Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Neefectuarea privatizarii CFR MARFA

In jos 
+3
kristi kkk
Re6/6
razvandoru
7 participanți
AutorMesaj
razvandoru




Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 4739
Data de inscriere : 08/06/2011

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 11:09 am

Aceasta finalizare nu a putut fi efectuata deoarece Consiliul Concurentei nu a putut reglementa transportul de pe calea ferata cu cel de pe autostrazi.Cantitatea de marfa de pe autostrazi este cu mult mai mare fata de cea pe calea ferata ,este ceva de neimaginat,Gruia Stoica spunea de vre-o 200milioane tone de marfa pe autostrazi,fata de 50milioane de tone pe calea ferata.In cazul acesta la ce-ti mai trebuie sa cumperi CFR MARFA daca nu ai cu ce face comert.Si m-i se pare corect ca a renuntat.Demult am spus ca trebuie Lege Nationala ca tot transportul auto ,adica(Tir-urile) trebuie urcate pe vagoanele special concepute pentru asa ceva,toate tarile vorbitoare de germana folosesc acest transport de siguranta maxima .Nu este posibil sa te plimbi sau sa faci afaceri facand slalom printre bolizii acestia de trenuri auto,sant niste mamuti de intimidare la viteze mari,sa nu se roteasca unul pe autostrada ,intr-o secunda ingheti,daca ai trecut odata prin asa ceva ,a doua oara nu-ti mai trebuie.MAI DEVREME SAU MAI TARZIU SE VOR URCA TOATE TIR-urile PE VAGOANE.Asteptam raspunsul ce va spune viitorul.
Sus In jos
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 489
Reputatie : 5326
Data de inscriere : 11/02/2011

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 11:26 am

.....s- a mai scris despre entuziasmul acestor privatizari de ochii lumii, la comanda FMI, vezi soarta Oltchim, poate va avea aceesi soarta si CFR MARFA....
Sus In jos
razvandoru




Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 4739
Data de inscriere : 08/06/2011

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 12:25 pm

inseamna ca, Gruia Stoica are dreptate, ce sa faca cu CFR MARFA cand toata marfa merge pe trenuri auto.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 10:20 pm

Care toata lumea?

Pe anumite zone in Austria pentru protectia mediului si motive de autostrada(de constructia ei, ca exista) TIR urile sint urcate in trenuri RO LA.
De asemenea in Elvetia din aceleasi motive si daca mai stiu eu, Elvetia avea contingent la numarul de TIR uri care pot tranzita Nord -Sud de aceea BLS si SBB Cargo au trenuri naveta cu vagoane Ro-La (mai vezi arhiva SBB Cargo Magazin).

Am aavut si noi Ro La Glogovat -Wells.
S-a mai incercat si Bucuresti Obor-Glogovat. Cauta pe net sa vezi rezultatul.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7441
Data de inscriere : 25/08/2008

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 12:35 am

Nu era Bucuresti Progresul-Glogovat?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 12:46 am

Ba da nu stiu de ce am scris Obor.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9499
Data de inscriere : 02/11/2008

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 1:04 am

razvandoru a scris:
inseamna ca, Gruia Stoica are dreptate, ce sa faca cu CFR MARFA cand toata marfa merge pe trenuri auto.
Ce sa faca ?
Comparatia dintre GFR si CFR Marfa este ca si comparatia dintre un iepuras si un elefant.
Iar iepurasul doreste sa cumpere elefantul.
CFR Marfa este principalul operator de marfa, are cele mai multe trenuri / 24 de ore si volumul cel mai mare de marfa transportat.
Volumul de marfa transportat rutier este pe pozitia urmatoare sub cel feroviar.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 9:51 am

Dacă elefantul are cancer, s-ar putea ca iepuraşul să se descurce mai bine Laughing 

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6540
Data de inscriere : 05/10/2012

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 10:05 am

Titlul topicului e un pic fortat(neefectuarea), mai simplu era: ,,Privatizarea CFR Marfa a cazut/picat''.

Cat despre subiectul in sine, parerea mea este ca GFR a blufat de la inceput: ,,Ma, eu te fac castigator si dupa aia vezi tu de unde faci rost de bani. Daca nu faci rost de bani gasim noi o modalitate sa nu pierzi avansul, o chichita legislativa, ceva''.

CFR Marfa/GFR din punct de vedere al creditarii nu face banii pentru ca bancile nu crediteaza fiare si o piata riscanta pe termen scurt.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6715
Data de inscriere : 23/01/2014

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeMar Iun 09, 2015 7:04 pm

http://www.zf.ro/companii/cfr-marfa-rasufla-greu-dupa-primele-trei-luni-rulajul-companiei-mai-mic-cu-14-fata-de-t1-2014-14420342
http://adevarul.ro/economie/afaceri/cfr-marfa-evaluata-nou-miliard-euro-guvernul-vrea-s-o-privatizeze-listarea-bursa-1_5576bc69cfbe376e3516d897/index.html
http://adevarul.ro/economie/afaceri/vicepresedintele-asf-mircea-ursache-vrea-listarea-cfr-marfa-bursa-1_5575a9fecfbe376e35104a2e/index.html
Sus In jos
razvandoru




Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 4739
Data de inscriere : 08/06/2011

Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitimeSam Oct 17, 2015 1:25 pm

In topul activitatilor de servicii transportul este pe primul loc.
In topul activitatilor de productie producatorii de energie sunt pe primul loc.
Intrebarea este cum sa nu fie transportul profitabil si in Romania?Sau ne place sa spunem ca nu este?
Trebuie aflat adevarul.
Dupa cuvantul -insolventa- urmeaza cuvantul -modernizare.Asta daca nu vrei sa inchizi taraba.
Daca este cineva sau mai multi impotriva, sa o spuna public.Nu ne intereseaza motivatia lor.Asta inseamna ca au obosit.
Iar de cei care obosesc nu mai avem nevoie.Mergem inainte cu cei care mai pot continua drumul spre viitor.
Sunt solutii inovatoare care asteapta sa fie puse in practica.Generatia anilor 1968-1969 asteapta un semn sa inceapa o
reconstructie din cenusa care a mai ramas.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Empty
MesajSubiect: Re: Neefectuarea privatizarii CFR MARFA   Neefectuarea privatizarii CFR MARFA Icon_minitime

Sus In jos
 
Neefectuarea privatizarii CFR MARFA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Să mai şi râdem!!!
» Privatizarea sectilor
» Privatizarea CFR Marfă va continua doar cu TFG-Donau Finanz si GFR
» 303 : I. L. Caragiale-Moreni, -Filipeşti de Pădure - Gura Palăngii
» Revista presei (partea II)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-
Mergi direct la: