Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Intrebari si raspunsuri internationale

In jos 
+52
lapsanszkitamas
Sabik
Jhonyla
mishu
bochety
Hurricane
Spartan1948
redeme
Saruman
Vioooorel
kristi kkk
FeroFan97
spiderpc
Adirmvl
baiazid
KQQ
BL82
user dezactivat...
Luna
halmarius
daniel_c
COSTACHE MIHAIL
Costin.H
alex.alexus.tm
Re6/6
rich1974
Rarau
EuroNight
DUAL
alex1987
Warrior12
Silviu Sintea
mishu88
alliens
Razvan Tudor
M.I.C.I.
Adrian78
zorbas
Dr2005
nenuandrei
cristi CFR
Brogan Elena Margareta
Karl
lovekomotive
DAS 2011
pannonia express
AndiCFR
rizelgeorgel2004
razvan - trenuri
AlexD
Nesebar
ionutz85
56 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5715
Data de inscriere : 27/08/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 15:20

karpaty a scris:
Cine stie ruta originara a trenului OPTIMA Express ?
http://www.raildude.com/en/train-connections-city/edirne-villach/turkey-austria/528
Am gasit aici ceva informatii.
Edirne (turcia)- villach (austria)
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: INTREBARI SI RASPUNSURI INTERNATIONALE    Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 20:03

Cine stie ruta originara a trenului OPTIMA Express ?

_________________
595423Intrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_a
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 20:13

Am impresia ca acest tren nu mai circula , la fel si cel ce a trecut pe la noi asta vara Istanbul-Bon . Or circula numai in cursul verii ?

_________________
595423Intrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_a
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5715
Data de inscriere : 27/08/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 23:10

karpaty a scris:
Am impresia ca acest tren nu mai circula , la fel si cel ce a trecut pe la noi asta vara Istanbul-Bon . Or circula numai in cursul verii ?
Uitandu ma pe acel site.care desi pare neactualizat de mult, la capitolul trenuri internationale.
Scrie ca e tren express cu platforme pentru vehicule si motociclete.si are un orar special.
Oricum traficul international pe cale ferata a scazut foarte mult,in detrimentul avioanelor.
Sunt curios recentul tren reintrodus Moscova-Paris, oare are ceva calatori ?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 23:25

Am cautat pe site la RZD cat costa un bilet din Moskow la Paris si am gasit cu 400 de euro pe sens :shock: in mod cert nu cred ca un rus are atatia bani sa dea pe un bilet .

_________________
595423Intrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_a
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 23:31

E mai scump decat avionul Very Happy
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 23:31

Tot pe acel site am gasit ca un bilet pe ruta Moskow-Bucuresti e 155 euro pe cand un bilet pe ruta Moskow-Sofia e 143 euro . Smile

_________________
595423Intrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_a
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeDum 08 Ian 2012, 00:33

Spre Rusia din Romania si restul Europei trenul este foarte scump.

Doar ca rusii circula procentual mai mult decat romanii pe distante lungi si foarte lungi.

Rusii sunt mai in urma si nu prea au dezvoltate LOW COST la avion si transportul auto.

Trenurile din Rusia vin mai pline in Romania si in tarile UE.

NU VREAU SA FIU IN PIELEA ROMANIILOR CARE VOR DORI SA CALATOREASCA IN UCRAINA LA EURO 2012 SI SOCHI 2014. Din Romania avioane ieftine nu sunt si nu vor fii, cu masina mica este riscant, autocare este mai greu sa pui curse directe in zona aceea.

CONCURENTA ESTE DESTUL DE SLABA IN TRANSPORTURI IN RUSIA SI UCRAINA. IN ROMANIA ESTE PREA PERMISIVA IN SCHIMB SI DE ACEEA TRENURILE AU PIERDUT MASIV CALATORI.
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeDum 08 Ian 2012, 01:46

Saptamana asta am intrebat in gara la oradea cat costa un bilet Oradea - Praga. Raspuns: 420 lei, dus, 530 lei dus-intors, fara locuri. Mi se pare absurd atata timp cat se poate cumpara la oferta de pe net Budapesta - Praga cu 19 euro (82 lei) pe sens, + 4000 Forint (58 de lei) distanta Biharkeresztes - Budapesta, direct de la casa. Asta inseamna 140 lei Biharkeresztes - Praga, la care se adauga biletul transfrontalier Oradea - Biharkeresztes (20 km), care costa maxim 13 lei/dus. Deci te duce cam la 300 de lei dus intors, in cel mai scump caz.
As dori sa rog in acelasi timp pe cei dintre dvs care locuiesc in Oradea sau au informatii, am auzit zvonuri ca s-au ieftinit biletele transfrontaliere, si as dori sa postam noile tarife pe forum. Aceste informatii nu se gasesc pe siteul oficial cfr. Rutele ar fi:
Oradea - Biharkeresztes
Oradea - Puspokladany
Oradea - Debrecen
Arad/Curtici - Lokoshaza / Bekescsaba
Salonta - Bekescsaba
Valea lui Mihai - Debrecen
Giurgiu - Ruse
Iasi - Ungheni
Stamora Moravita - Vrsac / Belgrad
Jimbolia - Kikinda
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8570
Data de inscriere : 10/06/2011

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeDum 08 Ian 2012, 08:47

Cel mai ieftin bilet la Moscova-Paris e 330 de euro si cel mai scump e 1050 euro.Cica circula cu viteza de 200km/h dar cred ca asta se intampla numai in Germania si Franta. Smile
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeJoi 12 Ian 2012, 18:39

Unde gasesc cat costa cel mai ieftin bilet pe ruta Praha-Kiev la vagonul direct ?

_________________
595423Intrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_a
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 39
Localizare : Brasov
Reputatie : 5593
Data de inscriere : 25/02/2010

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeJoi 12 Ian 2012, 19:19

poti sa intrebi pe mail in engleza la info@cd.cz. De obicei iti raspund in aceeasi zi.

Numai ca, din cate stiu eu, cam din octombrie-noiembrie 2011, UZ a anulat majoritatea vagoanelor de dormit directe spre Europa, deci mai intai de toate trebuie sa te interesezi daca mai circula...

Cand afli raspunsul, posteaza si aici informatia te rog.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeJoi 12 Ian 2012, 19:25

E clar ca nu mai circula , ca am intrat la CD pe site si nu gasea ruta directa decat cu schimbare a 3 trenuri , nu intelegeam dece , deci asta e motivul se pare ca nu mai circula .

_________________
595423Intrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_a
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 39
Localizare : Brasov
Reputatie : 5593
Data de inscriere : 25/02/2010

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeJoi 12 Ian 2012, 19:27

Pana iti raspund cei de la CD daca vagonul direct mai circula, alta solutie ar fi:

Praga - Budapesta cu EC: 19 euro
Budapesta - Kiev cu vagon direct: 42.20 euro plus 19 euro suplimentul de pat (T3) - nu exista decat vagon de dormit direct pe ruta asta)

http://www.mav-start.hu/utazas/kulfoldi_utazasi_ajanlatok.php?mid=14cab44e355e3c
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitimeJoi 12 Ian 2012, 19:36

Stiu si ruta din Budapest , numai ca eu treb sa ajung in Kiev pana sa plece Bulgaria exp din Kiev sa am cu ce venii in Romania . Oricum pana la vara mai e timp .

_________________
595423Intrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_aIntrebari si raspunsuri internationale Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri internationale Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri internationale   Intrebari si raspunsuri internationale Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri internationale
Sus 
Pagina 1 din 21Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Întrebări şi răspunsuri
» Revista presei
» Întrebări şi răspunsuri
» Întrebări şi răspunsuri
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: