Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bloguri si alte site-uri personale

In jos 
+40
Raabis Stefan Bădită
lapsanszkitamas
c o r v i n
Adrian78
Simply18
mielutu zburator
JohannDB
AndreiCFRbv
mariushal
cont.dezactivat.
Teodor
cortexedge
Spartan1948
allred
AndiCFR
IonutChircu
M.I.C.I.
Vitosa
DanyCfrPascani
CristianCFR29
ALEXCFR
membru exclus
Hader361
AndreyCFR
LDH_HidraulicPower
nenuandrei
MariusM
R936
Adisoft1991s
AlexD
Dr2005
electrica912
Balto
AdPres
AMX 97-0548-4
Codrut1985
bogdan srl
discoid21
razwy
COSTACHE MIHAIL
44 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeDum 02 Feb 2014, 13:53

Legal nu are ce sa pateasca.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeDum 02 Feb 2014, 14:19

Wink Cool Cool 
Sus In jos
ALEXCFR

ALEXCFR


Numarul mesajelor : 2176
Varsta : 29
Localizare : Rm.Sarat-Brasov
Reputatie : 6529
Data de inscriere : 05/03/2013

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeDum 16 Mar 2014, 21:28

BLOGUL TRENURI CFR
PUTETI SA VA ABONATI PE BLOGUL MEU
Sus In jos
AndreiCFRbv

AndreiCFRbv


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 25
Localizare : Brasov
Reputatie : 4077
Data de inscriere : 01/09/2013

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeMier 19 Mar 2014, 09:57

Sunt niste greseli gramaticale in descrierea blogului de te doare capu'. In concluzie, alt blog/site facut la plictiseala.
Sus In jos
http://www.railnet.ro
JohannDB

JohannDB


Numarul mesajelor : 63
Reputatie : 3892
Data de inscriere : 17/11/2013

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeMar 15 Apr 2014, 11:19

Spaţiu ăsta virtual pare o modalitate de afirmare/afişare a multor persoane..... Până aici toate bune şi frumoase !! Asta înseamnă că ne adresăm celor ce ne citesc în mod corect, respectuos, elocvent, logic, cu bun simţ, veridic, onest....
Dacă vrei să fi citit şi să fi respectat, trebuie să ai o exprimare/scriere coerentă şi logică.....În cadrul propoziţiei sau frazei e nevoie să respecţi regulile de sintaxă şi morfologie, să utilizezi corect corespondenţa timpurilor, să faci acordurile corecte între subiect şi predicat.
Apoi la scrierea normală nu se scrie cu "majuscule" (adică litere mari)...se utilizează literele mici. Litera mare o foloseşti la începutul propoziţiei/frazei, la nume de persoane/instituţi/denumiri geografice, etc (generic substantive proprii) şi NUMAI DACĂ VREI SĂ SUBLINIEZI CEVA în cursul exprimării utilizezi majusculele (ca adineauri, la mine)....
În cazul lui "î", acesta se foloseşte la începutul cuvântului....în interiorul lui se foloseşte "â". În paranteză fie spus şi eu m-am comformat cu ceva greutate la problema "î" şi "â", pentru că eu sunt de şcoală...."veche"....
DAR, ÎN PRIMUL RÂND, atenţie mare la cum formulaţi propoziţia/fraza....fiindcă altfel iese ceva dezlânat, ceva ce nu se leagă, ceva ce n-are sens şi logică....încât eventualul cititor renunţă la a mai continua lectura. Formularea corectă şi logică este în primul rând un semn al "calităţii" celui care scrie şi apoi este un semn de respect pentru sau faţă de virtualul cititor.
Dacă cineva scrie numai pentru a "umple ceva".....e treaba lui, dar apreceiere şi căutare...."pauză" !!
Am încercat să citesc din "nişte scrieri" de la cineva de mai-nainte, cu speranţa că-mi va atrage atenţia, dar la o formulare ca:
    " " "........SA INTERESEZE PE OPERATORII PRIVATII ...........DIN CAUZA CIRCULATIEI CU TRENURI GRELE DE MARFA PE CALE FERATA SE UZEAZA SI SE IMPUNE SCADEREA VITEZEI DE CIRCULATIA A TRENURILOR DE CALATORI.MAGISTRALA 500 O SA INTRA IN ...........O sa construiasca o linie de mare viteza In Romania in viitor apropiat. .......Multe lucruri trebuie schimbate la toate CELE 3 companiile CFR DUPA CUM URMEAZA :CFR CALATORI,CFR INFRASTRUCTURA SI CFR MARFA.INAINTE DE 1998 CELE 3 COMPANII ERA REUNITA INTR-O SINGURA COMPANIA SNCFR ." " ".......   am lăsat-o "baltă" şi am căutat ceva la "obiect" şi cu informaţii "corecte", pentru că (nu-i aşa?) timpul e preţios.
Când e de "scris" ceva, gândiţi de două ori şi recitiţi de trei ori (fiindcă şi tastatura face figuri la "bătia literelor")
Cu respect, faţă de toţi, vă doresc sănătate!
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeMar 15 Apr 2014, 13:58

Laudabila si foarte bine-venita initiativa ta, JohannDB, insa din pacate ai postat degeaba acele reguli elementare, deoarece nimeni, sau ma rog, marea majoritate nu o sa te bage in seama.Ai noroc daca scapi de cateva ironii. Imediat o sa ti-o arunce pe aia cu "grammar nazi" si nu mai ai ce sa le faci. Daca unii nu au invatat la scoala acele reguli, nu le vor invata de aici.

Apropo de asta, chiar ieri discutam cu un amic pe baza unui studiu national, conform caruia rata analfabetismului in Romania este de 40%. Asta spune multe.

Scuzati de off-topic.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeMar 15 Apr 2014, 23:20

Cum s-a ajuns la asemenea procent?
Chiar comunistii au facut alfabetizare, asa incit o mare parte din populatia care acum e in virsta reuseste sa citeasca si de nevoie chiar sa scrie.Deunazi m-am confruntat la serviciu cu un astfel de caz. La fel de adevarat e ca ma confrunt cu situatii in care tinerii nu reusesc sa incropeasca o cerere.

40% e un procent enorm, e posibil ca noile generatii sa ingroase rindurile sau de unde aproape jumatate din populatia tarii?

sau 40% din ce? din populatia peste 7 ani?

oricum e enorm daca e adevarat.

Despre siteul lui ALEXCFR cred ca nu trebuie sa vorbim sau sa ne preocupam. Am dat o raita pe acolo si am renuntat.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9164
Data de inscriere : 20/08/2008

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeMar 15 Apr 2014, 23:29

Cei care sunt pe aceeasi lungime de unda ca el, il vor urmari. Ceilalti, nu.
Hai sa pastram topicul asta pentru promovarea blogurilor personale, si nu a criticilor la adresa lor. Daca aveti ceva de criticat, va puteti adresa prin mesageria privata direct autorului.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
ALEXCFR

ALEXCFR


Numarul mesajelor : 2176
Varsta : 29
Localizare : Rm.Sarat-Brasov
Reputatie : 6529
Data de inscriere : 05/03/2013

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeMier 07 Ian 2015, 23:11

Buna seara
Inregistrativa pe forumul meu despre plimbari cu trenul :PLIMBARI CU TRENUL
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6790
Data de inscriere : 07/09/2014

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 08 Ian 2015, 01:06

Nu vreau să par cârcotaș, dar ALEXCFR, las-o mai ușor. Ai cinșpe mii de forumuri deja, nu ar fi mai bine să renunți la ele și să colaborezi la acesta / altul mare în loc? Dacă ai face asta, și ai demonstra că meriți, poate ai primi și tu mai multă atenție și o funcție mai mare... zic și eu mna. Decât să stai să te chinui atâta, mai bine citești ceva, sau joci sau știu eu ce.

Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
M.I.C.I.

M.I.C.I.


Numarul mesajelor : 541
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5122
Data de inscriere : 18/11/2011

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeSam 10 Ian 2015, 12:49

ALEXCFR a scris:
Buna seara
Inregistrativa pe forumul meu despre plimbari cu trenul :PLIMBARI CU TRENUL

Alex, sincer nu te inteleg! Ce te-a determinat sa creezi acest forum? Nu mai aveai loc sa postezi aici mesaje despre plimbarile tale cu trenul? Sau iti era frica de faptul ca aici vor avea putine vizualizari reportajele tale despre plimbari cu trenul? Sau nu iti convine ca aici nu se scrie cu majuscule cuvantul intreg?
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6711
Data de inscriere : 15/03/2012

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeSam 10 Ian 2015, 13:27

De ce ii rapiti omului placerea de a fi administratorul unui forum ? Laughing
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5480
Data de inscriere : 25/06/2012

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeSam 10 Ian 2015, 22:37

Spartan1948 a scris:
De ce ii rapiti omului placerea de a fi administratorul unui forum ? Laughing

Cam mare placerea asta a lui . Cred ca are 3 forumuri si un blog in care copiaza tot de pe net cu copy-paste . Eu as crede altceva si as si zice , da imi e ca se considera atac la persoana si na ...

Eu vreau sa fiu carcotas de data asta si zic asa : "sucesuri'' mari cu forumul de calatorii cu trenul pe luna , sa-ti faci cat mai multe conturi multiple pe adrese de mail diferite si sa iti pui cat mai multe intrebari si tot la atatea sa-ti raspunzi singur cum deja faci pe celalalt .
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
M.I.C.I.

M.I.C.I.


Numarul mesajelor : 541
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5122
Data de inscriere : 18/11/2011

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeDum 11 Ian 2015, 12:01

Spartan1948 a scris:
De ce ii rapiti omului placerea de a fi administratorul unui forum ? Laughing


Scuza-ma Spartan, dorinta mea era sa aflu ce era in mintea acestui baietel cand i-a suras ideea de a mai crea inca un forum feroviar , de data asta despre calatorii.

Dar dupa cum observi si tu, si ceilalti, raspunsul se lasa asteptat. Totusi , am  increderea ca voi primi raspuns , macar  la  intrebarea: CATI ANI AI ALEX??

Pentru ca dupa cum gandeste si dupa felul in care scrie, nu ii dau mai mult de 9-10 ani!

Si atunci, apare alta intrebare: Care este varsta minima la care ne putem inscrie pe forum???
Sus In jos
ALEXCFR

ALEXCFR


Numarul mesajelor : 2176
Varsta : 29
Localizare : Rm.Sarat-Brasov
Reputatie : 6529
Data de inscriere : 05/03/2013

Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitimeDum 11 Ian 2015, 12:10

AM 19 ani si nu am nici o varsta de inscriere pe forum
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Bloguri si alte site-uri personale   Bloguri si alte site-uri personale - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Bloguri si alte site-uri personale
Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Abrevieri companii de transport feroviar
» Locomotive
» Alte hobby-uri
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Trenuri Personale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: SITE-uri PARTENERE-
Mergi direct la: