Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II

In jos 
+63
TVlad
Adrian78
nebunudupatrenuri
DUAL
MariusM
Re6/6
DAS 2011
riciu
NIKU24
get.
marius664
kristi kkk
Cipri Andrei Neculai
AeroX
aris86
Capsuneanu
marius_catalin84
cristi ar
rayldegm
Andrei Andras
ciprian71
Andrey_tm
Katalin4653
Ionutz
Vice30
billy752-istu
StefanD_
IonutChircu
alex_trs
ravers75
baiazid
Nk11
neluadi
TonyGFR
Norbi
tcm
Davee91
alex.alexus.tm
NicuS
mielutu zburator
alex1987
COSTACHE MIHAIL
IonutCFR2009
brutusel
DPS
alliens
razvan - trenuri
Luca tgv
92Dragos
Luna
dan tm
Vitosa
AndiCFR
TudorVD
vatmanul
ldh80
mureseanu_976
Adirmvl
Katalyn
Dr2005
cristy79
mihaitzateo
Nesebar
67 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 17 ... 34  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeMar 20 Oct 2015, 08:15

......

_________________
595423M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Bdeem_8496_aM 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Bdeem_8496_aM 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Bdeem_8496_a
Sus In jos
mihaitzateo




Numarul mesajelor : 106
Localizare : Bucuresti,linia 300
Reputatie : 3644
Data de inscriere : 12/09/2014

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeSam 24 Oct 2015, 19:32

Azi IR 347/EN Dacia a facut a iesit din Ploiesti la 15:35 si a ajuns la vreo 16:08 la pasarela Basarab.
De la Brasov a avut locomotiva de aceea modernizata,de maximum 160 km/h.
Sus In jos
mihaitzateo




Numarul mesajelor : 106
Localizare : Bucuresti,linia 300
Reputatie : 3644
Data de inscriere : 12/09/2014

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 20:16

Inca ceva,trenurile merg foarte pline pe Bucuresti Nord-Brasov.
Si majoritatea celor care merg cu trenul au si masina,dar prefera confortul superior oferit de tren.
Cu card trenplus,la 38 ron biletul e foarte convenabil.
La fel ar fi situatia si pe Bucuresti Nord-Cluj,daca dnii guvernanti ar avea bunul simt sa reabiliteze bucata de linie Brasov-Cluj Napoca.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5671
Data de inscriere : 27/02/2013

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 20:57

Cardul TrenPlus este convenabil pentru cine face calatorii dese pe distante lungi.

Pentru mine, nu e nimic mai convenabil decat Hyperionul la 30 de lei si Regiotransul la 26 de lei sau in caz extrem Regio de la CFR cu 25 de lei. Nici o asa-zisa mareata oferta de la CFR nu ma poate scoate mai ieftin de atat. Iar daca vorbim si de timp - de departe cel mai bun este Softransul ca si pret/durata/conditii de calatorie. Nici un card sau alta nascocire de la CFR nu poate bate asta. Cele mai bune reduceri astea sunt - un pret normal al biletului. Nu sa ma puna sa mi-l iau cu saispe luni inainte sau sa mai fac nu stiu ce artificii.

In concluzie eu cred ca 38 de lei nu este un pret asa de convenabil. Iar 50 de lei cat au tupeul sa ceara pret intreg pe 166 de km - e pur si simplu nerusinat. Un Card TrenPlus cu reducere 50% - asta da, ar fi ceva.

Fiecare merge cu ce vrea la urma urmei. Important e sa existe alternative. Smile


Ultima editare efectuata de catre cristy79 in Dum 25 Oct 2015, 21:02, editata de 1 ori
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 21:02

Hyperionul e unul singur pe ruta aia. Ce faci dacă vrei să mergi la altă oră? Sau dacă vrei să îţi iei şi bicicleta cu tine.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5671
Data de inscriere : 27/02/2013

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 21:04

Dr2005 a scris:
Hyperionul e unul singur pe ruta aia. Ce faci dacă vrei să mergi la altă oră? Sau dacă vrei să îţi iei şi bicicleta cu tine.

La mine e foarte simplu: orarul Hyperionului e perfect pentru mine la dus (ca sunt mai puturos) iar subiectul bicicleta nu ma intereseaza ca nu le am cu asa ceva (sunt cam batran pt asta Sad Sad . La intors am alternative slava Domnului, nu stau in IR-urile lor de 50 de lei. Daca nu ma insel, Hyperionul are loc de 4-5 biciclete, am si vazut uneori cateva. Pretul lor de 1/2 din biletul intreg mi se pare insa exagerat, chiar nu inteleg de ce l-au fixat asa.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 21:36

@Cristy la valoarea ta si la cat mergi cu trenul intr-un an de zile eu zic sa cumperi acel Card si nu trebuie sa cumperi biletul cu peste 21 zile inainte.

Si daca nu ai lua acel card tu sti ca lucrezi L-V deci week-end-urile le ai libere asa ca poti sa iti iei vineri bilet pentru week-end-ul 14-15 nov sa zicem spre Brasov iar daca apare intre timp ceva si nu poti sa te mai duci nu pierzi bani te duci si le returnezi si iti opreste doar 10%.

Despre Hyperion am mai discutat cumulate de pe tot forumul sunt pe putin 200 pagini, tarifele la biciclete probabil ca au fost puse atat de mari ca sa nu vina mai mult de 4 biciclisti ca doar atatea rasteluri au desi in cursul saptamani cand e mai lejer te lasa cu mai multe biciclete in caz de nevoie.

Am vazut livretele stiu cum va arata noul mers de tren deci nu mai imi iau niciun Card Tren Plus ca eu merg mult cu Regio cu 50% reducere cu oferta VSD iar drumuri mai lungi le voi face tot cu Regio combinate si luate cu peste 21 de zile inainte iar pentru sezonul 1 mai-15 sept pentru litoral la fel voi proceda plus ca la trenul tineretului vor fi oferte.

@Cristy79 acum nu stiu ce sa mai zic ca tu te duci des la munte si la mare si ai Hyperion si la munte si la mare, la vara trenul tineretului iar spre munte ai Regio, RT si Hyperion deci daca mergi doar pe rutele astea cel mai mult nu arre rost sa iei Cardul ala.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5671
Data de inscriere : 27/02/2013

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 21:56

Da, pai am, stat si eu si m-am gandit... Nu stiu dar cred ca nu ma avantajeaza cine stie ce cardul.

Intr-adevar pt mine un bilet de weekend sau ceva de genul asta ar fi mai bun dar asta m-ar obliga sa folosesc numai CFR... Ceea ce nu vreau. Plus de asta daca un wkd nu mai pot merge sau se intampla ceva sau vremea se strica etc etc... ce fac? Pierd banii sau se pot returna daca fac enspe mii de cereri catre saptesute de foruri si institutii? Twisted Evil

De-aia zic ca pentru mine maretele lor oferte sunt cam frectie... Sad
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 22:09

Te prezinti cu biletele si iti da pe loc banii ianpoi doar ca iti opreste 10% deci nu pierzi nimic la un drum cu R pana la Brasov si inapoi platesti cu avans de 21 zile platesti 37,50 in loc de 50 cu o zi inainte sau 45 la dus-intors si daca nu mai poti sa mergi te duci si la biletele luate de 37,50 iti da ianpoi 33,75 lei deci nu pierzi decat 3,75 lei. Lumea e debusoluta si are impresia ca pierde toti bani, a si bani ti da imediat nu dupa nush cate saptamani cum e in cazul cand vi cu Dacia sau Ister si intarzie peste 3 ore, acolo e alta mancare dar sti ca i primesti peste 3 saptamani Wink
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeDum 25 Oct 2015, 23:35

Esti norocos, Cristi, ca faci drumuri pe rute bune. Eheeee, daca ai sta in Cluj si ai avea de ajuns in Valcea, Bucuresti sau Timisoara nu ar mai fi la fel de frumos. Very Happy Sau sa faci 8 ore de la Cluj la Brasov...

Eu recomand oricui merge pe distante mai mari TrenPlus-ul. Data trecuta mi-am scos banii pe el dupa nici doua luni, facand drumuri acasa la vreo 3 saptamani. Dar na, daca esti Catalin si mergi cu bicla la munte iti convine VSD-ul, daca te plimbi prin tara, cum face Karpaty, iti convine sa iti iei cu anticipatie si legate bilete la R-uri, daca mergi cu bicla in grup mare cum face Doctoru' il poti lua biletul corespunzator, etc.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeLun 26 Oct 2015, 07:07

Adirmvl a scris:
Dar na, daca esti Catalin si mergi cu bicla la munte iti convine VSD-ul,

Nu am mai mers cu bicla la munte din luna iulie, VSD-ul nu imi da reducere si la bicicleta. Dar e bun la Regio un drum Pl.Vest-Sinaia-Pl.Vest ma costa 7,50 lei la fel un drum pana la Capitala si inapoi iar pentru PL-Brasov-PL platesc 16 lei. Bine ca e valabil doar Vinerea, Sambata si Duminica dar nu ma vait am timp.

Urmatorul VSD o sa-l cumpar la jumatea lui decembrie :

2 x Pl.Vest-Brasov-Pl.Vest
1 Pl.Vest-Azuga-Pl.Vest
2 x Pl.Vest-Buc.Nord-Pl.Vest

Deci 816 km cu doar 58 lei si nu stau in tren decat minim 1h maxim 2h30. Si asa acum vine sezonul cand voi calatori cu trenul doar in week-end deci oferta VSD e mai mult decat bine-primita.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeLun 26 Oct 2015, 10:08

kerpeten ali a scris:
Adirmvl a scris:
Dar na, daca esti Catalin si mergi cu bicla la munte iti convine VSD-ul,

Nu am mai mers cu bicla la munte din luna iulie, VSD-ul nu imi da reducere si la bicicleta.
Niciun titlu de călătorie nu dă reducere/gratuitate la bicicletă. Şi dacă vii cu InterRail, cu FIP sau cu autorizaţie, tot trebuie să cumperi bilet de bicicletă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeLun 26 Oct 2015, 10:42

Ok, dar cartea VSD, doar pentru tine, iti convine si o folosesti, din ce ai povestit pe forum, nu?
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeLun 26 Oct 2015, 11:05

Pe mine ma ajuta de cand am aflat de ea ca inainte mergeam doar cu dus-intors ( reducere 10% o nimica toata ) iar cu anticipatie pe rute scurte nu se merita doar cand plecam departe si cu mai multe trenuri, acum cu Cartea VSD economisesc 50% problema e ca trebuie sa alegi minim 5 rute si sa mergi doar in week-end ( vineri, sambata si duminica )

Am recomandat-o si la alti dar au zis ca ce trebuie sa mearga in fiecare week-end undeva. Am explicat ca nu e musai sa mergi in fiecare week-end undeva poti sa mergi doar 3 week-end-uri pentru un bucurestean pun exemplul :

2 x Buc.Nord-Chitila 3,5 lei ( 7 lei )
1 x Buc.Nord-Brasov 25 lei
1 x Buc.Nord-Sinaia 19 lei
1 x Buc.Nord-Buzau 19 lei

Cost total : 70 lei. Cele 2 de Chitila sunt luate pentru ca asa e procedura intr-o luna de zile prinzi 5 week-end-uri asta nu inseamna ca trebuie sa mergi la Chitila.

Daca le-ai fi luat dus-intors in ziua plecari sau cu o zi inainte te-ar fi costat cele 3 rute : 109,40 lei.
Daca le-ai fi luat cu anticipatie de peste 21 de zile pentru cele 3 rute adica 6 bilete te-ar fi costat : 94,50 lei si trebuie musai sa te duci in ziua pentru care ai cumparat biletul asa cu VSD poti sa alegi orice zi de vineri, sambata sau duminica din cele 5 week-end-uri. Nu poti primul week-end, nu poti nici al doilea mai ai inca 3 week-end-uri dar intr-un week-end poti merge si la Sinaia si la Buzau nu e musai sa faci doar un drum/week-end.

Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitimeLun 26 Oct 2015, 11:31

Adirmvl a scris:
Ok, dar cartea VSD, doar pentru tine, iti convine si o folosesti, din ce ai povestit pe forum, nu?

Biletul VSD e foarte bun pentru plimbarile la sfarsit de weekend, deci cine e liber in weekend si nu are alte treburi, poate sa stea plecat e chiar perfect acest bilet. Cu toate ca este una dintre primele oferte oferite de CFR putina lume stie de acest bilet, practic este un abonement de weekend care ofera o calatorie dus-intors la pret de dus. La Regio reducerea este de 50% iar la IR este de 35% iar daca iei la IR VSD locul NU este obligatoriu, adica te urci in IR si te asezi unde gasesti liber.
In vara cand am avut VSD am mers la Sibiu dus-intors cu doar 42 de lei, asa da, este un pret corect pentru aceasta distanta dus-intors deci 21 de lei pe sens mi se pare foarte ok.
Din punctul asta de vedere CFR e super ok cu aceasta oferta.

kerpeten, pentru ca datorita mie ai aflat de aceasta oferta trebuie sa faci cinste serios! Very Happy

_________________
595423M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Bdeem_8496_aM 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Bdeem_8496_aM 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Empty
MesajSubiect: Re: M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II   M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II Icon_minitime

Sus In jos
 
M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor II
Sus 
Pagina 1 din 34Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 17 ... 34  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» IR1932/1931 Oradea-Cluj N.-Medias-Brasov-Bucuresti Baneasa-Mangalia
» IR 1632: Oradea - Cluj Napoca - Bucuresti Nord - Constanta
» Cluj Napoca - Bucuresti - Constanta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 300-
Mergi direct la: