Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile

In jos 
+24
andreigeorge
IonutCFR2009
Cris_Cr
Adrian78
dan tm
Nycolas Gabriel
ceferistprivat
IonutChircu
Nesebar
Teodor
bogdan.perejuc
Radu
Dr2005
nenuandrei
ana imfinity
David Marius
cristi CFR
ferriviarius
MariusM
jionutz
kristi kkk
cortexedge
tudor_vl
Vlad
28 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1518
Data de inscriere : 25/03/2021

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 22 Apr 2021, 15:57

Carbunesti - Alunu are o situatie asemanatoare ca cea de la Valcele - Bujoreni Valcea? tot alunecari de teren? sau de ce sa renuntat si la acest proiect?
Sus In jos
andreigeorge




Numarul mesajelor : 35
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1861
Data de inscriere : 13/05/2019

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 22 Apr 2021, 16:56

Probabil va referiți la sectorul Seciurile-Alunu.

Ca sa facem lucrurile clare, calea ferată există de la Cărbunești până la Seciuri și a funcționat până în 2012.

Raspunzand la întrebare, lucrarea dintre Seciuri și Alunu s-a sistat datorită lipsei de fonduri, motiv invocat și pentru tronsonul Valcea-Valcele. Referitor la alunecările de teren; da și aici există probleme pe de o parte din cauze naturale (geologie dificilă), pe de altă parte, din cauze antropice; la o simpla vizualizare a imaginilor satelitara se poate observa lejer existența exploatărilor miniere care au creat numai probleme populației prin declanșarea multor alunecări de teren și distrugerea a mai multor locuințe.
Sus In jos
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 12 Oct 2023, 07:51

Vin cu o actualizare la aceasta linie, mai probabil intre Targu Cărbunești și Albeni este posibil să se redeschida calea ferata, deoarece prin zona se construieste o fabrica de prefabricate și vor avea nevoie de acces feroviar!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 12 Oct 2023, 08:28

Unde se construieste fabrica?
Sus In jos
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 12 Oct 2023, 08:36

dan tm a scris:
Unde se construieste fabrica?

Asta chiar nu știu, am aflat de la un localnic care știe foarte bine Târgu Cărbunești și zonele de lângă oraș.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 12 Oct 2023, 11:20

IonutFanRailway a scris:
dan tm a scris:
Unde se construieste fabrica?

Asta chiar nu știu, am aflat de la un localnic care știe foarte bine Târgu Cărbunești și zonele de lângă oraș.

La Cojani se construiește si trece linia spre Albeni pe acolo
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 12 Oct 2023, 16:03

Ar bine sa se reactiveze linia macar pentru marfa, dar credeti ca e posibil?

Nici nu e departe de Tîrgu Carbunesti
Sus In jos
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 12 Oct 2023, 18:04

Daca se construieste la Cojani fabrica, atuncii ce statie va prelua marfa? Nu cred ca are rost sa redeschida statia Albeni avand in vedere statia Carbunesti care este unpic mai aproape de viitoarea fabrica!

Si am verificat putin street view-ul sa vad starea in care se afla... nu inteleg cine le-a dat autorizatie sa puna asfalt peste CF?? Mad
Nu tot electrificarea intre Carbunesti si Albeni a fost terminata dupa 90?

Unde pot gasi documentele statiilor? La un moment dat gasisem fiecare linie din fiecare statie ce rol avea.
Sunt extrem de curios daca statia Albeni mai figureaza pe undeva!

Asta este a doua oara cand editez acest mesaj:
Dupa Abeni nu este statia Calnic Gorj?
Screenshot-ul cu street view-ul pe care l-am facut este intre Albeni si Calnic Gorj.
220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Screen11


Ultima editare efectuata de catre IonutFanRailway in Joi 12 Oct 2023, 18:11, editata de 2 ori (Motiv : Adaugare de continut in mesaj.)
Sus In jos
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeJoi 12 Oct 2023, 20:00

Mai are cineva imagini cu statia Seciurile cand era inca intreaga si nu era inca afectata de alunecarile de teren?
Am verificat primele pagini ale acestui subiect si nu mai erau disponibile imaginile. Sad
Sus In jos
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeDum 29 Oct 2023, 18:53

Vlad a scris:
O poză cu un viaduct de pe această secţie.
Poza nu îmi aparţine. Am gasit-o pe Google Earth şi mi s-a părut interesantă
http://static.panoramio.com/photos/original/68326603.jpg

Panoramio fiind desfiintat am folosit site-ul https://archive.org/web/ si am introdus linkul imagini astfel mi-a aparut imaginea.
220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 68326610
Poza pare a fi facuta pe viaductul aflat intre Calnic Gorj si Seciuri.
Sus In jos
andreigeorge




Numarul mesajelor : 35
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1861
Data de inscriere : 13/05/2019

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeMar 02 Ian 2024, 20:22

Redeschiderea liniei intre Albeni si Cărbunești este doar o idee vehiculata de primarul de la Cojani. Am discutat cu cineva de la LC si mi-a spus ca nu s-a pus nicaieri problema sa se reactiveze linia.
Catenara este tinuta inca sub tensiune pentru a se preveni furturile.
Sectorul dintre Albeni si Seciurile este declarat inchis, de aceea probabil nu s-a mai tinut cont de trecerile la nivel.
Sus In jos
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeMar 02 Ian 2024, 21:46

andreigeorge a scris:
Redeschiderea liniei intre Albeni si Cărbunești este doar o idee vehiculata de primarul de la Cojani. Am discutat cu cineva de la LC si mi-a spus ca nu s-a pus nicaieri problema sa se reactiveze linia.
Catenara este tinuta inca sub tensiune pentru a se preveni furturile.
Sectorul dintre Albeni si Seciurile este declarat inchis, de aceea probabil nu s-a mai tinut cont de trecerile la nivel.
Multumim pentru informatii!
Cand am trecut prin zona (prin carbunesti) calea ferata ce ducea catre Albeni era impanzita de vegetatie, sunt curios daca va fi agatat firul de contact, sau inca se defriseaza zona caii ferate? Legat de tronsonul Albeni - Seciurile, oare mai deserveste ceva? Sunt curios ce se va intampla cu viaductul de la Calugareasa, daca va fi demontat. Mai curios sunt si cu statia Seciurile cum arata inainte de alunecarea de teren.
Sus In jos
andreigeorge




Numarul mesajelor : 35
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1861
Data de inscriere : 13/05/2019

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeMar 02 Ian 2024, 22:41

Catenara le provoaca mereu probleme la furtuni cand mai pica cate un creanga pe ea. Pana acum cativa ani se mergea cu drezina pana la Albeni si se facea o mentenanta minima, se mai taia vegetatia. In momentul de fata, cea mai buna solutie este dezasamblarea ei si recuperarea anumitor repere, precum izolatorii.
Tronsonul de la Albeni la Seciuri nu mai deserveste nimic. La podul peste Gilort a fost pus balastru între sine pentru a se putea trece cu masina, solutie provizorie utilizata atunci cand podul rutier din amonte s-a prabusit. Mai departe, linia are multe elemente marunte lipsa, precum buloane, eclise. Viaductul de la Calugareasa este in picioare, cu vegetatia aferenta crescuta, l-am luat la pas acum 3 ani si l-am filmat cu drona acum 4 luni. Pana la Seciuri, linia prezinta 2 zone cu tasari ale rambleului care au facut dificila exploatarea ei. In proximitatea tunelului monolit peste care supratraverseaza drumul de beton ce duce la mina Seciruile exista 2 zone unde rambleul lipseste complet, linia era sustinuta doua poduri provizorii metalice care si acum se afla in zona respectiva stivuite pe calea ferata. Pe ele scriu ca apartin de ceva district/statie de la Sibiu insa nu mai pot fi extrase de acolo pe cale feroviara. Tot inainte de tunelul mentionat mai sus exista alte doua viaducte cu o cate o deschidere.
In statia Seciuri au fost scoase toate sinele cu exceptia liniei 5 care era folosita la manevra de tragere a garnitruilor pentru carbune.
Sus In jos
IonutFanRailway

IonutFanRailway


Numarul mesajelor : 176
Localizare : București
Reputatie : 486
Data de inscriere : 04/08/2023

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeMar 02 Ian 2024, 23:07

andreigeorge a scris:
Catenara le provoaca mereu probleme la furtuni cand mai pica cate un creanga pe ea. Pana acum cativa ani se mergea cu drezina pana la Albeni si se facea o mentenanta minima, se mai taia vegetatia. In momentul de fata, cea mai buna solutie este dezasamblarea ei si recuperarea anumitor repere, precum izolatorii.
Tronsonul de la Albeni la Seciuri nu mai deserveste nimic. La podul peste Gilort a fost pus balastru între sine pentru a se putea trece cu masina, solutie provizorie utilizata atunci cand podul rutier din amonte s-a prabusit. Mai departe, linia are multe elemente marunte lipsa, precum buloane, eclise. Viaductul de la Calugareasa este in picioare, cu vegetatia aferenta crescuta, l-am luat la pas acum 3 ani si l-am filmat cu drona acum 4 luni. Pana la Seciuri, linia prezinta 2 zone cu tasari ale rambleului care au facut dificila exploatarea ei. In proximitatea tunelului monolit peste care supratraverseaza drumul de beton ce duce la mina Seciruile exista 2 zone unde rambleul lipseste complet, linia era sustinuta doua poduri provizorii metalice care si acum se afla in zona respectiva stivuite pe calea ferata. Pe ele scriu ca apartin de ceva district/statie de la Sibiu insa nu mai pot fi extrase de acolo pe cale feroviara. Tot inainte de tunelul mentionat mai sus exista alte doua viaducte cu o cate o deschidere.
In statia Seciuri au fost scoase toate sinele cu exceptia liniei 5 care era folosita la manevra de tragere a garnitruilor pentru carbune.
Pe viitor linia Albeni - Seciurile va fi demontata pe teren? Foarte interesant este ca sau investit atatia banii si efort ca sa ajunga abandonate si fara vreun scop, intr-adevar au fost construite cu un scop, acel scop poate astazi nu mai exista.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7964
Data de inscriere : 26/05/2011

220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitimeMier 03 Ian 2024, 11:25

Daca s-ar repara linia intre Seciurile si Alunu si sa existe linie functionala intre Targu Carbunesti (Gorj) si Babeni (Valcea) ar fi mare lucru pentru Oltenia si nu numai. Mai ales daca s-ar pune in functiune si o linie intre Pitesti si Valcea.

Asta este, se distrug caile ferate, nu se repara, nu se construiesc in Romania, unde transportul rutier este la putere si din urma vine puternic cel aerian.

NU este de ajuns modernizarea caii ferate intre Constanta si frontiera cu Ungaria prin Brasov.
Sus In jos
Continut sponsorizat





220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile   220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile
Sus 
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Albeni (220)
» Carbunesti (202)
» 202 : Filiasi - Carbunesti - Targu Jiu - Petrosani - Simeria

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-
Mergi direct la: