Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Coloane hidraulice

In jos 
+17
tcm
Dr2005
Petre_IFTE
cata
nenuandrei
19jimmy84
c o r v i n
dan tm
Adrian78
Hawkuletz
criss0571
bogdan.perejuc
Vlad
Cont dezactivat
Balto
TVlad
Semafor
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8219
Data de inscriere : 16/01/2010

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Aug 2014, 22:48

Ploesti:

Coloane hidraulice - Pagina 2 Dsc02536

Mogosoaia:

Coloane hidraulice - Pagina 2 Img012ch

Ce ziceti, pentru o actiune de reparatii/vopsire e nevoie de intreruperea curentului in linia de contact?
Sus In jos
Hawkuletz

Hawkuletz


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4298
Data de inscriere : 27/08/2012

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeLun 04 Aug 2014, 10:17

Spre rusinea mea nu mai stiu precis locatia, venind dinspre Subcetate cu cateva minute inainte de a ajunge la Baru Mare. Fotografia este facuta in octombrie 2012.
Sus In jos
http://hawk.ro
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeLun 04 Aug 2014, 10:40

Cred ca este facuta la PUI
Sus In jos
Hawkuletz

Hawkuletz


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4298
Data de inscriere : 27/08/2012

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeLun 04 Aug 2014, 13:51

Multumesc, da, foarte posibil. Era cam la 5-6 minute de Baru Mare (dupa timestamp).

Una de la Cluj:

Este interesant ca au supravietuit destul de multe desi cred ca au trecut zeci de ani de la ultima folosire. Ma gandesc ca acum, chiar daca se mai organizeaza vreun eveniment special cu vreo aburoasa, alimentarea cu apa se face de la vreun hidrant, nu?
Sus In jos
http://hawk.ro
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8219
Data de inscriere : 16/01/2010

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeLun 04 Aug 2014, 20:01

Cred ca da, de la hidrant. Este o poza in "Istoricul tractiunii feroviare" cu o aburoasa la Anina in 1995 parca, murdarita de apa ruginita din coloana hidraulica. Spunea acolo autorul ca nu mai fusese folosita de ani de zile; acum banuiesc ca nu mai de deloc functionala. In afara de cea din Brasov, toate pe care le-am vazut arata foarte dubios. Eu unul nu as alimenta de acolo cazanul.

Ah, statia Pui...Ce ghinion ca nu ai putut poza cealalta coloana hidraulica. Asa rau imi pare ca nu am avut timp sa o pozez cind am trecut pe acolo. Are o forma unica, are parca niste motive florale turnate in fonta. Sint sigur ca e cea originara, austro-ungara. Va rog, cei ce sinteti din zona sau aveti drum pe acolo, fiti foarte atenti si prindeti-o in poza. Ar putea fi ultima sansa sa o vedem. Macar in poza sa o vada si copii nostri...
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeLun 04 Aug 2014, 21:41

Cealalta coloana din Pui pare a fi de origine englezeasca de pe Filaret-Giurgiu sau Cernavoda-Constanta , asa am citit pe celalalt forum.

Coloane hidraulice - Pagina 2 P6161613_zpsc1128653

In cazul circulatiei locomotivelor cu abur acestea iau apa de la masinile pompierilor, dar in ultima vreme locomotivele cu abur au fost impinse de diesele sau electrice.
Sus In jos
Hawkuletz

Hawkuletz


Numarul mesajelor : 21
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4298
Data de inscriere : 27/08/2012

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeMar 05 Aug 2014, 09:59

Am mai gasit si eu o fotografie (facuta cu 39 de secunde inainte de cea postata anterior)

M-am uitat pe google earth si m-am convins ca intr-adevar sunt facute la Pui, dupa a doua coloana am trecut un pasaj la nivel cu un drum ce vine din stanga liniei, l-am vazut si acolo. Deci sunt (erau?) cel putin 3 coloane la Pui.
Sus In jos
http://hawk.ro
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8316
Data de inscriere : 16/10/2013

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeSam 21 Feb 2015, 21:56

...una arhicunoscuta din Simeria! Pare nici omorata nici lasata sa traiasca! Sad :roll:

Coloane hidraulice - Pagina 2 T7hl3s
Sus In jos
19jimmy84
V.I.P Member
V.I.P Member
19jimmy84


Numarul mesajelor : 3168
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8370
Data de inscriere : 05/06/2010

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeSam 07 Mar 2015, 14:28

Una in apropierea garii Bartolomeu, Brasov...


...
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/19Jimmy84
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8316
Data de inscriere : 16/10/2013

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeDum 08 Mar 2015, 19:29

...Din nou, coloanele din Pui...
  ...primele doua..., nu foarte interesante...
Coloane hidraulice - Pagina 2 10pavs3

Coloane hidraulice - Pagina 2 15zkt90

Coloane hidraulice - Pagina 2 Nv1jth

...insa a treia... :shock:, merita toata atentia! Cool ...E foarte drept ca daca nu mi-ar fi spus colegul dantm acum ceva vreme despre ea, probabil as fi trecut nepasator pe acolo... :roll:
Coloane hidraulice - Pagina 2 5knivr

Coloane hidraulice - Pagina 2 Euol54

Coloane hidraulice - Pagina 2 Sx21cw

Coloane hidraulice - Pagina 2 2hnow2b

Coloane hidraulice - Pagina 2 Avmq88
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8219
Data de inscriere : 16/01/2010

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeDum 08 Mar 2015, 20:55

Oooo, excelent! In sfirsit vedem si noi poze detaliate cu coloana hidraulica din Pui. Multumiri, Corvin!

Iata ca in 1925 aceasta coloana avea o sora geamana si in Simeria:

Coloane hidraulice - Pagina 2 Simeria+-+Gara+-+1925+(comprimat)

Sursa:

http://romrail.blogspot.ro/2012/12/calea-ferata-arad-simeria-alba-iulia.html

Ce ziceti, o fi plauzibila teoria cu originea lor englezeasca? Mi se pare cam ciudat sa se apuce sa plimbe coloanele de pe o sectie pe alta si - mai mult decit atit - pe aceeasi sectie. Iar pe Bucuresti - Giurgiu (sau Cernavoda - Constanta) ce ar fi facut? De ce nu ar mai fi fost acolo nevoie de coloane?

Cea din Bartolomeu e vopsita recent. O fi fost folosita de locomotiva trenului Dracula Express sau e vorba "doar" de un sef de gara gospodar?
Sus In jos
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member
nenuandrei


Numarul mesajelor : 1542
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 6196
Data de inscriere : 16/09/2011

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeDum 08 Mar 2015, 23:06

Dar in Gara de Nord sau in Gara Baneasa au existat astfel de coloane de apa,iar daca raspunsul este da ce sau intamplat cu ele?
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/nenuandrei1
cata

cata


Numarul mesajelor : 282
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5571
Data de inscriere : 01/02/2010

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 12 Mar 2015, 11:26

TVlad a scris:
Ce ziceti, o fi plauzibila teoria cu originea lor englezeasca? Mi se pare cam ciudat sa se apuce sa plimbe coloanele de pe o sectie pe alta si - mai mult decit atit - pe aceeasi sectie. Iar pe Bucuresti - Giurgiu (sau Cernavoda - Constanta) ce ar fi facut? De ce nu ar mai fi fost acolo nevoie de coloane?

Cea din Bartolomeu e vopsita recent. O fi fost folosita de locomotiva trenului Dracula Express sau e vorba "doar" de un sef de gara gospodar?

Coloanele de apa sunt pe categorii in functie de debitul de apa. Ca orice teava....ca in principiu nu sunt altceva decat niste baterii de chiuveta Smile

Initial se foloseau coloane cu debite mici pentru ca tenderele erau mult mai mici. Dupa ww1 au aparut locomotive de mare putere si cu volume mult mai mari la buncarele de apa, motiv pentru care coloanele de diametre mai mici au ajuns pe liniile secundare. Cele de debit mare sunt in pozele de mai sus, se mai numeau si standard CFR. In poza cu Simeria ai chiar aceasta situatie descrisa de mine. In stanga pozei, langa directa statiei ai o coloana de debit mare, folosita pentru locomotivele mari. Coloana de care vorbiti este pe una din liniile secundare, pentru locomotivele de manevra (cel mai probabil de tip mai vechi). Coloana de apa, ca si o baterie de chiuveta, o muti unde ai nevoie de ea. Sa-mi fie scuzata comparatia mai putin academica, dar in principiu asta e.

Acum, stiu bine discutia de pe lokomotiv. Aceste coloane se numesc "tip englezesc" si in Vechiul Regat au aparut pe liniile concesionarilor britanici. Dar personal am mai vazut acest model in cateva ilustrate cu cladiri MAV pre 1918, ceea ce ma face sa cred ca initial acest model a existat in aceasta forma frumoasa neoclasica si pe liniile administrate de maghiari. Fara sa fie neaparat in legatura cu Impreriul insular....

Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
Petre_IFTE

Petre_IFTE


Numarul mesajelor : 468
Varsta : 57
Localizare : Arad
Reputatie : 5313
Data de inscriere : 06/03/2011

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 12 Mar 2015, 12:50

Bicsadu Oltului M400
Coloane hidraulice - Pagina 2 16792655795_4684426e79_b
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8219
Data de inscriere : 16/01/2010

Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 12 Mar 2015, 22:15

Ce ziceti, se incumeta cineva sa mergem sa o curatam de rugina si sa o vopsim pe cea din Pui? Pentru astfel de operatiuni se intrerupe alimentarea liniei de contact? Sau distanta e suficient de mare ca sa nu ai surprize?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Coloane hidraulice - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Coloane hidraulice   Coloane hidraulice - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Coloane hidraulice
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: