Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitimeVin 05 Aug 2016, 16:21

Salut.Am avut ocazia sa merg cu ultima cursa a trenului INT 360 Bucuresti - Belgrad , in iunie 2012.Am planuit impreuna cu sotia sa mergem pe litoral in Muntenegru in Sutomore.Mi-am luat din timp cu 20 de zile inainte Balkan FlexiPass si spre surprinderea mea nu mai avea locuri la vagonul de dormit.Asa ca am luat rezervare la cl 2 vagon 20-50.Pacat de starea jalnica a vagonului.Am avut surpriza ca din Timisoasa sa aflam de la cineva, o doamna f. draguta,ca trenul ne va lasa la Vrsac iar de acolo cu transbordare cu autocarul pana in fata garii Belgrad Central.Am avut emotii, deoarece trenul a stat mai mult decat trebuie la granita romana, avand de verificat pasapoartele unui grup de australieni ce s-au urcat din Craiova, afland si misterul de ce nu mai erau locuri la vag de dormit.Teoretic aveam la dispozitie 15 min intre trenul 360 si sa urcam in 431 TARA.Iar la Vrasac a ajuns cu o intarziere de 30 min.Noroc cu doamna respectiva ce mergea la Belgrad si cunostea limba sarba.A vorbit cu personalul de tren ce se afla in autocar sa retina 431 pana ce ajungem si noi.Am reusit sa plecam din Belgrad cu doar 15 min intarziere, trenul tinut doar pentru noi doi.Am ales 2 locuri in vagonul bar, pentru a putea deschide geamul culisant.Merita toti banii aceasta calatorie, un drum de aproape 12 ore traversand peste 250 de viaducte si tot atatea tuneluri.La intoarcere am calatorit cu INT 1136 PANONIA pana la Budapesta si apoi cu ISTER.
Din pacate nu stiu sa postez foto, daca imi spune cineva pasii , cu cea mai mare placere.

Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: Re: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitimeVin 05 Aug 2016, 21:44

Salut, ar fii frumos sa ne pui si niste poze Very Happy   Incearca site-ul asta: https://postimage.org/?lang=romanian    - e direct in romana. Alegi imaginea pe care vrei sa o incarci, apoi alegi ``Legatura rapida pentru forumuri``, ti se copiaza link-ul, ii dai paste aici pe forum la link si gata treaba . Daca mai ai intrebari, ne spui si te ajutam.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: Re: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitimeVin 05 Aug 2016, 22:19

Asa este, Beograd-Bar este o linie spectaculoasa si merita mers, eu am fost de 3 ori pe acolo cand inca era trenul direct Bucuresti-Beograd, ce vremuri frumoase si normale, acum din pacate din Bucuresti sa mergi la Beograd schimbi 3 trenuri, total aiurea si mai ai pretentia sa ai calatori cand tu ca si companie pui bete in roate calatorilor si nu le oferi ceva atractiv, in fine. Cert e ca merita vazuta linia asta, cand am fost eu inca erau vagoane vechi fara clima si vara am facut sauna o zi intreaga pe acest traseu.

_________________
595423BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Bdeem_8496_aBELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Bdeem_8496_aBELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Bdeem_8496_a
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9499
Data de inscriere : 02/11/2008

BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: Re: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitimeVin 05 Aug 2016, 22:52

Mai bine un cont de flikr www.flikr.com
De pepostimage se sterg pozele...

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitimeSam 06 Aug 2016, 10:47

Multumesc.Am sa prezint cateva fotografii din INT 431BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) <a href=BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2669screenshot tool" />
Si de aici incepe frumusetea drumului.[img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2678upload pics[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2693photo sharing sites[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2699photo storage[/img]
Se merge dealungul raului Tara.[img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2702upload imagem[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2706free upload pictures[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2707free jpeg images[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2723adult image[/img] Soseaua ce face legatura intre Belgrad si Budva.Cu masina se merge in paralel cu trenul aproape pana la mare.Avantajul cu trenul este ca se merge la o alta inaltime si se vad peisajele mult mai bine.[img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2745image free hosting[/img].Iti taie respiratia cand privesti in jos.[img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2749image upload[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2753picture sharing[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_2756image upload no limit[/img][img]
BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_3035image sharing[/img]
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitimeSam 06 Aug 2016, 11:08

Nici nu stiu cum au trecut 10 ore cu trenul.Se merge cu cel mult 70 km/h, nu a fost aglomerat, avand in vedere ca nu necesita rezervare la IC.A fost destul de greu sa fac fotografii datorita numeroaselor tuneluri ce se succedau la cateva minute.A fost o adevarata vanatoare de a reusi sa fotografiezi intre doua tuneluri.La intoarcere am calatorit cu INT 1136 cu plecare la ora 17 din Bar si am ajuns la Budapesta la ora 13.20,cu o stationare intermediara la Subotica de aproximativ 2 ore.Trenul era compus cu un vagon cuseta CD ( cu care am si calatorit ) + sapte vag ZS Bar - Subotica.Tin minte ca am fost rugati sa coboram din vagon, sa vizitam orasul cu precizarea sa avem pasapoartele la noi.Cand ne-am intors am fost intampinati la urcare in vagon de vama maghiara, vagonul era deja atasat la un IC Belgrad - Praga.[img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_3046images[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_3053image upload no size limit[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_3056image hosting 30 mb[/img][img]BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) IMG_3057how to take a screen shot[/img].
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitimeSam 06 Aug 2016, 11:43

Imi pare rau de desfintarea trenului 360, varianta cu 3 trenuri este dificila, avand in vedere proasta legatura intre Bucuresti si Belgrad.Daca plec cu un tren de noapte fie sezonierul de la Mangalia, tot nu am cum sa ajung pana la ora 9 in Belgrad.Si atunci ramane varianta, sa merg cu trenul de noapte si apoi cu cele 2 trenuri regio pana la Belgrad + cazare in Belgrad si sa-mi continui calatoria cu 431.Incerc sa merg cu mai multi prieteni si caut o varianta cat mai atractiva dpdv financiar.
Sus In jos
Continut sponsorizat





BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Empty
MesajSubiect: Re: BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)   BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU) Icon_minitime

Sus In jos
 
BELGRAD - BAR (MUNTENEGRU)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Mersul Trenurilor 2014/2015 (1)
» ZCG-Muntenegru
» ZS-Serbia
» Intrebari si raspunsuri internationale
» RIP celor ce au murit in accidentul din MUNTENEGRU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: IMPRESII DE CALATORIE-
Mergi direct la: