Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Depoul Simeria, prezent...

In jos 
+5
Adrian78
dan tm
Nesebar
COSTACHE MIHAIL
c o r v i n
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8314
Data de inscriere : 16/10/2013

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMar 02 Iun 2015, 20:32

...Un gând care nu mi-a dat pace deloc în ultimul an a fost acela de a pătrunde cu orice preţ în acest depou, principala ţintă fiind ,,vizualizarea,, şi fotografierea mai ales a locomotivelor conservate! ...Am tot făcut demersuri (şi) cu petiţii inclusiv la Regionala Timişoara..., răspunsurile a fost suficient de directe... ,,Le vezi dar nu le fotografiezi, mai mult nu e posibil!,,... Sad
M-am tot gândit, m-am tot sucit şi brusc... ,,lumina,,! Smile  Am judecat că într-o zi liberă oficial nu prea cred că ar putea fi pe acolo ,,toată lumea,,! În plus, garanţia cu care am plecat decis spre depou a fost şi faptul că, de Ziua copiilor, nu prea vedeam cu aş putea fi refuzat având copiii cu mine! Smile
...Planul a decurs precum l-am gândit, în vreo oră reuşind să prind cam tot ce mi-am propus!... Totuşi, temându-mă că în orice moment poate apărea vreun ,,mai-mare,, am pus accentul strict pe locomotive, lasând atelierele (care oricum erau închise!) şi celelalte clădiri deoparte! Remarc cu plăcere şi omenia de care au dat dovadă toţi cei cu care ne-am întâlnit şi ne-au îngăduit să ne ,,distrăm,,  în incinta depoului, cinste lor! Smile
...Selecţia pe care intenţionaz să o postez cuprinde vreo 90 de poze aşa că o să fie mai multe runde de postare, asta ptr. a-mi fie şi mie uşor, şi privitorului...Cool

...Aşadar..., încep cu primele piese ce îmi apar pe retină şi obiectiv, imediat după intrare... Două ,,95,, 5 şi 15...

Depoul Simeria, prezent... 4v4cd1

Depoul Simeria, prezent... 112bxxg

Depoul Simeria, prezent... 2ecdvf4

Depoul Simeria, prezent... 23v02ky

...înaintăm spre parcul DA/EA/LDH de ,,conservate,,...

Depoul Simeria, prezent... K0swtw

Depoul Simeria, prezent... 2lc41gx

Depoul Simeria, prezent... 2woyeko

Depoul Simeria, prezent... 2s9voso

Depoul Simeria, prezent... Zwj7eh

Depoul Simeria, prezent... Lkt9i

...primul EA ce ne apare în cale.., 99-le de la clasa 40...

Depoul Simeria, prezent... E66dso

Depoul Simeria, prezent... V7f41u
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8314
Data de inscriere : 16/10/2013

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMar 02 Iun 2015, 21:02

...continuare...

Depoul Simeria, prezent... Mhzwnd

Depoul Simeria, prezent... 28istv8

Depoul Simeria, prezent... 2e4zvns

Depoul Simeria, prezent... N1t0eb

Depoul Simeria, prezent... 2j4pqnn

Depoul Simeria, prezent... N354b9

Depoul Simeria, prezent... 2u6n1vk

Depoul Simeria, prezent... 20ffak3

Depoul Simeria, prezent... 1qi9sk

...cam atât ptr. seara asta, revin mâine seară! Smile ...
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8314
Data de inscriere : 16/10/2013

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMier 03 Iun 2015, 21:41

...Aşa cum am promis, continui postările cu ,,exponatele,, Depoului Simeria, deocamdată pe acelaşi sector al locomotivelor care aşteaptă eventual vremuri mai bune...

Depoul Simeria, prezent... 2m6jvno

Depoul Simeria, prezent... T9vz8p

Depoul Simeria, prezent... 2gwcknl

Depoul Simeria, prezent... 33ok3lf

Depoul Simeria, prezent... 2ptcbc8

Depoul Simeria, prezent... E6oqb9

Depoul Simeria, prezent... 2m32ul5

Depoul Simeria, prezent... 2z3ozdz

Depoul Simeria, prezent... 23w2uqo

Depoul Simeria, prezent... 23vezbo

Depoul Simeria, prezent... 207kpb9

Depoul Simeria, prezent... 2uzq70w

Depoul Simeria, prezent... Sqikhh

Depoul Simeria, prezent... 30hyiit

Depoul Simeria, prezent... N3vwwg

... ... ...
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMier 03 Iun 2015, 22:15

Foarte interesant reportajul, astept cu nerabdare si alte poze, doresc sa postezi toate pozele ca mie cel putin mi se par deosebit de interesante. Din cate observ, locomotiva 95-0005 are farul drept lipsa??
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8314
Data de inscriere : 16/10/2013

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeVin 05 Iun 2015, 20:52

COSTACHE MIHAIL a scris:
Foarte interesant reportajul, astept cu nerabdare si alte poze, doresc sa postezi toate pozele ca mie cel putin mi se par deosebit de interesante. Din cate observ, locomotiva 95-0005 are farul drept lipsa??

...Nici 5 şi nici 15 nu par să aibă farul respectiv... Totuşi, la prima vedere, s-ar zice că acel far nici nu a fost în dotare din ,,fabricaţie,,! Suspect  De prelevat şi pus la alte loco..., nu prea cred, cel mult ptr. 0007 de la 96 care e încă activă...

... Acum, continuarea ,,trecerii în revistă,, a celorlalte loco din depou, acelaşi sector...

Depoul Simeria, prezent... Eisb3p

Depoul Simeria, prezent... 307q63b

Depoul Simeria, prezent... 14uw2dt

Depoul Simeria, prezent... Vrensy

Depoul Simeria, prezent... N5g3th

Depoul Simeria, prezent... Wipjph

Depoul Simeria, prezent... 315buiq

Depoul Simeria, prezent... 24wsqc9

Depoul Simeria, prezent... 2d0fmlz

Depoul Simeria, prezent... 144adj5

Depoul Simeria, prezent... 34gsr6b

Depoul Simeria, prezent... 2yjot8g

Depoul Simeria, prezent... 2rnyfkl

... ... ...
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeVin 05 Iun 2015, 21:25

Toate le-as taia, hai sa zic sa pastrez 2-3 EA, 2-3 DA si 2-3 LDH dar restul fier vechi tata, ce rost are sa le tina acolo ani de zile degeaba sa rugineasca aiurea daca in ziua de azi nu mai e ce a fost si nu mai e nevoie de ele.

O alta chestie, firmele private importa vechiturile altora si astea ale noastre stau si ruginesc degeaba, de ce nu se cumpara ale noastre de firmele private si aduc altele din alte tari, ciudate mai sunt caile Domnului.

_________________
595423Depoul Simeria, prezent... Bdeem_8496_aDepoul Simeria, prezent... Bdeem_8496_aDepoul Simeria, prezent... Bdeem_8496_a
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeVin 05 Iun 2015, 22:10

Buna observatie asta cu strainele. Pina la urma alea sint mai ieftine probabil dar trebuie sa iti asiguri si infrastructura pentru reparatia lor, sa specializezi oamenii.

Cu astea romanesti totul ar fi mai simplu dar probabil ca astia tin la pret ca trebuie sa plateasca o droaie pe acolo pein cladiri care nu stiu ecartamentul.

Asa ca le tin crezind ca stind le creste valoarea ca la vinuri sau poate au alte ,,interesuri"

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeVin 05 Iun 2015, 22:21

Karpaty, astea dupa ce stau ani la gard ,cand circula se defecteaza in fiecare zi, idem EA520 .
La alea straine, la unele nu mai faci revizii la 7 zile ca sa dai 15 mil. aiurea la 2 Dorei care se uita sub locomotiva si o mai tin aiurea dupa in depou 2-3 ore.
Eu nu va doresc sa faceti serviciu vreo 8 ore pe o locomotiva clasica fara AC la 30 de grade.
Asa ca ori vandute intr-o tara bananiera, ori taiate.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeVin 05 Iun 2015, 22:34

Deci concluzia este ca sunt tinute degeaba, fier vechi scrie pe ele, taiate tata toate, topite, asta e, nu mai avem industrie ca in 1989, nu mai avem ce transporta ca in 1989, deci nu mai e nevoie de ele, automat trebuie eliminate nu tinute aiurea, practic nu are rost sa fie tinute atatia ani degaba.
Cunosc gandurile pasionatilor ca se gandeste cu inima dar aici nu gandesti cu inima ca in fond astea sunt niste fiare, sunt construite sa faca un lucru, daca nu mai au ce face e normal sa fie eliminate.
Un mare conducator a zis, cel ce gandeste cu inima e un om slab. Wink
Aici trebuie gandit si luate masurile drastice in functie de profit ca daca le tine acolo 50 de ani practic nu produc nimic, tot pierdute sunt.

_________________
595423Depoul Simeria, prezent... Bdeem_8496_aDepoul Simeria, prezent... Bdeem_8496_aDepoul Simeria, prezent... Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeVin 05 Iun 2015, 22:59

Din păcate, CFR Marfă nu prea a vândut nimic de când s-a înfiinţat. Ce a ajuns pe la privaţi a fost ori de la SAAF, ori de la CFR S.A. (care a avut locomotivele confiscate de fisc!) ori de la Călători. Excepţia o reprezintă Rolling Stock, da' aia e altă mâncare de peşte.
Cu chiu şi vai, în 2012 au fost vândute la fier vechi o parte din vagoanele abandonate - unele şi de 15 de ani - prin triaje. Dar şi acolo s-a lăsat cu scandal, pentru că sindicatele au sărit de posterior în sus, apoi cumpărătorii au venit să îşi numere vagoanele şi au constatat că vreo 150 lipsesc fizic (odată am urmărit un EACS abandonat în Bucureşti Triaj, după o lună nu mai avea tampoane, uşi, capace la cutii de osie, arcuri, cuple; după un an mai rămăsese doar şasiul răsturnat lângă linie... e clar că minorităţile conlocuitoare l-au tăiat şi pe ăla după aia), pentru că fauna din zona triajelor a avut grijă de asta.

EC-urile s-ar putea transfera la CFR Călători (eventual la schimb cu conservele de EA şi DA de acolo), la fel şi LDE125-urile, mai ales că legislaţia permite (prin HG, transfer de active între societăţi cu capital de stat), ocazie cu care s-ar putea elimina EA-urile de pe trenurile scurte (la Bucureşti, de exemplu, în afară de Predeal, nu ar fi nevoie de EA-uri pe nicăieri), respectiv DA-urile (3-4 vagoane cu 80 km/h poţi să tragi şi cu LDE125).
EA-urile se pretează la traficul de marfă, pe liniile grele şi, mai ales, proaste de la noi, LDHurile merg la manevră... e drept, o parte sunt într-un hal fără de hal, dar vânzarea la licitaţie le-ar putea salva pe unele. Orice ar fi, aceste locomotive trebuie să iasă cât mai urgent din patrimoniul CFR Marfă... ocupă loc degeaba, nu produc nimic (ba da, produc pierdere cu impozite, cu ocuparea unui teren care poate fi folosit la altceva sau închiriat/vândut).
Sau varianta 2, dezmembrate şi vândute piesele separat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8314
Data de inscriere : 16/10/2013

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeLun 08 Iun 2015, 13:41

...Nu am competenta de a adauga ceva la ce ati spus voi insa as spune ca senzatia traita in timpul cat am stat in depou am resimtit-o avand impresia ca acest loc este un rai ptr. pasionati dar un iad ptr. multe din loco! Sad  Ramane de vazut ce se va intampla cu ele... Oricum, unele masini (cu seriile mai ,,mici,, sa zicem!) ar fi normal sa fie incadrate in vreun muzeu, spatiu de vizitare, ceva... Neutral
...Pana una alta, adaug si ultima parte de foto din partea ,,conservata,, a depoului...

Depoul Simeria, prezent... 2cft8xf

Depoul Simeria, prezent... 2na7atv

Depoul Simeria, prezent... 6tkd2o

Depoul Simeria, prezent... 16hvtpv

Depoul Simeria, prezent... 2u6gw1s

Depoul Simeria, prezent... Zti62v

Depoul Simeria, prezent... O91xjs

Depoul Simeria, prezent... 141hwuo

Depoul Simeria, prezent... V4yuxu

Depoul Simeria, prezent... 10igfw4

Depoul Simeria, prezent... 1trfpt

...Cam asta e cu partea de loco ,,in asteptare,,...
O sa revin cu ultima ,,transa,, in care voi adauga pozele cu partea ,,activa,, a depoului Simeria!... Smile
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8314
Data de inscriere : 16/10/2013

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMar 09 Iun 2015, 13:04

Asadar, imagini ceva mai ,,vii,, din sectorul ,,activ,, al depoului Simeria...

Depoul Simeria, prezent... 1zlg2sy

Depoul Simeria, prezent... 124vktj
(...ma rog, aburoasa nu e chiar activa dar e ...acolo! Smile ...apropo de aburoasa... Pe partea pozata nu pare sa ii lipseasca ceva insa pe cealalta e cu ,,minusuri,,... multe! Shocked )

Depoul Simeria, prezent... 25at7kh

Depoul Simeria, prezent... 14o0nzm

Depoul Simeria, prezent... 12228ev

Depoul Simeria, prezent... Rkwnz6

Depoul Simeria, prezent... 2w4yxwk

Depoul Simeria, prezent... 33uvkzq

Depoul Simeria, prezent... Wgzvaw

Depoul Simeria, prezent... Ok0709

Depoul Simeria, prezent... 106n21w

... ... ...
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8314
Data de inscriere : 16/10/2013

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMier 10 Iun 2015, 12:13

...Inchei periplul fotografic din depoul Simeria cu ultima transa de poze, cam toate din partea ,,activa,, a acestei locatii...

Depoul Simeria, prezent... Sqrwbb

Depoul Simeria, prezent... 2cnxbwp

Depoul Simeria, prezent... 10ngbjr

Depoul Simeria, prezent... Fcnnr6

Depoul Simeria, prezent... 95v29c

Depoul Simeria, prezent... 16c5pif

Depoul Simeria, prezent... Nq3ckk

Depoul Simeria, prezent... K33rwz

Depoul Simeria, prezent... Rscs9w

Depoul Simeria, prezent... 2qstpck

Depoul Simeria, prezent... 15flhrc

...Sper ca nu v-am plictisit cu aceste expuneri si sa va fi simtit (vizualizandu-le!) la fel cum m-am simtit eu in timpul petrecut acolo!... Sad
Sus In jos
TonyCFR

TonyCFR


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 23
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 3843
Data de inscriere : 25/02/2015

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMier 10 Iun 2015, 19:30

Da, e pacat.. Sad Dar nu o fost plictisitor, pozele erau faine.
Sus In jos
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 489
Reputatie : 5326
Data de inscriere : 11/02/2011

Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitimeMier 10 Iun 2015, 22:21

cate locomotive electrice tip EC sunt conservate la depoul Simeria?, au si EC-uri active?.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Depoul Simeria, prezent... Empty
MesajSubiect: Re: Depoul Simeria, prezent...   Depoul Simeria, prezent... Icon_minitime

Sus In jos
 
Depoul Simeria, prezent...
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Depoul Palas
» Depoul Medgidia
» Depoul CFR Teius
» Discutii libere pe seama liniei M800
» Depoul CFR Marfă Dej

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: