Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Galeria mea micuță...

In jos 
4 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeMier 29 Iun 2011, 07:21

Nu o să postez aici toate pozele mele, ci doar acele poze care nu le public țintit pentru o anumită categorie etc.

Încep cu...

H2O:

Galeria mea micuță... Apa1_hdr_resize
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeVin 01 Iul 2011, 02:48

UralVagonZavod - RZD:

Galeria mea micuță... Juststrange
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeDum 03 Iul 2011, 14:46

Galeria mea micuță... Justspeedy
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeMier 06 Iul 2011, 00:09

Manevre în Iași Tranzit:

Galeria mea micuță... Manevra_iasi_tranzit

Spre Cristești:

Galeria mea micuță... Gfr_iasi_tranzit1

Galeria mea micuță... Gfr_iasi_tranzit2
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeVin 08 Iul 2011, 00:36

Galeria mea micuță... 5913063451_c470ca0ca5_z

Din păcate, nu știu numărul...
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeVin 08 Iul 2011, 17:29

Galeria mea micuță... 5914450181_b33e634210_b
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeJoi 14 Iul 2011, 23:06

S-a produs, s-a muncit, s-a inventat... Dar noi n-am știut decât să lovim, să stricăm și să falimentăm... Doar poarta cu osii și locomotive mai stă și așteaptă... dar la ce bun?

Galeria mea micuță... 5937495791_a19033bf7f_b

Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9201
Data de inscriere : 20/08/2008

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeJoi 14 Iul 2011, 23:16

Mai e ceva din CUG, in afara de Selgros Smile)?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22234
Data de inscriere : 06/12/2009

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeJoi 14 Iul 2011, 23:36

Daca ar vedea Ceausescu cum a ajuns Romania , toate fabricile si uzinele ne-ar pune la zid pe toti
Smile)))

_________________
595423Galeria mea micuță... Bdeem_8496_aGaleria mea micuță... Bdeem_8496_aGaleria mea micuță... Bdeem_8496_a
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeVin 15 Iul 2011, 00:20

Hmm... se produce extrem de puțin în extrem de puține secții. Compania mai are doar câțiva angajați, din care vrea să mai disponibilizeze. Linia de cale ferată Socola - CUG (efectiv o parte din copilăria mea Crying or Very sad ) a fost scoasă acum câțiva ani (nu mai era folosită de prin 2000), astfel că, din câte îmi dau seama, astăzi mărfurile pentru/de la CUG necesită rebrusare în gara Ciurea.

Off, și când te gândești cum „curgeau” marfarele (stăteam la un bloc distanță de linie, cu vizibilitate perfectă pentru linia de pe rambleu și pod), multe formate mai ales din platfrome și G-uri (pentru ruși bineînțeles) și cum aruncai privirea spre monstrul industrial și vedeai cerul roșu... Crying or Very sad

Uite cea mai recentă „chestie” produsă de Fortus pe care am văzut-o eu (mă poate lămuri cineva ce e? scuze de calitate, dar aparatul era setat pe modul filmare la acel moment, iar reacția mea fiind întârziată...):

Galeria mea micuță... Fortus_marfa

În rest, am câteva poze făcute din tren, de calitate mai slabă, cu Fortusul, pentru că, din păcate, n-am avut aparatul cu mine niciodată când am fmers pe dealul Cetățuia sau pe șosea paralelă cu M600 și cu fostul CUG. Până acum! Very Happy

Cuvântul „Selgros” (deși merg des în el, ultima dată chiar cu vreo două zile în urmă) mi-a trezit iarăși amintiri, legate în special de „porțile” alea ale primei hale, cu adevărat gigantice și care mereu îmi „activau” imaginația, mai ales când vedeam intrând/ieșind vreun camion sau vreun alt vehicul acolo.

Am mai găsit o singură poză mai bunicică cât-de-cât cu o infimă parte din colos:
Galeria mea micuță... DSCF1878

P.S.: Poza cu „Just... dead” e o fostă secție a fostei Nicolina S.A., devenită apoi IMA S.A. Printre altele, aici s-a construit un boghiu de ecartament metric pentru tramvaiele V2A aduse în Iași, proiectul aparținându-i domnului inginer Dorian Geba. Din câte știu, a primit brevet de invenție. Mai multe detalii aici.

Corpul „principal” al fabricii Nicolina s-a transformat acum în câteva mormane de moloz, în scădere, pentru a face loc altei molăciuni nesuferite (Nicolina Shitty Center sau ceva în genu Laughing asta e, noi facem shoppingării, dar bani de unde?).

P.P.S.: Noroc că au pus paznicii acolo, fiindcă e hilar să credem de exemplu că acele geamuri s-au spart toate singure... În curte erau două locomotive, dar a rămas doar una, cealaltă fiind tăiată cel mai probabil.

P.P.P.S.: Sunt câteva fabrici prin Iași care arată și mai rău...
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9201
Data de inscriere : 20/08/2008

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeVin 15 Iul 2011, 20:05

Da, e trist ca atata amar de industrie a ajuns la gunoi. Chiar azi am fost la Ocna Mures, poate ati auzit de supermarketul Plus care s-a surpat, care arata ca un orasel fantoma, fiindca practic acesta a fost construit in jurul industriei extractive si prelucrarii a sarii. Acum nu mai este nimic, decat scheletele sondelor, gropi uriase pline cu apa si drumuri crapate...

Redeme, prin zona industriala, undeva langa CET sau fabrica Coca Cola, nu mai stiu sigur, este o linie care traverseaza strada si o ia pe langa un gard alaturi de niste tevi(asta daca imi amintesc eu bine). Nu stii pt. ce era linia aia?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeDum 07 Aug 2011, 01:27

Da, e linia care duce la Socola Mărfuri, un fel de triaj situat în mijlocul zonei industriale, de unde vagoanele erau manevrate spre multele fabrici din zonă, CET Iași, trenuri containere(aici există o macara pentru containere și o rampă) etc.

Cu fața spre Triaj Socola și cu spatele spre Socola Mărfuri:
Galeria mea micuță... DSCF2037

Linia este în apropierea fostei fabrici Coca-Cola HBC, mutată la Chișinău.

Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeLun 08 Aug 2011, 16:22

Container abandonat, la 5 km de granița României cu Moldova:

Galeria mea micuță... 6021997120_ef4fd39d67_z
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeDum 11 Sept 2011, 23:32

Sediul Deutsche Bahn AG.:

Galeria mea micuță... 6088840056_3ecf5777a7_z
DB Konzernzentrale|Headquarters by redeme, on Flickr

Zidul Berlinului:

Galeria mea micuță... 6088300315_77ea186411_z
Das Berliner Mauer | The Berlin Wall by redeme, on Flickr

Faccns-uri HVLE în Berlin Neuköln:

Galeria mea micuță... 6088847660_c14c25d411_z
Faccns cars by redeme, on Flickr
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5959
Data de inscriere : 06/03/2011

Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitimeDum 18 Sept 2011, 22:39

Rail...way
Galeria mea micuță... 6160008708_8549162cdb_b



Sus In jos
Continut sponsorizat





Galeria mea micuță... Empty
MesajSubiect: Re: Galeria mea micuță...   Galeria mea micuță... Icon_minitime

Sus In jos
 
Galeria mea micuță...
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Galeria mea.
» Galeria Jhonyla
» Galeria Caspar
» Galeria mea Norbi
» Galeria mea personala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: GALERII FOTO PERSONALE-
Mergi direct la: