Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări

In jos 
+34
andreidi
johnsmoke
lapsanszkitamas
Luna
Andrey_tm
idm
cnusi
Dr2005
traian
Silver
M.I.C.I.
AndiCFR
TVlad
bogdan srl
laur 133
mariuskl
The Legend
mihaiuc
razvan - trenuri
sorinucu
MariusM
Vlad
orestte
alex.alexus.tm
Vitosa
COSTACHE MIHAIL
laurentiu_eana
dexter23
ionutz72
cristi CFR
membru inactiv
iuli.hard
alexandruh
FeroFan97
38 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
FeroFan97

FeroFan97


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 26
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 5624
Data de inscriere : 06/02/2010

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeSam 22 Ian 2011, 14:32

Deschid acest topic, ca să discutăm despre megafoane. Pe net am găsit numai clipul cu Brasov şi cu Alba Iulia. Ar fi bine dacă postați aici cât mai multe clipuri cu anunțări de trenuri.
Am şi o întrebare: Câte sunete(care sunt înaintea anunţării) se utilizează azi?
Sus In jos
alexandruh

alexandruh


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 31
Localizare : Iasi
Reputatie : 5066
Data de inscriere : 04/12/2010

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeSam 22 Ian 2011, 14:46

biszakabel a scris:
Deschid acest topic, ca să discutăm despre megafoane. Pe net am găsit numai clipul cu Brasov şi cu Alba Iulia. Ar fi bine dacă postați aici cât mai multe clipuri cu anunțări de trenuri.
Am şi o întrebare: Câte sunete(care sunt înaintea anunţării) se utilizează azi?

In Iasi se utilizeaza Smile . Nu am clip, o sa fac atunci cand mai trec pe la gara.
Sus In jos
FeroFan97

FeroFan97


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 26
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 5624
Data de inscriere : 06/02/2010

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeSam 22 Ian 2011, 14:52

alexandruh a scris:
biszakabel a scris:
Deschid acest topic, ca să discutăm despre megafoane. Pe net am găsit numai clipul cu Brasov şi cu Alba Iulia. Ar fi bine dacă postați aici cât mai multe clipuri cu anunțări de trenuri.
Am şi o întrebare: Câte sunete(care sunt înaintea anunţării) se utilizează azi?

In Iasi se utilizeaza Smile . Nu am clip, o sa fac atunci cand mai trec pe la gara.

Eu referam ca cate feluri, dar astept clipul cu nerabdare Very Happy
Sus In jos
iuli.hard

iuli.hard


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 30
Localizare : Onesti
Reputatie : 5340
Data de inscriere : 31/08/2010

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeSam 22 Ian 2011, 16:11

https://www.youtube.com/watch?v=175Soh9dato Uite un clip pus de mine.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6359
Data de inscriere : 10/10/2009

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeDum 23 Ian 2011, 16:00

La Galati pana in 1999 se utiliza ,,Valurile Dunarii" de Iosif Ivanovici- de fapt imnul Galatiului deoarece aici s-a compus si cantat prima oara. Apoi dupa 1999 pana in prezent se utilizeaza ,,Glasul rotilor de tren" care mi se pare cel mai potrivit pentru gari.
La Craiova la fel pana pe la sfarsitul anilor 90', logic,...,,M-a facut muica oltean", o melodie care mangaie inima fiecarui oltean care pleaca sau revine in Banie poate chiar si dupa zeci de ani.
La Iasi pe vremea lui Ceausescu mai precis in 1988 am auzit ,,Hora Unirii" care ,,Hora Unirii" se aude si azi la celebrul Palat al Culturii unde de zeci de ani dand ora exacta in Capitala Moldovei auzindu-se peste colinele din jurul orasului.
La Cluj-Napoca daca nu ma inseala memoria se aude excelentul mars, ,,Marsul lui Iancu"
La Brasov este fredonata melodia superba a lui Ciprian Porumbescu: ,,Crai Nou"
Sus In jos
FeroFan97

FeroFan97


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 26
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 5624
Data de inscriere : 06/02/2010

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeDum 23 Ian 2011, 16:34

Daca pui cateva linkuri cu acestea,ar fi foarte fericit,ca n-am gasit acestea eu pe net.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9503
Data de inscriere : 02/11/2008

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeDum 23 Ian 2011, 20:29

Marsul lui Iancu se mai poate auzi pe la unele gari din Ardeal.

La Lugoj canta intr-o vreme melodia "Ana Lugojana".

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
ionutz72
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz72


Numarul mesajelor : 1030
Varsta : 51
Localizare : Prin zona...
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 30/03/2010

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeDum 23 Ian 2011, 20:47

La mine in statie canta "Glasul rotilor de tren" iar avizarea in sine tine de la idm la idm ca stil.
Ca fapt divers, in Brasov avizarea este preinregistrata, adica e playback, nu e live, si e si multilinguala la trenuri internationale Smile
Sus In jos
dexter23




Numarul mesajelor : 32
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4941
Data de inscriere : 06/12/2010

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeDum 23 Ian 2011, 22:01

Softul ce difuzeaza anunturile precedate de "Crai Nou" a lui Porumbescu este prezent in:

Brasov
Sighisoara
Alba Iulia
Sibiu

Din ce am verificat pana acum Smile
Sus In jos
laurentiu_eana

laurentiu_eana


Numarul mesajelor : 1
Reputatie : 4859
Data de inscriere : 26/01/2011

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Sistemul de anuntare din Gara Brasov   Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeMier 26 Ian 2011, 01:05

Asta cred ca o sa va placa Very Happy
https://www.youtube.com/watch?v=GlS6JIQy2Kkhttps://www.youtube.com/watch?v=GlS6JIQy2Kk
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeMier 26 Ian 2011, 04:58

In Gara Bucuresti Nord nu mai este nici un fel de sunet de ani buni. Incepe direct anuntarea trenului.
In Bucuresti Obor a ramas Glasul rotilor de tren.
In Gara Bucuresti Basarab precum si in Bucuresti Baneasa sau in Bucuresti23 August (Titan Sud) gari ale Capitalei, este tacere inmormantala , Nu mai anunta nici un fel de tren. Si doar sunt gari destul de mari.!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeMier 26 Ian 2011, 09:31

Pai ce trenuri sa anunte in Titan Sud??????????
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: RE: Sistemul de anuntare vocala a trenurilor in gari   Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeMier 26 Ian 2011, 09:44

dan tm a scris:
Pai ce trenuri sa anunte in Titan Sud??????????
8062, 8081, 8082, 8061
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeMier 26 Ian 2011, 11:04

Am crezut ca sinteti seriosi.
Cine sa mai anunte trenurile astea si mai ales pentru cine?
Aici vorbim de statii mari cu flux de calatori, cu persoane aflate intranzit care schimba trenul si trebuie sa stie la ce peron sa se indrepte.
Apropo in Resita Nord si Sud mai anunta cineva trenurile? le-a anuntat cindva?
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13906
Data de inscriere : 08/01/2011

Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: RE: Sistemul de anuntare vocala a trenurilor in gari   Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitimeMier 26 Ian 2011, 11:14

dan tm a scris:
Am crezut ca sinteti seriosi.
Cine sa mai anunte trenurile astea si mai ales pentru cine?
Aici vorbim de statii mari cu flux de calatori, cu persoane aflate intranzit care schimba trenul si trebuie sa stie la ce peron sa se indrepte.
Apropo in Resita Nord si Sud mai anunta cineva trenurile? le-a anuntat cindva?
Ai intrebat ti-am raspuns ca circula acele trenuri prin Titan Sud in rest ai dreptate pe acolo ,,circula numai substraturi ale fiintei umane,, si anume cimpanzei, babuini, giboni, urangutani,,... mai pe romaneste ,,cocalari,, pai ce vrei sa fure sistemul de amplificare? ca trenurile sunt ,,varza,, pe ruta aia
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Empty
MesajSubiect: Re: Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări    Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări  Icon_minitime

Sus In jos
 
Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» PANOURI CU MERSUL TRENURILOR DIN GARI
» Sistemul Push-Pull la trenuri
» Sistemul american de prindere a șinei pe traversă
» PKP-Polonia
» 103 : Videle - Giurgiu Nord - Ruse

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: