Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Sistemul american de prindere a șinei pe traversă

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
George-Mircea Silaghi




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 2908
Data de inscriere : 08/06/2016

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeVin 11 Dec 2020, 17:39

Poate nu am nimerit topicul , dar am o întrebare: de ce americanii, cei mai supertehnologizați, încă preferă  traversele de lemn și sistemul de prindere al șinei pe traversă cu crampoane și nu folosesc tirfoane ca în Europa? Chiar au atât de mult lemn de esență tare că nu vor traverse de beton? Sau sunt atât de tradiționaliști  că nu vor în ruptul capului să renunțe la lemn și crampoane care cedează și provoacă atâtea deraieri?
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6718
Data de inscriere : 23/01/2014

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeVin 11 Dec 2020, 20:15

Ei folosesc calea ferata aproape exclusiv pt transportul de marfa, doar 1% din totalul pasagerilor transportati in SUA sunt pe feroviar...Iar traversele de lemn au o toleranta mai mare, in special la trenurile cu tonaj ridicat...Iar americanii au trenuri grele, nu gluma...
Sus In jos
George-Mircea Silaghi




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 2908
Data de inscriere : 08/06/2016

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeSam 12 Dec 2020, 16:42

marius664 a scris:
Ei folosesc calea ferata aproape exclusiv pt transportul de marfa, doar 1% din totalul pasagerilor transportati in SUA sunt pe feroviar...Iar traversele de lemn au o toleranta mai mare, in special la trenurile cu tonaj ridicat...Iar americanii au trenuri grele, nu gluma...
Știu faptul că americanii folosesc calea ferată aproape exclusiv pt. marfă, nu mai au călători ca altădată, poate datorită dezvoltării transportului aerian pe distanță mai lungă (între orașele de pe malurile celor două oceane, Atlantic și Pacific dar nu numai). Totuși, să folosești încă prinderea cu crampoane în sec XXI este ciudat. Am văzut câteva videoclipuri pe youtube în care se vede cum efectiv se smulg din lemnul traversei placa de susținere cu crampoane cu tot, șina s-a torsionat iar roțile deraiate rulau pe inima șinei. În alt videoclip făceau înlocuirea traverselor uzate, tot a doua sau a treia, cele care rămâneau erau tot așa de crăpate și de putrede ca cele ale noastre de pe dealul Balota. Vă închipuiți ce dezastru face deraierea unui astfel de tren greu (într-adevăr au tonaje enorme față de europeni), dar scuzați-mă, solicitările dinamice asupra șinei sunt tot acelea ca peste tot, ba chiar mai mari în cazul unui tren lung și greu. Am aflat, de pildă, că o cale ferată în aliniament provoacă anumite vibrații la trenurile lungi, vibrații care intră în frecvența de rezonanță și pur și simplu aruncă vagoanele de pe linie.(ca la podurile care sunt izbite regulat de aceleași valuri sau rafale de vânt care aduc vibrația podului la rezonanță și provoacă prăbușirea lui). Deci, revenind, ce-i ține pe americani să pună traverse de beton sau măcar tirfoane la prinderile lor? Sau pentru ei un dezastru feroviar de 15-20 milioane de dolari este o pierdere acceptabilă pentru a nu întreține linia...(mă gândesc că ar vrea să ne ajute să modernizăm Via Carpathia în cadrul inițiativei celor 3 mări).
Sus In jos
George-Mircea Silaghi




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 2908
Data de inscriere : 08/06/2016

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeSam 12 Dec 2020, 16:46

Ia priviți aici: https://www.youtube.com/watch?v=fBYqdmsxeCQ
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeSam 12 Dec 2020, 17:15

Am vazut reportaje cu reparatul liniei la ei. Au un utilaj care smulge crampoanele, altul in urma care le aduna cu o banda magnetica. As spune ca nu au nici un plan sa schimbe sistemul.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6718
Data de inscriere : 23/01/2014

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeSam 12 Dec 2020, 17:20

Am vazut si eu reportajele alea Dane, era o emisiune pe Nat Geo, Railroad Alaska...Acolo mentenanta frate, nu la noi...

George-Mircea Silaghi a scris:
. Deci, revenind, ce-i ține pe americani să pună traverse de beton sau măcar tirfoane la prinderile lor?
Traversele de beton nu reduc riscul de accidente, mai ales la trenurile lor super tonate...Iar torsionarile de linii nu se produc din cauza sistemului de prindere sau a traverselor, inca sunt o gramada de astea prin Europa si la noi...Repet traversele de lemn ofera o elasticitate mai mare a sinei, de aia le gasesti si la noi mai ales in curbe...Cand vor dori americanii trenuri de viteza, or sa schimbe si traversele, dar pana atunci e mai simplu asa pt ei...Mai ales ca ei nu au mii de km scadenti la RK cum avem noi...Ei repara defectele imediat, dar e normal ca mai apar accidente...Accidente si incidente au fost si la Eurostar, pe o linie super moderna si cu trenuri super noi...
Sus In jos
George-Mircea Silaghi




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 2908
Data de inscriere : 08/06/2016

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeSam 12 Dec 2020, 20:07

Vă mulțumesc pentru lămuriri, oricum nicăieri nu am văzut (cel puțin pe youtube) așa catastrofe feroviare oribile ca în SUA și Canada...Zeci de vagoane răsturnate, cu multe sute de tone de marfă pierdute, zeci de milioane de dolari pierduți, și cred că nu întotdeauna din cauza oamenilor care lucrează la calea ferată, cât mai degrabă datorită infrastructurii... Aici au și cele mai bune dar și cele mai prost întreținute linii, pe care cred că niciun tren de-al nostru nu ar putea circula. Măcar să luăm aminte la noi, că avem atâția km de cale ferată cu probleme și nici nu vor să se apuce să le rezolve. Cică nu sunt bani...
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6718
Data de inscriere : 23/01/2014

Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitimeDum 13 Dec 2020, 14:42

Ai vazut accidentele pe youtube ca americanii intai invata sa manuiasca o camera video si apoi sa mearga pe bicicleta...Astia au agatata camera video de gat cum avea noi cheia in epoca de aur...
Cele mai oribile si dese accidente sunt in India, si acolo se pierd si vieti umane...Repet mentenanta infrastructurii la americani este destul de buna, cu semnalizarea au ramas un pic in urma, dar asta nu-i o mare problema pt ei atat timp cat marea majoritate a trenurilor nu au intarzieri...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul american de prindere a șinei pe traversă    Sistemul american de prindere a șinei pe traversă   Icon_minitime

Sus In jos
 
Sistemul american de prindere a șinei pe traversă
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări
» Sistemul Push-Pull la trenuri
» PKP-Polonia
» A Great Railroad at Work - 1942 American Railroads

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: