Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Reparaţii la infrastructura. Prioritati

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6273
Data de inscriere : 31/08/2009

Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 16:35

Primul meu topic deschis pe acest forum se va referi la acele portiuni de linie, lucrari de arta si alte elemente ale liniilor, care au nevoie urgenta de reparatii. Stiu ca multi vor spune, pe drept cuvant, ca intraga retea CFR ar trebui sa intre in RK. Dar cum acest lucru nu se poate, ar fi util sa identificam noi acele zone care reduc inacceptabil vitezele trenurilor, macar ca sa avem noi habar de ele daca pe responsabili nu-i intereseaza.

Ca sa incep eu: Prima zona (care-mi vine acum in minte) care ar trebui bagata rapid in reparatie, se gaseste pe M 400 intre statiile Baile Tusnad si Biscadul Oltului unde se circula cu 30 Km/h pe o distanta de 6 km. Viteza stabilita ar trebui sa fie 70 km/h. Acum vreo 4 ani s-a reparat linia intre Tusnad sat si Baile Tusnad si a fost readusa la viteza stabilita de 70 km/h.

PS- Partile din M 300 si M200 care vor intra in Culoarul IV n-are rost sa le amintim aici deoarece acolo se va reface (candva) linia total.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12043
Data de inscriere : 09/07/2009

Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Re: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 18:26

Reparatie capitala si la linia Buzau - Faurei (40 km) linie dubla electrificata pe care se circula acum cu viteza maxima de 50 km/h plus restrictiile foarte multe. Astfel cei 40 km, sunt parcursi in 55 de minute, fata de 30 minute cat se facea in anii 80.
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7741
Data de inscriere : 16/04/2009

Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Re: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 18:47

Pe Faurei - Buzau media e 40 km/h rar se ating 50 km/h.... iata la ce tronsoane m-am gandit si eu:

- Baia Mare - Satu Mare (60 km) Magistrala 400 - 45 din acesti km sunt limitati la 50 km/h, si sunt presarati pe alocuri cu restrictii de 20-30 km/h
- Deda - Toplita (44 km) Magistrala 400 - Linia in mod normal e proiecatata cam pentru 60-70 km/h, dar in prezent se merge cu 40 km/h aproximativ jumate si 30 km/h cealalta jumatate din traseu
- Buzau - Faurei (40 km)
- Lunca de Sus - Onesti (85 km) Linia 501. Aproape toate podurile au restrictii de 15-20 km/h, plus multe alte portiuni cu restrictii de 30 km/h

Fireste, mai sunt si altele, dar aceste linii le cunosc destul de bine, am circulat destul de mult pe ele...
Sus In jos
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6273
Data de inscriere : 31/08/2009

Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Re: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 19:05

Mai adaug eu o zona: Pe M 200, in afara de celebrul pod de la Carta, mai e portiunea Valea Homorod - Persani , 12 km, viteze de 50 si 30 km/h (partea de 30 se tot mareste), plus o zona foarte periculoasa, limitata la 15, unde sunt alunecari de teren. Daca nu se stabilizeaza terenul, nu vor mai circula trenuri de marfa pe-acolo.

Pe Buzau - Faurei sunt ambele fire varza, pe toata distanta, nu-i asa?

Legat de Baia Mare - Satu Mare: restul de 15 km cu cat se circula? In livrete e Satu Mare - Apa cu 100 .
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7741
Data de inscriere : 16/04/2009

Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Re: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 20:05

Nu e pana la Apa. Intre Apa si Odoreu se ajunge pe alocuri la 60, apoi dupa Odoreu, este cam 90. Am fost de nenumarate ori pe acolo...Legat de Buzau - Faurei, DA amandoua firele sunt varza.
Sus In jos
cont inactiv




Numarul mesajelor : 1550
Reputatie : 6816
Data de inscriere : 25/04/2010

Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Re: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 23:22

pe M500,relatia Bacau-Adjud,firul ! a fost inlocuit intre Adjud si Valea-seaca de vreo 2-3 ani si acum se circula cu viteza melcului,30km/h pe o magistrala cu linie dubla electrificata si hazul,o linie inlocuita.pe o distanta de 700 metri e moarte.plus ca acum se circula intre valea seaca si bacau doar pe o linie,cealalta e schimbata in continuare intre bacau si Valea seaca,teoretic am vazut ca mai are nevoie de piatra intre traverse completare,dar restrictia ar fi nevoie sa o scoata prin efectuarea lucrarilor.sunt 700 de metri.e o pacaleala,o linie intr-o saptamana,una in urmatoarea si gata.poate vreo cativa zeci de mdetri de cale ar necesita inlocuirea,am gasit un cupon de cale gaurit ,nu cunosc cauza,poze ii voi face in scurt timp,cand ajung si eu
Sus In jos
Alexandru

Alexandru


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 23
Localizare : Onesti, Bacau
Reputatie : 1332
Data de inscriere : 16/10/2020

Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Re: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitimeMar 15 Dec 2020, 15:05

Ionutz a scris:
Pe Faurei - Buzau media e 40 km/h rar se ating 50 km/h.... iata la ce tronsoane m-am gandit si eu:

 - Baia Mare - Satu Mare (60 km) Magistrala 400 - 45 din acesti km sunt limitati la 50 km/h, si sunt presarati pe alocuri cu restrictii de 20-30 km/h
 - Deda - Toplita (44 km) Magistrala 400  - Linia in mod normal e proiecatata cam pentru 60-70 km/h, dar in prezent se merge cu 40 km/h aproximativ jumate si 30 km/h cealalta jumatate din traseu
 - Buzau - Faurei (40 km)
 - Lunca de Sus - Onesti (85 km) Linia  501. Aproape toate podurile au restrictii de 15-20 km/h, plus multe alte portiuni cu  restrictii de 30 km/h

Fireste, mai sunt si altele, dar aceste linii le cunosc destul de bine, am circulat destul de mult pe ele...
In prezent si pe Onesti - Adjud toate podurile si podetele au limite de 50 km/h pana la 15 km/h
- de asemenea, pe primul pod de la Caiuti, linia este scoasa si se circula doar pe un fir!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Empty
MesajSubiect: Re: Reparaţii la infrastructura. Prioritati   Reparaţii la  infrastructura. Prioritati Icon_minitime

Sus In jos
 
Reparaţii la infrastructura. Prioritati
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Automotoare DESIRO
» Revista presei
» Accidente si Incidente CFR
» Revista presei
» International - diverse

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: