Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri pozitive ( + )

In jos 
+11
laur 133
ets2oltromânia
Luna
Katalyn
cristi ar
Adrian78
dan tm
ciprian71
Dr2005
Simply18
Nesebar
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 01 Feb 2017, 19:22

Daca ai treaba din PloiestiV. spre exemplu la Arad, eu zic ca merita sa renunti la IRN.472 doar pentru motivul ca vei gasi curatenie, personal amabil, miroase a nou chiar daca te costa tot atat.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 01 Feb 2017, 21:18

ciprian71 a scris:
Daca ai treaba din PloiestiV. spre exemplu la Arad, eu zic ca merita sa renunti la IRN.472 doar pentru motivul ca vei gasi curatenie, personal amabil, miroase a nou chiar daca te costa tot atat.

Aici eu unu sunt total de acord, te urci in vagon la clasa la Ister si te urci la Astra, nu se compara, la astra ai lumina slaba in vagon si mocheta, e nou, e lux, e curat, e tot ce vrei. La Ister nu gasesti asa ceva, lumina e la maxim si ai linoleum pe jos plus niste tarani prost crescuti colegi de drum.

_________________
595423Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Bdeem_8496_aLucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Bdeem_8496_aLucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 01 Feb 2017, 21:56

Site-ul are - sau va avea - şi funcţia de cumpărat bilete on-line, sistemul fiind similar celui utilizat de Regiotrans şi InterRegional. Văd că permite achiziţia de bilete întregi, pentru elevi şi pentru studenţi, având introduse şi facilităţile necesare. Dar văd că la biletul pentru studenţi se percepe rezervarea de 3,90 lei (e drept, HG 42/2017 e ambiguă în privinţa tarifului de rezervare; CFR Călători nu îl percepe, de pildă).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 01 Feb 2017, 23:52

Cred ca inca nu sunt facute toate setarile necesare, in pagina de tarile la categoria studenti apar vechile tarife valabile pana in ianuarie. Dealtfel au anuntat chiar ei ca deocamdata biletele se dau doar in tren, pagina aia o fi in teste.
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3869
Data de inscriere : 15/06/2016

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2017, 17:52

Un lucru extrem de pozitiv este ca desi au avut initial vreo 20 de minute trenul a recuperat in totalitate intarziere
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2017, 18:45

ets2oltromânia a scris:
Un lucru extrem de pozitiv este ca desi au avut initial vreo 20 de minute trenul a recuperat in totalitate intarziere
La timpii pe care ii are, cred si eu ca poate recupera intarzierea.
km.258 Valea Lunga 01.54
Km.286 Medias 02.46
km.297 Atel 03.07
km.324 Sighisoara 04.01
Mers de tren regio.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Feb 2017, 19:19

Si timpii de rezerva sunt un lucru bun! Trebuie luate orice masuri posibile pentru prevenirea intarzierilor, la orice tren.
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5505
Data de inscriere : 01/06/2010

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeSam 04 Feb 2017, 12:08

Da ,dar acesti timpi trebuie adaugati in a doua jumatate de distanta, nu la inceput, astfel mecanicul trage tare de tren inca de la inceput, apoi daca sunt intarzieri sa recupereze. Astfel se castiga minute si daca trenul acumuleaza minute intarziere aproape de destinatie. Sau in cazul in care nu are intarziere in nici una din situatii, minutele vor fi folosite pt pauza de tigara, cceea ce e bine venit pt fumatori , dupa cateva ore de mers.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5256
Data de inscriere : 23/01/2012

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 22 Mar 2018, 14:02

publicitate pozitiva la trenuri.
Oamenii isi doresc siguranta, curatenie si fara blatisti si nu ...... ( nu le mai repet)


Cum arată un vagon din primul tren de lux al României: ”Parcă eram în altă țară”

https://stirileprotv.ro/stiri/financiar/cum-arata-un-vagon-din-primul-tren-de-lux-al-romaniei-parca-eram-in-alta-tara.html

Astra Transcarpatic oferă condiții de călătorie cu mult peste cele ale operatorului de stat CFR, susțin cei care au folosit până acum serviciile companiei feroviare.

În timpul zilei paturile se pot strânge, iar cabina devine compartiment cu șase scaune. Toaleta este dotată cu duș, prize, uscător pentru păr și masă pentru schimbatul bebelușului. De asemenea, trenul are un minibar și WiFi gratuit.

Câteva dintre recenziile lăsate de călători pe pagina de Facebook a firmei

♦ ”În sfârșit o companie de transport feroviar de persoane, care oferă condiții și standarde profesionale, la nivel înalt.”

♦ ”Am folosit de curând transportul dumneavoastră, parcă eram în altă țară, tot confortul de care ai nevoie era acolo!”

♦ ”Recomand şi eu. 72 ron pentru două persoane ruta Braşov-Bucureşti. Inter Regio la CFR -75 ron.”

♦ ”Astăzi am călătorit cu trenul privat Astra Trans Carpatic. Recomand cu toată încrederea acet tren. Într-adevăr este cel mai modern tren din România. Da, este WOW!”

♦ ”Am fost 4 persoane la vagonul de dormit pe ruta Arad - Bucureşti şi a fost excelent! Toate vagoanele sunt dotate cu wifi, aer condiţionat şi prize. La toaletă era foarte curat şi era dus. Am fost serviţi cu apa, sandwich-uri şi o cafea. Cu siguranţă vom mai merge cu acest tren ! Recomand”

♦ ”N-am crezut că o să avem în România un tren din care să nu vrei să cobori cât mai repede. Curăţenie, confort şi personal amabil. Ţineţi-o tot aşa!”

♦ ”O surpriză foarte plăcută acest tren. Am călătorit pe ruta București-Arad în condiţii civilizate şi cu personal amabil. Preţuri mai bune decât ale CFR-ului. Recomand! Hai că se poate şi la noi!”
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 22 Mar 2018, 19:31

Vagoane de dormit identice circulă şi la CFR Călători... doar că CFR Călători nu are buget pentru cumpărat spaţiu publicitar în presă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 22 Mar 2018, 21:09

De pe FB aflam ca un bilet pentru bicicleta costa 12 lei. Nici nu vreau sa ma gandesc cand se va duce zvonul printre biciclisti bucuresteni caci 1745 si 3001 va pierde putini biciclisti care inca mai merg cu nasul cu bicicleta in tren. 10 lei in buzunar in nas cand poti plati 12 lei si mergi legal cu ATC. Bicicletele se accepta la ultimul vagon numai daca sunt putini calatori, indiferent ca e Cuseta sau Clasa 2a.

_________________
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6790
Data de inscriere : 07/09/2014

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 23 Mar 2018, 00:05

Dr2005 a scris:
Vagoane de dormit identice circulă şi la CFR Călători... doar că CFR Călători nu are buget pentru cumpărat spaţiu publicitar în presă.

Vagoanele de dormit de la CFR identice cu astea sunt, dacă nu mă face memoria, 5 la număr. Restul, cum sunt? 71-31 e o minune a tehnologiei, e un vagon splendid, dar e departe de astea.
În schimb salonul ăla bate lejer absolut orice vagon salon CFR. Singurul care se apropie ar fi fost 21-87, dar are scaunele alea oribile. În rest, 21-87 e salonul meu preferat marca CFR. Și 21-76 e ok, dar 20-83 și 21-76.9 sunt tragice...
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 23 Mar 2018, 04:49

Mielutu 70-91 sunt 9 bucati la CFR
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 319
Varsta : 53
Localizare : constanta
Reputatie : 5615
Data de inscriere : 11/11/2009

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 23 Mar 2018, 08:40

Da cfr calatori are 9 vagoane 70-91, vai mama lor vagoane, tot 71-70 sunt baza!
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitimeVin 23 Mar 2018, 17:54

Ce numere au locurile simple din capetele vagonului seria 20-83 si parca 21-76.900 e la fel ? O sa merg in mini-vacanta de 1 mai cu IR 1823 vreau sa stau singur lejer nu inghesuit si e facut cu 20-83 din ce se povesteste pe aici.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive ( + )   Lucruri pozitive ( + ) - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri pozitive ( + )
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri negative ( - )
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri pozitive(+) la RegioCalatori
» Lucruri pozitive (+) la Softrans
» Lucruri neobisnuite la C.F.R

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: ASTRA TRANSCARPATIC-
Mergi direct la: