Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Caile ferate forestiere

In jos 
+17
Czirjak Arpad
Vitosa
DUAL
AndiCFR
Vlad
Dr2005
daniel_c
popovici
Luna
Semafor
ana imfinity
nenuandrei
TVlad
Polpot
Amiralul
dan ciprian
bogdan srl
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Polpot




Numarul mesajelor : 67
Varsta : 48
Localizare : Arad
Reputatie : 4841
Data de inscriere : 16/04/2011

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeLun 18 Apr 2011, 00:59

Din pacate si Hunedoara a beneficiat de o cale ferata ingusta, demontata destul de recent.
http://mocanitahunedoara.wordpress.com/
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeDum 29 Mai 2011, 22:04

Iata citeva fotografii recente (mai 2011) cu ceea ce a mai ramas din vechiul traseu al caii ferate inguste de la Comandau (CV), ramura Holom - Bisca Mica. Succesiunea pozelor este dinspre Comandau spre izvoarele riului Holom si dincolo de deal, spre Bisca Mica:

O "trecere de nivel" - vedere in aval, spre Comandau. Se vad resturile traverselor:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09212

Vedere in amonte:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09213

Traseul liniei se vede coborind spre Bisca Mica:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09210

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09209

Aici linia traversa Bisca Mica. Fotografia e facuta de pe malul sting:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09161

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09159

Din acest punct linia se bifurca: ramura dreapta mergea in aval, spre Gura Teghii, ramura stinga in amonte, spre Vf. Lacauti:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09158

O imagine cu ramura dreapta in apropiere de punctul in care traseul liniei se suprapune pe actualul drum:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09155

Aceeasi soarta a avut-o si linia spre Lacauti, a fost transformata in drum. Iata o imagine din fata cantonului silvic Benedek, in directia bifurcatiei. Se pot observa cele doua cladiri din poza anterioara:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09178

De la cantonul Benedek in amonte spre Lacauti ajungem in acest punct. Cum a spus, traseul vechii cai ferate este folosit acum de acest drum, vizibil in plan indepartat:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09188

Acest pot nu exista, a fost construit pentru accesul rutier:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09189

refolosind ce se putea...:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 DSC09194

Pentru claritate o sa atasez in curind si o harta.

Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6006
Data de inscriere : 16/11/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeMar 16 Aug 2011, 17:42

CFF Covasna-Comandau 14-08-2011

Fiind o duminica foarte frumoasa, m-am gandit sa fac o excursie pana la Covasna.Imi pusesem in gand de vreo 2 ani sa vizitez acest loc ,insa timpul nu mia prea permis.
Pentru aceasta calatoria am folosit numai trenuri Regiotrans din Brasov pana in Covasna si retur.Gara Covasna se afla la 3-4 km de oras insa exista curse locale si taxiuri.Din centrul orasului exista un trenulet turistic auto care merge pana la planul inclinat.Eu personal am preferat sa o iau pe jos pana la Spitalul de cardiologie.Acolo se afla punctul de plecare pentru cursele trenul de agrement.Calatoria dureaza aproximativ o ora si costa 5 lei dus-intors.Stationarea la planul inclinat este de 10 minute.
Linia pare sa aibe viitor din spusele celui care taia biletele.Vagoanele aflate in paragina la capatul traseului au fost cumparate si vor fi modernizate la Brad.
Orasul Covasna
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0403
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0406
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0407
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0408

Punctul de plecare
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0448
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0447
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0449

De pe traseu...
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0446
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0441

Capatul traseului...
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0440
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0438
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0437
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0436
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0425
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0416

Planul inclinat...sau cea mai ramas din el Evil or Very Mad
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0431
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0430
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6006
Data de inscriere : 16/11/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeMar 16 Aug 2011, 17:51

Partea dintre gara Covasna si Spitalul de cardiologie...La un moment este blocata de garduri.Din acest motiv nu am putut sa o parcurg pana la capat.

Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0453
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0454
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0455
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0456
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0457
Caile ferate forestiere - Pagina 2 SAM_0461

Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeDum 25 Sept 2011, 18:42

Interesante articole despre caile ferate forestiere din Banat:
http://istoriabanatului.wordpress.com/2011/08/20/mircea-rusnac-cai-ferate-forestiere-in-banat/
http://istoriabanatului.wordpress.com/2011/08/20/mircea-rusnac-fosta-cale-ferata-anina-portul-secul/
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeMar 27 Sept 2011, 13:51

Am reconstituit cu ajutorul unei harti militare traseul caii ferate de la Anina la Secu:

Caile ferate forestiere - Pagina 2 CaleferataResitaAnina

Pe alocuri traseul se vede si pe Google Earth. Am si un fisier kmz insa nu il pot atasa. Daca e cineva interesat de el il pot trimite pe privat.
Sus In jos
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member
nenuandrei


Numarul mesajelor : 1542
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 6195
Data de inscriere : 16/09/2011

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeMier 28 Sept 2011, 16:36

Trimitemi mie ca sunt interesat
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/nenuandrei1
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeSam 15 Oct 2011, 21:48

Cu trenuleŃul forestier Reşita – Secu - Anina
Cei mai în vârstă îşi amintesc desigur de calea ferată îngustă care mergea de la Reşita la Secu şi de
aici la Anina. Pe lângă destinatia sa, cu precădere forestieră, această „mocănită” (pe aici nu i s-a spus însă
niciodată astfel) servea şi pentru excursii cu „grupuri organizate”. Plecarea trenurilor turistice se făcea din
dreptul podului de la Hala Nouă. Trenul urca apoi pe malul nordic al Bârzavei, mai pe stradă, mai prin
fabrică, trecând pe malul celălalt abia la ieşirea din oraş. La Ştrandul Turistic şi mai sus, linia ferată se
strecura între şosea şi dealul împădurit. Aproape de locul în care se înaltă azi barajul lacului Secu, se
traversa „podul Secul”. Era un loc de referintă, în care salariatiii UDR, duşi cu acest trenulet, organizau
mari chiolhanuri colective. Notez aici că pe vremea copilăriei mele, toti cei pe care i-am auzit pronuntau
„Secul” şi nu „Secu”, nume inventat, cred, de cartografi hipercorecti, dar pe care, din respect pentru
standarde, îl folosesc şi eu aici.
Trenul intra de aici pe valea Secu, urcând până la aşezarea cu acelaşi nume. Aparent, calea ferată se
oprea în acest punct, în partea de jos a unui imens tobogan. Dacă urcai însă coasta de deal, în partea de
sus a toboganului întâlneai o altă cale ferată, similară, care ajungea până la Anina. Întrucât transportul de
buşteni se făcea doar spre Reşita, nu şi invers, această solutie a fost considerată probabil multumitoare.
Linia ferată, după ce pleca din Secu, se intersecta cu şoseaua Reşita-Văliug mai sus de satul
Cuptoare, apoi intra în pădure, şerpuind pe văi pentru a atinge cât mai multe puncte de exploatare a
lemnului. La Comarnic trecea prin fata intrării în peşteră, apoi, peste doi kilometri, după un tunel destul
de lung, se angaja pe cheile Caraşului. După alti doi kilometri, în locul numit de localnicii craşoveni
Mediureka (între râuri), se află confluenta a două cursuri de apă, egal de lungi şi egal de abundente:
Caraşul şi Buhuiul. În timp ce – spre izvoare – Caraşul se afundă în păduri tot mai sălbatice, Buhuiul duce
spre oraşul Anina. Şi calea ferată se bifurca în consecinŃă, o ramură luând-o în sus pe valea Caraşului,
până mai sus de cantonul Jervani, alta, mai importantă, traversa Caraşul pe un pod înalt, angajându-se
apoi pe valea Buhuiului, unde, după vreo şase-şapte kilometri, parcurşi în fundul văii calcaroase, uneori
sub pereti imenşi ori lângă guri de peşteră, ajungea la lacul de baraj Mărghitaş, un punct de agrement
animat şi bine amenajat în vremea aceea. De aici, peste alti câŃiva kilometri, intra în Anina.
Dacă tin bine minte, am făcut două excursii mai importante pe această cale. Una a fost, la nouă ani,
de la Reşita până la peştera Comarnic, pe care am vizitat-o atunci partial. O altă excursie, mai lungă, o
făcusem cu părintii, un pic mai înainte, într-un grup de angajati UDR, până la lacul Mărghitaş. Trenul nu
avea vagoane de călători, transportul făcându-se pe platforme deschise, destinate buştenilor. Fumul scos
de locomotiva cu aburi intra între ingredientele expeditiei. Nicăieri, între Secu şi Anina, nu existau halte
sau gări (de altfel nici aşezări omeneşti), opririle, ca şi durata lor, fiind dictate de reguli ştiute doar de
mecanici şi şefii lor. Pentru mine însă această deplasare lină, pe sub cerul liber sau atingând coroanele
copacilor, aproape de peretii calcaroşi ori deasupra apelor spumegânde, a fost atunci aidoma miracolului
călătoriei cu un covor fermecat.
La începutul anilor cincizeci, linia ferată Reşita-Secu-Anina a fost demontată, spunându-se că era mai
rentabilă exploatarea pădurilor cu camioane. Peste ani, am mai regăsit, în câteva locuri, urmele
terasamentului fostei căi ferate, devenit acum o simplă potecă – de pildă între peştera Comarnic şi peştera
Popovăt, trecând prin tunel, iar de aici până la podul de la Mediureka. Spre amuzamentul meu, această
cale ferată am văzut-o mentionată totuşi într-un atlas rusesc, apărut cu vreo zece ani mai târziu, iar mai
recent şi într-un atlas german, atlase care omiteau în schimb multe linii ale CFR-ului. Nu cumva altii au
simtit intuitiv că această cale era totuşi importantă?

sursa:

http://www.banaterra.eu/romana/farcas-dan-d-hoinarind-prin-resita-pierduta
Sus In jos
ana imfinity

ana imfinity


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : Piatra Olt
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 15/10/2011

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Citeva foste linii forestiere din judetul Arges   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeSam 22 Oct 2011, 16:44

Am aflat de existenta a 3 linii forestiere in Arges:
1. Curtea de Arges - Cumpana a functionat pina prin anii 1960, cind constructia lacului Vidraru a dus la scufundarea terasamentului.
2. Curtea de Arges - Musatesti - Nucsoara. Nu stiu sigur cind a fost desfiintata. Cineva mi-a zis ca inca era functionala dupa revolutie, dar pe harti din 1970...1980 nu am gasit-o.
3. Stilpeni - Gamacesti. A fost desfiintata relativ recent. Avea numeroase ramificatii. Linia apare pe acest forum, la magistrala 900:
http://www.forumtrenuri.com/t1296-calea-ferata-ingusta-stalpeni-gamacesti

Pe o harta cam uzata pe care o am, apare doar linia Stilpeni - Gamacesti. Celelalte linii inguste de care am aflat le-am trecut cu culoare rosie.
Caile ferate forestiere - Pagina 2 Scan0001gl
https://2img.net/r/ihimizer/img856/4710/scan0001gl.jpg
Din ceea ce am auzit, erau trenuri mixte, cu un vagon de calatori, care mergeau atit de incet, incit calatorii puteau rupe mere sau prune din pomii de pe marginea liniei. Calea ferata Curtea de Arges - Nucsoara trecea doua dealuri urcind in serpentine.

:z6: :TTT:
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6601
Data de inscriere : 21/02/2010

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: CFF Zarnesti- Plaiul Foii- Barsa Grosetului   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeSam 29 Oct 2011, 21:25

Am gasit in cartea lui Mihai C. Vornicu - Amintiri de drumetie- Editura Sport Turism - Bucuresti 1982 urmatoarele:

< Am traversat calea ferata, pe care circula odinioara trenuletul de la Zarnesti pana la Barsa Grosetului. Parca-i vad si acum locomotiva
nu mai mare ca un samovar, tragand dupa ea niste miniaturi de vagoane, incat nu stiam bine daca e un lucru inventat pentru uzul oamenilor mari
sau o jucarie de copil. ..............
Trenuletul forestier, care mergea de la Zarnesti pana la Barsa Grosetului, trecea prin fata cabanei (Plaiul Foii din muntii Piatra Craiului), dar mecanicul
nu te lua chiar pe degeaba. Drum de caruta de la Plaiul Foii la Zarnesti nu era pe atunci. Cei treisprezece kilometri, care desparteau cele doua puncte
se asterneau peste o carare fara pic de umbra, asa incat in zilele cu arsita mergeai pe ea pana iti venea rau. .....>
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6006
Data de inscriere : 16/11/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Noi 2011, 15:54

http://istoriabanatului.wordpress.com/2011/11/20/mircea-rusnac-excursie-pe-traseul-fostei-cai-ferate-anina-portul-secul-2/
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6006
Data de inscriere : 16/11/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeMar 27 Dec 2011, 13:39

Din dorinta de a mai completa istoria CFF-urilor am mai gasit si urmatorul articol:

http://www.vestul.ro/stiri/4573/cai-ferate-forestiere-in-banat-%281%29.htm
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeMar 27 Dec 2011, 18:59

Autorul articolului,este Mircea Rusnac.un istoric din Resita.Are un blog
http://istoriabanatului.wordpress.com/
unde se ocupa si de citeva subiecte cu continut feroviar.
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeMar 27 Dec 2011, 23:33

Very Happy
http://www.banaterra.eu/romana/node/1234
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 09:46

http://www.adevarul.ro/cultura/directia_de_cultura_covasna-planul_inclinat-comandau-patrimoniu-ministerul_culturii_0_607739682.html
Sus In jos
Continut sponsorizat





Caile ferate forestiere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Caile ferate forestiere   Caile ferate forestiere - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Caile ferate forestiere
Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CFM-Moldova
» רכבת ישראל - Rakevet Israel - Caile Ferate Israeliene
» Caile Ferate Romane
» Calea Ferata romaneasca - incotro ?
» Căile ferate pe Wikipedia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: