Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 RegioJet

In jos 
+8
didinul
dan tm
Dr2005
Adrian78
baiazid
DAS 2011
Katalyn
Nesebar
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6272
Data de inscriere : 31/08/2009

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeLun 15 Mai 2017, 00:32

RegioJet și-a completat flota de automotoare diesel pe ruta Bratislava – Komárno cu patru VT 628/928 (duewag) ex-DB.

http://www.railpage.net/regiojet-od-dnes-pusta-na-trat-bratislava-komarno-jednotky-628928/
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12478
Data de inscriere : 16/07/2014

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 31 Aug 2017, 21:35

http://railcolornews.com/2017/04/18/cz-regiojet-orders-8-traxx-locomotives-option-for-20-more/
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6445
Data de inscriere : 25/05/2012

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeDum 05 Noi 2023, 21:26

Am fost pe 12 octombrie cu Regiojet-ul de la Praga la Brno si retur.
La dus am stat in vagonul Astra, la retur am fost la compartiment in clasa business.


RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175137&authkey=%21AL6eXCn8LcAYUzc&width=3024&height=4032

RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175104&authkey=%21AD4dcnvkDVERDUA&width=3024&height=4032
RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175070&authkey=%21AOVyuZflUlPvBhg&width=3024&height=4032

(da, e cam deranj pe masa, dar vor fi stranse toate ulterior de insotitori).

Pret bilet la vagon Astra: 12,4 euro
Pret bilet la vagon business: 20,8 euro

Dar, sincer, la clasa standard (vagonul Astra) mi-a placut mai mult. Nu neaparat ca am un bias ca e romanesc. Dar nu m-am simtit cu mult mai bine la business. Poate a contribuit si faptul ca in garnitura la care am nimerit pe ambele sensuri nu aveau espressorul / aparatul functional pentru bauturi calde / cafea. Plus ca nici colegii de compartiment n-au fost prea cool. Zici ca umblam cu naveta de Titu dupa mine. Trancaneau non stop, in conditiile in care acolo se presupunea ca trebuie sa stai in liniste ceva mai buna, consumau cate doua sticle de bere (si de 0,5) si cam duhneau a transpiratie. Efectiv era trenul full ca altfel m-as fi mutat numai ca sa nu mai simt duhoarea.
Asa ca mi s-a parut cam fail clasa business. Oricum pentru un drum de 2h30m e prea ok la vagonul Astra. Poate pentru distante mai mari as intelege rostul, in ideea ca servirea la bord e corespunzatoare, nu sa nu mearga aia si ailalta.

Partea buna e ca ai acces pe baza biletului in lounge-urile Regiojet si acolo ai WiFi si apa + cafea la discretie (gratis, da). Daca in tren nu ai. Era si cazul sa mai astepti in lounge, oricum trenul a intarziat 20 minute la retur spre Praga (dinspre Viena). Poti avea acces in lounge cu 1h inainte de plecare.

RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175076&authkey=%21ANitEhiZMIXjbpQ&width=3024&height=4032

La baie era relativ ok. Nu pot sa zic ca am gasit vreun WC infundat sau mai stiu eu ce.

RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175097&authkey=%21ABBQ7LiFAGAf5tE&width=3024&height=4032

RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175101&authkey=%21AAopKLXS28geGNg&width=3024&height=4032
Una peste alta, destul de curatel in trenurile Regiojet, insotitorii veneau sa stranga mizeria cu sacii menajeri daca aveai ceva sa arunci.
Deci nu e prima oara cand observ acest amanunt, e o practica foarte raspandita, adica asta se practica si la est si la vest de Romania, se mentine civilizatia, nu se da vina pe calatori ca nu sunt civilizati.
Mai degraba as comenta ca garniturile nu pareau prea spalate prin exterior (locomotiva, vagoane). Unele da, altele nu prea.

RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175117&authkey=%21AJZy9sJYXKK8Pz4&width=3024&height=4032

Nu, dar pe bune acum, cati pasionati pe aici prin comunitate (forum, Facebook, YouTube) au tot timpul mania asta prosteasca ca vai Doamne cum abuzeaza CFR-ul cele mai bune vagoane la nespalati si blatisti si cine o mai fi, dar uite ca nu e asa deloc.
Stiti prea bine ce fauna umbla prin trenurile internationale (la noi in tara). Si dintre ai nostri si alte natii.
Si uitati ca si-n Cehia dau peste sconcsi in compartiment. Mai ziceam daca era la clasa economy.
V-am mai povestit candva ca si pe IR 1821 acum multi ani cand avea 20-49 sau 20-76 efectiv cred ca n-am vazut tren mai imputit si cu o fauna care mai de care. Asta cu "lung parcurs" si vagoanele nu stiu care corespunzatoare, stati cuminti ca starea vagoanelor nu are treaba cu ce rang are trenul. E o utopie sa crezi ca la rang superior vine numai lume stas. Ca trebuie vagoane mai comode pe o ruta mai lunga sunt de acord, dar sub nicio forma nu pun botul la ce zic altii cu "pe trenul sau ruta cutare e mai bine sa fie vagonul cutare" pentru ca sunt multi alti factori trecuti cu vederea si realitatea are obiceiul imprevizibil de a da cu noi de pamant. Bine, cu mine nu pot sa zic ca a dat, cumva aveam deja o imagine formata despre civilizatia in trenuri, dar altii in locul meu...foarte vehementi in credintele lor sa le raspandeasca cat mai departe...asa se vede cine merge cu trenul mai mult.



RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175136&authkey=%21AAW4WIrtLYF3if4&width=3024&height=4032


RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175116&authkey=%21ALGVJkMNbqEbb1E&width=3024&height=4032

Se dadea o sticluta de apa, am primit si la vagonul Astra si la cel business. La cel business iti mai dadeau un suc sau o mini-sampanie.

RegioJet - Pagina 3 Embed?resid=EA0E86D9A050C718%2175118&authkey=%21ANw68YnvyCfJc0w&width=1125&height=2436

Aplicatia mobila Regiojet trimitea status live cu progresul efectuarii drumului.

In fine, rezumand, m-am simtit mai bine in vagonul Astra. Tabletele alea incorporate pentru infotainment chiar functionau.
Insotitorii vindeau casti daca n-aveai si te-ar fi interesat sa conectezi in acele tablete (sa asculti muzica sau sunetul la un film). Puteai sa faci si browsing, puteai citi o stire ceva. Dar la randurile cu mese la mijloc n-aveai tablete. Bine, iti asumi cand iti selectezi locul la achizitia biletului. Dar oricum, mai atractiv cred ca e asta pentru pasageri ca sa treaca timpul. Cred eu ca te poti lipsi de mai toate asa-zisele avantaje de la vagonul business (poate e util daca mergi in gasca sa umpleti un compartiment, altfel e loterie). Iti poti comanda la locul tau diverse chestii ambalate de prin meniul lor oricum si in vagonul Astra.
Mai sunt si alte tipuri de vagoane/clase, dar am spus impresia mea doar acolo unde am calatorit. Mai planuiesc sa ajung si anul viitor in Cehia si poate voi incerca si celelalte vagoane daca mai am ocazie de a ma plimba cu Regiojet.


Ultima editare efectuata de catre AeroX in Dum 05 Noi 2023, 21:54, editata de 1 ori
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23450
Data de inscriere : 05/10/2010

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeDum 05 Noi 2023, 21:53

Da vagonul Astra e chiar comod chiar nu inteleg de ce nu au modernizat 21-76-9xx cu aceste scaune de piele
SI 21-90 puteau fi modernizate asa 20 de bucate cu scaune de piele in compartimente SI restul salon cu PMR SI locuri de biciclete.Eu am venit acuma doi ani de la Caransebeș la Filiași si chiar am dormit destul de bine in trenul ATC
In rest cred că ar trebuie sa meargă monsiur Preoteasa si ceva directorasi de la CFR sa invete ce inseamna marketingul SI condițiile din vagoane
Sus In jos
Cipri Andrei Neculai

Cipri Andrei Neculai


Numarul mesajelor : 379
Localizare : M400, km 130
Reputatie : 3160
Data de inscriere : 29/09/2016

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeDum 05 Noi 2023, 22:13

Lounge-ul de la RegioJet arata mai bine ca ala de la Ceske Drahy din Praga. Laughing
28-90-urile alea ale lor ma tenteaza. Pentru un vagon salon de clasa a doua, par promitatoare.

RegioJet - Pagina 3 20210917_120332
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeLun 06 Noi 2023, 00:01

Adrian78 a scris:
In rest cred că ar trebuie sa meargă monsiur Preoteasa si ceva directorasi de la CFR sa invete ce inseamna marketingul SI condițiile din vagoane
Compari mere cu pere, adică faci comparaţia între un serviciu public, subvenţionat, cum e cel de la CFR Călători şi unul pe piaţă liberă, nesubvenţionat, cum e cel oferit de RegioJet. Dacă vrei să compari CFR Călători cu ceva din Cehia, atunci trebuie să îl compari cu CD.

Cipri Andrei Neculai a scris:
28-90-urile alea ale lor ma tenteaza. Pentru un vagon salon de clasa a doua, par promitatoare.
Mai ales jegul de pe tapiţerii pare promiţător... dacă mai aveam 11-47, sigur ar fi existat o invidie la capitolul ăsta Smile)
Oare vagoanele alea merg tot pe trenurile ,,premium" sau sunt pentru cele din contractul de servicii publice? Că au şi ceva servicii publice locale, din care scot bani pentru a da apă şi cafea la lounge celor care merg cu trenul nesubvenţionat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23450
Data de inscriere : 05/10/2010

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeLun 06 Noi 2023, 09:18

La ce sa compar CFR cu CD?
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6445
Data de inscriere : 25/05/2012

RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitimeDum 12 Noi 2023, 12:48

Asa o fi aratand in poza aia, acum nu stiu, unde am stat eu in cele 2 tipuri de vagoane mi s-a parut in regula, n-am avut ce reprosa.
Pe la interior pareau okay, mai degraba pe afara mi se pare ca destule garnituri nu prea le spala. E un galben jigarit.
De altfel si ATC-ul la noi avea vagoanele lucioase la inceput, acum destule s-au cam innegrit.
Macar Regiojet plimba la garnituri la greu. Dar ATC-ul cu doua ...

Ce este mai relevant in toata chestia asta e ca la Regiojet pentru aceeasi durata de calatorie ai mai multe optiuni de confort in toate vagoanele alea.
E ca si cum ai merge Bucuresti - Constanta/Mangalia (dpdv durata/distanta) cum am mers eu de la Praga la Brno.
Dar ce optiuni ai la CFR Calatori? Limitate. Iar la privatii nostri e un singur tip de confort.
Si fiecare tip de confort / serviciu cu preturile aferente. Se poate si mai ieftin si mai scump decat la CFR Calatori (in plaja 9-10 EUR - 21 EUR). Dar fata de cum arata IC-ul la CFR Calatori, eu zic ca Regiojetul e cu siguranta deasupra.

Las si un montaj video despre postarea anterioara:
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





RegioJet - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: RegioJet   RegioJet - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
RegioJet
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: