Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucruri negative (-) la Softrans

In jos 
+17
AeroX
marius664
AndiCFR
alex1987
Katalyn
Adisoft1991s
alliens
mihaitzateo
LanceR
Adirmvl
Adrian78
vatmanul
razvan - trenuri
Dr2005
cristy79
Nesebar
Andrey_tm
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeLun 03 Apr 2017, 13:44

marius664 a scris:
Nici eu n-am vazut la ei pe site ca circula din nou spre Constanta, in schimb figureaza doua rute spre Brasov.
Iar ca un lucru pozitiv trenul lor a facut ieri  2:10 cu  4 opriri...asta ca sa vedem ca si pe "magistrala noastra de viteza" sunt timpi umflati...

Si anii trecuti ajungea timpuriu, dar acum si cu 2 opriri extra...
Tot lauda unii vitezomanul CFR fara opriri, dar renteaza mai mult Hyperion cu doar 10 minute in plus in realitate. Ofera conditii bune la pret bun si tot cu 160 la ora merge.
Impardonabila lipsa lor de comunicare totusi. S-au cam prostit la capitolul asta.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeLun 03 Apr 2017, 18:27

În 18 martie IR 1822 întârziat a făcut Buc.Nord-Constanța în 2h15' cu opriri la Ciulnița, Fetești, Cernavodă Pod și Medgidia.

Nu cred că tramvaiul e mai confortabil decât 22-96 sau 10-91 pe post de clasa 2-a cum am prins eu în 13.02.2015. Tramvaiul are 4 scaune pe când celelalte de la CFR Călători are cate 3 scaune. Ce le face plăcută călătoria e linia modernizată atât și nimic mai mult. Nu am nimic cu tramvaiul oltenesc dar s-a lăudat prea mult, mult prea mult decât e cazul și chiar nu merita atâta atenție. În afară de locurile alea față în față cu acea măsuță intre ele din vagoanele 1 si 4 restul tramvaiului are confort de tren Regio. Ca e nou și fuge de rupe pe M800 e datorită infrastructurii modernizate, pe M900 zici ca e cutremur de 8 grade.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeLun 03 Apr 2017, 20:30

Cataline, o fi fost laudat mai mult decat merita, nu zic nu. Dar eu am fost cu el de la Brasov la Bucuresti. Desi e construit in Oltenia nu cred ca mi se poate reprosa ca as fi partinitor. Da, ai dreptate, cand merge pe linie buna (Ploiesti - Bucuresti) ti-e mai mare gragul sa fii in el. In schimb de la Brasov la Predeal, desi e bun interiorul (daca ramele astea au confort de personal etajatele unde se incadreaza? Sa nu mai zic de malaxe) chiar nu impresioneaza rama. Avantajul, din punctul meu de vedere, e pretul pentru conditiile si viteza oferite. Si aici eu nu prea am ce comenta. Am fost si in 20-96 de la Sighet la Beclean sau de pe la Teius la Brasov. Pai cu tot confortul iti bagi picioarele in ele de 5 locuri/compartiment cand trenul parcurge 330 de kilometri in 8 (opt!!!) ore.
Sus In jos
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2197
Reputatie : 7370
Data de inscriere : 27/04/2010

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeLun 03 Apr 2017, 20:45

S-a cam scorojit nitel...
Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 17635284_1877904392457645_5413193571620502940_o
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4492
Data de inscriere : 19/07/2016

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeLun 03 Apr 2017, 20:46

Katalyn a scris:
În 18 martie IR 1822 întârziat a făcut Buc.Nord-Constanța în 2h15' cu opriri la Ciulnița, Fetești, Cernavodă Pod și Medgidia.

Nu cred că tramvaiul e mai confortabil decât 22-96 sau 10-91 pe post de clasa 2-a cum am prins eu în 13.02.2015. Tramvaiul are 4 scaune pe când celelalte de la CFR Călători are cate 3 scaune. Ce le face plăcută călătoria e linia modernizată atât și nimic mai mult. Nu am nimic cu tramvaiul oltenesc dar s-a lăudat prea mult, mult prea mult decât e cazul și chiar nu merita atâta atenție. În afară de locurile alea față în față cu acea măsuță intre ele din vagoanele 1 si 4 restul tramvaiului are confort de tren Regio. Ca e nou și fuge de rupe pe M800 e datorită infrastructurii modernizate, pe M900 zici ca e cutremur de 8 grade.
Nu e chiar de tren R.Insa este de de cel mult de IR. pe o distanta maxima de 350 km.Daca infrastructura permite 120-160km/h atunci este perfect.
Eu personal nu prea imi plac ramele cu scaune pe diferite nivele.Apare ca un salon neomogen.Locurile inghesuite mai ales cele din dreptul boghiurilor.Tocmai de aceea e de preferat sa calatoresti pe distante medii (150 km.).
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeLun 03 Apr 2017, 21:11

Singurele locuri bune de la tramvai sunt cele fata în față din vagoanele 1 si 4. Mergeți și măsurați distanța dintre spătar și picioare sau faceți poza să vedeți ca nu e chiar atât de confortabil pe cât s-a spus.

@Adirmvl nu ai dreptate deloc, 22-96 e cu mult peste tramvaiul Hyperion sunt 5 locuri nu 8 Wink apoi am fost de atâtea ori și cu 22-96 dar și cu tramvaiul deci nu vorbesc din auzite sau că aș avea ceva cu ei. Nu, nu am nimic cu Softronic, Softrans și Hyperion doar că nu arată a tren. Trebuia vagoanele 2 și 3 sa fie la fel de lungi ca 1 și 4 rsestul detaliilor se puteau îmbunătăți.

Eu am mai spus e păcat ca aceste tramvaie sa circule pe M900 și nu pe M800 dar așa e politica de la noi. Cum ar fi sa cumpere mâine CFR Călători RailJet și în loc să-l bage pe M800 îl trimite la Craiova.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeLun 03 Apr 2017, 23:55

Dar eu nu am zis ca Hyperion ar fi peste 22-96. Nici n-ar avea cum. Ci ca degeaba ai 22-96 daca trenul are viteza de bicicleta lasata la punctul mort. Pe cand oltenii isi trimit trenurile pe rute cu timpi buni (mai putin pe 900), deci sint bune ramele lor pentru timpi, conditii si pret.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6718
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 30 Noi 2017, 13:27

Softrans a prelungit la o luna perioada de cand RES 002 nu circula.In privinta motivului sunt la fel de deschisi ca si CFR Calatori la comunicare:
"Se prelungește, împotriva dorinței noastre, perioada de suspendare a celui de al doilea tren de pe ruta Craiova-București-Brașov și retur"-preluare comunicat Softrans... Sad
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 30 Noi 2017, 14:23

Prilej fie să facă revizia la rame, fie să dubleze compunerea trenului rămas, că ştiu şi ei că asta e o perioadă cu flux ridicat de călători.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6718
Data de inscriere : 23/01/2014

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeVin 01 Dec 2017, 12:16

Avand in vedere ca trenul a fost anulat cand deja avea o parte din locuri rezervate ma indoiesc ca a fost ceva planificat.Iar de circulat circula o singura rama, deci nici urma de suplimentare.Mai degraba a aparut vreo defectiune care necesita mai mult timp ca automotorul sa stea in reparatii...
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeVin 01 Dec 2017, 12:49

Sunt niste jafuri, tramvaie pe sine in regim de tren. Cat timp nu vor circula doar acolo unde le e locul nu pot sa le scot din jafuri. E adevarat ca au ajuns jafuri intr-un timp atat de scurt si din cauza infrastructurii de rahat de la noi dar locul lor e doar pe Bucuresti-Brasov/Constanta nicidecum pe M900. CFR Calatori trebuia sa le cumpere dar cum la CFR se intampla lucruri ciudate...
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13905
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeVin 01 Dec 2017, 13:35

@katalyn
Si cam care ar fi lucrurile alea ciudate? Daca tot ne dam cu parerea hai sa venim si cu argumente. Zi tu primul.

@marius664
Au hala plina. Sunt 3 TM noi in lucru, RES 003, 2 EA de la DBCR pentru RK, inca 2-3 TM care isi vor schimba proprietarul, Mai multi bani le intra in cont urgentandu-le pe astea decat din ce ar fi produs acea rama la un drum spre Brasov. Tocmai acesta este motivul pentru care au decis s-o mai amane cateva zile.
2018 se anunta un an pozitiv pentru ei.
Green Cargo/DB/CER/MMV sunt pe lista si la rand pentru TM noi.
Iar faptul ca stau ei mai prost la capitolul comunicare se datoreaza faptului ca nu au angajati si pentru acest aspect.
Haideti sa nu mai aruncam cu noroi in privati fara de care mersul trenurilor ar fi saracit in ultimul hal.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeVin 01 Dec 2017, 14:55

Nu am timp de tiganeli, de o saptamana incoace a avut grija CFR ( Infrastrucura si Calatori ) prin intermediul angajatilor sa imi mai arate inca odata care e Realitatea din Romania de pe cf si de la CFR Calatori. Si iti spun un singur lucru aseara a ras nasul de mine cand am solicitat bilet si nici urat sau ciudat nu sunt si daca intrecea masura si nu se oprea vedeai filmare direct cu Realitatea. Sa nu mai zica DG si dna purtatoare de cuvant ca la CFR nu se face blatul, se face la fel de mult cat timp controalele sunt in continuare anuntate.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13905
Data de inscriere : 08/01/2011

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeVin 01 Dec 2017, 15:25

Dar tiganeala asta continua inca de pe vremea lui Ceausescu si nici nu se va stopa prea curand. Unii mai chibzuiti la minte si-au facut case numai din spagi. Deci ceea ce afirmi tu nu sunt lucruri noi sau nestiute acolo unde trebuie. Si fiecare pasare pe limba ei piere, asa ca, cum vor fi prinsi cu mata-n sac vor avea de suferit.
Credeam ca-mi vi cu argumente de ce nu e in stare cfr calatori sa cumpere material rulant nou. Sau macar pentru inceput acele rame ale Softrans.
Mergi la tine in UK si lasa-ne pe noi in mocirla noastra Rolling Eyes
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitimeVin 01 Dec 2017, 17:17

Nu cred ca am plecat de bine ce era aici, ti-am zis ce i-am facut moldoveanului ca mai avea un pic si incepea sa planga. Cunosc nasi care au avut Octavia nou-nouta de 11.000€ la vremea ei, pai varul meu de la tara si-a luat masina aia cu salariul din Spania. Se spala bani la greu la CFR cat timp e de stat ramane o vaca buna de muls de pe care vor profita multi hotii care posteaza in oameni corecti.

5 drumuri cu CFR mi-a fost de-ajuns sa imi aduc aminte unde e locul Romaniei in lume. Deci la primul i-am dat 10 leI pentru un bilet de 5,30 lei mi-a dat 5 lei inapoi de unde pune nasul 30 bani pentru biletul meu ? Din buzunarul lui ? Al doilea a confiscat un abonament unei calatoare care nu avea buletinul la ea sa demonstreze ca ea este cea de pe abonament dar de fapt nasul respectiv avea boala copiilor pe aceea femeie, in loc sa cheme el organele a trebuit sa sune femeia la politie altfel nu-si mai recupera abonamentul sa zica mersi ca nu i-am facut reclamatie, nu aveam nici timp si nici turnator nu sunt dar am avut grija sa-l iau de fraier de fata cu 3 agenti de securitate si 2 politisti de la TF, al 3-Lea ala cu trenul de Buzau mai avea un pic si incepea sa planga, al 4-lea pacalea calatorii de la el din burta fara sa-i fi spus nimeni nimic iar al 5-lea idiotul de aseara de pe 3010 care il bufnise rasul cand i-am solicitat bilet, as zice ceva de dulce despre angajati CFR dar nu sunt tigan, apropo ambii nasi erau ocupati pe smartphone-uri cu jocurile alea cu litre care sunt la modal acum. IN UK nasul nu are telefon personal la el sa stea sa butoneze in timpul serviciului.

Si la Regiotrans totul ok mai putin un mecanic frustrat si invidios, l-am certat atat de tare ca a inchis usa suparat ca l-am facut de rusine fata de colegul lui, IDM si unul din sefi de tren. Cred ca data viitoare se va gandi de 2 ori cand sa faca pe smecherul in timpul serviciului.

Normal ca ma intorc la mine in UK acolo unde platesti Ł1.000 amenda daca iti trece prin cap sa mergi fara bilet, acolo unde iti multumeste nasul dupa ce iti verifica biletul, acolo unde duminica seara nu vine nasul deloc de la Londra la NMP in 97 km si 1h15', acolo unde te lasa sa intri pe peron fara bilet ca sa faci o poza sau filmare, acolo unde sunt trenuri adevarate cu servicii adevarate dar cel mai important lucru e ca vei fi respectat oricand din momentul in care ai intrat in gara si pana ce iesi din Gara.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la Softrans   Lucruri negative (-) la Softrans - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucruri negative (-) la Softrans
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive (+) la Softrans
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (3)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: SOFTRANS-
Mergi direct la: