Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori

In jos 
+14
Balto
red floare
vatmanul
Dr2005
Adirmvl
frank81
Luna
pety
Nesebar
razwy
srazvi
discoid21
cristi CFR
COSTACHE MIHAIL
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5227
Data de inscriere : 01/04/2010

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Iun 2013, 19:33

Stie cineva daca exista posibilitatea transportarii biciletelor la acest operator? si daca da la ce tarif?
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Iun 2013, 20:11

Ei folosesc AM-uri frantuzesti, ca RT-ul. Alea au spatiu mai mult decat suficient intre postul de conducere si motor.
Cat despre tarife pentru bagaje, e tot ce scrie pe site-ul lor: Transportul bagajelor voluminoase se va face contra cost, iar transportul acestora se va face in locul special amenajat de la capatul automotorului.

La CFR stiu ca e 5 lei la R si 10 la IR pentru bicicleta. La RT, zicea cineva pe forum ca ar trebui sa platesti inca un bilet pentru mijlocul de transport nonpoluant.
Sus In jos
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5227
Data de inscriere : 01/04/2010

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Iun 2013, 22:41

Cred ca va ramane sa aflu la fata locului Smile
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
Vizitator
Vizitator




Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 22 Iun 2013, 09:43

La CFR e 5 lei ptr regio, si 10 lei ptr IR indiferent ca mergi o statie sau mergi pana la ultima statie, la IC nu stiu nimic. La Regio poti lua bilet de bicicleta la orice tren Regio al CFR din Romania, nu stiu insa in cotetele de malaxe unde o sa incape bicicleta/bicicletele.

La RegioTrans e cea mai mare tzeapa te pune sa mai platesti inca un bilet pret intreg pe ruta pe care circula calatorul :
Daca mergi Buc-Brasov platesti 22,50 lei + inca 22,50 lei ptr bicicleta sau Brasov-Iasi 44,70 lei + inca 44,70 ptr bike. In loc sa promovam mersul pe bicicleta, sportul, miscarea, sa tinem cu natura noi ce facem ai punem bete-n roate cu niste tarife exagerate.

La TFC pentru bicicleta se va plati 50% din pretul biletului pe distanta pe care circula posesorul de bike. 
Exemplu : Buc-Buzau 17 lei + 8,5 lei ptr bicla tot e mai putin ca la Regiotrans si mai mult ca la CFR.

Atentie insa la IR nu iti da cucoana de la casa de bilete, bilet de 10 lei ptr bicla daca trenul nu are in compunere vagoane de bicicleta ( iar aceste trenuri sunt destul de putine ) pe cand la Regio poti sa iei bilet la orice tren.

Regiotrans cara cele mai multe biciclete pe ruta Brasov-Zarnesti iar CFR pe Buc-Brasov.

Sa ne spui si noua cat ti-a luat Regional ptr bicla.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 22 Iun 2013, 11:29

Îţi dă de la bilete bilet pentru ce vrei... că biletul de biciclete se emite manual. M-am certat cu una la Braşov, mi-a dat bilet de bicicletă la un tren care nu avea vagon de biciclete (după ce am şi întrebat-o dacă din 2 trenuri care merg la distanţă de 1 oră, care are sigur vagon de biciclete), a trebuit să bag bicicleta într-un 89-87 şi să stau cu mâna pe ea tot drumul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 22 Iun 2013, 18:29

Despre ce trenuri era vorba ? Cum arata biletul manual ?
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9500
Data de inscriere : 02/11/2008

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 22 Iun 2013, 19:44

Ati cam deraiat de la subiect !

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4909
Data de inscriere : 14/10/2012

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Iun 2013, 14:32

In cursul lunii iulie 2013, Regional va incepe operarea pe sectia Oradea Vest - Cheresig. Mai multe detalii puteti gasi la sectiunea "Magistralele din Romania", apoi M 300, si apoi topicul 312. Pentru alte detalii si noutati, urmariti si pagina oficiala a companiei, sectiunea mersul trenurilor.
http://www.viaterraspedition.ro/
Sus In jos
red floare

red floare


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 53
Localizare : Girisu de Cris judetul Bihor
Reputatie : 3957
Data de inscriere : 26/07/2013

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Iul 2013, 17:27

Initial a fost ca linia Oradea-Cheresig se va deschide la 1 iulie,dupa aceea la 15 iulie iar acum la 1 august.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4909
Data de inscriere : 14/10/2012

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Aug 2013, 15:35

Regional va incepe sa circule pe sectia Oradea Vest - Cheresig incepand cu data de 21 august 2013, primul tren care va pleca din Oradea spre Cheresig fiind cel cu plecare din Oradea la ora 11:02, urmand ca apoi circulatia trenurilor sa se desfasoare conform mersului de tren valabil pe aceasta sectie. Mai multe detalii gasiti pe forum, la sectiunea "Magistralele din Romania, apoi M 300 si apoi topicul 312, pe pagina de facebook a companiei si pe site-ul lor oficial.
Sus In jos
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5227
Data de inscriere : 01/04/2010

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeLun 02 Sept 2013, 19:28

Katalyn a scris:
La CFR e 5 lei ptr regio, si 10 lei ptr IR indiferent ca mergi o statie sau mergi pana la ultima statie, la IC nu stiu nimic. La Regio poti lua bilet de bicicleta la orice tren Regio al CFR din Romania, nu stiu insa in cotetele de malaxe unde o sa incape bicicleta/bicicletele.

La RegioTrans e cea mai mare tzeapa te pune sa mai platesti inca un bilet pret intreg pe ruta pe care circula calatorul :
Daca mergi Buc-Brasov platesti 22,50 lei + inca 22,50 lei ptr bicicleta sau Brasov-Iasi 44,70 lei + inca 44,70 ptr bike. In loc sa promovam mersul pe bicicleta, sportul, miscarea, sa tinem cu natura noi ce facem ai punem bete-n roate cu niste tarife exagerate.

La TFC pentru bicicleta se va plati 50% din pretul biletului pe distanta pe care circula posesorul de bike. 
Exemplu : Buc-Buzau 17 lei + 8,5 lei ptr bicla tot e mai putin ca la Regiotrans si mai mult ca la CFR.

Atentie insa la IR nu iti da cucoana de la casa de bilete, bilet de 10 lei ptr bicla daca trenul nu are in compunere vagoane de bicicleta ( iar aceste trenuri sunt destul de putine ) pe cand la Regio poti sa iei bilet la orice tren.

Regiotrans cara cele mai multe biciclete pe ruta Brasov-Zarnesti iar CFR pe Buc-Brasov.

Sa ne spui si noua cat ti-a luat Regional ptr bicla.
In sfarsit am reusit sa merg la tura de bicicleta ce mi-am propus-o si care includea si parcurgerea unei portiuni din traseu cu trenul Regional. Tariful ce l-am platit pentru bicicleta pe distanta Holod - Sudrigiu (42 km), a fost de 4.2 lei. Mi-a incadrat bicicleta la bagaj voluminos de 3 kg! Astfel, am dedus ca probabil tariful este de 0.10 RON/km. Nasul nu a stiut sa-mi zica exact algoritmul dupa care se tarifeaza, si ca el doar introduce datele in aparat iar acesta emite biletul automat.
De la Sudrigiu urma sa traversez Apusenii prin Padis pana la Huedin, insa din cauza unei dureri la genunchi, am fost nevoit sa ma intorc la Sudrigiu.
De data aceasta am platit de la Sudrigiu la Holod doar 2,10 lei pentru bicicleta! Iar de la Holod la Oradea am platit jumatate din pretul intreg, exact ca la TFC!
Asa ca pana la urma tot nu m-am lamurit pe deplin care este tariful pentru transportul bicicletelor la Regional! Se pare ca depinde de nas!
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
Vizitator
Vizitator




Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Sept 2013, 09:47

Indiferent de modul de calcul al biletului de bicicleta vad ca nu ai platit cat o geanta de bicicleta cum se plateste la Regiotrans.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4909
Data de inscriere : 14/10/2012

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeMier 25 Sept 2013, 20:33

frank81 a scris:
Asa ca pana la urma tot nu m-am lamurit pe deplin care este tariful pentru transportul bicicletelor la Regional! Se pare ca depinde de nas!
Se pare ca astazi am aflat totusi care e tariful pentru transportul bicicletelor la Regional si astfel cred ca am reusit sa lamuresc intr-un final treaba. Azi, 25 septembrie 2013, am venit cu trenul de la Cheresig la Oradea si am urcat si bicicleta in tren. De la Cheresig la Oradea sunt 23 km, deci am fost taxat dupa tariful pentru zona kilometrica 21-30, anume 4,5 lei pentru mine si 3 lei pentru bicicleta. De aici am constatat ca tariful pentru biciclete la Regional se face in functie de distanta parcursa si este de 1 leu pe fiecare zona kilometrica in plus. Astfel socoteala ar veni asa: zona km 1-10= 1 leu, zona km 11-20= 2 lei, zona 21-30= 3 lei (cat am platit eu azi), zona km 31-40= 4 lei si tot asa mai departe. Aici si biletul:
Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 IMG

Totusi nu inteleg de ce pe biletul de bicicleta scrie acolo "Tip amenda: bicicleta", ca doar nu am platit o amenda, ci un bilet.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9500
Data de inscriere : 02/11/2008

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeMier 25 Sept 2013, 21:09

O fi gresala de soft Laughing 

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6576
Data de inscriere : 05/12/2010

Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitimeMier 25 Sept 2013, 22:14

Poate amenda este prescurtarea de la amendament, are inseamna modificare, imbunatatire. Ar fi singura logica. Wink 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori   Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Informatii Generale Interregional Calatori
» Mersul trenurilor 2019 - 2020 (Interregional Calatori)
» Informatii generale despre Softrans
» Informatii generale despre RegioCalatori
» Bilete Interregional Calatori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: INTERREGIONAL CALATORI-
Mergi direct la: