Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete Interregional Calatori

In jos 
+12
AndiCFR
alex.alexus.tm
Adrian78
get.
KOSTYK
DUAL
Dr2005
vatmanul
Norbi
Spartan1948
Adirmvl
cristi CFR
16 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9500
Data de inscriere : 02/11/2008

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeJoi 23 Ian 2014, 00:40

Aici se vor posta Bilete Interregional Calatori

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeLun 27 Ian 2014, 17:15

Au casa de bilete in Cluj?
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6712
Data de inscriere : 15/03/2012

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeLun 27 Ian 2014, 18:35

Din cate stiu eu, nu au.
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8471
Data de inscriere : 19/04/2009

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeLun 27 Ian 2014, 18:53

Nu, biletele se cumpara din tren la plecarea din Cluj si de pe parcurs. Numai in Bistrita Nord au casa de bilete!
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4909
Data de inscriere : 14/10/2012

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 10:11

InterRegional Calatori ofera acum posibilitatea achizitionarii de bilete online pe toate sectiile operate de ei, iar la achizitia biletului online ofera o reducere de 5% din pretul biletului. Chiar acum mi-am cumparat de proba un bilet de la Oradea la Cheresig, la trenul cu plecare din Oradea la 14:50 si chiar am sa plec cu acel tren azi pana la Cheresig, ca sa vad care este procedura primirii biletului in tren. Pana acum totul a decurs simplu. Intri in cont, selectezi statiile de plecare si sosire, selectezi trenul, apoi platesti online cu cardul. Dupa finalizarea tranzactiei, in cateva minute primesti biletul online pe e-mail, bilet care contine un numar de comanda si numele calatorului. Numarul de comanda se prezinta in tren la seful de tren, iar in baza lui ti se da biletul. Eu am primit e-mail-ul in aproximativ 2 minute. Desi pe site se spune ca numarul de comanda este format din 3 cifre, pe biletul meu este din doua. Probabil sunt printre primii clienti online. Postez aici si biletul online, ca sa vedeti cum arata. Asa cum am spus mai sus, azi ma duc la Cheresig sa vad exact care e procedura in tren. Poate aflu ca nasul nu stie de treaba asta si ma pune sa mai platesc odata. Deci asta e biletul primit prin e-mail.
Bilete Interregional Calatori Bilet_online_Cheresig

Pretul unui bilet intreg de la Oradea pana la Cheresig este 4,5 lei, insa asa cum se poate vedea pe bilet, am primit 0,23 lei reducere pentru achizitionarea online a biletului, iar in total am platit 4,27 lei. Evident 5% din 4,5 lei nu poate fi mai mult decat cativa banuti, insa la achizitionarea unui bilet pe o distanta mai mare se va simti putin mai bine si reducerea. Dupa ce ma intorc de la Cheresig, am sa postez si biletul eliberat in tren.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24827
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 10:27

Nu îl mai posta pe forum înainte să îl foloseşti. Poate să îl printeze altcineva şi să meargă cu el în locul tău.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13081
Data de inscriere : 05/01/2011

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 10:34

Tocmai asta voiam sa i sugerez si eu .. doar ca nu cred ca au si sitem de verificare al codului de bare,deci "teoretic" ar putea merge 2 cu un bilet "clonat" Very Happy...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24827
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 10:42

La Regiotrans le verifică cu tableta. Deci câtă vreme e acoperire GSM (tableta se conectează la server şi verifică biletul) se poate verifica uşor codul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13081
Data de inscriere : 05/01/2011

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 10:53

Pai tocmai asta e Very Happy .. cat n ai acoperire nu e problema .. Si in realitate se rezuma la memoria nasului .. ca pe tableta ii apare bilet deja verificat ,chiar si cand exista un astfel de bilet care a fost "clonat"..
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4909
Data de inscriere : 14/10/2012

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 11:05

Pe site scrie ca pentru a primi biletul trebuie specificat numarul de comanda si prezentat un act de identitate. Daca seful de tren va cere actul de identitate celui care a printat biletul, va vedea ca nu e persoana mentionata pe bilet. Iar daca se intampla ca totusi sa nu-i ceara actul de identitate si sa-i dea bilet, oricum la acelasi tren ne vom prezenta amandoi: si eu si persoana care a copiat biletul. Asa ca dupa ce amandoi ii vom prezenta sefului de tren acelasi numar de comanda, la acelasi tren, sigur adevarul va iesi la suprafata. Oricum, la trenul de Cheresig cu plecare din Oradea la 14:50, marea majoritate a calatorilor sunt elevi navetisti cu abonament, in rest, daca mai sunt cativa calatori simpli care cu siguranta nu cred ca stiu de acest forum si nu intentioneaza sa fure un bilet pentru 4 lei cat valoreaza el. Iar daca totusi il copiaza cineva, pana la urma a valorat 4,27 lei, deci nu e o avere. Pentru asta mi-am si permis sa-l postez aici. Am facut-o mai mult de proba si ca sa va pot arata si voua care-i treaba cu biletul online la InterRegional. Cu siguranta un bilet pe o distanta mai lunga nu am sa-l postez, sau il voi posta dupa ce l-am folosit.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 13:27

e bine totusi ca da o reducere, mica mare acolo e buna, in felul asta se promoveaza cumpararea biletelor onnline, bine aici ma refer strict la biletele pe distante mari, ca pe distanta mica nu scoti nici de-o punga de pufuleti, la drum lung poti sa scoti apa, sucul, sau o punga de ceva, conteaza mult reducerile in ziua de azi, nu suntem o tara de bogatasi sa dam foc la bani.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4909
Data de inscriere : 14/10/2012

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 17:27

Si iata si biletul primit in tren, in baza numarului de comanda.
Bilete Interregional Calatori IMG

Imi place ca la "emitere bilet" scrie data si ora cand l-am cumparat de pe net, iar la "verificare bilet" scrie data si ora cand a fost efectiv tiparit de catre seful de tren. Mi-a placut un lucru: in tren se aflau doar navetisti cu abonament, iar eu sunt unul care am facut multe curse de Cheresig, astfel incat aproape toti sefii de tren ma cunosc deja. A venit seful de tren la mine si fara sa-i zic eu nimic, m-a intrebat: tu ti-ai luat bilet online? I-am spus ca DA si l-am intrebat daca i-a aparut deja pe tableta. Mi-a spus ca stia deja ca este un bilet online cumparat pentru trenul respectiv si ca i-a aparut demult pe tableta, probabil din momentul in care l-am primit si eu pe e-mail. Mi-a citit numele de pe tableta, insa nu mi-a mai cerut actul de identitate. Biletul online si calatoria de azi au fost doar de proba. Mi-am luat bilet online numai dus, iar la intors mi-am luat bilet din tren, insa de acum incolo cand voi merge cu IntreRegional am sa-mi cumpar numai online. E foarte practic, usor de achizitionat si ai si o mica reducere. Asa ca, recomand tuturor biletul online de la IntreRegional Calatori. Merita!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 17:46

La Regiotrans m-am urcat in trenul de Craiova a venit nasul i-am spus cele 3 cifre magice, el m-a intrebat decat daca ma cheama Catalin George si mi-a dat biletul. La intoarcere am venit cu acelasi tren, acelasi nas la fel i-am zis cele 3 cifre magice fara alte intrebari.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeMier 29 Ian 2014, 18:11

Imi place la astia (mi se pare ca TFV-ul n-are tablete pentru controlori) ca au facut chestia asta ceea ce face ca biletele sa fie emise mai repede. In dimineata de dupa Romania-Ungaria am mers la tara, la Copaceni cu RT. Na, atunci inca aveam reducerea de student, i-am zis unde merg, mi-a cerut legitimatia de student si imediat mi-a dat biletul. La CFR dureaza minute bune pana scrie nasul biletul pentru cei cu reducere.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4909
Data de inscriere : 14/10/2012

Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitimeSam 08 Mar 2014, 20:47

Pe prima pagina a acestui topic dedicat biletelor Interregional Calatori, vi-am prezentat biletul online primit prin e-mail, cu numarul de comanda mentionat in bilet. Ati putut observa ca "titlul" biletului este InterRegional Calatori - comanda nr. X. Astazi am facut un drum pana la Palota, mi-am cumparat din nou bilet online, iar cand l-am primit pe e-mail, am avut parte de o surpriza. Priviti-o:
Bilete Interregional Calatori Oradea_Palota

Regiotrans? Nu trebuia sa scrie cumva InterRegional Calatori? Si totusi, de ce Regiotrans? Am ramas nedumerit. Ma poate lamuri cineva?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bilete Interregional Calatori Empty
MesajSubiect: Re: Bilete Interregional Calatori   Bilete Interregional Calatori Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete Interregional Calatori
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Informatii Generale Interregional Calatori
» Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori
» Mersul trenurilor 2019 - 2020 (Interregional Calatori)
» Mersul trenurilor 2013-2014 Interregional Călători
» Bilete Regio Calatori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: INTERREGIONAL CALATORI-
Mergi direct la: