Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Semnalizări

In jos 
+82
Balto
Czirjak Arpad
NicuS
Sergiu rmn
cristi ar
lokomo69
Raduku09
REGIOTRANS12
Norbi
cfr500
Dr2005
daniel_c
Luna
ANDU2100HP
IonutCFR2009
Kriszti219
electrica912
didinul
Andrey_tm
FeroFan97
Katalin4653
AndiCFR
mihai-calin
Silver
LanceR
nenuandrei
Teodor
idm
mihai_cfr_bacau
cont inactiv
dave
TonyGFR
Goanga
IonutChircu
DPS
DUAL
razwy
gheorghita
redeme
Semaca
Vitosa
Marius
cata
decward
Desiro256
Cobra
cristi CFR
yo3hos
bogdan srl
LokoZEN
RazvanCFR
@ndrey
Adrian78
spsdc7
ldh80
mardaryroby
Mihay
COSTACHE MIHAIL
iuli.hard
The Legend
cont dezactivat .
SULZERUL 0733
Axwell21
tacc400
19jimmy84
Zoly87
TVlad
srazvi
ionutz72
orestte
gica38
Costin.H
didi
Codrut1985
membru inactiv
sorinucu
PrisecaruFlorin
lokbob
vrabieionut
cortexedge
Ionutz
Vlad
86 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 35 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeLun 22 Feb 2010, 11:46

@Prevestitor Y Campulung Est

eu i-as zice mai mult semnal de bloc cu rol de semnal prevestior si semnal de avarie Very Happy (fiindca in instalatie tot ca un semnal de bloc este tratat)
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7762
Data de inscriere : 16/04/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeLun 22 Feb 2010, 15:48

Semnal de intrare in baia Mare, firul de la Satu Mare

Semnalizări - Pagina 3 P1050338
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeMar 23 Feb 2010, 14:27

Costin.H a scris:
@Prevestitor Y Campulung Est

eu i-as zice mai mult semnal de bloc cu rol de semnal prevestior si semnal de avarie Very Happy (fiindca in instalatie tot ca un semnal de bloc este tratat)

Asa este. Mersi pentru corectare
Sus In jos
gica38

gica38


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 53
Localizare : brasov
Reputatie : 5340
Data de inscriere : 07/12/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeMar 23 Feb 2010, 14:35

Vlad a scris:
Costin.H a scris:
@Prevestitor Y Campulung Est

eu i-as zice mai mult semnal de bloc cu rol de semnal prevestior si semnal de avarie Very Happy (fiindca in instalatie tot ca un semnal de bloc este tratat)

Asa este. Mersi pentru corectare
eu zic ca este semnal de parcurs.si nu este semnal de avarie. indicatia de jos este pentru chemare
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeMar 23 Feb 2010, 14:41

gica38 a scris:
eu zic ca este semnal de parcurs.si nu este semnal de avarie. indicatia de jos este pentru chemare

De fapt este semnal de bloc (semnalele de parcurs au paleta alba cu dunga rosie si se gasesc in statii) cu functie de prevestitor si semnal de avarie (adica in cazul defectarii barierei acesta trece pe culoarea rosu). Ultimul bec de jos este rosu de rezerva, semnalele de bloc nu au indicatie de chemare. Pe sectii cu bloc de linie automat numai semnalele de intrare au chemare.
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeMar 23 Feb 2010, 14:48

Cred ca gica38 s-a uitat la poza lui Ionutz din Baia Mare Razz si a vazut numele semnalului! Very Happy

Apropo, in principiu toate semnalele de circulatie din statie au indicatie de chemare! Poti avea chemare si la iesire (de exemplu ai probleme pe bloc sau nu ai o protectie de flanc disponibila Very Happy).

Ce e interesant, e ca ai si 2 tipuri de chemare: una cu parcurs si una fara parcurs! Very Happy
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeMar 23 Feb 2010, 14:53

Pe sectii cu B.L.A. s-au scos chemarile la semnalele de parcurs si iesire. Cel putin pe linia 502 asa este.
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeMar 23 Feb 2010, 15:11

foarte interesant! Fiindca din cate stiu eu, de exemplu la CE, toate au indicatie de chemare, mai putin chemare fara parcurs la iesire.

ai idee de ce le-au scos? cred ca la CED e o qestie generala.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeMar 23 Feb 2010, 15:26

Nu stiu exact.
Presupunerea mea este: - In caz de defectiune semnalele de iesire pot fi depasite pe rosu fara semnal de chemare, pe baza ordinului de circulatie inmanat mecanicului de impegatul de miscare si deci s-a renuntat la chemare.
La semnalele de intrare este mai greu deoarece impegatul trebuie sa parcurga distante foarte mari pentru a ajunge la locomotiva si de aceea s-a pastrat semnalul de chemare.
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6887
Data de inscriere : 06/10/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeVin 26 Feb 2010, 16:40

SEMNAL DE IESIRE IN GARA DE NORD LA LINIA 2

Semnalizări - Pagina 3 P2260025
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeSam 27 Feb 2010, 21:35

Costin.H a scris:

Ce e interesant, e ca ai si 2 tipuri de chemare: una cu parcurs si una fara parcurs! Very Happy

Nu am inteles ce ai vrut sa spui... Am intrebat pe un impegat de miscare si mi-a zis ca el nu a auzit de chemare cu parcurs si chemare fara parcurs... :?:
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeSam 27 Feb 2010, 22:16

Cel putin la centralizarea electronica iti permite asa ceva. Nu stiu sigur daca si la CED exista.


Vlad a scris:
Costin.H a scris:

Ce e interesant, e ca ai si 2 tipuri de chemare: una cu parcurs si una fara parcurs! Very Happy

Nu am inteles ce ai vrut sa spui... Am intrebat pe un impegat de miscare si mi-a zis ca el nu a auzit de chemare cu parcurs si chemare fara parcurs... :?:
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeSam 27 Feb 2010, 22:19

Costin.H a scris:
Cel putin la centralizarea electronica iti permite asa ceva. Nu stiu sigur daca si la CED exista.

Aha. Persoana pe care am intrebat-o a facut servici doar pe CED si BLA. Probabil din cauza asta nu a auzit decat de chemare fara parcurs
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member
orestte


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 49
Localizare : Timisoara
Reputatie : 6092
Data de inscriere : 28/10/2008

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeDum 28 Feb 2010, 08:32

Nu stiu de unde ati scos chestia cu 2 tipuri de chemare, cu parcurs si fara parcurs.... e o aberatie , cum adica semnal de chemare fara parcurs???? in instructia de semnalizare nu exista asa ceva indiferent de tipul instalatiei folosit BLA CED sau CE
Indicaţia de chemare a semnalelor luminoase




Art.28 (1)Indicaţia de chemare se foloseşte în cazurile de defectare a semnalului luminos de intrare, dacă semnalul nu afişează nici o indicaţie sau dacă semnalul afişează indicaţia roşu.

(3)Cu indicaţia de chemare se mai pot dota şi:

a.semnalele luminoase de ieşire din staţiile aflate pe secţii de circulaţie pe cale dublă, fără bloc de linie automat sau cu bloc de linie automat specializat;

b.semnalele luminoase de ieşire din staţiile aflate pe secţii de circulaţie pe cale simplă, fără bloc de linie automat;

c.semnalele de parcurs şi ramificaţie.

(4)În cazul semnalelor de ieşire aflate într-o staţie unde se ramifică mai multe direcţii de mers, sau al semnalelor de ramificaţie, dacă cel puţin una dintre direcţii este înzestrată cu bloc de linie automat banalizat, semnalul de ieşire sau semnalul de ramificaţie nu se dotează cu indicaţie de chemare.

(5)În cazul semnalelor de parcurs care fac şi funcţia de semnal de ieşire pentru o direcţie de mers, dacă în direcţia respectivă linia curentă este înzestrată cu bloc de linie automat banalizat, semnalele respective nu se dotează cu indicaţie de chemare.

(6)În cazul semnalelor de intrare care fac şi funcţia de semnal de ramificaţie pentru o direcţie de mers, dacă în direcţia respectivă linia curentă este înzestrată cu bloc de linie automat banalizat, semnalele respective se dotează cu indicaţie de chemare care se va folosi numai pentru intrarea trenurilor în staţie. Acest lucru va fi precizat şi în planul tehnic de exploatare a staţiei.

(7)Pe cale dublă, dacă se circulă pe baza blocului de linie automat specializat, indicaţia de chemare a semnalului luminos de ieşire sau ramificaţie permite circulaţia trenului cu viteza de cel mult 20 km/h, cu deosebită atenţie, până la semnalul următor. Pe cale dublă cât şi pe cale simplă, fără bloc de linie automat, indicaţia de chemare a semnalului luminos de ieşire sau ramificaţie, permite circulaţia trenului cu viteza de cel mult 20 km/h cu deosebită atenţie peste schimbătoarele de cale.

(8)Indicaţia de chemare a semnalului luminos de parcurs, permite circulaţia trenului cu viteza de cel mult 20 km/h, cu deosebită atenţie până la semnalul următor.

(9)În toate cazurile, mecanicul va conduce trenul cu deosebită atenţie, va supraveghea permanent linia şi va regla viteza în funcţie de distanţa de vizibilitate, astfel încât să oprească imediat trenul în cazul în care calea este ocupată, constată lipsa de gabarit, observă semnale de fine de tren, semnale mobile şi de mână care ordonă oprirea trenului sau un alt obstacol care împiedică continuarea circulaţiei.



Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 15/12/2009

Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 04 Mar 2010, 22:57

@orestte

trebuie sa tinem cont de faptul ca centralizarea electronica este o instalatie modulara folosind niste aplicatii software adaptabile in functie de cerintele clientului (in cazul nostru CFR). iata cum arata CE implementata in Romania de Thales: http://www.thalesgroup.com/assets/0/93/238/768ad1e1-81d4-4680-beb7-fd9d87f5eeb9.pdf?LangType=2057 sau Simis de la Siemens: http://www.siemens.nl/transportation/getfile.asp?id=181

Concluzia e, ca poti implementa chemare la orice semnal de circulatie, doar ca impiegatului i se constrange faptul de a utiliza chemarea catre BLA banalizat de exemplu prin instructie sau conditii de operare a statiei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Semnalizări - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Semnalizări   Semnalizări - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Semnalizări
Sus 
Pagina 3 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 35 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 212 : Ilia - Lugoj
» Semnalizari - generalitati

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-
Mergi direct la: