Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Trenuri cu prize electrice

In jos 
+14
cont inactiv
DUAL
cortexedge
SULZERUL 0733
Luna
membru inactiv
COSTACHE MIHAIL
mureseanu_976
decward
Nesebar
bogdan srl
Ionutz
The Legend
mariuskl
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 20:46

Sper ca am formulat bine in titlu.

Ma intereseaza sa stiu, pentru ca suntem multi utilizatori pe acest forum, in ce trenuri ati intalnit prize si ce parere aveti despre ele ?

Eu am intalnit trenuri cu prize pe Rapidele care mergeau catre Budapeste (Sibiu - Budapesta, Bucuresti - Budapesta), pe Rapidele dintre Timisoara si Bucuresti si am vazut prize chiar si in acceleratul Timisoara - Iasi (nu stiu cat erau de functionale insa, nu le-am testat). Ce trenuri mai stiti prin tara care sa aiba prize la bord ? Pentru o persoana ca mine sunt extrem de utile (lucrez cu laptopul meu extrem de mult)

Sus In jos
http://www.jmarius.info/
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 21:09

pai da prize gasesti pe acceleratele Timisoara Nord-Iasi si retur pe trenurile A1765/66 si A1837/38 deoarece vagoanele sunt cu statia de domiciuliu Pascani ei cum au multe vagoane modernizate cu 8 locuri le pun si pe aceste trenuri si cel mai probabil sunt functionale.Singurul tren Timisoara Nord-Iasi si retur care nu are prize este cel de zi A1833/34 acesta fiind compus din vagoane apartinand Timisorii si avand 6 locuri in compartiment
Sus In jos
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 21:18

Multam de info The Legend. Pe Timisoara Nord - Sighetul Marmatiei banuiesc ca nu sunt prize nu ? Nu de alta, dar e o legatura excelenta pe timp de noapte pana la Teius, dar cred ca are vagoane 20-55 (sper sa nu ma insel) care stiu ca nu au prize.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 21:19

nu nu au prize sunt tot vagoane de Timisoara
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 21:50

Poi conteaza ce tip de vagon e, nu rangul trenului..eu am vazut priza functionala in tren personal ce avea in compunere vagon 20-49..In general vagoanele mai noi, sau modernizate, au priza in dotare care este in cele mai multe cazuri functionale (eu nu am intalnit pana acum sa nu functioneze)
Sus In jos
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 21:54

Stiu ca mai conteaza ce tip de vagon e si ca nu sunt in toate. Eu eram curios prin ce trenuri ati gasit prize ca sa stiu sa imi fac un traseu pentru plecarea de saptamana viitoare. Si merg cu trenul, am si un laptop care mai trebuie incarcat.

Ionutz, crezi ca poti pune si tu trenurile in care ai vazut prize ? (sau vagoanele in care erau ).
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6015
Data de inscriere : 16/11/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 21:55

Trenurile nu au aceiasi compunere permanent,drept urmare nu vad rostul acestui topic.Exista situatii in care un tren poate sa aiba vagoane cu priza ,dar si vagoane fara priza. La caserie nu ti poate spune daca vagonul in care ai primit locul are asa ceva...
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6015
Data de inscriere : 16/11/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 21:57

lonutz a scris:
Poi conteaza ce tip de vagon e, nu rangul trenului..eu am vazut priza functionala in tren personal ce avea in compunere vagon 20-49..In general vagoanele mai noi, sau modernizate, au priza in dotare care este in cele mai multe cazuri functionale (eu nu am intalnit pana acum sa nu functioneze)
Pe ce relatie circula acel personal?
Sus In jos
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 22:20

bogdan srl a scris:
Trenurile nu au aceiasi compunere permanent,drept urmare nu vad rostul acestui topic.Exista situatii in care un tren poate sa aiba vagoane cu priza ,dar si vagoane fara priza. La caserie nu ti poate spune daca vagonul in care ai primit locul are asa ceva...

Pe trenurile mari (R si IC) sunt in general prize. In ultimul an cu orice rapid am venit avea priza la bord (n-am mers decat pe Arad - Blaj de vreo 7 ori si Timisoara Nord - Bucuresti Nord de vreo 4 ori), chiar daca avea vagoane schimbate.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 22:25

bogdan srl a scris:
lonutz a scris:
Poi conteaza ce tip de vagon e, nu rangul trenului..eu am vazut priza functionala in tren personal ce avea in compunere vagon 20-49..In general vagoanele mai noi, sau modernizate, au priza in dotare care este in cele mai multe cazuri functionale (eu nu am intalnit pana acum sa nu functioneze)
Pe ce relatie circula acel personal?

De regula vag. etajate au prize , dar nu toate , cele modernizate mai recent Smile
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6015
Data de inscriere : 16/11/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 22:27

Acuma depinde si ce noroc ai Very Happy ...
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7811
Data de inscriere : 15/08/2010

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 23:25

rapid 831 si r 832 BUC-BRASOV-BUC ARE PRIZE LA TOATE VAGOANELE.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976


Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 7906
Data de inscriere : 07/02/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 29 Aug 2010, 23:30

Dacia (347 / 346 Viena - Bucuresti ) are prize doar vagoanele de pe grupa de Budapest Keleti (10-90 si 21-86), dar acele saloane 21-86 pot fi oricand inlocuite cu 21-90 (care nu poseda prize electrice). Si chiar mi s-a plans un calator de rand pe youtube (care nu are tangente cu trenurile) ca nu sunt prize in vagoanele de Viena. :roll:

_________________
D 320 "VICENTIJE RAKIC" BEOGRAD - BUCURESTI

Trenuri cu prize electrice D%20350%20TITO%20Broz
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeLun 30 Aug 2010, 08:09

Personalele care circula pe relatia Bucuresti - Brasov, Bucuresti - Craiova, Bucuresti - Marasesti, au prize intrucat sunt compuse din vagoane etajate 26 - 16.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6365
Data de inscriere : 10/10/2009

Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitimeDum 05 Sept 2010, 14:47

COSTACHE MIHAIL a scris:
Personalele care circula pe relatia Bucuresti - Brasov, Bucuresti - Craiova, Bucuresti - Marasesti, au prize intrucat sunt compuse din vagoane etajate 26 - 16.
Nu toate etajatele. Cele fabricate de la nr. 75 au prize.Cele cu numere pana in 75 ( inclusiv) nu au.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Trenuri cu prize electrice Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri cu prize electrice   Trenuri cu prize electrice Icon_minitime

Sus In jos
 
Trenuri cu prize electrice
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Material rulant I
» Rame electrice străine
» Locomotive
» Locomotive electrice de epocă... sau nu?
» Rame electrice Hyperion

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: