Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 ZS-Serbia

In jos 
+43
EuroNight
alinx3330
Theo A.
Costin.B
marius664
cristi CFR
Re6/6
Luna
qew00
delfinson
didinul
ciprian71
lifetec
mureseanu_976
ldh80
mariushal
Katalyn
mielutu zburator
dan tm
razvan - trenuri
Silviu Sintea
Caspar
Semafor
baiazid
Vlad
DUAL
461andrea
Andrey_tm
Nicolae
alliens
Adrian78
riciu
halmarius
Amiralul
daniel_c
M.I.C.I.
COSTACHE MIHAIL
Dr2005
Nesebar
alex.alexus.tm
Vitosa
Adirmvl
dejan
47 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 13 ... 25  Urmatorul
AutorMesaj
dejan

dejan


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4377
Data de inscriere : 28/05/2012

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 22:06

O descriere de pe wikipedia: Serbian Railways

Site-ul in limba engleza: http://www.serbianrailways.com/

Salut,

Am fost saptamana trecuta prin Belgrad si m-am hotarat sa mai dau o fuga prin gara. Din pacate, nu am gasit o activitate foarte intensa pe acolo, asa ca am reusit sa fac poze doar la un tren international catre Zagreb, un tren care ar trebui sa ajunga la Novi Sad si la cateva vagoane mai vechi trase in gara.

Vizionare placuta!

Trenul International Belgrad - Zagreb

ZS-Serbia Belgradzagreb

Trenul International Belgrad - Zagreb

ZS-Serbia Belgradzagreb2

Trenul International Belgrad - Zagreb

ZS-Serbia 20120814141740

Tren Belgrad - Novi Sad

ZS-Serbia 20120814141910

Gara din Belgrad - vedere dinspre peroane

ZS-Serbia 20120814142207


Vagoane vechi trase in gara din Belgrad

ZS-Serbia 20120814142150
Sus In jos
http://dejaniudici.blogspot.com
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 22:23

Inca au perdele vagoanele vechi. :shock: Ai reusit da afli daca mai erau folosite?
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13903
Data de inscriere : 08/01/2011

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 22:31

Alea ca alea dar observ si la sarbi peroane nemodernizate, traverse din lemn, electrice murdare, tren din 2 vag, credeam ca numai in Romania vedem asa ceva...
Dejan asteptam in continuare poze de la tine
Sus In jos
dejan

dejan


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4377
Data de inscriere : 28/05/2012

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 22:40

@adirmvl

Vagoanele acelea nu cred ca mai sunt folosite. Erau trase intr-o portiune care cred ca era rezervata pentru ceva muzeu...

@Marius 926

Acum 2 ani, am circulat si eu cu acel tren. Din pacate, atunci au considerat ca 2 vagoane sunt prea multe, asa ca trenul a plecat cu un singur vagon care era incredibil de aglomerat (acel vagon portocaliu) pana la Novi Sad. Pot spune ca a fost cel mai aglomerat tren(vagon) cu care am circulat vreodata.
Eram cu niste amici din mai multe tari europene si acelasi lucru l-au spus si ei.

Am uitat sa pun in post-ul anterior un fragment din Mersul Trenurilor afisat in gara din Belgrad. Trebuie sa observati cat de putine trenuri sunt si ca peste trenul din Bucuresti este pusa o hartie alba cu o anumita explicatie.

ZS-Serbia 20120814142630

Sus In jos
http://dejaniudici.blogspot.com
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6910
Data de inscriere : 28/03/2009

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 23:24

Dezinteres total ... Am incercat ieri sa merg la Belgrad si soc ... Nu se mai dau bilete directe, doar Timisoara - Vrsac si de acolo cumperi alt bilet. Cauza ? Autocarul cu care se facea transbordarea cica nu ar mai circula sau nu ar circula zilnic. Asa ca am fost nevoit sa imi anulez calatoria pentru ca nu aveam dinari la mine pentru a cumpara un bilet din Vrsac. Mi se pare o lipsa de seriozitate din partea sarbilor, adica ma duc la gara sa ajung in capitala si ma tresesc ca raman amanet in Vrsac ca nu se stie sigur daca circula autocarul sau nu Evil or Very Mad
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22198
Data de inscriere : 06/12/2009

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 23:34

Marius 926 a scris:
Alea ca alea dar observ si la sarbi peroane nemodernizate, traverse din lemn, electrice murdare, tren din 2 vag, credeam ca numai in Romania vedem asa ceva...
Dejan asteptam in continuare poze de la tine

In fosta Iugoslavie asa sunt majoritatea trenurilor cu EA si 1-2 maxim 3 vagoane . Inclusiv trenuri internationale sunt formate doar dintr-un singur vagon , eu am circulat cu asa ceva , am fost in toate tarile din fosta Iugoslavie mai putin Kosovo , de exemplu trenul Sarajevo-Beograd anul trecut cand am fost cu el a fost compus doar dintr-un singur vagon si asa a circulat pe intreaga distanta , trenurile Personale din Serbia sunt facute ori din rame electrice ori din 2 vagoane . Trenul international Beograd-Skopje la fel e facut cu EA+2 vag.

adirmvl a scris:
Inca au perdele vagoanele vechi. :shock: Ai reusit da afli daca mai erau folosite?

Da , vagoanele alea se folosesc in scop turistic , cand am fost in Beograd le-am vazut si eu si pot spune ca am fost in acea gara de 5 ori ba chiar intr-o zi am petrecut acolo 12 ore pentru ca am pierdut trenul spre Bar de la ora 10 si a trebuit sa stau pana la ora 22 , atunci am ajuns cu trenul "BUCURESTI" care a avut intarziere , noi intram in gara si trenul spre Bar pleca , normal ca m-am ofticat foarte tare dar asta a fost am petrecut 12 ore intr-o gara straina si seara am avut surpriza sa vad o locomotiva cu aburi care venea in gara cu cateva vagoane de epoca si calatori in ele , au fost intr-o excursie feroviara .

p.s.-daca mergeti in Serbia cu trenul nu ratati o excursie pe ruta Beograd-Bar in Muntenegru , este un traseu foarte spectaculos si multe tunele , merita mers doar ca Balcanii sunt cam uscati din punct de vedere al vegetatiei . Wink

_________________
595423ZS-Serbia Bdeem_8496_aZS-Serbia Bdeem_8496_aZS-Serbia Bdeem_8496_a
Sus In jos
dejan

dejan


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4377
Data de inscriere : 28/05/2012

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 23:49

Sarbii au introdus acum cateva luni pe ruta Beograd Dunav - Vrsac noi garnituri de trenuri, pentru care bineinteles ca iti trebuie dinari in Vrsac.



Aici este programul pe acest traseu, cat si imagini din noile trenuri.

http://www.zeleznicesrbije.com/index.php?st_location=home&st_version=active&structure_template_type=zoom&lang=sr-latin&image_id=34396&w=935&h=708

Sper ca sunt de folos informatiile!
Sus In jos
http://dejaniudici.blogspot.com
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6910
Data de inscriere : 28/03/2009

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 00:02

Stiam asta, dar problema este ca cele 2 trenuri Vrsac-Belgrad compuse din automotoare nu sunt corelate cu trenurile CFR si trebuie sa astepti prea mult pentru legatura. Problema majora este ca , cel putin aici in partea de vest, nu sunt case de schimb valutar unde sa gasesti dinari, nici macar la banci. Dece?! Nu stiu! Si mi se pare foarte aiurea, mai ales ca Serbia este o tara cu care ne invecinam si in partea asta a tarii sunt multi care trec granita la sarbi pentru cumparaturi, turism si alte cele.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 00:17

alex.alexus.tm a scris:
Problema majora este ca , cel putin aici in partea de vest, nu sunt case de schimb valutar unde sa gasesti dinari, nici macar la banci. Dece?! Nu stiu! Si mi se pare foarte aiurea, mai ales ca Serbia este o tara cu care ne invecinam si in partea asta a tarii sunt multi care trec granita la sarbi pentru cumparaturi, turism si alte cele.
Din păcate, băncile şi casele de schimb de la noi merg doar pe dolari, euro, lire sterline şi franci elveţieni (eventual forinţi, dar, cu excepţia vestului ţării, îi găseşti doar dacă vine cineva şi vinde înaintea ta). Casele de schimb nu se complică, iar băncile trăiesc mai bine din cursul prost pe care ţi-l oferă dacă plăteşti cu cardul în Serbia, Bulgaria etc. sau din euroii la suprapreţ pe care ţi-i vând, ca apoi să îi schimb în dinari, lei moldoveneşti sau alte monede ,,exotice".
Problema e generală, în Bucureşti, de exemplu, nu găseşti leva (deşi Bulgaria e la 60km), nici în Giurgiu nu prea găseşti, dar găseşti în vamă, evident la un curs mai prost.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6910
Data de inscriere : 28/03/2009

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 00:35

La banca unde lucrez eu avem si leva, forinti, chiar si yeni japonezi etc etc, cam toate valutele ce circula prin Europa, in afara de dinari, lei moldovenesti, grivni ucraineni si cam atat cred. Si faza cu leva si forintii e universal valabila pentru toate sucursalele din tara . Ideea finala este ca, daca nu ai masina personala , sa ajungi in Serbia este un chin. Pe net nu se gasesc curse regulate de autocare decat ceva microbuze (40 euro dus-intors !!! :shock: ) care fac curse intre aeroportul Nikola Tesla si Timisoara, trenul este cum este (adica nu mai este), iar alte alternative ... lipsa . Poate o revenire la normal a lui IR 360 de la noul mers ar fi salvarea
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22198
Data de inscriere : 06/12/2009

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 00:38

Pentru Serbia eu zic ca cel mai bine este sa fie 2 curse dus-intors intre Timisoara si Beograd din care una sa ajunga la Bucuresti adica sa se repuna in circulatie 360-361 iar din Beograd sa fie ceva si dimineata care vine pana in Timisoara iar dupamasa sa plece spre Beograd .

_________________
595423ZS-Serbia Bdeem_8496_aZS-Serbia Bdeem_8496_aZS-Serbia Bdeem_8496_a
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6910
Data de inscriere : 28/03/2009

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 00:44

karpaty a scris:
Pentru Serbia eu zic ca cel mai bine este sa fie 2 curse dus-intors intre Timisoara si Beograd din care una sa ajunga la Bucuresti adica sa se repuna in circulatie 360-361 iar din Beograd sa fie ceva si dimineata care vine pana in Timisoara iar dupamasa sa plece spre Beograd .

Un Desiro CFR-ist ar fi de vis avand in vedere ca nici drumul nu dureaza exagerat de mult. Dar asta nu stiu daca ar fi posibil decat pe baza de acorduri, conventii, intelegeri si bla bla-urile adiacente intre Romania si Serbia Mad
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22198
Data de inscriere : 06/12/2009

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 00:52

alex.alexus.tm a scris:
karpaty a scris:
Pentru Serbia eu zic ca cel mai bine este sa fie 2 curse dus-intors intre Timisoara si Beograd din care una sa ajunga la Bucuresti adica sa se repuna in circulatie 360-361 iar din Beograd sa fie ceva si dimineata care vine pana in Timisoara iar dupamasa sa plece spre Beograd .

Un Desiro CFR-ist ar fi de vis avand in vedere ca nici drumul nu dureaza exagerat de mult. Dar asta nu stiu daca ar fi posibil decat pe baza de acorduri, conventii, intelegeri si bla bla-urile adiacente intre Romania si Serbia Mad

Prin anii 90 mai exact in mersul de tren 95-96 era un asemenea tren care pleca din Beograd dimineata venea in Timisoara si dupamasa pleca inapoi , Beograd 5:25-Timisoara 12:00 ; Timisoara 19:00-Beograd 23:28 eu zic ca orele sunt proaste cum au fost atunci , acum ar fi bine pe la 8 din Beograd si pe la 16 din Timisoara sa se mai prinda si alte legaturi din Beograd .

_________________
595423ZS-Serbia Bdeem_8496_aZS-Serbia Bdeem_8496_aZS-Serbia Bdeem_8496_a
Sus In jos
dejan

dejan


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4377
Data de inscriere : 28/05/2012

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 01:05

Eu am ales anul acesta sa calatoresc cu avionul la Belgrad. Pretul biletului dus-intors a fost de 80 de Euro in urma unei promotii.(Trebuia cumparat biletul in iunie pentru august).

Ultimele calatorii la Belgrad le-am facut cu trenul si mi-au lasat un gust amar incepand de la aspectul vagoanelor, contrabanda de tigari, timpul exagerat de mare, etc.

O sa incerc si noua varianta propusa de CFR si o sa-mi iau masuri suplimentare.
Sus In jos
http://dejaniudici.blogspot.com
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitimeLun 20 Aug 2012, 15:51

alex.alexus.tm a scris:
in afara de dinari, lei moldovenesti, grivni ucraineni
Adică fix alea ale vecinilor noştrii. După cum am spus, banca câştigă mai mult prin faptul că tu plăteşti cu cardul în ţările alea şi îţi schimbă la un curs mult mai prost decât cel de la ghişeu. Nu mai zic că dacă plăteşti în afară, îţi schimbă întâii dinarii/forinţii/ş.a. în euro şi apoi în lei, deci te arde de 2 ori.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





ZS-Serbia Empty
MesajSubiect: Re: ZS-Serbia   ZS-Serbia Icon_minitime

Sus In jos
 
ZS-Serbia
Sus 
Pagina 1 din 25Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 13 ... 25  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Comlosul Mare (Romania) -- Nakovo(Serbia) -- Kikinda(Serbia)
» IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)
» Canalul Sip-Serbia 1890-1896

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: