Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bilete TFC

In jos 
+29
Andrei Andras
dan tm
kristi kkk
razvan - trenuri
marius664
boldalexandru
mielutu zburator
Katalyn
tcm
Spartan1948
Razvan Tudor
phnegativ
cont.dezactivat.
spiderpc
Adrian78
Dr2005
cristy79
kido
Radu.B
Adirmvl
Rarau
ionutsever
traian
Nesebar
razwy
cristi CFR
TVlad
SULZERUL 0733
Norbi
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeMar 05 Apr 2016, 10:11

Si asta cum s-ar traduce pe romaneste ? Si RT si CFR Calatori ar putea reveni la vechile tarife ? Se rezolva problemi cu maruntisul si de ce nu si rotunjirea incasarilor mai ales la cate bilete vinde CFR Calatori si abonamente cate 10-50-90 bani de bilet se duce la o suma frumusica Wink

Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeDum 01 Mai 2016, 02:30

Bilete TFC - Pagina 7 DSCN4913
screen cap
Sus In jos
Andrei Andras




Numarul mesajelor : 497
Varsta : 22
Reputatie : 3515
Data de inscriere : 11/02/2016

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeDum 25 Sept 2016, 13:15

Bilete folosite în excursia de la Slănic

Dus:
Bilete TFC - Pagina 7 2yvnyom

Întors:
Bilete TFC - Pagina 7 33y545z
Și ce îmi place cel mai mult este desenul DH2 de pe spate. Smile
Bilete TFC - Pagina 7 2qav61s
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeDum 26 Mar 2017, 10:28

https://www.transferoviarcalatori.ro/home/anunturi/421-studentii-pot-achizitiona-bilete-online-si-de-la-kiosk.html

Studentii pot achizitiona bilete online si de la kiosk

Anunț important pentru studenți!

Începând cu data de 23.03.2017, studenții români/străini înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă - licenţă, master, doctorat - în instituţiile de învăţământ superior acreditate din România, care dețin legitimații de student pentru reducere/gratuitate la transport vor putea achiziționa legitimații de călătorie gratuite prin sistem on-line și de la automatele de vânzare TFC, conform reglementărilor proprii TFC.

TOT CU ACEASTĂ DATĂ SE REDUCE TIMPUL DE EMITERE A BILETELOR ONLINE DE LA 6 ORE LA 3 ORE PÂNĂ LA PLECAREA TRENULUI CONFORM OREI DE PE BILET.

Studenții care beneficiază de gratuitate la transport pe calea ferată, în baza adeverinței eliberate de instituția de învățământ superior, nu își pot achiziționa bilete gratuite prin sistem on-line sau de la automatele de vânzare TFC, deoarece aceste adeverințe au diferite date de valabilitate, majoritatea nefiind eliberate pentru tot anul universitar în curs. Acești beneficiari își pot achiziționa legitimații de călătorie gratuite doar de la casele de bilete sau din tren, după caz, conform reglementărilor proprii TFC.

Pentru a putea beneficia de serviciile de achiziționare, în regim self service, prin internet și automate de vânzare bilete TFC, studentul trebuie să se prezinte mai întâi la una din casele de bilete TFC, pentru obținerea unei legitimații de autentificare și identificare a utilizatorului în sistemele de emitere legitimații de călătorie, denumită “ID Student TFC”, în baza căreia va putea achiziționa ulterior bilete.

Legitimația de autentificare și identificare a utilizatorului este valabilă pe an universitar. După începerea anului universitar următor, studentul trebuie să-și obțină un alt “ID Student TFC”.

Această legitimație de autentificare și identificare a utilizatorului având calitatea de student este nominală, netransmisibilă și NU este o legitimație de călătorie. Ea poate fi utilizată doar pentru achiziționarea biletelor de călătorie.

Pentru emiterea unei legitimațiide autentificare și identificare “ID Student TFC” studentul trebuie să prezinte la casa de bilete următoarele documente:

legitimaţia de student pentru reducere/gratuitate la transport, vizată la zi pentru anul universitar în curs și un act de identitate (carte de identitate sau paşaport).

După obținerea “ID Student TFC”, studentul își poate achiziționa legitimație de călătorie gratuită prin sistem on-line și de la automatele de vânzare TFC, prin introducerea în câmpurile dedicate a următoarelor date de identificare:

Numărul înscris la rubrica „Id.” de pe legitimația de autentificare și identificare a utilizatorului “ID Student TFC”.

Exemplu: Id. 00000035 se va introduce nr. 35

CNP (Personal code/National Identification Number) al deținătorului de “ID Student TFC”.

În cazul pierderii/furtului unei legitimații de autentificare și identificare, titularul poate solicita la orice ghișeu TFC o nouă legitimație “ID Student TFC”. Emiterea pentru același utilizator a unei noi legitimații de autentificare și identificare va avea ca efect anularea în sistem a legitimației inițiale, declarată ca pierdută/sustrasă, nemaiputând fi utilizată.

În cazul cererii multiple, efectuată printr-o singură tranzacție, pentru un număr de maxim 6 studenți, la achiziționarea biletelor gratuite prin sistem online/automate de vânzare se va introduce pentru fiecare utilizator în parte: număr Id. (de pe legitimația de autentificare și identificare) și CNP.

Numele și prenumele, nr. legitimației de student, înscrise pe biletul TFC online, trebuie să corespundă cu cele înscrise în documentele prezentate în tren. Nr. legitimației de student înscrisă pe biletul- kiosk, trebuie să corespundă cu cele înscrise în documentele prezentate în tren.

Pentru achiziţionarea de legitimaţii de călătorie, studenţii poartă responsabilitatea documentelor prezentate, cât şi a datelor declarate în sistemul de achiziţionare on-line/automate de vânzare.

Legitimația de călătorie gratuită pentru studenți (biletul) este valabilă numai însoțită de legitimaţia de student pentru reducere/gratuitate la transport, vizată la zi pentru anul universitar în curs și un act de identitate (carte de identitate sau paşaport).

La verificarea legalităţii călătoriei în tren, studentul va prezenta legitimaţia de călătorie (biletul), legitimaţia de student pentru reducere/gratuitate la transport vizată pentru anul universitar în curs și un act de identitate. Studenții care nu prezintă documentele solicitate vor fi consideraţi ca fiind fără legitimaţie de călătorie și vor fi tarifați la tariful majorat de taxare în tren.
Sus In jos
Andrei Andras




Numarul mesajelor : 497
Varsta : 22
Reputatie : 3515
Data de inscriere : 11/02/2016

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeSam 08 Iul 2017, 15:48

Ploiești Sud - Buzău, IR 15051
Bilete TFC - Pagina 7 48_ir110

Buzău - Ploiești Sud, IR 15054
Bilete TFC - Pagina 7 49_ir110
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7742
Data de inscriere : 16/04/2009

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeLun 25 Dec 2017, 11:20

Daca achizitionez bilet online de la TFC, trebuie sa il si tiparesc obligatoriu? La CFR stiu ca nu am tiparit niciodata, aveam telefonul la mine cu biletul, ID-ul bilet etc.

As dori maine sa fac o calatorie cu TFC pe Oradea-Cluj, dar nu am unde tipari azi biletul, si vreau sa stiu daca e sigur sa ma urc fara bilet online tiparit in tren, avand toate datele necesare pe telefon.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeLun 25 Dec 2017, 11:23

Ionutz a scris:
Daca achizitionez bilet online de la TFC, trebuie sa il si tiparesc obligatoriu? La CFR stiu ca nu am tiparit niciodata, aveam telefonul la mine cu biletul, ID-ul bilet etc.

As dori maine sa fac o calatorie cu TFC pe Oradea-Cluj, dar nu am unde tipari azi biletul, si vreau sa stiu daca e sigur sa ma urc fara bilet online tiparit in tren, avand toate datele necesare pe telefon.

Ce e scris e litera de lege. Am vazut n cazuri care luasera bilete online, aveau pe telefon ID bilet, nume etc si nasul CFR se uita pe lista lui unde respectivii nu apareau cu bilet, dupa care ii taxa inca o data cu tot circul de rigoare oferit in tren... Laughing
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7742
Data de inscriere : 16/04/2009

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeLun 25 Dec 2017, 11:32

Aoleu, la TFC era asta? Pai daca ii arat pe telefon biletul in PDF, nu e totuna cu ala de pe hartie? Daca il tiparesc ma gaseste pe lista, iar daca nu, nu?? Smile) Mama, ce sistem...In loc sa se incurajeze cumpararea de bilete online cu adevarat, cu astfel de situatii e fix invers...
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeLun 25 Dec 2017, 11:46

Intrati pe siteul TFC, la RT doar pe telefon, de fapt la RT am zis odata doar un cod de 5 cifre, la CFR Calatori am aratat atat pe telefon cat si pe A4. La Softrans erau ceva probleme in sensul ca la inceput au avut probleme cu rezervarile si am platit odata dar am mers in picioare iar la ATC o dadusem la pace doar cu confirmarea plati, uitasem ca trebuie sa verific mailu sa iau biletul, oricum nasii au fost anuntati de sefa lor ca vor fi 2 calatori CTA-Ploiesti care au platit biletele dar au decat confirmarea plati nu si biletele.

Aici la regina e si mai simplu iei biletul de pe net la cele mai bune preturi ( daca il iei de la gara il iei la pretul maxim ) in cazul in care alegi si loc ai o gramada de posibilitati de alegere : loc la geam sau la margine, sa mergi cu fata sau cu spatele, cu masuta, aproape de usa, toaleta etc... te prezinti la gara oricand bagi cardul in automatul de bilete introduci codul primit pe mail si iti tipareste biletul. Si totusi am vazut sambata la Londra Paddington o gramada de calatori cu A4 in mana nu stiu care e procedura eu pana acum am mers doar cu London Midland iar sambata voi merge cu Virgin Train am selectat biletele la geam in directia de mers si mi-au dat la vagonul D la dus si la E la intors.

Tehnologia a avansat si asta e un lucru bun, oricine in ziua de azi are mail, card si smartphone.
Sus In jos
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4266
Data de inscriere : 27/06/2014

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeLun 12 Noi 2018, 17:07

Bilet de la trenul IR15037 din primavara anului trecut.
Bilete TFC - Pagina 7 Img_2014
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeMar 25 Dec 2018, 02:15

Se termină cu taxarea de R la trenurile IR de la 1.01.2019: https://transferoviarcalatori.ro/tarife/tarife-tfc.html
E drept, nu sunt chiar tarifele maximale de deservire generală, dar un bilet Bucureşti - Ploieşti la IR ajunge de la 10 lei (7,5 lei biletul + 2,5 lei rezervarea) la 14 lei (11 lei biletul + 3 lei rezervarea). Tariful maximal ar fi de 14 lei biletul + 3,9 lei locul = 17,9 lei.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Theo A.




Numarul mesajelor : 206
Reputatie : 2927
Data de inscriere : 30/11/2016

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeMar 25 Dec 2018, 08:15

Incep sa se apropie de tarifele CFR
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeMar 25 Dec 2018, 11:30

In unele cazuri au depasit tarifele CFR.

De exemplu pentru 107 km la CFR Călători biletul la tren Regio e 15,40 pe cand la TFC va fi de 16 lei.

Si biletele de bicicleta le-au scumpit de la 5 lei la 7 lei R/IR indiferent de cate stati merge bicicleta.

RegioCalatori ramane nr 1 la tarifele pentru biciclete cu doar 2,9 lei pentru 1-100 km si 4,8 peste 100 km.
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6793
Data de inscriere : 07/09/2014

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeMar 25 Dec 2018, 13:36

Și-au dat foc la valiză cu schema asta. Dacă nu bagă niște condiții mai bune, de la vară posibil să cam aibă probleme. Eu tot cu ei voi merge orice-ar fi, că rămân peste etajat sau Desiro, dar... cu mai puțin drag.
La vară o să marci în continuare mai puțini bani ca la CFR Călători, dar te vei coace pe bani greuți, la fel cum te coci în etajat sau Desiro.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitimeMier 26 Dec 2018, 17:02

Nu ştiu de ce am senzaţia că urmează o majorare a tarifelor de deservire generală în viitorul apropiat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Bilete TFC - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Bilete TFC   Bilete TFC - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Bilete TFC
Sus 
Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucruri pozitive la TFG/TFC
» Bilete C.F.R. (2)
» 306 : Ploiesti Sud - Slanic
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
» Bilete

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: TRANSFEROVIAR CALATORI-
Mergi direct la: