Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Revista presei

In jos 
+29
Adirmvl
Peter Fodor
Ony_x
cardinal
ciprian71
CalinIonMihai
Adrian78
Vitosa
riciu
DAS 2011
Dr2005
Luna
TVlad
Laurentiu Ciobanu
IonutCFR2009
Bebe
SMDS
cfr500
dan tm
Nesebar
t1972
razvan - trenuri
alexmorph3us
Johnny84
Cipri Andrei Neculai
cristi CFR
ldh80
AeroX
@ndrey
33 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6256
Data de inscriere : 26/09/2009

Revista presei Empty
MesajSubiect: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeDum 05 Mar 2023, 18:35

Asta este incidentul în cauză.nu exista raport de investigare.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13904
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeDum 05 Mar 2023, 18:36

Adrian78 a scris:
Iara.baliverne

https://www.zcj.ro/administratie/cluj-napoca-budapesta-in-doar-3-ore-si-jumatate-cu-trenul-ministrul-ungar-al-transporturilor-vizita-la-cluj--244840.html
Da baliverne.
"Mare viteză" e considerată de la 200 kn/h în sus cu trenuri dedicate !!!
 Ce se proiectează acum pe Cluj - Episcopia Bihorului e de modernizare, dublare și electrificare cu multe porțiuni de doar 120km/h datorită reliefului și cu linie simplă!
    NU e prevăzută dublare nici unde se poate, pe toată porțiunea!!!
   Bani și pentru 200km/h+ nu dă UE!!!!
   Restul e gargară electorală de ambele părți!
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3480
Data de inscriere : 24/08/2017

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeDum 05 Mar 2023, 20:53

Vitosa a scris:
t1972 a scris:
Aduc o completare la comentariul de mai sus,,Mers de la Galati la Bucuresti Nord, ne este nici un tren regio sau regio express.
Sfatul meu e să scri mail la adresa office@arf.gov.ro
Adică ii scri direct instituției ARF, care ea de acum încolo se va ocupa de mersul trenurilor. Ști nu vreau să te jignesc dar 'geaba schelălăim zi de zi aici pe forum că nu schimbăm cu nimic datele problemei. Baftă multă.

Eu am mai facut vreo 2-3 petitii pe site-ul cfr, dar nu m-a bagat nimeni in seama vreodata.

La adresa de mai sus se uita cineva? Ca as avea cateva propuneri.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12043
Data de inscriere : 09/07/2009

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeDum 05 Mar 2023, 20:58

Laurentiu Ciobanu a scris:
Vitosa a scris:
t1972 a scris:
Aduc o completare la comentariul de mai sus,,Mers de la Galati la Bucuresti Nord, ne este nici un tren regio sau regio express.
Sfatul meu e să scri mail la adresa office@arf.gov.ro
Adică ii scri direct instituției ARF, care ea de acum încolo se va ocupa de mersul trenurilor. Ști nu vreau să te jignesc dar 'geaba schelălăim zi de zi aici pe forum că nu schimbăm cu nimic datele problemei. Baftă multă.

Eu am mai facut vreo 2-3 petitii pe site-ul cfr, dar nu m-a bagat nimeni in seama vreodata.

La adresa de mai sus se uita cineva? Ca as avea cateva propuneri.

Pai cum ai vrea sa iti raspunda decat ce s-a stabilit dinainte ? Pentru actuala conducere CFR Calatori, M700 e inchisa si punct. Daca dispar figurile actuale de la butoane, poti spera sa vina altii care sa lupte pentru binele CFR Calatori... si nu doar pentru anumite grupari de interese.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13904
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeDum 05 Mar 2023, 21:22

Laurentiu Ciobanu a scris:
Vitosa a scris:

Sfatul meu e să scri mail la adresa office@arf.gov.ro
Adică ii scri direct instituției ARF, care ea de acum încolo se va ocupa de mersul trenurilor. Ști nu vreau să te jignesc dar 'geaba schelălăim zi de zi aici pe forum că nu schimbăm cu nimic datele problemei. Baftă multă.

Eu am mai facut vreo 2-3 petitii pe site-ul cfr, dar nu m-a bagat nimeni in seama vreodata.

La adresa de mai sus se uita cineva? Ca as avea cateva propuneri.
Puțină atenție te rog. Linkul pe care l-am postat e cu trimitere la ARF, nicidecum către CFR Călători. Și dacă vezi că nu te bagă nimeni în seamă ai putea pe messenger sau pe Facebook să îi bați obrazul lui Ștefan Roșeanu președintele ARF.
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3480
Data de inscriere : 24/08/2017

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeDum 05 Mar 2023, 21:30

Normal e sa primesc un numar de inregistrare cand fac o petitie catre o institutie, nu sa-l caut pe cutarica pe facebook sau messenger.
Cand o fac pe site-ul cfr calatori singura dovada e ca "cererea dvs a fost inregistrata...vom reveni cu un raspuns..." si pauza.
Pai cand cumpar bilet de tren, primesc mail cu pdf-ul biletului.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeLun 06 Mar 2023, 10:50

Duceti-le.naibii la fier vechi de troace la fel.si frecatorii aia de.menta de.la Electrificare care fac verificări doar pe hârtie și probabil sa.justifice motorina consumata

https://clubferoviar.ro/o-locomotiva-a-rupt-firul-de-contact-la-ploiesti-sud/
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeLun 06 Mar 2023, 14:09

Laurentiu Ciobanu a scris:
Vitosa a scris:
t1972 a scris:
Aduc o completare la comentariul de mai sus,,Mers de la Galati la Bucuresti Nord, ne este nici un tren regio sau regio express.
Sfatul meu e să scri mail la adresa office@arf.gov.ro
Adică ii scri direct instituției ARF, care ea de acum încolo se va ocupa de mersul trenurilor. Ști nu vreau să te jignesc dar 'geaba schelălăim zi de zi aici pe forum că nu schimbăm cu nimic datele problemei. Baftă multă.

Eu am mai facut vreo 2-3 petitii pe site-ul cfr, dar nu m-a bagat nimeni in seama vreodata.

La adresa de mai sus se uita cineva? Ca as avea cateva propuneri.
Se uită, aia e adresa la care trimitem şi noi solicitări oficiale şi tot de pe ea ni se răspunde.
Pentru număr... cred că mai bine dai telefon, ai numerele pe site: https://arf.gov.ro/web/contact/ .
Poţi apela şi din reţeaua CFR dacă vrei, tel. 0881.598

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3480
Data de inscriere : 24/08/2017

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeLun 06 Mar 2023, 14:22

Pai probabil adresa voastra nu e directionata la spam ca adresele oamenilor obisnuiti.

Eu nu vreau sa sun sa vorbesc cu o tantica care poate nu intelege bine, ci vreau sa fac o sesizare scrisa, la care sa mi se ceara detalii suplimentare la nevoie si sa primesc numar de inregistrare.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeLun 06 Mar 2023, 14:25

Laurentiu Ciobanu a scris:
Eu nu vreau sa sun sa vorbesc cu o tantica care poate nu intelege bine
Te asigur că nu ai cum să vorbeşti cu vreo doamnă, domnişoară sau tăntică, pentru că este un domn care asigură secretariatul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13904
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeMar 07 Mar 2023, 20:05

https://observatornews.ro/economic/istoria-unui-jaf-national-cum-a-disparut-patrimoniul-cfr-locomotive-hoteluri-terenuri-vandute-pe-nimic-514046.html
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13904
Data de inscriere : 08/01/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeMar 07 Mar 2023, 20:25

Nu vreți să plătiți pomenile electorale ?
https://clubferoviar.ro/facilitatile-de-calatorie-ale-elevilor-si-studentilor/
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeMar 07 Mar 2023, 22:26

Revista presei Img_2156
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeMier 08 Mar 2023, 00:07

Vitosa a scris:
Nu vreți să plătiți pomenile electorale ?
https://clubferoviar.ro/facilitatile-de-calatorie-ale-elevilor-si-studentilor/
Ca de obicei, Club Feroviar vorbeşte pe lângă subiect. Poate ar trebui să ne spună cu cât îi subvenţionează ,,industria", mai precis o anumită firmă de transport.

Facilităţile s-au plătit şi se plătesc mereu până la ultimul leu. Doar că Consiliul Concurenţei a INSISTAT să fie incluse în contractele de servicii aceste sume. Evident că s-au înscris nişte estimări (că nu eşti Mama Omida să ştii dinainte câţi călători vei avea), adică s-a făcut o împărţire aproximativă a bugetului alocat între OTF, că altfel Consiliul Concurenţei nu dădea avizul.

Potrivit art. 21 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările şi completările ulterioare:
[...]
,,(5) Pentru asigurarea unei execuții bugetare prudente, ordonatorii principali de credite vor repartiza, potrivit alin. (1), creditele de angajament și creditele bugetare după reținerea a 10% din prevederile aprobate acestora"
[...]
,,(7) Repartizarea sumelor reținute în proporție de 10% se face în semestrul al doilea, după examinarea de către Guvern a raportului semestrial privind situația economică și bugetară și a opiniei Consiliului Fiscal cu privire la acesta."

,,Propunerile" OTF vizau încălcarea explicită a legii, or aşa ceva nu se poate.
Astfel, evident, nici ARF nu poate repartiza tot bugetul, ci doar 90% din el, că aşa e legea. Restul de 10% se dă cu memorandum aprobat în Guvern şi numai după ce se execută mare parte din cei 90%, ceea ce, de regulă, înseamnă a doua rectificare de buget, deci mai prin toamnă. Evident că în decembrie se va face un alt act adiţional, pentru a se acoperi toate sumele.
Repet, nu se ajungea aici dacă Consiliul Concurenţei nu insista ca sumele pentru facilităţi să fie incluse în contactele de servicii publice.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitimeMier 08 Mar 2023, 20:34

https://www.opiniatimisoarei.ro/un-tramvai-bozankaya-plin-cu-calatori-a-luat-foc-in-mers-la-timisoara-foto/08/03/2023
Sus In jos
Continut sponsorizat





Revista presei Empty
MesajSubiect: Re: Revista presei   Revista presei Icon_minitime

Sus In jos
 
Revista presei
Sus 
Pagina 1 din 67Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Revista presei (partea II)
» Revista presei
» Revista presei
» Revista presei (partea III)
» Revista presei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: