Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Locomotive clasa 63 si 65

In jos 
+102
andreycj
Katalyn
dan tm
cfr500
buldozer2
cortexedge
Kogayon
alexpopa
marius_catalin84
c o r v i n
63-1143-5
Re6/6
razvan22
Razvan Tudor
Petre_IFTE
Bobby_TM
Cont.dezactivat
ATM
kristi kkk
florin.lifticariu
lapsanszkitamas
92Dragos
marcelbanu
Simply18
Lafont
spsdc7
Spartan1948
mariuscfrbucuresti
Mushu
TonyGFR
Radu.B
Scoop
NicuS
Dutzu
The Legend
Adisoft1991s
George
DanyCfrPascani
cristi CFR
41-0876-7
electrica912
electrica675
Cont dezactivat
ldh80
CristianCFR29
AndreiStefan
Caravelle_Zg
Grigor
Andrey_tm
R936
RoRailSystems
Vale
revenge
redeme
Mihay
membru dezactivat ,
lifetec
AndreiCFRBucuresti
membru inactiv
allred
Raduku09
TVlad
Goanga
Sergiu rmn
Amiralul
daniel_c
Hader361
DUAL
Vitosa
Katalin4653
razwy
Nesebar
cont inactiv
bostanescu gigel
LanceR
Teodor
DPS
kasapis2007
19jimmy84
nenuandrei
REGIOTRANS12
Gabry Gabriel
@ndrey
Kriszti219
MariusM
Adirmvl
Radu Tudor
COSTACHE MIHAIL
Dr2005
Adrian78
AndiCFR
mureseanu_976
alex.alexus.tm
Vlad
AMX 97-0548-4
Bogdan-Razvan
Norbi
Alex Avram
AlexD
ANDU2100HP
Silver
Desiro256
106 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 26 ... 49, 50, 51 ... 58 ... 66  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 12:43 am

Dacă titularizezi locomotiva ajungi la situaţii jenante, cum era cu 1621/2 până anul trecut, unde locomotiva diesel de Timişoara mergea doar Timişoara - Sibiu şi acolo se mai pierdea un sfert de oră cu pus locomotivă de Sibiu, că domn' mecanic de TM şi domn' mecanic de SB erau titulari şi nu puteau să plece înapoi fără locomotiva pe care au venit.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9552
Data de inscriere : 02/11/2008

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 1:25 am

Schimbatul locomotivelor la Sibiu nu are nici o legatura cu titularizarea, trunusul se face dupa instructia 202 exista si o procedura a SNTFC cu un numar destul de lung, la timisoara sunt 3 GM-uri care faceau 1621/1622 si 1838/1837 2 la drum  + 1 rezerva ,daca trimiti locomotiva tranzit la brasov faci turnus combinat cu sibiu , bagi mai multe locomotive in program, ajungeai sa tii o locomotiva de sibiu prin zona cateva zile sau sa folosesti aceeasi locomotiva de mai multe ori la aceleasi trenuri, incepeai sa ai diferente PMZ pe locomotive datorita parcursurilor neuniforme, daca se strica pe la Brasov alta distractie, pth3-ul si reviziile se fac la depoul de domiciliu.
Nu stiu cum avea imperecheate trenurile sibianul dar nu cred ca mergea cu 1621/1622 probabil mai avea combinat cu alte 2 trenuri. Din cate tin minte la Timisoara turnusul era asa ceva 1622/1621 apoi 1838/1837 apoi o zi pauza in care se facea revizia PTH3 si  statea rezerva.
Se cauta eficienta in a folosi cat mai putine locomotive in turnus care sa circule cat mai mult in limite normale, nu sa trimiti locomotive de la timisoara la Iasi si daca ajung acolo la Bucuresti si poate mai face si 2 drumuri de Brasov si ajunge dupa 4 saptamani la depoul de domiciliu.
Nici nu vreau sa incep o discutie de cate locomotive au norma de km de mult depasita pentru RG , bandaje subtiri si alte probleme.
Fiecare depou are locomotive, sectii de remorcare si deservesc anumite trenuri.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13133
Data de inscriere : 05/01/2011

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 2:18 am

ca tot vorbiti de Sibiu :)vin eu cu un GM,sa nu va mai contraziceti ..
1.turnusul vechi la 1621/1622 era facut prost,indiferent de cine si pentru ce era facut.
2.CFR 'ul se duce de rapa , ca e condus de niste id***ti grasi cu burta mare pe care-i doare'n 14 de nasul de rand de pe tren si de casiera care vinde bilete , care fac rahaturi in interese personale,ca sa aiba ei banul , nu in interesul companiei sa fie toata lumea impacata si sa mai aiba si ei unde sa lucreze maine .. Dar nu-i bai ca ciolanunl s-a scurtat si continua sa se scurteze,si sa i vezi cand devine barca prea mica si pentru ei..

Asa .. sa revenim la topicul in cauza cu 1392
Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 IMG_20140506_111902
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8807
Reputatie : 14091
Data de inscriere : 08/01/2011

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 10:49 pm

@Dr2005
Cate aberatii ai reusit sa scrii in ultimile tale postari!  Evil or Very Mad  Le-am aratat catorva pensionari fosti mecanici si s-au crucit apoi au izbucnit in ras. Parerea lor e sa-ti alegi alt drum in viata ca nu e de tine calea ferata.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22250
Data de inscriere : 06/12/2009

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 11:24 pm

Katalin4653 , tu nu ai sa intelegi niciodata ca mormanu ala de fiare (locomotiva) a fost construit sa lucreze , sa produca , cine o cumpara trebuie sa scoata profit nu sa o tina in vitrina , la fel si cu vagoanele , trebuie sa ruleze , nu sa stea in triaj/depou/remiza etc si sa le gadilam sub coada , asta nu intelegi tu , gandesti sentimental si ai sentimente pentru niste fieratanii , in fine , ti-am explicat si live , una e sa fi pasionat si alta e sa fi obsedat de aceste feratanii , ele au fost construite sa transporte calatori/marfa , deci trebuie sa fie exploatate la maxim , nu ma mai lupt sa iti explic ca oricum nu intelegi si tratezi fierataniile ca pe niste fiinte si le iubesti mai mult ca orice de pe lumea asta .

_________________
595423Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Bdeem_8496_aLocomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Bdeem_8496_aLocomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20248
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 25045
Data de inscriere : 17/08/2011

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2014 11:49 pm

Marius 926 a scris:
@Dr2005
Cate aberatii ai reusit sa scrii in ultimile tale postari!    Evil or Very Mad    Le-am aratat catorva pensionari fosti mecanici si s-au crucit apoi au izbucnit in ras. Parerea lor e sa-ti alegi alt drum in viata ca nu e de tine calea ferata.

Tocmai din cauza mentalităţii perpetuate de aceşti pensionari nu putem progresa. Dacă ajung eu vreodată director la CFR Călători, în secunda doi zboară toate titularizările şi toate stemele şi perdeluţele. Şi dacă încep să pice locomotivele o să zboare cu I pe cartea de muncă şi şefii de depou.
Şi etapa a 2a: automotoare LA GREU, tot ce se poate repara din Z-uri şi Malaxe + tot parcul de Desiro, iar ce nu se poate repara (adică Malaxe nemodernizate, LVT-uri nemodernizate) şi ce e în plus (EA-urile şi DA-urile disponibilizate cu ocazia asta şi cele vreo 900 vagoane care stau degeaba + ce s-o mai disponibiliza dintre 19/20-50-uri şi 11/21-47) vândute la licitaţie bucată cu bucată (cu preţ în funcţie de stare, adică de fier vechi pentru ce e defect iremediabil şi cu valoarea neamortizată pentru ce e funcţional), noul proprietar fiind liber să decidă ce face cu ele.
Etapa a 3a: mers cadenţat cu materialul rulant de la etapa 2 sau cu locomotive şi vagoane după caz.
Punem pariu că într-un an ajung pe profit (dacă nu mă împuşcă liderii de sindicat între timp)?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9552
Data de inscriere : 02/11/2008

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeVin Mai 09, 2014 2:37 am

Ti-am explicat si iti mai explic o data cititi instructia 202:
1. Pe fiecare depou se intocmeste un turnus al locomotivelor pe sectiile de remorcare arondate depoului.
Se intocmeste Turnus LE, Turnus LDE, LDH, Turnus Automotoare in functie de imperecherile trenurilor, timpul pentru alimentare echipare si revizii. Pentru ca fiecare depou are parc de locmotive se impart trenurile astfel incat sa existe o prestatie a lor echilibrata.

Este absurd sa plimbi locomotive de la depoul Suceava la Timisoara prin Cluj (oricum rebruseaza) sau de la Timisoara la Galati decat daca e chiar necesar, cum ar fi sa se strice o locomotiva si numai aia sa fie disponibila.

2. Se intocmeste programul personalului de tractiune, se pot alege mai multe variante : Program mixt, Program pe tip de Tractiune, LE, LDE, LDH AM. La intomirea programului se tine cont de autorizatii pentru ca pe fiecare tip de locomotiva si aici ma refer chiar la fiecare tip, numai la LDH-uri de exemplu sunt n variante de modernizare si pentru fiecare iti trebuie permis iar nu toti au. Si se tine cont de ordinul 256/2013 privind serrviciul maxim admis. In caz de program mixt daca sunt mecanici situatia descrisa mai sus se face schimb si sunt indrumati la tren la care au permis.
Optional, daca sunt intrunite toate conditiile se poate intocmi programul personalului de tractiune astfel incat sa se suprapuna pe o anumita locomotiva din turnus.

Sunt situatii cand se poate si cand nu se poate, asa zisa titularizare nu exista decat prin prisma faptului ca prinzi la fiecare comanda locomotiva respectiva.
Rar mai sunt programele mecanicilor facute sa prinda aceeasi locomotiva/am, mai mult la programele trenuri Regio si pe tip de tractiune.

La Regiotrans de exemplu am inteles ca pe Timisoara - Radna automotoarele fac turnus inchis si programul mecanicilor este facut sa prinda acelasi AM.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13133
Data de inscriere : 05/01/2011

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeVin Mai 09, 2014 3:42 pm

Ok .. chestiile enumerate,Iasi-Timisoara via Cluj este una pur teoretica,sa zicem ca Galati-Timisoara(cu evitare rebrusare in Bucuresti),ar fi posibil .. Insa , tu vrei sa zici ca locomotiva depolui Timisoara nu putea merge pana la Brasov,astfe ca in tren sa nu pierzi 20 de minute inutil in Sibiu si sa mai pierzi alte 20 si-n Brasov?!? ..
si tot teoretic vorbind,in Europa sunt trenuri care parcurg distante mai mari cu o singura locomotiva,fara ca sa tina cont de depoul din care ea face parte .. iar TGV'ul face Paris-Londra Smile .. si mai nou Paris-Barcelona Smile..
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeVin Mai 09, 2014 10:56 pm

Cred ca titularizarea e o reminiscenta a stalinismului in care e incremenita calea ferata romana. La fel si stilul de a distruge tot ce nu e al tau, de a nu respecta pe colegul de serviciu care vine dupa tine pe locomotiva pentru a duce trenul cu locomotiva altui depou, de a schimba mecanicul la Brasov in loc de a schimba aradenii cu bucurestenii la Sighisoara(exemplu) de a lua oglinzile, de a nu avea respect pentru o locomotiva, de a spune imi bag p==a in ea, sau in el CFR.

Cind o parte din noi vom fi foarte batrini este posibil ca ceea ce va ramine din calea ferata sa fie altfel.
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8807
Reputatie : 14091
Data de inscriere : 08/01/2011

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 9:54 pm

@Dr2005 asa da, succesuri depline, dar la faza cu automotoare vrem sa vedem ceva modern nu vechituri din 1900-toamna altfel eu, karpaty si nu numai suntem "dusmanii" tai  Smile 
Apropo netitularizatele din ziua de azi tot pana la maaaxim 16 ore pe zi lucreaza. Si nu sunt de acord cu tine daca unul din titulari e in concediu masina sta in depou. Nu nene se inlocuieste cu alt mecanic. Iar prin titularizare ai pe cine trage la raspundere nu ca acum n'spe mecanici au lucrat luna asta pe ea si cand te urci in cabina ti-e scarba si multe altele...
@cristiCFR cunoastem toate instructiile.
@DUAL nici in vecii vecilor nu ne vom compara noi cu Austria, Germania, Spania, Franta. Drept dovada rama Hyperion si multe alte modernizari esuate.
@dan_tm prin titularizare erau mai intretinute masinile (a se vedea fotografiile document) nu ca n-ar fi si acum pe la unele puncte de lucru. Te mai preocupa si pe tine ca titular curatenia interioara, inlocuirea unui bec ars, functionarea masinii la parametrii optimi, nu ca acum completezi fisa de bord si pleci acasa, daca dorel are la magazie bine daca nu iar bine...

Eu zic stop discutiei pe tema asta ca nu ajungem la niciun punct comun. Nu schimbam noi lumea si nici problemele cfr-ului.
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2635
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8525
Data de inscriere : 19/04/2009

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 10:02 pm

65-0950-9 cu R 3644 Oradea - Bratca
Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 33z7byh
Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Qy70oo
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6303
Data de inscriere : 03/08/2010

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeSam Mai 10, 2014 11:05 pm

dan tm a scris:
Cred ca titularizarea e o reminiscenta a stalinismului in care e incremenita calea ferata romana. La fel si stilul de a distruge tot ce nu e al tau, de  a nu respecta pe colegul de serviciu care vine dupa tine pe locomotiva pentru a duce trenul cu locomotiva altui depou, de a schimba mecanicul la Brasov in loc de a schimba aradenii cu bucurestenii la Sighisoara(exemplu) de a lua oglinzile, de a nu avea respect pentru o locomotiva, de a spune imi bag p==a in ea, sau in el CFR.

Cind o parte din noi vom fi foarte batrini este posibil ca ceea ce va ramine din calea ferata sa fie altfel.


Locomotiva de Timisoara nu merge pana la Brasov pentru ca ar sta dupaia acolo peste 20ore degeaba...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeDum Mai 11, 2014 12:16 am

Nu am spus ca merge, am dat un exemplu, a fost o discutie aaici pe forum , daca ar fi Traxx pe Ister sau Dacia , aradenii ar putea schimba pe bucuresteni in Sighisoara. S-a desprins ideea ca nu ar vrea brasovenii.

Am dat exemplul asta pentru a ilustra prostia care domina CFR_calatori privind titularizarea locomotivelor, in loc sa predomine folosirea la maxim a locomotivelor ne lovim de dezinteres privind locomotiva, de interesele depourilor privind arondarea trenurilor etc.

Faptul ca o mare parte a mecanicilor vad in locomotiva doar o unealta cu care lucreaza in scirba (dar din care trag daca e diesel) si nu ii intereseaza sa o stearga , sa mature, sa goleasca cosul de gunoi, asta tine de educatie, de bun simt , de mentalitate.
Sus In jos
REGIOTRANS12

REGIOTRANS12


Numarul mesajelor : 193
Varsta : 26
Localizare : Sfantu Gheorghe
Reputatie : 4981
Data de inscriere : 30/05/2011

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeLun Mai 12, 2014 3:29 pm

Sus In jos
http://romaniantrainzpremium.weebly.com/
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8367
Data de inscriere : 16/10/2013

Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 8:38 pm

GM 65-1179-4 (cu IR 373 Budapesta - Brasov), in Simeria
Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 S0yjrk
Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 2ug0v2e
Sus In jos
Continut sponsorizat





Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Empty
MesajSubiect: Re: Locomotive clasa 63 si 65   Locomotive clasa 63 si 65 - Pagina 50 Icon_minitime

Sus In jos
 
Locomotive clasa 63 si 65
Sus 
Pagina 50 din 66Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 26 ... 49, 50, 51 ... 58 ... 66  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Locomotive clasa 45 (Vol I)
» Locomotive clasa 41
» Locomotive clasa 46
» Locomotive clasa 85 (LDH 70)
» Locomotive clasa 84

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: LOCOMOTIVE-
Mergi direct la: