Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Numerotarea elementelor infrastructurii CFR

In jos 
+5
cristi CFR
didinul
Vlad
Cito
ionutz72
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Serot




Numarul mesajelor : 2
Varsta : 33
Reputatie : 4147
Data de inscriere : 05/01/2013

Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Numerotarea elementelor infrastructurii CFR   Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Icon_minitimeSam 05 Ian 2013, 20:44

întreb aici ca să nu mai creez un topic nou.
Am căutat și pe google și în forum și nu am găsit răspunsul, dacă l-am omis în forum, dați-mi vă rog link și studiez.

Întrebarea mea e: de ce la un tren de (sa zicem) 10 vagoane, ultimile trei sunt numerotate cu 22, 23 și 24? și nu cu 8, 9 și 10.
Asta după ce am dat în gara Predeal de un tren ce venea din Timișoara și merge la București, ce avea primele 6 sau 7 vagoane numerotate normal (ordine crescătoare, nr consecutive, din 1 în 1, de la locomotivă spre capăt, începând cu 1) și ultimile trei (adăugate pesemne în Brașov) numerotate cu 22, 23 și 24.

Și pe bilet tot vagon 23 scria.

Sper că nu e o întrebare din seria 'prea stupide/evidente', dar eu nu am reușit să găsesc informația și nici să mă lămuresc singur.

Mulțam.

:AA16:
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Numerotarea elementelor infrastructurii CFR   Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Icon_minitimeSam 05 Ian 2013, 20:46

Vagoanele cu numerele 20-21-22-23-etc sunt vagoane suplimentare si circula cand este solicitare de obicei de sarbatori , deci nu circula zilnic .

_________________
595423Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aNumerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_aNumerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Serot




Numarul mesajelor : 2
Varsta : 33
Reputatie : 4147
Data de inscriere : 05/01/2013

Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Numerotarea elementelor infrastructurii CFR   Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Icon_minitimeSam 05 Ian 2013, 20:51

Mulțam de lămurire și promptitudine, Karpaty.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Numerotarea elementelor infrastructurii CFR   Numerotarea elementelor infrastructurii CFR - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Numerotarea elementelor infrastructurii CFR
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Numerotarea liniilor cf din Romania
» 1000. Bucureşti Nord-Ploiesti Sud - Ploieşti Vest
» M 500 : Bucureşti Nord - Buzău - Bacău - Suceava - Vicşani

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: