Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Linii industriale

In jos 
+47
mielutu zburator
florin.lifticariu
riciu
Jhonyla
vatmanul
marius_catalin84
dan tm
tcm
Andrey_tm
Sergiu rmn
Nesebar
Teodor
nokia2010
Semafor
Adirmvl
LDH_HidraulicPower
Vlad
kristi kkk
Rarau
Dr2005
nenuandrei
andreiutzu
cortexedge
electrica912
George
mihai_cfr_bacau
Mircea Condilescu
Lafont
TVlad
membru inactiv
eu
ldh80
Zoly87
cont dezactivat .
jionutz
sorinucu
COSTACHE MIHAIL
cristi CFR
kaylyn
tudor_toma82
bogdan srl
Amiralul
dan ciprian
loryjonel
lovekomotive
sorynacio
tudor_vl
51 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeDum 24 Mai 2009, 13:21

Vreau sa deschid acest subiect pentru a impartasi cu ceilalti membri ai forumului informatii despre diferite linii industriale din tara. La noi in Valcea sunt (sau au fost) urmatoarele linii industriale:

- combinat Oltchim - cariera de calcar de la Costesti Bistrita (cale ferata ingusta pe care mai circula trenul de cateva ori pe an);
- combinat Oltchim - Ocnele Mari (mai circula inca trenul pe ea dar foarte rar);
- Alunu - Berbesti - Babeni (atat linie industriala cat si pentru transportul calatorilor);
- gara Lotru - fabrica de cherestea din Brezoi (inchisa de vreo 10 ani daca nu mai mult);
- Brezoi - Voineasa (despre aceasta linie nu am reusit sa aflu nimic, doar faptul ca a fost construita intre 1948 - 1949 ca linie ingusta pentru a favoriza transportul bustenilor la fabrica de cherestea din Brezoi).

Cam acestea sunt de la noi din judet. Va invit sa scrieti despre alte linii industriale din tara.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
Vizitator
Vizitator




Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeMar 26 Mai 2009, 09:14

Babeni -Berbesti -Alunu nu este linie industriala.
Linii industriale sint acelea care racordeaza la reteaua CFR diferite intreprinderi.
Alte linii sint ale CFR si sint utilizate doar pentru marfa Carbunesti -Seciuri, Turceni-Dragotesti.
Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeMar 26 Mai 2009, 14:39

dan tm a scris:
Babeni -Berbesti -Alunu nu este linie industriala.

Acum poate nu mai este linie industriala dar initial a fost proiectata ca linie industriala. Cand nu exista nici tronsonul Babeni - Berbesti, era vorba sa se construiasca drept linie industriala, urmand sa fie folosita doar pentru transportul carbunelui la CET Govora. Dupa ce si-au dat seama ca se ajunge mai repede la Berbesti si Alunu cu trenul decat cu autocarul, s-a hotarat sa bage si cateva garnituri de calatori.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
sorynacio

sorynacio


Numarul mesajelor : 3
Varsta : 36
Localizare : Berbesti, Valcea
Reputatie : 5442
Data de inscriere : 19/06/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeJoi 02 Iul 2009, 15:00

Linii industriale pe tronsonul Babeni-Berbesti-Alunu:
-linia care lega gara Copaceni cu fosta Cariera Cerna (de cativa ani inchisa) apartinand E.M Berbesti;era o linie interesanta de cativa km dar acum nici sinele de cale ferata nu le mai poti vedea.
-linia industriala ce leaga gara Berbesti cu inteprinderea miniera Berbesti, linie de vreo 2 km pe care inca se mai circula.
-linia industriala din gara Alunu, care e de fapt o prelungire a liniei care urma a fi construita Alunu- Seciuri; deasemenea aceasta linie e in exploatare.
In rest numai pareri de rau despre aceasta linie Babeni-Alunu pe care se circula cu 10 km/h pe aproape tot tronsonul si nu stiu de ce...Nu am inteles de ce de cativa ani buni se circula cu o asa viteza mica.Poate ma lamureste cineva!!!Cred ca nu exagerez daca spun ca este cea mai proasta linie din tara..ma refer strict la transportul de calatori.Inainte cu 10 ani de la Babeni si pana la Berbesti tRenul facea cam 1h si 10 min. Acum situatia e jalnica.Trenul parcurge acelasi traseu intr-un interval de peste 2 h.
Ca si linia Rm.Valcea -Valcele pe acest tronson au fost construite numeroase viaducte spectaculoase care se regasesc si dincolo de Alunu spre Seciuri dar...indiferenta conducatorilor acestei tari care s-au perindat de ceva vreme si-a pus amprenta asupra tuturor proiectelor viabile din tara noastra.
De aceea inchei intr-um mod mai optimist sperand la mai bine si fiind un INCREZATOR. :roll:
Sus In jos
sorynacio

sorynacio


Numarul mesajelor : 3
Varsta : 36
Localizare : Berbesti, Valcea
Reputatie : 5442
Data de inscriere : 19/06/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeJoi 02 Iul 2009, 15:11

Salutare Tudor_vl! Ma bucura faptul ca esti asa bine informat in multe chestii...Pacat ca nu s-a gandit Ceausescu sa faca o linie RM.valcea-BAile olanesti Very Happy ca sigur te-ai fi bucurat cu toate ca ar fi fost apr imposibil de realizat. In rest sa auzim de bine si poate ne intalnim la o bere sa mai discutam despre trenuri si infrastructura de Sf.MAria la targul din Pausesti ! Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeJoi 02 Iul 2009, 15:18

In general in zona statiilor care deservesc sau mai bine zis deserveau exploatari miniere se gasesc multe linii industriale.

Tin minte ca am plecat cu masina din Motru si am trecut pe sub vreo 4 linii despre care habar nu am unde ajung sau daca mai sint folosite pentru carbune.

Si ca alea mai sint.
Poate faci si tu niste poze pe ici pe colo, pe la liniile de carbune, pe la linia ingusta.


Tarii cit mai mult carbune!
Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeLun 10 Aug 2009, 17:25

Am mai gasit o mica informatie despre calea ferata Brezoi - Voineasa. Cum spuneam, a fost construita intre 1948-1949 si a fost desfiintata in 1969, o data cu asfaltarea drumului de la Brezoi la Voineasa. Fostul terasament a fost transformat in drum forestier care a este (sau a fost) folosit de utilajele de exploatare forestiera (fabrica de cherestea s-a inchis). Totusi, am sa trec intr-o zi prin zona sa vad daca nu cumva a mai ramas ceva, desi sunt slabe sanse, avand in vedere ca sunt 40 de ani de cand a fost desfiintata linia.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6179
Data de inscriere : 20/08/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeSam 22 Aug 2009, 22:49

Linie industriala destul de dezvoltata se afla si intre Roznov - Savinesti pe submagistrala 509. Linia care pleaca din Roznov si duce la mega platforma chimica Savinesti si la combinatul de ingrasaminte chimice, sau cel putin asta era o data acolo. Acum e doar o platforma de cativa km patrati de fiare. Calea ferata este functionala inca, si este deservita de 2 LDH-uri, unul LDH 70 si celalalt LDH 125. Cel din urma, este cam deplorabil la aspect, a fost de culoare maro, dar acum daca il vedeti pare ruginit Crying or Very sad Din cate stiu eu pe tronsonul respectiv nu se circula cu mai mult de 30 km/h, sinile fiind destul de deformate pe alocuri, traversele sunt de lemn si multe din ele putrede. Este circulata mai mult primavara si toamna, cand incepe activitate in combinatul de ingrasaminte. Calea ferata incepe de la intrarea in Gara Roznov, se poate vede "cocoasa" pe care se manevrau vagoanele.
Sus In jos
loryjonel




Numarul mesajelor : 17
Reputatie : 5316
Data de inscriere : 07/11/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeMier 11 Noi 2009, 21:14

mai sunt si au fost linii industriale in jud valcea de ex fiscalia
calina asta stiu cai desfintata la fel si gara
si la zlatarei linia ce duce la fabricile din dragasani si la uzina de armament (mai stiti ceva de ele?)
Sus In jos
dan ciprian

dan ciprian


Numarul mesajelor : 169
Varsta : 44
Localizare : Rm Valcea
Reputatie : 5409
Data de inscriere : 22/01/2010

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeSam 06 Feb 2010, 15:35

Din lina de voineasa cel mai explict a mai ramas podul peste Lotru, undeva mai in sus de Bradisor daca nu ma insel.
Sus In jos
dan ciprian

dan ciprian


Numarul mesajelor : 169
Varsta : 44
Localizare : Rm Valcea
Reputatie : 5409
Data de inscriere : 22/01/2010

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeLun 08 Feb 2010, 21:13

tudor vl daca mergi la voineasa la sapat, te rog daca vrei sa ma anunti si pe mine, pe viitor poate mergem si la horezu, multam fain
Multa sanatate!
Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeDum 23 Mai 2010, 20:50

Am aflat de la mama mea, care lucreaza la Brezoi, ca in urma cu putin timp au fost demontate sinele de pe fosta cale ferata industriala Lotru - fabrica de cherestea Brezoi, cel mai probabil pentru a fi vanduta sau data la fier vechi. Sincer, ma asteptam sa se ajunga la asta, avand in vedere ca de cel putin 10 ani nu a mai circulat trenul pe acolo, de cand s-a inchis fabrica. Totusi, mai raman in picioare cele doua poduri de fier, unul peste raul Lotru si unul peste raul Olt, amandoua fiind intr-o stare destul de buna. Nu as vrea sa fiu pesimist dar, spre deosebire de linia Valcele - Ramnicu Valcea, care de bine de rau mai este de actualitate, linia industriala de la Brezoi este de domeniul trecutului, asa ca nu m-as mira daca ar demonta si cele doua poduri.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6328
Data de inscriere : 12/06/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeDum 23 Mai 2010, 22:01

Linia trecea pe linga sosea si probabil ca valora mai mult ca fier vechi.Si poate ca deranja pe cineva ...
Linii industriale DSC02039
Nu ii intra Jeep-ul in curte. Very Happy
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6179
Data de inscriere : 20/08/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeLun 24 Mai 2010, 16:50

O sa postez si eu aici 2 poze facute la fosta cocoasa folosita pt trierea vagoanelor in gara Roznov. Tot pe aceasta linie faceau manevre LDH-urile de la platforma chimica Savinesti. De mai bine de 7-8 ani nu am mai vazut nici o roata de locomotiva pe aceasta linie. Scuzati neclaritatea pozelor sunt facute cu telefonul mobil.

Linii industriale DSC00757
Linii industriale DSC00756
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6005
Data de inscriere : 16/11/2009

Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitimeDum 30 Mai 2010, 19:47

Linie industriala ce se desprinde de linia ce duce la depoul Brasov,este folosita de Metabras, un producator de sarma din zona.
Linii industriale DSC00736
Sus In jos
Continut sponsorizat





Linii industriale Empty
MesajSubiect: Re: Linii industriale   Linii industriale Icon_minitime

Sus In jos
 
Linii industriale
Sus 
Pagina 1 din 11Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Liniile ferate industriale din Bucuresti
» Linii industriale in Bucuresti!
» Cai ferate industriale din judetul Iasi
» Fostele linii ferate industriale din interiorul municipiului brasov
» Cai ferate industriale din Jud. Dâmbovita

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: