoase gari din Romania
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-
Mergi direct la: