Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara

In jos 
+20
Cipri Andrei Neculai
marius664
Luca tgv
AndiCFR
DAS 2011
kristi kkk
mielutu zburator
ciprian71
dan tm
cristi ar
razvan - trenuri
baiazid
Vice30
Andrey_tm
cfr500
Nesebar
Dr2005
Adrian78
DUAL
TVlad
24 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeLun Mai 05, 2014 11:48 pm

A aparut studiul de mediu pentru aceasta lucrare. Se prevad modificari importante de traseu si tunele noi:

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Brasovsighisoara_zps61ed31dc

http://apmbv.anpm.ro/upload/127982_R.I.M.%20c.f.%20%20Brasov-Sighisoara%20-%20februarie%202014.pdf

Traseul actual prin Augustin si Rupea ramine in functiune insa nu va fi modernizat.

"Precizări suplimentare:
- Statiile Beia si Mureni, se desfiintează si se transformă în puncte de oprire în
linie curentă;
- Statiile Augustin si Rupea, se mentin, dar rămân în afara Coridorului IV. Se
asigură legăturile feroviare la aceste două statii;
- Punctele de oprire: Măierus si Ormenis, se vor reamplasa pe traseul proiectat
pe o nouă pozitie, dar care să permită deservirea localitătilor din zonă;
- Halta Dârju se va desfiinta;
- Halta Archita se va transforma în statie"

Daca aveti drum pe acolo, fotografiati bine. Ar fi interesant sa avem poze comparative inainte/dupa modificare.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 12:45 am

Super Vlad! De joi sper sa am mai mult timp sa arunc un ochi peste propuneri .. Mersi de link..
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 3:06 pm

Ar trebui regandite multe trasee halti la 2-3 km de sate multe linii care merg paralele cu soselele fara nici un sens statii in camp folosite doar pentru incrucisari etc
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 4:29 pm

A propus cineva să se regândească staţiile existente. CFR S.A. a spus că scade capacitatea, iar sindicatele au sărit că se concediază oameni.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 9:49 pm

Ce anume se intelegea prin regindirea aceea a statiilor existente?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 10:52 pm

Transformarea de halte de mişcare şi staţii în puncte de oprire... s-au făcut ceva sesizări pe tema asta, ba chiar un profesor universitar s-a oferit să determine numărul şi poziţia optimă a punctelor de secţionare, prezentând câteva exemple. Evident, a fost refuzat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 11:15 pm

Traseul daca se aproba in starea actuala,prezinta multe OK'uri .. si va avea si VS ridicat! Totusi,sunt curios de ce nu lasa si linia veche pe care sa treaca un personal si sa colecteze din anumite halte,oamenii Smile..
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 11:26 pm

Traseul pe ruta veche ramine prin Augustin si prin Rupea.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 11:29 pm

Dr2005 a scris:
Transformarea de halte de mişcare şi staţii în puncte de oprire... s-au făcut ceva sesizări pe tema asta, ba chiar un profesor universitar s-a oferit să determine numărul şi poziţia optimă a punctelor de secţionare, prezentând câteva exemple. Evident, a fost refuzat.

Se pare ca ei nu accepta nimic , degeaba se ofera x sa faca un mers de tren , degeaba se ofera y sa aduca o schimbare in bine , degeaba z propune anumite trenuri care sa lege 2 regiuni ale tarii uitate de lume , ei tot ce vor fac , deci interesele politice primeaza nu confortul calatorului si atragerea acestuia spre calatoria cu trenul .  Evil or Very Mad 
Asta e Romania , asta este CFR-ul .

_________________
595423Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Bdeem_8496_aLucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Bdeem_8496_aLucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Bdeem_8496_a
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8217
Data de inscriere : 16/01/2010

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 11:36 pm

Lasa ca nu numai interesele politice sint de vina ci si osificarea gindirii. Pot sa dau exemple destule din compania mare si cunoscuta in care lucrez. Sunt tot felul de incompetenti paralizati in coltisoarele lor, incapabili sa gindeasca dincolo de rutina zilnica ("daca merge, nu schimba nimic") si incapabili sa isi asume vreo responsabilitate.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMar Mai 06, 2014 11:52 pm

Cunoastem , si eu lucrez intr-o companie mare , nimeni nu vrea sa schimbe nimic , se face acelasi lucru ca acum 30 de ani , nimeni nu vrea sa schimbe ceva in procesul tehnologic , nimeni nu isi asuma o raspundere . Eu am incercat sa fac ceva sa ne fie mai usor si am sunat la fiecare regionala sa schimbam ceva dar totul l-am facut doar pe vorbe si fara acordul sefului ca sefului ii este frica de scaun sa nu il piarda si atunci eu am zis lasa ca daca e ceva raspund eu , uite ca treaba merge bine de 3 ani de cand am luat initiativa si la toti din birou de la mine ne este mai bine dar toate pe carca mea , la o adica eu raspund ca am solicitat acea modificare si fara o circulara , practic nimeni nu o semna de asta am pus mana pe telefon si am facut schimbarea la mica intelegere cu sefii din teritoriu ca altfel nu prea poti schimba in tara asta .
Cam asta e si in CFR .

_________________
595423Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Bdeem_8496_aLucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Bdeem_8496_aLucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 2:49 pm

DUAL a scris:
Traseul daca se aproba in starea actuala,prezinta multe OK'uri .. si va avea si VS ridicat! Totusi,sunt curios de ce nu lasa si linia veche pe care sa treaca un personal si sa colecteze din anumite halte,oamenii Smile..

Hauuleeu adica puradeii si fustangioaicele de la Rupea si Augustin ramana fara tren
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 7:06 pm

Ok .. Smile) oamenii si si tiganii de pe ruta.. Dar sunt si navetisti.. Si mai platesc si ciorile ,din cand in cand bilet ca vin cu TF ul
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 9:57 pm

Augustin si Rupea ramin pe linia veche, linie care nu face parte din coridorul IV, ce nu e clar doar am scris si mai inainte.

Liniile noi se racordeaza la linia dubla veche. Trenurile vor circula cu viteza pe linia noua dar vor exista si trenuri care vor circula pe linai veche.
Atita ii plingeti pe tigani si pe blatisti, acuma nu e bine ca se face ceva.Cind e bine?


- deoarece între staţia Apaţa şi staţia Racoş se proiectează o variantă nouă de
traseu cu ocolirea staţiei Augustin, linia dublă existentă spre staţia Augustin se
va racorda în capătul„Y” al staţiei, astfel : firul 1 al liniei existente se va racorda
în linia 5 proiectată şi firul 2 al liniei c.f. existente se va racorda în linia 4
proiectată, asigurându – se accesul la toate liniile staţiei

- Statiile Beia si Mureni, se desfiintează si se transformă în puncte de oprire în
linie curentă;
- Statiile Augustin si Rupea, se mentin, dar rămân în afara Coridorului IV. Se
asigură legăturile feroviare la aceste două statii;
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitimeMier Mai 07, 2014 10:22 pm

am inteles eram doar ironic la adresa puradeilor
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara   Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara
» Lucrari de reabilitare pe M300 Sighisoara-Coslariu
» Lucrări de reabilitare pe M300 Predeal - Brașov
» Lucrari reabilitare Viaductul Caracau, SM 501
» Lucrarile de reabilitare pe M300 intre Cimpina si Predeal

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-
Mergi direct la: