Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete C.F.R. (2)

In jos 
+17
Vitosa
cardinal
alexmorph3us
Peter Fodor
Adrian78
TVlad
Adirmvl
Nesebar
Dr2005
Laurentiu Ciobanu
Johnny84
IonutCFR2009
Cipri Andrei Neculai
cristi ar
SMDS
AeroX
dan tm
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 18:39

Laurentiu Ciobanu a scris:

Eu daca as avea nevoie sa ajung din A in B in tara, prefer mai degraba sa merg la cuseta sau la vagonul de dormit si sa ajung dimineata la destinatie, iar seara sa plec cu alt vagon de dormit inapoi acasa. Altfel, pierd o zi la dus, o zi la intors fara sa am garantia ca pot lucra pe tren, doar cel mult sunt ferit de toti ghertoii de pe sosele.

Da, la fel si eu, dar in interes propriu.
Cand am mers in Austria am preferat Dacia, tren de noapte, in locul IR 144, tren de zi, ca sa nu pierd 2 zile de citybreak, aiurea pe drum.
DAR
In interes de servici, daca pot calatori ziua si sa fiu productiv, ii combinatia perfecta.
Si nu e doar tren, si cu delegatiile departate, se prefera zboruri cat mai in timpul orelor de lucru, pentru ca se bugeteaza diferit acele ore.
De ce sa dedic ore de calatorie din timpul meu, pentru lucru, cand pot sa calatoresc si sa fiu productiv?
Asa gandeste si prefera toata lumea din firma.
Si cand eram la Siemens, si nu erau trenuri IC, am discutat cu conducerea ce fel de bilet imi pot deconta, ca aveam delegatie la Brasov; la vagon clasa sau dormit/cuseta, ei au zis ca deconteaza doar clasa 1. Am prins 10-91 comod, dar si asa, n-as fi vrut sa calatoresc noaptea.
Depinde de politica firmei.
Sus In jos
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6357
Data de inscriere : 28/05/2009

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 15 Dec 2022, 23:09

Începând din 12 decembrie nu mai exista oferta Carte VSD.
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Dec 2022, 09:48

SMDS a scris:
In interes de servici, daca pot calatori ziua si sa fiu productiv, ii combinatia perfecta.
Si nu e doar tren, si cu delegatiile departate, se prefera zboruri cat mai in timpul orelor de lucru, pentru ca se bugeteaza diferit acele ore.
De ce sa dedic ore de calatorie din timpul meu, pentru lucru, cand pot sa calatoresc si sa fiu productiv?
Asa gandeste si prefera toata lumea din firma.

De acord cu tine daca poti sa fii productiv pe tren. Problema la tren e ca nu poti fi productiv decat daca iti ajunge un laptop si sa lucrezi offline, cu conectare din cand in cand si asta nu doar din Romania, ci si in afara cred ca ai probleme daca te bazezi pe retele mobile.

Mie imi trebuie conexiune continua de minim 10 mb/s, precum si doua monitoare suplimentare.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2042
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6449
Data de inscriere : 25/05/2012

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Dec 2022, 11:08

Degeaba discutam. Acelasi lucru poti face si la IR bine mersi. Tot alea-s conditiile.
Internet nelimitat avem mai toti pe telefoane. Si alimentatie publica...hai sa fim seriosi, nu e nici McDonalds sau unchiul Giuseppe cu piadina facuta pe loc.
Nu e vorba de restaurant pe bune macar! Pai pentru un sandvis obosit, croissant, o cafea...iei si din gara, chiar si in urmatoarele gari unde se stationeaza mai mult.

IC-urile in formula actuala nu-si justifica vreun avantaj decat ca vor umbla poate mai goale (de parca trenurile goale sunt avantaj pentru CFR Calatori), pentru ca oameni cu dare de mana nu exista decat daca platesc altii (firme private sau de stat), adica ele sunt doar niste IR mai scumpe si atat, care nici alea nu straluceau la grad de ocupare. Facand abstractie de sezonul estival.

Nu trebuie sa se clasifice trenul InterCity ca numai asa aduci Macbook-ul cu tine si vei fi productiv.
Ifose. Fara suparare.
Pentru o diferenta de timp neglijabila, plus ca pot aparea probleme mereu si sa nu se respecte durata.

MAV-ul e alt nivel in ce mai inseamna confort de IC.
Corona e singurul tren din Romania care mai ofera conditii de IC.
Noi in rest n-avem cu ce vagoane sa facem trenuri InterCity. Majoritatea-s depasite si au ajuns niste gioarse.
Iar alea mai noi sunt in cel mai bun caz demne de Regio Expres.

Si da, personal, consider ca drumul asta lung cu trenul te oboseste ziua si mai tare, oricata activitate de birou ai dori sa ai.
La destinatie ajungi clar extenuat.

Avionul e mult mai eficient din punctul asta de vedere, daca tot se deconteaza de firma.
Sa vedem cata viata vor avea aceste trenuri IC.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Dec 2022, 11:32

AeroX a scris:
Degeaba discutam. Acelasi lucru poti face si la IR bine mersi. Tot alea-s conditiile.
Internet nelimitat avem mai toti pe telefoane. Si alimentatie publica...hai sa fim seriosi, nu e nici McDonalds sau unchiul Giuseppe cu piadina facuta pe loc.
Nu e vorba de restaurant pe bune macar! Pai pentru un sandvis obosit, croissant, o cafea...iei si din gara, chiar si in urmatoarele gari unde se stationeaza mai mult.

IC-urile in formula actuala nu-si justifica vreun avantaj decat ca vor umbla poate mai goale (de parca trenurile goale sunt avantaj pentru CFR Calatori), pentru ca oameni cu dare de mana nu exista decat daca platesc altii (firme private sau de stat), adica ele sunt doar niste IR mai scumpe si atat, care nici alea nu straluceau la grad de ocupare. Facand abstractie de sezonul estival.

Nu trebuie sa se clasifice trenul InterCity ca numai asa aduci Macbook-ul cu tine si vei fi productiv.
Ifose. Fara suparare.
Pentru o diferenta de timp neglijabila, plus ca pot aparea probleme mereu si sa nu se respecte durata.

MAV-ul e alt nivel in ce mai inseamna confort de IC.
Corona e singurul tren din Romania care mai ofera conditii de IC.
Noi in rest n-avem cu ce vagoane sa facem trenuri InterCity. Majoritatea-s depasite si au ajuns niste gioarse.
Iar alea mai noi sunt in cel mai bun caz demne de Regio Expres.

Si da, personal, consider ca drumul asta lung cu trenul te oboseste ziua si mai tare, oricata activitate de birou ai dori sa ai.
La destinatie ajungi clar extenuat.

Avionul e mult mai eficient din punctul asta de vedere, daca tot se deconteaza de firma.
Sa vedem cata viata vor avea aceste trenuri IC.

Each to his own.
Depinde de politica firmei.
Depinde de natura jobului.
Si da, is de acord cu tine, ca si calator, alea nu is vagoane de IC. 21-76 is R. Abia 10-91 sa zicem ca merg IC, dar nu se compara cu ce ofera MAV sau OBB. Stiu prea bine ce este si ce se poate la altii si de asta n-as da bani, personal, pe IC-ul romanesc. Intr-adevar poate doar Corona.
Ca firma la care lucrez se vinde ca fiind verde, bine, sa plateasca atunci csz.
Doar timpul ne va spune cat de utile sunt trenurile astea.
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Dec 2022, 12:22

AeroX a scris:
Nu e vorba de restaurant pe bune macar! Pai pentru un sandvis obosit, croissant, o cafea...iei si din gara, chiar si in urmatoarele gari unde se stationeaza mai mult.

La capitolul "mancare in gari" suntem in epoca de piatra, de-abia Gara de Nord ce mai are un KFC, un Mc sau un restaurant langa scarile de la metrou. La Pascani e o shaormerie in piata din apropiere pe care o gasesti cam greu si mai e si un Penny alaturi. Prin alte parti nu ai nici atat.
Atfel, la noi chioscul e baza daca vrei sa infuleci ceva; lumea e prea saraca pentru chestii misto in garile noastre.

Fast-food in tren nu vom vedea niciodata in forma actuala: au incercat McDonald's in tren in Germania si consuma curent dublu fata de un restaurant clasic. Nu vreau sa stiu cum ar urca Bucium un GM cu un astfel de restaurant, cand GM-ul taie curentul la prize.

Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Dec 2022, 12:31

Laurentiu Ciobanu a scris:

au incercat McDonald's in tren in Germania si consuma curent dublu fata de un restaurant clasic.
Mi-ai starnit curiozitatea.
Am cautat si am gasit ceva. Aparent intre 1993-1995 au avut un asemenea vagon la calea ferata, dar cica (daca am inteles bine) motivul esecului a fost aparitia trenurilor rapide ICE.Lumea a migrat de la trenurile clasice cu vagoane detasabile, la ramele rapide ICE.
Link:


Ultima editare efectuata de catre SMDS in Vin 16 Dec 2022, 13:20, editata de 2 ori (Motiv : link youtube pus gresit)
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Dec 2022, 12:57

Erau mai multe motive, printre care si asigurarea turnusului personalului, probabil si ca nu scoteau suficient profit.

Am insa impresia ca un astfel de vagon ar face ceva profit daca l-ai pune la Cucuvea de la Mangalia, cozile ar fi enorme.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 16 Dec 2022, 17:27

Până să apară ICE-urile, nemţii rezolvaseră şi problema alimentării vagonului restaurant: avea pantograf şi se alimenta direct din reţea, de altfel şi McVagonul din poză are pantograf. Câteva din vagoanele scoase din uz de nemţi chiar au ajuns ulterior la CFR Călători, evident fără pantograf.
Pe de altă parte, să găteşti efectiv într-un tren în mişcare, cel puţin în Europa unde distanţele sunt mici, e total nerentabil. Cu grill electric poţi maxim să încălzeşti nişte semipreparate, iar cu gaz trebuie să stai cu grija buteliei, pe care în unele ţări nu ai voie nici măcar să o pui lângă tren, d'apoi ÎN tren.
Dar să vinzi senvişuri, crănţănele, biscuiţi, apă, cafea şi bere n-ai nevoie de cine ştie ce dotări şi nici de modificări substanţiale la structura vagonului. Plus că poţi să vinzi toate chestiile astea direct din nişte automate, cel puţin DB are pe majoritatea trenurilor Regio astfel de automate.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 26 Dec 2022, 18:17

Relatia R. Valcea - Slatina R-E 2012  R 9472, pentru ziua urmatoare.

Pret intreg:
24 lei Casa de bilete
23,05 lei Online/ATM

Pret cu Card TrenPlus (deci cu reducere de 25% reducerea de 25% se aplică la tariful integral de transport pe orice relaţie, la tren de rang Regio și Interregio, fara sa fie specificat ca e mai ieftin la cumpararea online)
24 lei Casa de bilete
19,25 lei Online/ATM

Unde e reducerea de 25% (exceptand costul locului) daca astea sunt preturile cerute?

Si, in conditiile unor glume de genul asta, pentru ce sa mai dau 140 de lei pe CTP?

PS: Pe 201 vad ca asa e cu toate RE-urile. Acelasi pret pentru biletele cumparate la casele de marcat, pret mai mic pentru plata cu cardul bancar si CTP.
Sus In jos
Cipri Andrei Neculai

Cipri Andrei Neculai


Numarul mesajelor : 379
Localizare : M400, km 130
Reputatie : 3162
Data de inscriere : 29/09/2016

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 26 Dec 2022, 20:05

Adirmvl a scris:
Relatia R. Valcea - Slatina R-E 2012  R 9472, pentru ziua urmatoare.

Pret intreg:
24 lei Casa de bilete
23,05 lei Online/ATM

Pret cu Card TrenPlus (deci cu reducere de 25% reducerea de 25% se aplică la tariful integral de transport pe orice relaţie, la tren de rang Regio și Interregio, fara sa fie specificat ca e mai ieftin la cumpararea online)
24 lei Casa de bilete
19,25 lei Online/ATM

Unde e reducerea de 25% (exceptand costul locului) daca astea sunt preturile cerute?

Si, in conditiile unor glume de genul asta, pentru ce sa mai dau 140 de lei pe CTP?

PS: Pe 201 vad ca asa e cu toate RE-urile. Acelasi pret pentru biletele cumparate la casele de marcat, pret mai mic pentru plata cu cardul bancar si CTP.

Singura situatie unde se preteaza Tren Plus-ul e doar pe distante lungi.
Din pacate la scurt parcurs se pare ca e loc de jecmaneala.
Unde am vazut ca se merita, asa ca fapt divers ar fi la 1734/5 / 1541/3 1833/5 si alte cateva trenuri unde ai niste cocini ordinare la cls. a doua, iar la cls. I e o idee mai bine.
In rest deloc.

Plus ca acest card e valid doar la automate sau online. Altfel, pret intreg. Doar vorba aia, le obosesti pe doamnele de la casierie.

Si da, am revenit p-aici.
Abia astept sa-mi tina morala Nesebar cu romanismele sale. Very Happy
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 26 Dec 2022, 21:27

Cum adică la casa nu mai primești reducere la CTP?
Pai la Târgu Jiu nu e automat și la Regio nu pot cumpăra online.Astept mâine sa vedem ce și cum că plec cu 2083 la Petrosani
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23454
Data de inscriere : 05/10/2010

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 26 Dec 2022, 21:31

Am văzut că pe distanța de 10 km la RE a ajuns biletul cu loc 9.5 lei aproape cat era înainte de scumpire la IR
Au mărit tarifele cu 20% au tăiat aproape toate reducerile comerciale.o grămadă de trenuri nu mai au oferte dar ne.laudam cu câteva RE pe Pitești și unde or mai fi..
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMar 27 Dec 2022, 10:11

Adrian78 a scris:
Am văzut că pe distanța de 10 km la RE a ajuns biletul cu loc 9.5 lei aproape cat era înainte de scumpire la IR
Au mărit tarifele cu 20% au tăiat aproape toate reducerile comerciale.o grămadă de trenuri nu mai au oferte dar ne.laudam cu câteva RE pe Pitești și unde or mai fi..

Aproape e putin spus... Pai au disparut fidelitatea, cartea VSD, biletul de weekend... A ramas aia de anticipatie (n-o foloseste mai nimeni, ca nu stii ce faci maine, dar peste 10 zile Laughing ). Totul e intocmit pentru a face loc privatilor... si dubarilor (ca intrasera intr-un con de umbra, bietii de ei). Very Happy
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3481
Data de inscriere : 24/08/2017

Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitimeMar 27 Dec 2022, 10:44

Aici e caz de reclamat la OPC, in mail-ul de reclamatii CFR nu se uita nimeni.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete C.F.R. (2)   Bilete C.F.R. (2) - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete C.F.R. (2)
Sus 
Pagina 2 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bilete C.F.R.
» 306 : Ploiesti Sud - Slanic
» Bilete C.F.R. (2)
» Bilete
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: