Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Alte hobby-uri

In jos 
+5
lapsanszkitamas
Cont dezactivat
Vlad
Balto
Arsen22
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Arsen22




Numarul mesajelor : 48
Varsta : 33
Localizare : Arad
Reputatie : 4208
Data de inscriere : 30/12/2012

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeJoi 25 Apr 2013, 22:50

Sunt foarte curios ce alte hobby-uri mai aveti.Este pasionat si altcineva de acvaristica?
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6574
Data de inscriere : 05/12/2010

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 10:48

Eu mai sunt pasionat si de fulgere, imi place vara sa stau sa ma uit cand fulgera, mai ales noaptea. De mic mi sa parut un fenomen extrem de interesant. De asemenea imi place sa ma uit la furtuni de vara care se apropie, si felul cum norii se transforma pe timpul ploii, sau la acele "mini-tornade" destul de rare, care se formeaza in zilele caniculare, cand vine o masa de aer rece.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13609
Data de inscriere : 08/04/2009

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 12:21

Eu sunt începător în acvaristică.
Sus In jos
Cont dezactivat




Numarul mesajelor : 580
Varsta : 57
Reputatie : 5179
Data de inscriere : 05/11/2011

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 14:01

Paul CFR a scris:
Eu mai sunt pasionat si de fulgere, imi place vara sa stau sa ma uit cand fulgera, mai ales noaptea. De mic mi sa parut un fenomen extrem de interesant. De asemenea imi place sa ma uit la furtuni de vara care se apropie, si felul cum norii se transforma pe timpul ploii, sau la acele "mini-tornade" destul de rare, care se formeaza in zilele caniculare, cand vine o masa de aer rece.
Ai reusit sa le surprinzi cu camera foto?
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5594
Data de inscriere : 21/07/2012

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 15:50

eu sunt mare fan al brandului LEGO(R) si fac modele din caramidute atat in realitate cat si digital(mai spectaculoase, ca in lumea virtuala nu am limita de piese Smile) ). activerz si in comunitatea online din romania. in rest ma mai ocup cand am timp de fizica teoretica
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6574
Data de inscriere : 05/12/2010

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 22:51

District EA a scris:
Paul CFR a scris:
Eu mai sunt pasionat si de fulgere, imi place vara sa stau sa ma uit cand fulgera, mai ales noaptea. De mic mi sa parut un fenomen extrem de interesant. De asemenea imi place sa ma uit la furtuni de vara care se apropie, si felul cum norii se transforma pe timpul ploii, sau la acele "mini-tornade" destul de rare, care se formeaza in zilele caniculare, cand vine o masa de aer rece.
Ai reusit sa le surprinzi cu camera foto?

Pana acum nu, vara asta poate o sa reusesc, nu am o camera performanta, e digitala, claritatea e buna (16 MP), dar nu am multe optiuni, multe fiind pe auto. Dar voi incerca cand voi avea timp si natura imi va permite, pana acum aici nu a fulgerat anul acesta.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13609
Data de inscriere : 08/04/2009

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 23:16

O poză făcută de mine anul trecut
Alte hobby-uri 5092_zpscea6728e
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6574
Data de inscriere : 05/12/2010

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 23:40

Foarte frumos !! Cred ca ai setare de autodeclansator, sau cadre pe secunde (nu stiu cum se numesc). Cu degetul pe declansator nu prea ai sanse sa imortalizezi astfel de momente.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8216
Data de inscriere : 16/01/2010

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 26 Apr 2013, 23:49

Nu, se seteaza diafragma suficient de inchisa ca sa nu iasa supraexpus in momentul fulgerului (din ce imi amintesc f/5,6 la ISO80 sau 100) si timpul de expunere pe la 10 secunde sau mai mult si astepti sa apara fulgerul. Ideal e ca furtuna sa aiba loc noaptea sau in cel mai rau caz spre seara pentru ca altfel lumina ambientala va strica expunerea.
Iata prima mea tentativa, din mai 2007 in Baia Mare:

Alte hobby-uri Dsc01198

Alte hobby-uri Dsc01199

Alte hobby-uri Dsc01202

PS: pozele de mai sus sint facute la f/8 si 30sec, cu ISO 100. Nu e prea bine pentru ca f/8 e o diafragma prea inchisa iar timpul de 30 sec conduce la o prelucrare prea agresiva a imaginii in camera de catre algoritmul de reducere a zgomotului.

Nu incercati sa surprindeti mai mult de 2-3 fulgere in acelasi cadru, e prea mult. Ca sa opriti expunerea se poate pune capacul pe obiectiv (avind grija sa nu reflectati vreo lumina din spate il el cind il puneti).
Cu declansator flexibil, pe un aparat mai serios cu setare Bulb e mult mai simplu.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9163
Data de inscriere : 20/08/2008

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeSam 27 Apr 2013, 00:39

Expunere de 30 secunde, ISO 100, nu stiu diafragma, pe un compact.
Alte hobby-uri P1470275_zpsea5a1dd0

Paul, cauta prin modurile din aparat, trebuie sa ai unul cu expunere mai indelungata. Daca ai, fixezi aparatul pe ceva stabil, ii pui timerul de declansare si astepti sa apara fulgerele.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13609
Data de inscriere : 08/04/2009

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeSam 27 Apr 2013, 07:25

Într-adevăr aşa am făcut poza, cum a zis TVlad. Timpul de expunere a fost 15 secunde.
Sus In jos
Arsen22




Numarul mesajelor : 48
Varsta : 33
Localizare : Arad
Reputatie : 4208
Data de inscriere : 30/12/2012

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeSam 27 Apr 2013, 18:29

Interesante ocupatii.Eu unul cu fulgerele am incercat ceva mai...productiv si anume cand sunt foarte dese sa faci o filmare,poate prinzi ceva.Cat despre acvaristica,aici cred ca putem face un schimb de experienta serios! abere
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5594
Data de inscriere : 21/07/2012

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeSam 27 Apr 2013, 20:49

am uitat sa mentionez ca incet incet ma apropiu si de trenuletele H0 (scara 1:87)

@admini, mozi: de ce nu-mi pot edita mesajul anterior?
Sus In jos
Arsen22




Numarul mesajelor : 48
Varsta : 33
Localizare : Arad
Reputatie : 4208
Data de inscriere : 30/12/2012

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeVin 03 Mai 2013, 22:56

O filmare proaspata poate va place si asa ceva.

Sus In jos
Mushu

Mushu


Numarul mesajelor : 187
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4308
Data de inscriere : 28/01/2013

Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitimeMar 07 Mai 2013, 14:51

Inafara de trenuri, imi mai plac si camioanele, preferabil TIR-urile! Imi plac pentru ca sunt mari, puternice, impunatoare! Ca sa spun cu limbaj de cartier: "fac legea, frate!" ABAT
Cateva capturi personale in tari/parcari straine:
In Spania in comuna Vila-Seca, Tarragona (scuza-ti stalpul, dar n-am avut ce face):

Alte hobby-uri Fotografie0224d

Intr-o parcare din Franta:

Alte hobby-uri Fotografie0226

In alta parcare din Slovenia:

Alte hobby-uri Imag0269f
Alte hobby-uri Imag0270s
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alte hobby-uri Empty
MesajSubiect: Re: Alte hobby-uri   Alte hobby-uri Icon_minitime

Sus In jos
 
Alte hobby-uri
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Abrevieri companii de transport feroviar
» Locomotive
» Lucrari de reabilitare pe M 800
» Mersul Trenurilor din alte tari
» Videoteca mea (CristianCFR29)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: