Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Zone Neutre

In jos 
+23
TVlad
Goanga
Czirjak Arpad
AndiCFR
lapsanszkitamas
Cont dezactivat
lokomo69
daniel_c
Nesebar
basil
Dr2005
Rarau
DUAL
Vitosa
nenuandrei
cont dezactivat .
Adrian78
cortexedge
Raduku09
halmarius
buldozer2
Luna
electrica912
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8193
Data de inscriere : 03/09/2010

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 19:02

Raduku09 a scris:
Salutare tuturor.

Asi dori si eu sa stiu daca este cu putinta si daca se poate realiza,sa aflu raspunsul concret la cateva intrebari:

1.cate puncte de zona neutra sunt in tara noastra?,doresc sub forma de lista,exemplu: N puncte neutre:intre statia X si statia Y,chiar si daca se afla pe racorduri,insa mai ales m-ar ajuta daca are cineva timpul si documentatia necesara sa realizeze o harta a infrastructuri CFR(doar linii)cu amplasarea zonelor neutre,sau exemplu: Intre statia X si statia Y si harta (din acea zona cu amplasamentul)
Foarte multe . De ex intre Simeria si Targu Jiu sunt 4. Intre Simeria si Cluj sunt 6. Intre Simeria Arad sunt 6. Intre Arad - Timisoara sunt 2 . Intre Timisoara si Craiova cand am fost ultima data erau 12 . Intre Tg Jiu si Craiova sunt 2
Sus In jos
Raduku09




Numarul mesajelor : 169
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Reputatie : 5076
Data de inscriere : 08/12/2010

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 19:06

multumesc.o idee care mi-a venit dupa postul tau.cine poate sa afac un tabel cu magistrala si numarul de zone si liniile simple si la fel numarul de zone.

multumesc frumos pentru toate informatiile care le aduceti pe forum Very Happy
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/razvan170
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member
nenuandrei


Numarul mesajelor : 1542
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 6197
Data de inscriere : 16/09/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 19:06

Pe M800 cate zone neutre sunt?
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/nenuandrei1
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8193
Data de inscriere : 03/09/2010

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 19:17

Uita-te intr-un videoclip care este facut de la urma vagonului si numara . Nu e greu.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13905
Data de inscriere : 08/01/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeSam 17 Mar 2012, 19:29

nenuandrei a scris:
Pe M800 cate zone neutre sunt?
11
Sus In jos
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member
nenuandrei


Numarul mesajelor : 1542
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 6197
Data de inscriere : 16/09/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 18 Mar 2012, 13:47

Vă multumesc de răspunsuri
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/nenuandrei1
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8107
Data de inscriere : 18/03/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:06

Eu credeam ca zona neutra are rol de protectie in anumite zone, pentru a prevenii electrocutari, insa vad ca altu ar fi scopu, scop ce nu prea l-am inteles eu bine cred. Prima intrebare, curentul e alternativ in Romania la calea ferata ? A doua intrebare: frecventele curentului inainte si dupa zona neutra nu sunt sincronizate ? Sau de ce se pune problema sa nu se scurcircuiteze firul de contact de dinainte si de dupa o zona neutra ?
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:09

Da, curentul e alternativ.
SEN(sistemul energetic national) e compus din retele de curent trifazate(fazele R, S, T) defazate la 120 grade una de cealalta. Frecventa e aceeasi pe fiecare faza, si anume 50Hz, insa momentul trecerii sinusoidei tensiunii prin valoarea 0 e diferita la fiecare faza. De asta se face deconectarea locomotivei la trecerea printr-o zona neutra.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8107
Data de inscriere : 18/03/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:23

Nu stiu de ce aveam dubii uneori ca poate in Romania e curent continuu. Cu aia m-am lamurit acum. Cu privire la sinusoidala, habar nu am ca nu corespunde momentul trecerii la orice statie de transformare din tara/nu corespunde intre cele 3 faze (sunt electrician amator avansat, dar credeam ca intreg sistemul energetic national respecta atat frecventa cat si sincronizarea trecerii prin valoarea 0).

Sunt curios insa daca si in alte tari exista zone neutre/exista si alte solutii tehnice decat zona neutra pentru a nu bubui statiile de transformare. Sa alimentezi intreaga retea feroviara de la acceasi transformator ma gandesc ca nu prea e posibil, sau cel putin nu fara conductoare de 2 metrii grosime si/sau tensiuni deosebit de mari.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:28

Pai ce e asa greu ?Defazarea e decalata cu 2pi/3.Daca nu ar exista zonele neutre,si fazele ar avea contact direct ar intra in scurtcircuit.Frecventa e respectata,sincornizarea nu au cum sa o respecte din moment ce sunt 3 faze diferite care provin din aceeasi sursa.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:33

Ca electrician, ar trebui sa stii chestiile astea. Sunt principii fundamentale in domeniu.
Uite sinusoidele celor 3 faze:
Zone Neutre - Pagina 2 3_phase_AC_waveform

Materiale de studiat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Three-phase_electric_power
http://en.wikipedia.org/wiki/Three-phase_AC_railway_electrification
http://en.wikipedia.org/wiki/Polyphase_system

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8107
Data de inscriere : 18/03/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:42

Am zis ca sunt electrician amator, nu am vreo scoala in domeniu sau curs, iar de lucrat nu am lucrat niciodata la curent trifazic. My bad, acum am realizat cum e cu fazele, dar locomotiva nu e alimentata pe trifazic. M-am exprimat si eu putin gresit, eu credeam ca exista un sistem de sincronizare a ,,momentului 0" al frecventei in intreaga retea feroviara nationala (si nu numai), nu prea ma gandeam la alimentarea anumitor portiuni pe o faza, alte portiuni de cale ferata pe alta faza si deastea.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:45

Cortex e taticu aici Very Happy,fiecare bucata de catenara dintre 2 zone neutre e alimentata dintr-o faza,urmatoarea din cealalta,etc.Zonele neutre delimiteaza fazele si sursele.La fel si la tine acasa monofazicu de la priza provine dintr-un traf (cu 3 faze RST(rosu galben si albastru)).La trifazice fara decalare nu ar functiona aparatura.

Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeDum 22 Apr 2012, 23:50

Nu e alimentata trifazic, dar e alimentata dintr-o retea trifazica. Nu ar fi posibila sincronizarea intre faze, deoarece nu exista o retea de alimentare dedicata, cu generare separata, special pentru CF. Daca s-ar sincroniza fazele, ar deveni retea monofazata si nu si-ar mai avea rostul. Sistemul trifazic e folosit pentru a reduce stresul electrodinamic din generatoarele electrice, aflate in centrale.

Asa cum zice si Dual, casa ta e alimentata de pe o faza, in timp ce vecinul e alimentat de pe alta. Daca ai putea sa-ti transferi calculatorul din priza ta, intr-o priza a vecinului instantaneu, ar face poc.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8107
Data de inscriere : 18/03/2011

Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitimeLun 23 Apr 2012, 00:02

cortexedge a scris:
Nu ar fi posibila sincronizarea intre faze, deoarece nu exista o retea de alimentare dedicata, cu generare separata, special pentru CF.
Despre alimentarea locuintelor stiam, la fel stiu ca daca iau o faza de la vecinu si masor intre faza lui si a mea cel mai probabil am 380 de volti. Stiam si de motivul sistemului trifazic, dar partea de mai sus chiar nu o stiam. :O Eu eram sigur ca e o retea dedicata doar cailor ferate, fiind totusi cred eu cel mai mare consumator electric din tara. Credeam ca sunt si magistrale electrice de inalta tensiune (110 kv) dedicate doar caii ferate. Thanks pentru explicatii
Sus In jos
Continut sponsorizat





Zone Neutre - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Zone Neutre - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Zone Neutre
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bloguri si alte site-uri personale
» Zone fara semnal 2G/3G in tren

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: