Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+29
Adirmvl
Peter Fodor
Ony_x
cardinal
ciprian71
CalinIonMihai
Adrian78
Vitosa
riciu
DAS 2011
Dr2005
Luna
TVlad
Laurentiu Ciobanu
IonutCFR2009
Bebe
SMDS
cfr500
dan tm
Nesebar
t1972
razvan - trenuri
alexmorph3us
Johnny84
Cipri Andrei Neculai
cristi CFR
ldh80
AeroX
@ndrey
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeVin 29 Dec - 18:00

Daca mergi cu vaporu la Budapesta si Viena scapi de control.
Bulgarii au intrat si ei? ca ziceau ca pe jumatate nu îi intereseaza
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeVin 29 Dec - 19:16

N-auzi ca Dunarea nu se pune ca Schengen?

Ar fi fost interesant sa ai control de frontiera rutier la Giurgiu iar dedesubt sa infiintezi un bac la care sa nu ai acest control.

Oricum, e un kkt acest Schengen aerian; eu as fi trimis-o pe Sosoaca sa le manance lebedele si sa-si ridice fustele sa le arate padurea letea austriecilor, drept multumire.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeVin 29 Dec - 21:49

N am auzit, adica nici nu m-a interesat.
Atunci in ce șengăn intrăm?

păi noi pe rutier avem nevoie.

acuma o sa primim ciorile de la ei ca sa fim șengăn aerian?

De cînd e Croatia in șengăn oricum a scazut numarul de migranti pe aici.

Cine crezi ca pazeste muntii ăia prin Bosnia?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeSam 30 Dec - 1:09

https://www.radiomures.ro/stiri/record-negativ-de-viteza-cu-trenul-pe-ruta-tg-mures-deda-dupa-modernizare.html?fbclid=IwAR1NggAs18goiqqkWBAM9NnZJ9JDuFWnXEZh7zCDmfpRX5_ViDuUGDkRz5I
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeSam 30 Dec - 12:19

dan tm a scris:
N am auzit, adica nici nu m-a interesat.
Atunci in ce șengăn intrăm?
Aerian. Şi dacă pentru Otopeni asta înseamnă că scuteşti 10 - 15 minute la ieşirea din ţară şi 30 la intrare, pentru alte aeroporturi e de vis. La Bruxelles, de exemplu, rar stai mai puţin de jumătate de oră la coadă la control dacă n-ai paşaport. Dacă ai paşaport, treci pe la porţile automate, dacă funcţionează (că nu funcţionează mereu).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeSam 30 Dec - 12:37

Am zburat doar o data la Valencia in 2014 de la Timișoara.M-am.dus cu o oră înainte cu check-in tipărit am stat maxim 10 min la poarta iar când am ajuns la.Valencia am ieșit la.gramada
Cred că la.auto.si tren e de rahat fara Schengen sa vina ăia de la.TF sa te trezească în miezul.noptii să îți verifice documentele
S-a cam umflat orezul in Ciolacu degeaba că i-au zis austriecii sa stea calm
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeSam 30 Dec - 12:38

Dr2005 ce faceți tata cu societatea asta cine o tine în brațe?Chiar așa dobitoci suntem.nu putem găsi o modalitate sa valorificăm niste vechituri și gata

https://clubferoviar.ro/performante-la-transporturi-o-companie-de-patru-angajati-are-datorii-mai-mari-la-buget-decat-metrorex/
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeSam 30 Dec - 12:53

Păi am încercat să o închidem... problema e că mai are doar 2 angajaţi şi pentru o comisie de inventariere trebuie minim 3. Cum nu se poate inventaria patrimoniul, nu se poate cere lichidare voluntară. În plus, societatea e parte în numeroase procese... de exemplu, unul din chiriaşi a fugit cu nişte linie îngustă. Apoi, un fost angajat a devalizat societatea, vânzând mai multe clădiri cu acte false şi luând banii cash "în numele societăţii". Am aflat de astea când ne-am trezit cu proprietarii de bună credinţă la uşa ministerului, plângându-se că nu pot evacua din clădiri chiriaşii legali ai SAAF-ului. Angajatul respectiv nu a putut fi concediat, fiind unic întreţinător al familiei şi a ieşit la pensie între timp. Şi numai Dumnezeu ştie câte vânzări din astea pe neve s-or fi făcut, că unele primării nu au verificat actele şi au intabulat clădirile şi terenurile pentru noii proprietari.

Membrii Consiliul de Administraţie sunt remuneraţi cu vreo 300 lei pe lună, numai pentru lunile în care au şedinţe.

De valorificat patrimoniul nu e aşa uşor... o parte e încadrat în categoria monumentelor istorice (clădiri) sau tezaur (locomotive cu abur), astea sunt foarte greu de valorificat.

Eu am cerut fuziunea cu CFR S.A., asta ar fi cea mai logică soluţie, dar CFR S.A. s-a opus categoric.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeSam 30 Dec - 13:16

O țară cu fundul in sus și cu legi de tor râsul..
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7967
Data de inscriere : 26/05/2011

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeDum 31 Dec - 12:23

Bine că a fost stopata vânzarea:

https://clubferoviar.ro/hotararea-de-guvern-pentru-gruia-stoica/
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeDum 31 Dec - 17:03

Care vânzare? CFR S.A. a fost executat silit din cauza unei creanţe către Tunele Braşov, societate cumpărată de Trans Expedition Feroviar, care e deţinută de Grampet.
Nu ai ce să scoţi din domeniul public, pentru că infrastructura respectivă nu face parte din domeniul public, fiind domeniul privat al CFR S.A.. Domeniul public oricum nu poate fi executat silit.
Cum instalaţiile respective sunt în domeniul privat, nu ai ce HG să dai (nu ştiu cum a ajuns acolo şi cum a trecut de Juridic), se face doar PV de predare-primire între CFR S.A. şi TEF şi aia e.

Ce rămâne de verificat acum e de ce acele linii apar în inventarul bunurilor statului... câtă vreme instanţa a stabilit că sunt domeniu privat. Ori instanţa n-a verificat ce trebuie, ori direcţia responsabilă de domeniul public a luat de bun ce a primit de la CFR. Dacă, totuşi, liniile apar în domeniul public, înseamnă că undeva e o problemă şi e rost de încă un proces, dacă o mai avea cine să-l intenteze (direcţia de reprezentare instanţă mai are 2 oameni, compartimentul care se ocupă cu domeniul public mai are un om).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeMar 2 Ian - 21:11

TFCul au întotdeauna biletul câștigător?S-au nu contează prietenia lui Mitica cu Bogdanel?

https://www.g4media.ro/transferoviar-calatori-va-introduce-cursele-de-tren-pe-ruta-aeroportul-otopeni-ruse-incepand-din-luna-martie-2024.html?fbclid=IwAR1TkCZ7Ly9gcxSRuQJNsIy60jPDpKbntG6C-o0aJbIvYemBiExTPJYFg0A
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeMar 2 Ian - 22:06

Cred că s-a mai scris de vreo 10 ori treaba asta, cu diferite termene Laughing

Nu prea văd eu TFC-ul circulând la Ruse, dar, na... mai face şi g4Media nişte vizualizări.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeMar 2 Ian - 23:53

care ar fi motivul sa nu circule la Ruse?
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitimeMier 3 Ian - 11:37

Daca ar pune tarif de R/RE, trenul ar fi un succes, am avea si noi o legatura decenta cu Ruse-ul.

Momentan o magarie cum cere CFR-ul tarif de IR pe ruta asta, ca sa nu mai vorbim ca e doar un tren pe zi. In tarile civilizate ai legaturi transfrontaliere mult mai bune.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei - Pagina 66 Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei - Pagina 66 Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 66 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 65, 66, 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea II)
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei (partea III)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: