Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Votati regulamentul de concurs

In jos 
+7
liviulav33
c o r v i n
Teodor
membru dezactivat ,
ANDU2100HP
Spartan1948
Ionutz
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Care sistem de vot doriti sa se aplice in continuare la concursul de fotografii feroviare?
Obligatoriu se vor vota 5 fotografii, sau niciuna
Votati regulamentul de concurs Vote_lcap76%Votati regulamentul de concurs Vote_rcap
 76% [ 26 ]
Optional se vor vota 5 fotografii, putandu-se vota 4,3,2 sau una singura.
Votati regulamentul de concurs Vote_lcap24%Votati regulamentul de concurs Vote_rcap
 24% [ 8 ]
Total voturi : 34
 
Sondaj inchis

AutorMesaj
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7738
Data de inscriere : 16/04/2009

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeSam 29 Mar 2014, 15:05

Dupa cum stiti, in ultimul timp au fost multe discutii pe seama acestui aspect la votarea fotografiei lunii. Avand in vedere ca nu am putut lua legatura cu o parte din administratori, am decis sa propun acest sondaj, care va fi deschis pana pe 20 aprilie (inainte de a se vota fotografia lunii aprilie), in speranta ca vom putea sa-i impacam pe (aproape) toti membrii forumului. Dupa aceea, incepand cu votarea fotografiei lunii aprilie, se va pune in aplicare optiunea ce va avea mai multe voturi.

TVlad avea dreptate, este un concurs fara premii, care nu ar trebui sa iste atatea discutii, mai ales ca "ne uneste pe toti aceasta rara pasiune"

Mentionez ca la concursul lunii martie, care este in curs, se vor lua in calcul toate voturile, inclusiv cele cu o singura poza.

Daca dupa terminarea sondajului va iesi "castigatoare" optiunea nr. 1, se va stipula in regulament, ca nu se pot vota decat 5 poze, sau niciuna. Daca totusi cineva va vota mai putin de 5 poze, votul nu ii va fi luat in considerare.  Daca va iesi optiunea nr. 2, atunci se vor putea vota si mai putin de 5 poze, si in regulament va fi specificat acest lucru.

Va asteptam in numar cat mai mare sa votati.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6710
Data de inscriere : 15/03/2012

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeSam 29 Mar 2014, 15:55

Prin optiunea secunda, se da frau liber celor care au "prieteni" care ii ajuta... .
Sus In jos
ANDU2100HP

ANDU2100HP


Numarul mesajelor : 5174
Reputatie : 10409
Data de inscriere : 16/06/2010

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeSam 29 Mar 2014, 15:56

Clar - optiunea 2 - fiecare sa faca ce vrea si cel taie capu'
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/ANDU2100HP
membru dezactivat ,
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 598
Varsta : 32
Localizare : Bacau
Reputatie : 4776
Data de inscriere : 30/11/2012

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeSam 29 Mar 2014, 17:15

Deja se stie votul meu.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8245
Data de inscriere : 18/04/2011

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeSam 29 Mar 2014, 18:31

Parerea mea sincera, sper sa nu starneasca discutii este aceea ca pozele nominalizate ar trebui nominalizate " pe merit ". Eu consider ca ar trebui in principal sa se tina cont de incadrare, calitate, zgomot, si totate cele, sa se lase la o parte faptul ca in poza respectiva apare un vagon care nu e pe placul alegatorului, vreun operator care doar el stie ce mai are si cu acesta, si asa mai departe. Adica mi se pare anormal sa se nominalizeze o poza nedemna din multe puncte de vedere de un concurs, chiar si la acest nivel, doar pentru ca alegatorului ii place locatia, ii place schema, ii place vagonul, etc, poza in sine fiind neclara, prezentand mult zgomot, incadrata incorect, calitate slaba, etc. Concursul de fotografii = concureaza fotografii bune si una iese castigatoare, normal este ca, pe parcurs sa se nominalizeze fotografiile ce indeplinesc cerintele unei fotografii ( intelegeti la ce ma refer ), repet, chiar si la acest nivel. Nu am nimic cu nimeni, nu am facut referire la nimeni, este parerea mea, din punctul meu de vedere asa ar trebui sa stea lucrurile. Fotografiile sa fie nominalizate dupa criteriile realizarii corecte e unei fotografii ( de nivel mediu, nu toti suntem pro ) si sa lase pe urma simpatiile pentru anumite elemente.

Si sa nu fiu off-topic, eu am votat prima optiune, consider ca ar fi mai apriga concurenta.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8313
Data de inscriere : 16/10/2013

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeSam 29 Mar 2014, 20:36

...Si optiunea mea cred ca este cunoscuta! :shock: 
Sus In jos
liviulav33
V.I.P Member
V.I.P Member
liviulav33


Numarul mesajelor : 1505
Varsta : 49
Localizare : Buzău
Reputatie : 6769
Data de inscriere : 14/03/2010

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeSam 29 Mar 2014, 22:41

Tot varianta cu 5 poze e mai bună,cum a fost și până acum.Numai dacă sunt mai puțin de 5 poze în concurs,cred eu ,puntajul tot de la 1 la 5 să fie,fiecare acordând cât dorește.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5479
Data de inscriere : 25/06/2012

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 11:49

ANDU2100HP a scris:
Clar - optiunea 2 - fiecare sa faca ce vrea si cel taie capu'

Te crezi pe forumul lu' AlexCFR ?

L.E. : Pe bune? "cel"-ul asta nu cumva trebuia sa aibe o liniuta?
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6710
Data de inscriere : 15/03/2012

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 13:09

No da-i pace. Acum ti-ai gasit si tu sa il corectezi ?Smile). Nu ai observat in postarile lui ca nu are nici macar o legatura cu gramatica si ortografia ? Smile).

P.S. Sa aiba.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976


Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 7895
Data de inscriere : 07/02/2009

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 13:45

Optiunea #1 o consider cea mai potrivita. Decat sa votezi o poza in care apare un Sulzer cu fluier si restul sa le lasi balta pentru ca nu au 'acel ceva'...mai bine nu vota.

Ar trebui totusi facuta o selectie mai stricta a pozelor. in 97% din cazuri pozele facute cu telefonul nu strang nici un vot. Ma gandesc totusi ca lumea si-ar putea permite sapuniere de 200-300 lei cu conditia sa le stie folosi la adevaratul lor potential :roll:
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8216
Data de inscriere : 16/01/2010

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 14:55

Am votat pentru optiunea a doua pentru ca trebuie sa existe si posibilitatea de a nu vota unele poze care nu corespund preferintelor votantului; se intimpla uneori sa fie de exemplu numai 3 poze cu adevarat reusite.

In ceea ce priveste calitatea, hai se ne uitam putin pe http://www.railpictures.net pentru referinta.
Daca concurentii potentiali considera ca pozele lor se apropie calitativ de ce e pe acolo, pot sa isi inscrie creatiile, altfel ar fi mai bine sa mai reflecteze si sa incerce sa isi imbunatateasca in timp tehnica.
Sus In jos
ANDU2100HP

ANDU2100HP


Numarul mesajelor : 5174
Reputatie : 10409
Data de inscriere : 16/06/2010

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 15:06

TVlad a scris:
Am votat pentru optiunea a doua pentru ca trebuie sa existe si posibilitatea de a nu vota unele poze care nu corespund preferintelor votantului; se intimpla uneori sa fie de exemplu numai 3 poze cu adevarat reusite.

In ceea ce priveste calitatea, hai se ne uitam putin pe http://www.railpictures.net pentru referinta.
Daca concurentii potentiali considera ca pozele lor se apropie calitativ de ce e pe acolo, pot sa isi inscrie creatiile, altfel ar fi mai bine sa mai reflecteze si sa incerce sa isi imbunatateasca in timp tehnica.

Vrei sa-ti spun ceva ? Multi dintre pasionatii nostri care au numai ''delfini in cap'' nu dau doi bani pentru pozele de pe RailPictures si stiu personal cateva exemple ...
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/ANDU2100HP
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8216
Data de inscriere : 16/01/2010

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 15:14

Sint convins. O sa existe mereu in concurs poze bune de aruncat la gunoi, oameni care voteaza pe baza de "aranjamente", etc. Daca se rejecteaza din faza de inscriere, se zice ca e cenzura, dictatura si ca au moderatorii ceva cu ei. Daca nu, iese o porcarie. Ce putem face, sa desfiintam concursul cu totul?
Sus In jos
ANDU2100HP

ANDU2100HP


Numarul mesajelor : 5174
Reputatie : 10409
Data de inscriere : 16/06/2010

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 15:22

TVlad a scris:
sa desfiintam concursul cu totul?

Navem de ce . Si tara asta merge prost si foarte prost , dar merge inainte ... si cu bune si cu rele . Sunt oamenii care au poze bune si dabia asteapta sa posteze la concurs , pentru ceilalti care pozeaza cu fixu , e decat o participare de prezenta si ca orice turma are si masele stricate ! Tot inainte
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/ANDU2100HP
Grigor




Numarul mesajelor : 355
Reputatie : 4934
Data de inscriere : 09/11/2011

Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitimeDum 30 Mar 2014, 15:38

Desi nu particip la acest concurs , vreau doar sa zic sa lasati railpictures.net acolo unde este. Apreciez pozele frumoase si frumos prelucrate , dar asta nu inseamna ca toate fotografiile trebe sa fie asa cum precizeaza ei. Acolo daca trenul/locomotiva nu e perfect luminat de soare , este deja rejectat pe motivul : '' high sun''. Adica soarele e prea sus. Multumesc frumos , am sa incerc sa aduc soarele mai jos , ca doar e posibila aceasta operatiune. Sa fim seriosi. Este o spalare de creier sincer , si aia mai slabi cad prada. Da , sunt si poze absolut fenomenale pe acolo dar in mare parte este apreciata doar munca pasionatilor americani.....nu ma intere asta deloc.
http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=830 Multe din aceste poze nu ar fi acceptate pe acolo , dar nu conteaza , pentru ca atmosfera transmisa de aceste fotografii sunt cu mult peste orice poza ''perfecta'' cu soare la apus/rasarit asa de mult iubit de americani.
http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?30,3985538,3985538 Alt set de fotografii absolut superbe , la care pur si simplu tot vrei sa te uiti! Au gust , atmosfera , compozitie si stiluri diferite , unghiuri diferite.
Si exemple se mai pot gasii. Nu incerc sa promovez pozele care intradevar sunt ingrozitoare , dar ceea ce vreau sa spun , ca un pic de atentie , imaginatie daca este , ulterior imbunatatita cu o editare eficienta se pot face fotografii cu adevarat frumoase si nu ca cele promovate de railpictures.net , care NU! este nici un fel de piatra de hotar sau punct de referinta. Toate cele bune!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Votati regulamentul de concurs Empty
MesajSubiect: Re: Votati regulamentul de concurs   Votati regulamentul de concurs Icon_minitime

Sus In jos
 
Votati regulamentul de concurs
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Regulamentul general al Forumului
» Votati in legatura cu maidanezi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: CONCURSURI :: CONCURS FOTOGRAFII FEROVIARE-
Mergi direct la: