Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

  Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO

In jos 
+5
IonutCFR2009
Adirmvl
Dr2005
DUAL
cristi CFR
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 13:27

La Suceava au doamne/domni care vind bilete in autobuze.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR


Ultima editare efectuata de catre cristi CFR in Joi 07 Mar 2013, 13:52, editata de 1 ori
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 13:44

Inca mai au ?! nu am mai fost la Sushiava de 6,7 ani .. dar la Iasi/Piatra neamt(in pietrishica n am fost ever) ? mai sunt astfel de cazuri si in alte orase?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 13:47

Suceava a renunţat la autotaxare în 2006.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 13:51

Deci sa inteleg ca atunci cand am fost in 2006 toamna tocmai fusese introdusa tanti =))?Vezi daca nu aducea nimeni acest subiect in discutie ,muream mai prost un pic,ca am crezut ca s-a renuntat la practica asta de mult..
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 13:52

Si se merge ca odinioara pe sistemul vechi cind dai banii: ,,da-ti din mina in mina pina-n fund la taxatoare!"? Smile
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 13:58

La Suceava şi la Reşiţa umblă taxatoarea prin autobuz după tine. La Târgovişte urci doar pe uşa de lângă taxatoare.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 14:03

La Buzau prin 2005 de exemplu un autobuz cu 3 usi se deschideau toate usile iar inauntru era o cucoana care se plimba prin autobuz la fiecare statie dupa calatori sa le dea bilete, alti calatori veneau ei la cucoana pentru bilete. De asemenea tot in acel an am prins si 2 barbari cu o femeie echipa de control care facea pe toate traseele care ajungeau la gara la ultimile 2 stati, mergeau 2 stati pana la gara apoi o luau inapoi si tot asa, nu aveau uniforma, nu le-am vazut nici legitimatiile insa erau toti imbracati in negru.

Nu mai tin minte in ce an cand inca mai era biletul de 0,50 lei ( 5.000 lei vechi ) la Buzau, smecherasi se urcau in autobuz cu hartia de 100 lei ( 1.000.000 lei vechi ) si cand venea taxatoarea in 90% din cazuri nu le mai dadea bilete pentru ca trebuia sa dea rest pe care nu il avea.

La Targoviste sistemul este altul, desi pe bilete scrie celebrul "Pastrati biletul pentru control" din anii 2000 si pana in prezent niciodata nu am prins control, nici nu stiu daca exista control la Targoviste insa taxatoarea/taxatorul este in autobuz la usa a 3-a ( la cele articulate ) sau la ultima usa ( la cele scurte ) urcarea facandu-se pe la usa respectiva iar coborarea prin fata, restul usilor nefiind utilizate. Tot la Targoviste toate autobuzele daca nu aproape toate sunt dotate cu camere de supraveghere care monitorizeaza usa pe unde se urca calatori cat si taxatorul.

La Focsani biletul ti-l da soferul, soferita in cele mai multe cazuri la dube, dar ultimi calatori la coborare arunca biletul in fata la soferita pentru a-l putea da soferita primilor calatorilor de la urmatoarea cursa, nu stiu insa cum se practica pe AUTOSANe si poe BMC-uri.

La Sinaia biletul il elibereaza soferul la dube ca si la BMC-uri iar pentru coborare se foloseste usa a doua, nu poti sa-l pacalesti pe sofer ca sta tot timpul cu ochi pe oglinda de pe usa nr 2.

Asa ca revin cu intrbearea ce fel de sistem de taxare este la Suceava ca la Buzau sau ca la Targoviste ??




Ultima editare efectuata de catre Katalyn in Joi 07 Mar 2013, 14:18, editata de 1 ori
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 14:15

La Hunedoara,taxarea se face in autobuz .. urci in Mertzan,pe usa din fata,iar soferul are o mini casa de marcat alimentata de la sistemul electric al masinii,si platesti,bate acolo 1/2/3/4 pt destiantie ,enter si masina iti printeaza un BON,bon care tine postul biletului.
In Deva nu stiu cum e sistemul de transport in comun ca nu m am plimbat .. Mai pot vorbii despre Arad,Buc,Ploiesit,Tm,Cluj,Sibiu si recent Tirgu Mures :d ... an curent vizitate.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 14:30

La Suceava este in autobuz un angajat care vinde bilete calatorilor. Inainte de plecarea de la capat de linie noteaza seria primului bilet pe care urmeaza sa-l vanda. Controlorii merg prima data la taxator si verifica seria respectiva si pe a ultimului bilet vandut pana in momentul ala, apoi controleaza daca seriile biletelor calatorilor se incadreaza in intervalul pomenit.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 14:32

La Ploiesti se merge cu bilete/abonamente sau legitimati valabile pe o zi. Controale exista la greu echipe de 2-3-4 insi cu destui tineri in comparatie cu Brasov unde din 2002 si pana in prezent un singur controlor sub 40 ani am vazut.

Biletele se gasesc la tonetele regiei, tonete de ziare aflate in statiile Ratp sau langa statiile Ratp precum si la cateva magazine din zona statiilor. Controlori mai lucreaza ocazional si cu militia locala dar de cele mai multe ori cu jandarmeria. Cand sunt fara militie/jandarmi fac controlul pe traseu, cand sunt cu jandarmi stau intr-o anumita statie si controleaza toate autobuzele, tbz si tv care trec prin respectiva statie.

Bineinteles ca Ploiestiul e pe locul 2 in tara la nr mare de indieni pe care il are asa ca daca esti negru ai abonament gratuit pe toate traseele. Controlori lucreaza in 2 schimburi de la 06:00 la 21:00 desi autobuzele circula de la 05:00 si pana la 00:25 cu explicatia ca in week-end cred ca sunt maxim 2 echipe pe un schimb si care sta cel mai mult in zonele centrale unde trec multe mijloace sau iarna se baga un tramvai si nu se ma da jos din el 4-5 ore.

Am un coleg care sta la Podul Inalt si lucreaza 12/24 si 12/48 la Lukoil facand naveta cu 22/202 si 104 iar pe luna face maxim 2-3 bilete si astea doar de L-V in intervalul 17:00-17:45 si 19:45-20:45 in rest nu e urma de control.

Deci la Ploiesti daca esti indian sau pensionar calatoria cu mijloacele de trabnsport poate fi foarte roz.

Favoriti controlorilor sunt elevi care se joaca cu norocul si in loc de abonament prefera sa faca blatul, de exemplu 3 zile din 5 pe traseul 104 la statia de la Dacia sau Fero in intervalele orare 07:00-08:00 si 11:30-13:00 veti prinde control in restul intervalelor sau zilelor e liniste cuc pe acest traseu, la fel ca si pe alte trasee care trec prin multele cartiere de indieni cum ar fi 5,7,22,40,444 acolo controlul vine o singura data pe luna daca vine si atunci.

In curand se va modifica legislatia care permite pensionarilor din Ploiesti sa mearga gratis pe toate trasele, indiferent de varsta sau de cat are pensia vor primi ori aboanment pe un traseu ori un numar de bilete intre 20-50/luna in final cei mai multumiti vor fi soferi care nu vor mai transporta doar pensionari.


La Brasov e cam la fel cu sitemul de taxare dor ca acolo pensionari au bilete de pensionari de 50% reducere in schimb la Ploiesti pentru un vot odata la 4 ani ai gratis tot timpul.

La Brasov am intalnit cei mai de treaba controlori din tara si cei mai civilizati iar peste 99% din ei sunt cu varste de peste 40 ani care nu te da jos la prima si te duce pana la capatul traselui unde in peste 70% din cazuri te asteapta un militian, un jandarm sau un politist local.

Despre Brasov nu pot spune prea multe ca eu de fiecare data cand ma duc acolo merg ori cu legitimatie pe o zi ori cu bicicleta insa se merge la greu cu soferul pe anumite trasee in special cele care vin disnpre Pietrele lui Solomon spre centru : 50b, 50, 51, 52 se da bani la sofer.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 14:56

In Valcea sint cateva tonete pentru bilete, dar mai mult se vand de la chioscurile de langa statii. Ultima data cand am mers cu maxi-ul il compustai si iti imprima data si ora la care calatoreai. Tot atunci am prins si control: doua femei aproape de pensie daca nu chiar la pensie si un militist comunitar.

In Cluj sunt tonete in cam toate statiile sunt tonete pentru vanzarea biletelor, pe care le compostezi. Sunt doua tipuri de aparate pentru asta: vechi, cu o combinatie de gaurele, schimbate, cred, la fiecare plecare pe traseu sau de la capat de linie, si noi, care imprima data si ora compostarii. De regula sunt doi controlori, dar, mai ales prin octombrie si noiembrie am vazut, cand multi studenti nu au mizeriile de carduri pentru studenti gata sau legitimatiile, carnetele, etc. vizate, deci nu au abonamente, opresc troleele intre statii, se urca 2-3 controlori, afara asteptand jandarmi, pentru orice eventualitate.

La Oradea am vazut tonete in statii, nu stiu daca sunt in toate, si cand am mers cu tramvaiul am prins compostor nou.

In Pitesti am vazut tonete, dar si automate, dar nu mai stiu ce fel de compostoare au.

In Alba si Sibiu nu am mers cu autobuzul, dar am vazut si tonete si automate, iar in Timisoara am luat bilet de la toneta dar... aparatul ala nou, modern, treburi d-astea, era defect... Laughing
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 15:20

@Adirmvl la Cj sunt schimbate pe zi(cel mai rau caz pe saptamana),nu la fiecare capat de traseu Smile.Alba are un sistem asemanator cu Hunedoara,doar ca la ei am vazut si autobuze cu burduf pt linia 1 sau 2 nu mai stiu ..
La Sibiu au automate de vanzare dar aveau si gherete de unde puteai sa le procuri..
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 17:01

La Cluj l-au prins pe unu' cu bilet necorespunzator (alta combinatie de gaurele) si ziceau ceva de genul "e acelasi autobuz cu care ai mers acum o ora si ai zis ca nu tre sa mai compostezi odata biletu', a?" De aia ziceam ca poate se schimba de mai multe ori pe zi.


A, la Cluj poti sa iei doar bilete de doua calatorii (3,5 lei). Numai pentru 25-ul de noapte (cu plecare de la capete la 23:00, 23:30, 00:00 si 00:30) poti lua bilet de o calatorie cu 2 lei, de la sofer. In rest, daca ai abonament pentru traseul pe care mergi sau bilet "de zi" il poti composta.


La Oradea am cerut un bilet si am primit unul de doua calatorii. Nici acolo nu sint bilete de o calatorie?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 17:34

Sunt orase care pretul biletului cu 2 calatori este mai mic decat daca ai cumpara 2 bilete in schimb la Ploiesti pretul e la fel 1,6 biletul sau 3,2 lei biletul cu 2 calatori, economie de hartie si s-au gandit ei ca pentru cei care merg pana in centru si inapoi sa nu mai cumpere 2 bilete sa ia decat unul cu 2 calatori. App poate se rotunjesc odata preturile la bilete ca, grasele de la tonete iti opreste cu japca 10, 20 sau 30 de bani dar daca vi cu 1,5 lei nu iti da bilet de 1,6 lei.

Blatisti care cunosc controlori pot merge gratis zilnic cu mijloacele care au sistemul cel vechi cu gaurele, sta cu biletul in mana langa compostor si cand vede controlori in statie sau ca se urca atunci face biletul dupa care probabil va urma o tiganeala in care va castiga blatistul.

Pana la 01.01.2000 controlori din ploiesti erau numai tineri si firma se chema SC COMANDO SRL nu erau multi dar la vremea aceea controlori lucrau si in timpul liber, veneau dupa spaga sau daca iti dadea amenda si erai mai de la tara, cu biletul de suprataxa ce poti sa mai faci ?? "Pai e bun de aruncat la gunoi, ca nu mai ai ce face cu el" se ducea taranul la primul cos si il arunca apoi controlori il luau il indreptau si il mai dadeau odata si la alt blatist. Tin minte ca ma duceam la scoala cu 25-ul ( azi tbz 202 ) si erau zile cand in 22 min cat mergeam cu 25-ul prindeam si de 3 ori control. Daca nu erai atent iti mai schimba si biletul ca asa era la moda atunci si lui mama i l-a schimbat odata noroc ca eram langa ea ca altfel platea suprataxa pe loc.

De asemenea in trecut era o prostie si aceea de a lasa buletinul amanet la o toneta de bilete iar in maxim 2-3 ore veneai si achitai biletul de suprataxa apoi iti luai buletinul inapoi.




Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6397
Reputatie : 12078
Data de inscriere : 09/07/2009

 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitimeJoi 07 Mar 2013, 18:04

La Braila biletele se pun in vanzare in doua variante:
1. Bilet cu 1 sau 2 calatorii, eliberat de la bilectomate (amplasate in statiile mai importante). Functioneaza pe principiul: bagi banul iei biletul din bilectomat.
2. Bilet cu 2 calatorii comercializat la agentiile de abonamente/dispecerat Braicar sau la comerciantii autorizati de Braicar, aflati in vecinatatea statiilor de autobuz/tramvai.
Validarea biletelor in autobuzele BMC se face cu validatoare electronice. In cazul autobuzelor Ikarus, la compostoare mecanice (sistemul clasic)
Validarea biletelor in tramvaie se face la compostoare mecanice (sistemul clasic).
Zilnic la ore diferite, pe distante alese aleatoriu si pe trasee diferite echipe de control apartinand Braicar (formate din 3 controlori) realizeaza controlul validarii biletelor si valabilitatii abonamentelor.
Celor prinsi fara bilet de calatorie/abonament valabil, li se elibereaza pe loc bilet cu suprataxa in valoare de 20 Lei sau daca nu au banii necesari sunt condusi la sediul Dispecerat Braicar unde pe baza de proces verbal de constatare sunt sanctionati cu 200 Lei amenda.
Tariful pentru calatoria in oras cu autobuz/tramvai este de 1,5 Lei (de la 1 noe 2012).
Sus In jos
Continut sponsorizat





 Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Empty
MesajSubiect: Re: Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO    Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO Icon_minitime

Sus In jos
 
Sisteme taxare in mijloacele de transport in comun RO
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Poze cu mijloace de transport in comun
» Ceva întrebări legate de vehicule de transport în comun
» DIFERENTA intre transport auto si transport CFR
» Infrastructura
» Transport feroviar vs transport rutier

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: