Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Trenuri Personale

In jos 
+100
Silver
Andrey_tm
Scoop
AndreiCfr
AlexCta
pannonia express
traian
rizelgeorgel2004
Teodor
Luna
cristyadaX
Cosmin5
ovivi
cardinal
LanceR
AndiCFR
Marius
Tomi13leu
catalinu'
sorinucu
razvan - trenuri
ravers75
nokia2010
ionutz85
TVlad
AMX 97-0548-4
redeme
TonyGFR
jimmy
Desiro256
Gaby005
Mihai-Aurel
Jhonyla
Razvan
Vitosa
AlexD
The Legend
Adrian78
cont dezactivat .
Saruman
DUAL
ATM
buldozer2
ldh80
Balto
electrica675
kaan
iuli.hard
Amiralul
Cobra
IonutCFR2009
Bogdan-CFR
cont inactiv
stefan_br
kristi kkk
didinul
halmarius
razwy
Radu_44
DooLs
decward
ANDU2100HP
SULZERUL 0733
Boracik
saint
Axwell21
dany90
Norbi
Mircea Hirjau
Marius Iulian
marius_catalin84
stegaru
cristi CFR
VeV
19jimmy84
mureseanu_976
alex.alexus.tm
FeroFan97
lovekomotive
EA1clony106
Caravelle_Zg
srazvi
Zoly87
Gabry Gabriel
bogdan srl
vrabieionut
membru inactiv
Rosshhu
cortexedge
dan ciprian
stinky
ultras
Nesebar
mersultrenurilor
COSTACHE MIHAIL
Vlad
Ionutz
MariusM
tudor_vl
myster2008
104 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Urmatorul
AutorMesaj
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6879
Data de inscriere : 15/08/2008

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeVin 15 Aug 2008, 13:47

Comentarii, poze si opinii despre trenurile personale!

Tot ce e off-topic va fi sters!
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeLun 04 Mai 2009, 20:48

Eu am calatorit destul de mult cu trenurile personale in judetul meu. De multe ori cand ieseam de la scoala mai devreme faceam o plimbare cu personalul vreo 20-30 km. Parerile sunt impartite. O data cand am fost la Podu Olt am prins niste vagoane clasa 21-47 intr-o stare asa de jalnica incat aveai impresia ca daca dadeai cu un piciorul in ele se dezmembrau. Insa am fost o data pana la Piatra Olt cu un personal format din vagoane 20-47 si am ramas masca de starea in care se aflau: tipla. Parca aveai impresia ca tocmai au fost aduse de la Arad. Chiar si banchetele aratau impecabil. Din pacate, de atunci nu am mai vazut acele vagoane pe acest tren. Probabil ca au ramas la Piatra Olt. Deci nu toate trenurile personale sunt intr-o stare mai putin placuta.

Totusi, trenurile personale raman cele mai accesibile din punctul de vedere al pretului biletelor. Chiar daca opririle numeroase ti se urca la cap, merita mai ales dintr-un alt punct de vedere: daca prinzi un personal cu vagoane clasa intai, poti sa te urci linistit in ele chiar daca ai bilet clasa a doua ca mi se pare ca nu se mai elibereaza bilete la personal pentru clasa intai. Ma rog, cel putin asa e la noi la Valcea. Daca ma insel, va rog sa ma corectati.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeLun 04 Mai 2009, 21:42

Din cate stiu eu da, pe rute din-astea scurte (Lotru, Babeni), cu toate ca am vazut ca in ultima vreme au bagat si din acelea rosii de rapid. Pe Babeni - Alunu mai sunt 21-47 ca acolo circula un tren pe zi (oficial, ca neoficial mi se pare ca sunt doua). O sa trec maine prin gara sa vad cum mai evoleaza lucrurile.

In ceea ce priveste Dimitroavele, sunt cateva lasate pe linia moarta in statia Daesti, unde era candva si un mic centru de intretinere a vagoanelor.


Ultima editare efectuata de catre suicune in Lun 04 Mai 2009, 23:07, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeJoi 07 Mai 2009, 21:02

Am o intrebare pentru utilizatorii cu "experienta": au existat vreodata trenuri personale care sa aiba in componenta vagoane cuseta sau de dormit?
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
Vizitator
Vizitator




Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeVin 08 Mai 2009, 07:53

Da, vezi ca nu mai stiu pe care forumuri s-a raspuns la intrebarea asta.
In general erau trenuri de scurt parcurs care duceau grupa de la Bucuresti.
cum era Rodna Veche.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8121
Data de inscriere : 27/08/2008

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeMier 02 Sept 2009, 00:38

P 9012 Craiova - Pitești între Potcoava și Sinești Hm

Trenuri Personale IMGP0506
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeLun 12 Oct 2009, 21:41

P 4336 Satu Mare - Oradea cu dubla tractiune, gata de plecare (primul Sulzer, va ramane in Valea lui Mihai pentru a tracta internationalul Nyirabanyi - Baia Mare)
Trenuri Personale P1030960
*****
Trenuri Personale P1030959
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeSam 05 Dec 2009, 16:10

Personalul Campulung - Moldovita este compus (din nou) de ceva vreme din LDH + un vagon
Trenuri Personale F006198
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeJoi 24 Dec 2009, 15:38

Aceste trenuri sunt condamnate sa aiba din ce in ce trasee cat mai scurte, adica asa cum odinioara aveau trenurile tip cursa pentru navetisti. Va mai amintiti de trenurile personale Bucuresti-Iasi, Bucuresti - Satu Mare, Bucuresti-Tulcea, Bucuresti - Zalau, Bucuresti-Simeria, Bucuresti - Sibiu sau Bucuresti-Pitesti-Craiova? Acestea sunt doar amintiri! Si anul acesta, am descoperit o scurtare de traseu a unor trenuri personale care aveau cred cel mai lung traseu. Este vorba de garniturile care faceau cursa Sibiu-Podu Olt- Piatra Olt-Craiova. Incepand de anul acesta, in loc sa mai ajunga la Craiova, garniturile au fost limitate la Piatra Olt. De ce oare, ca din Piatra Olt pana la Craiova nu mai era distanta mare, iar foarte multe trenuri circula doar intre Piatra Olt si Craiova. Nu puteau ramane si acestea ca sa nu mai faca transbordari calatorii?
Sus In jos
mersultrenurilor

mersultrenurilor


Numarul mesajelor : 10
Varsta : 44
Localizare : Romania
Reputatie : 5260
Data de inscriere : 25/12/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: sondaj   Trenuri Personale Icon_minitimeVin 25 Dec 2009, 22:20

Salutare
Am facut un sondaj in perioada 09 Octombrie 2006 - 25 Decembrie 2009 cu o intrebare simpla "Cu ce tren calatoriti de obicei?" si castigator detasat a iesit trenul personal. Iata rezultatele :

Tren Personal - 400 voturi - 39%
Trenul Accelerat - 281 voturi - 27.4%
Trenul Rapid - 153 - voturi - 14.9%
Sageata albastra - 95 - 9.3%
Trenul Intercity - 91 - 8.9%[code]
Sus In jos
http://www.mersul-trenurilor-cfr-calatori.ro
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeVin 25 Dec 2009, 22:26

Si anul acesta, am descoperit o scurtare de traseu a unor trenuri personale care aveau cred cel mai lung traseu. Este vorba de garniturile care faceau cursa Sibiu-Podu Olt- Piatra Olt-Craiova. Incepand de anul acesta, in loc sa mai ajunga la Craiova, garniturile au fost limitate la Piatra Olt. De ce oare, ca din Piatra Olt pana la Craiova nu mai era distanta mare, iar foarte multe trenuri circula doar intre Piatra Olt si Craiova. Nu puteau ramane si acestea ca sa nu mai faca transbordari calatorii?[/quote]

Au fost limitate la piatra ca sa nu mai circule lumea cu ele de la craiova la sibiu si sa utilizeze sagetile care anul trecut erau rapide anul asta au pierdut din rang adica sunt accelerate si deasta au zis asa , noi scadem la pret adica le facem acc dar va sacoatem personalele asta a fost gandirea lor Laughing
Sus In jos
ultras

ultras


Numarul mesajelor : 78
Varsta : 35
Localizare : Husi
Reputatie : 5400
Data de inscriere : 07/11/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeSam 26 Dec 2009, 16:36

asa a fost schimbat personalul husi-vaslui, vaslui-iasi care de fapt era acelasi tren si mergea direct.in loc sa puna si in sens invers, de la iasi la husi direct sau sa il lase asa husi-iasi, ei au schimbat ragul, si din crasna se leaga de acceleratul de la galati.cand era personal, stateau studenti in picioare din husi, acum de cand e accelerat, daca mai sunt 10 oameni...
dar asa este in romania, mersul trenurilor facut cat mai prost posibil...
Sus In jos
stinky

stinky


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 36
Localizare : Jimbolia,Timis
Reputatie : 5677
Data de inscriere : 25/08/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeSam 26 Dec 2009, 16:48

pai mersul trenurilor e facut in asa fel incat care trasa nu mai prezinta interes calatorilor,sa fie data fain frumos privatilor,din motiv ca cica nu-s calatori,desi ei ar fi,dar daca mersul nu e echivalent intereselor de calatorie a populatiei,atunci mai bine merg la ,,ia-ma nene''....iar conducatorii isi freaca fericiti mainile,cxa au mai facut ceva de scos banii.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeSam 26 Dec 2009, 21:16

Personalul 3005 Buc-Brasov

Trenuri Personale DSC02466

Trenuri Personale DSC02469
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7739
Data de inscriere : 16/04/2009

Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitimeMier 06 Ian 2010, 10:46

Personalul 4315 Satu M. - Baia M. in 5 ianuarie 2010

Trenuri Personale P1050065

Trenuri Personale P1050066

Trenuri Personale P1050067


Ultima editare efectuata de catre lonutz in Sam 23 Ian 2010, 19:12, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Trenuri Personale Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Personale   Trenuri Personale Icon_minitime

Sus In jos
 
Trenuri Personale
Sus 
Pagina 1 din 50Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 25 ... 50  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» Propuneri pentru înfiinţări de trenuri noi la C.F.R.
» Trenuri personale înainte și după 1989
» Informaţii generale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-
Mergi direct la: