Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 O super calatorie Europa - Asia !

In jos 
+6
Nesebar
popovici
Ionutz
FeroFan97
AndiCFR
GTX9000
10 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
GTX9000




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 4746
Data de inscriere : 04/07/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 3:02 pm

Like a Star @ heaven O supercalatorie in Europa - Asia cu trenul, de la Lisabona la Seoul:
Lisabona - Madrid - Paris - Amsterdam - Berlin - Bratislava - Belgrade - Bucharest - Kiev - Moscow - Ulan Bathor - Beijing - Seoul.
Sau:
Lisabona - Madrid - Ljubljana - Belgrade - Bucharest - Chisinau - Warsaw - Minsk - Moscow - Ulan Bator - Beijing - Seoul.
Sa opreasca in fiecare oras capitala fiecarui stat.
Oare cit ar dura o asa calatorie ? 14 zile ? Sau 7 zile ?
Cred ca ar fi "frumos" sa vezi atitea orase calatorind cu trenul.


Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8604
Data de inscriere : 10/06/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 3:59 pm

Cate trenuri ar trebui sa schimbi... mai bine iei avionul Smile
Sus In jos
GTX9000




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 4746
Data de inscriere : 04/07/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeLun Iul 04, 2011 6:45 pm

Da,sunt trenuri de schimbat. Dar placerea de a calatori cu trenul ramine in vigoare. I love you
Am gasit pe internet pe site-ul OBB Austria de la Lisabona la Bucuresti, pretul... pe masura.
Si ar fi o plimbare de neuitat. Ar fi incojorul a jumatatea planetei, sau ma rog... aproape.
Sus In jos
FeroFan97

FeroFan97


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 26
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 5664
Data de inscriere : 06/02/2010

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMar Iul 05, 2011 7:08 am

Acum spun niste informatii pentru tronsonul Moscova- Ulaan Bator

Calatoria este 100 ore si 55 minute, preturile (in €)

Cls. 1 : 541.05 €
Cls. a 2-a : 358.14 €
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMar Iul 05, 2011 9:29 am

A fost deja executata o calatorie Viena-Phenian , atentie via Tumangan.

http://vienna-pyongyang.blogspot.com/
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7783
Data de inscriere : 16/04/2009

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMar Iul 05, 2011 12:35 pm

Visul meu ar fi sa ajung in China, pe proaspat construita linie ce traverseaza podisul Tibet (intre Xining si Lhasa)....
Sus In jos
GTX9000




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 4746
Data de inscriere : 04/07/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMar Iul 05, 2011 3:00 pm

Am vazut pe youtube.com filmele despre acea calatorie, si: SUPERB!!!
Sa vezi lumea, diverse orase, si multe altele.
Smile
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5896
Data de inscriere : 10/05/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 10:03 am

biszakabel a scris:
Acum spun niste informatii pentru tronsonul Moscova- Ulaan Bator

Calatoria este 100 ore si 55 minute, preturile (in €)

Cls. 1 : 541.05 €
Cls. a 2-a : 358.14 €

@biszakabel , Preturi dus - intors ?
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 49
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 5896
Data de inscriere : 10/05/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 10:06 am

GTX9000 a scris:
Da,sunt trenuri de schimbat. Dar placerea de a calatori cu trenul ramine in vigoare. I love you
Am gasit pe internet pe site-ul OBB Austria de la Lisabona la Bucuresti, pretul... pe masura.
Si ar fi o plimbare de neuitat. Ar fi incojorul a jumatatea planetei, sau ma rog... aproape.

Care este pretul si ce fel de bilet este , bilet international in circuit cumva ? Daca este scump oare nu iesi mai ieftin cu INTERRAIL ?
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22241
Data de inscriere : 06/12/2009

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 1:00 pm

lonutz a scris:
Visul meu ar fi sa ajung in China, pe proaspat construita linie ce traverseaza podisul Tibet (intre Xining si Lhasa)....

Banuiesc ca pana acolo vei merge cu TRANSSIBERIANUL Moskow-Beijing Smile daca te bate gandul sa faci aceasta calatorie afla ca si eu am in plan o astfel de calatorie numa ca nu am cu cine merge . Eu as vrea sa fac cam asa : sa plec din Bucuresti la Moskow si de acolo cu Transsiberianul prin Mongolia la Beijing . In China sa merg la Lhasa si alte cateva orase dupa care eventual sa merg pana in Vietnam (trenurile in Vietnam sunt foarte ieftine) sau daca nu din China intors acasa tot cu trenu . Smile

_________________
595423O super calatorie Europa - Asia ! Bdeem_8496_aO super calatorie Europa - Asia ! Bdeem_8496_aO super calatorie Europa - Asia ! Bdeem_8496_a
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5549
Data de inscriere : 01/06/2010

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 3:24 pm

Se poate ajunge si foarte ieftin in Asia,dar vorbesc de Turcia Asiatica (cu Balkan Flexipass).
O super calatorie Europa - Asia ! Imagini_o%20amintire%20frumoasa_1_2888
Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5367
Data de inscriere : 14/07/2010

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 4:03 pm

O calatorie de genul asta, daca vrei sa si stai sa vizitezi orasele prin care treci, nu se prea poate face in mai putin de 25-30 de zile. Nu ti-as recomanda Chisinau - Varsovia - Minsk, zig-zagul te pierde foarte mult timp (se circula incet, mai ales prin Ucraina si Moldova, si ai doua schimbari de boghiuri, care pierd pana la 10 ore in total).

De la Beijing la Seul ai doua posibilitati - ori iei avionul, ori mergi cu trenul pana la Tianjin si iei feribotul. Nu poti tranzita prin Coreea de Nord (nu exista trenuri care sa tranziteze Coreea de Nord). Mai poti merge cu trenul pana la Vladivostok, de unde sa iei un feribot pana la Seul, insa costa bani multi, si feribotul e destul de rau.

Eu nu as continua spre Coreea, ci as merge mai mult - m-as duce in Sud, spre Nanning, Hanoi, Saigon. Dupa care, as lua autobuzul prin Cambodgia (zona e plina de turisti, asa ca nu vor fi probleme), si m-as sui din nou in tren in Tailanda, spre Bangkok. Apoi, cu expresul international, m-as duce pana la Kuala Lumpur, si m-as opri in Singapore.

Prin Europa mai ai o varianta, demna de considerare daca pleci din Lisabona: Lisabona - Madrid - Paris - Amsterdam - Hamburg - Copenhaga - Stockholm (tren) /(feribot - Viking sau Tallink, sunt incredibil de ieftini)/ Tallin sau Helsinki - Skt. Petersburg - Moscova - Beijing. Mi se pare mai frumoasa decat varianta prin balcani (daca stai in Romania, in Balcani ajungi rapid si ieftin cu diverse bilete).

Depinzand de unde o iei, biletele one way te-ar costa undeva pana in 1500 EUR (cea mai scumpa portiune, cea europeana, o poti rezolva cu un interrail, care te costa 369 euro pentru 10 zile din 22. Moscova - Beijing e vreo 700 EUR la kupë. Beijing-Tianjin este 10 EUR, Tianjin - Seul este fix 200 EUR one-way la cabina civilizata (100 EUR la dormitor cu 50 de paturi). Plus 600 EUR biletul de avion intors.
Sus In jos
GTX9000




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 4746
Data de inscriere : 04/07/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 11:21 am

Dupa o calatorie, intoarcerea acasa ar fi tot cu trenul, cu avionul e exclus. Eu personal as evita sa trec prin India. Dar daca nu e alt traseu, as face-o. Smile
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22241
Data de inscriere : 06/12/2009

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 12:50 pm

GTX9000 a scris:
Dupa o calatorie, intoarcerea acasa ar fi tot cu trenul, cu avionul e exclus. Eu personal as evita sa trec prin India. Dar daca nu e alt traseu, as face-o. Smile

Sunt de aceeasi parere cu tine dus intors cu trenul exclus avioane si alte bazaconii . Daca ai in plan un drum cu Transsiberianul Moskow-Beijing si ai nevoie de insotitor sa ma anunti si pe mine din timp ca sunt foarte amator de acest drum . Laughing

_________________
595423O super calatorie Europa - Asia ! Bdeem_8496_aO super calatorie Europa - Asia ! Bdeem_8496_aO super calatorie Europa - Asia ! Bdeem_8496_a
Sus In jos
GTX9000




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 4746
Data de inscriere : 04/07/2011

O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 10:40 pm

Dar necesita viza la intrarea in fiecare stat? Ma refer viza ca in America. Sau se rezuma doar la un simplu control la acte si o stampila? O sa anunt cind am sa merg.
Dar bilete pentru tot drumul se iau din Romania? Sau de la OBB Austria ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





O super calatorie Europa - Asia ! Empty
MesajSubiect: Re: O super calatorie Europa - Asia !   O super calatorie Europa - Asia ! Icon_minitime

Sus In jos
 
O super calatorie Europa - Asia !
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Muzica preferata
» Cu trenul in Europa
» Excursie prin Europa
» O calatorie la Bazias
» Mersul Trenurilor Internationale din Europa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: