Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu

In jos 
+95
Johnny84
Cipri Andrei Neculai
cardinal
Laurentiu Ciobanu
t1972
ldh80
Costin.B
vlad237
CRT
AeroX
Michael
Luca tgv
Radu161
Warrington
cristi5
ttavi
marius664
Luna
neluadi
dan tm
alex.alexus.tm
Cris_Cr
aris86
ciprian71
alliens
LanceR
Jurnal Feroviar
Katalyn
mielutu zburator
IonutChircu
truscamihai
Shinkasen
Theijs
MRBFCRB
Caspar
liviulav33
vatmanul
Lumunita Stana
Adirmvl
cristi_tgv
spiderpc
baiazid
boldalexandru
IonutCFR2009
Vlad
Costin.H
halmarius
riciu
cfr500
Czirjak Arpad
TVlad
cristirimer
ionutz85
WAYNEN
petcu.adrian
AlexD
srazvi
Kriszti219
Teodor
mishu88
didinul
iDorin
razvan - trenuri
AndiCFR
Ionutz
eu
nenuandrei
costi_dumitru
ana imfinity
cristi ar
Dr2005
DUAL
seby1998
David Marius
mihaiuc
vanchorusebulgaria
kristi kkk
ATM
marius_catalin84
Adrian78
cont dezactivat .
Vitosa
Razvan Tudor
bondarel
cristi CFR
decward
Andrei
Amiralul
sorinucu
Mircea Condilescu
COSTACHE MIHAIL
Nesebar
Traveller
mardaryroby
myster2008
99 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 30 ... 59  Urmatorul
AutorMesaj
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7801
Data de inscriere : 15/08/2010

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeSam 01 Ian 2011, 23:32

Linia oricum este exploatata pe relatia Giurgiu-Gradistea de 2 perechi de personale ! Si pentru Bucuresti progresul - Giurgiu , oricum n-ar fi prea mult cererri !Deoarece de la capatul RATB : CFr Progresul sau de la Eroii Revolutiei din 30 in 30 de minute sunt dube sau autocare spre Giurgiu , care culmea duc pana la gara Giurgiu Oras !
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5621
Data de inscriere : 26/01/2010

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeDum 02 Ian 2011, 00:00

Oare cum ar fi sa se repare unul din podurile feroviare si sa se prabuseasca podul rutier. Nu cred ca le-ar conveni la dubishti !!! Smile)
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
Vizitator
Vizitator




102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeLun 03 Ian 2011, 09:28

a27 a27 a27
bai esti nebun???? a26

buna intrebare.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9499
Data de inscriere : 02/11/2008

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeLun 03 Ian 2011, 14:42

Ca veni vorba , un pod rutier peste Mures de la Vintu de Jos a fost inchis o perioada pentru lucrari iar CFR Calatori a bagat trenuri pentru navetisti in relatia Sebes Alba - Vintu de jos si retur.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7801
Data de inscriere : 15/08/2010

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Ian 2011, 00:40

sorinucu a scris:
Oare cum ar fi sa se repare unul din podurile feroviare si sa se prabuseasca podul rutier. Nu cred ca le-ar conveni la dubishti !!! Smile)

Pe DN 5 Bucuresti-Giurgiu sunt 3 poduri rutiere !

Intre Jilava si 1 Decembire :Peste raul Sabar
Intre 1 Decembrie si Adunatii Copaceni :Peste raul Arges
Intre Calugareni si Uzunu :Peste Raul Neajlov ( locul unde in 1595 , Mihai Viteazu i-a invis pe turci )

Iar in Uzunu ,chiar si Adunatii Copaceni si Calugareni cea mai apropiata cale ferata este la 15 km ( linia 902 ) si la 45 km ( linia 903 ) ( ma refer la Uzunu).... Prin urmare , tot CFR-ul ar fi in pierdere chiar daca s-ar prabusi un pod rutier !
Daca s-ar rupe un pod rutier , oamenii aceea ar ramane izolati , iar CFR oricum nu ar putea profita de ocazie !

Scuati de off-topic !
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5621
Data de inscriere : 26/01/2010

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Ian 2011, 20:49

Ai dreptate! Am zis doar asa de imaginatie...
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7801
Data de inscriere : 15/08/2010

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeSam 22 Ian 2011, 21:21

Mersul trenurilor pe 902 valabil din 12.12.2010

9314 - Giurgiu 6.10 - Gradistea 7.26
9313 - Gradistea 7:55 - Giurgiu 9:10

9316 - Giurgiu 15.45 - Gradistea 17.01
9315 - Gradistea 17.25 - Giurgiu 18.42
Sus In jos
bondarel

bondarel


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 56
Localizare : Halta Anghelesti,judetul Giurgiu
Reputatie : 4895
Data de inscriere : 23/01/2011

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Ian 2011, 21:53

Minunat subiect ! Bucuresti Progresu-Giurgiu ...

Am fost in ultimul tren de calatori ce a trecut peste podul de la Gradistea .Se gandea cineva ca se va duce de rapa tot ce a fost acolo? Crying or Very sad

Spuneau mecanicii trenurilor ca se simtea cand intrau pe pod cum se zguduie Dieselul , inundatiile erau la ordinea zilei in tara. Nimuni , insa, nu se intreba de ce balastiera aia scoate piatra, nisip la 40 de metri de pod, in AMONTE !!!Chiar vorbeam cu cineva si mi-a zis ca nu stiu care e amonte si care e aval !! Evil or Very Mad
Da, am zis bine, in amonte , in susul apei , inaintea podului feroviar !
A doua zi eram de serviciu si am aflat ca trenul se va opri la Gradistea, urmand sa fim preluati de niste autobuze, firma privata ...Nu o sa va vina sa credeti ! Erau , cred vreo 15 autobuze , au fost pline la maximum . Trenul format din 6 vagoane era plin in fiecare dimineata , toate comunele din apropierea Bucurestiului aveau salariati ce lucrau in capitala..s-a ales praful...

A doua zi dupa oprirea circulatiei pe pod a cazut in apa un segment al podului , din cele trei ce-l formau ...
Revin cu alte informatii despre ruta , unde am facut cativa ani naveta .
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2011, 12:02

Imi amintesc , toate vagoanele erau 21-47, si cand soseau in Bucuresti Progresul autobuzele liniei 116 deveneau neincapatoare! Erau parca 6 perechi de trenuri ! Frumoase amintiri, frumoase vremuri!!!
Sus In jos
bondarel

bondarel


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 56
Localizare : Halta Anghelesti,judetul Giurgiu
Reputatie : 4895
Data de inscriere : 23/01/2011

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2011, 12:34

Asa e ! Frumoase vremuri !!
Peronul era neincapator pentru marea de oameni ! La plecare din Bucuresti, cei mai multi calatori se urcau din formare , adica de pe liniile reviziei de vagoane , aflate la vreo 50 de metri mai sus, spre Jilava.

Am fost in tren si atunci cand , intre statiile DAIA si TABANU a fugit terasamentul in valea aia , iar linia a ramas suspendata. Era prima cursa spre Bucuresti din Giurgiu, pleca la 04.21 , parca . Ajunsi la DAIA am stat in tren , pentru ca nu mai mergeau semnalele. Au plecat pe jos IDM din statie si un salariat de la linii si au vazut prapadul .
Mi-a spus mecanicul trenului ce remorca garnitura ca e cumplit . Am vazut si eu a doua zi, seara , mergand spre munca. Priveam printre traverse haul ce se casca dedesubt . Nu cred ca s-a mai facut ceva acolo nu am mai fost demult. Atunci au fost fortati sa circule pe un singur fir.
Sus In jos
Razvan Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Razvan Tudor


Numarul mesajelor : 649
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5704
Data de inscriere : 10/01/2011

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 902 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2011, 13:17

bondarel a scris:
Am fost in tren si atunci cand , intre statiile DAIA si TABANU a fugit terasamentul in valea aia , iar linia a ramas suspendata. Era prima cursa spre Bucuresti din Giurgiu, pleca la 04.21 , parca . Ajunsi la DAIA am stat in tren , pentru ca nu mai mergeau semnalele. Au plecat pe jos IDM din statie si un salariat de la linii si au vazut prapadul .
Mi-a spus mecanicul trenului ce remorca garnitura ca e cumplit . Am vazut si eu a doua zi, seara , mergand spre munca. Priveam printre traverse haul ce se casca dedesubt . Nu cred ca s-a mai facut ceva acolo nu am mai fost demult. Atunci au fost fortati sa circule pe un singur fir.
Am fost eu anul trecut in vara pe la Daia si zona arata la fel si trenul are restrictie mare de viteza pe acolo. Oricum si podul de la Gradistea si zona aceea cred ca vor ramane asa mult si bine Sad
Sus In jos
bondarel

bondarel


Numarul mesajelor : 43
Varsta : 56
Localizare : Halta Anghelesti,judetul Giurgiu
Reputatie : 4895
Data de inscriere : 23/01/2011

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2011, 13:36

Pacat ! Linia Bucuresti Filaret- Giurgiu era un eveniment ! Acum , am inteles ca primaria din Giurgiu vrea sa transforme gara in muzeu, iar trenurile sa aiba punct terminus Giurgiu Nord, urmand ca microbuzele sa preia calatorii .
Interese-interese... Evil or Very Mad
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2011, 14:13

Mai bine ar fi transformat Gara Filaret in muzeu si cu cateva trenuri amplasate pe cele 3 linii candva existente. Ba chiar s-ar putea reface linia pana acolo fiind folosita doar la ducerea sau aducerea materialului rulant pentru expozitie. In incaperile garii ar putea fi expuse machete, fotografii si diverse componente din domeniul feroviar. Deja mi se pare exagerat ca gara sa continue sa fie autogara, dar mai ales mi se pare aiurea ca autogara sa fie amplasata in centrul Capitalei . Asa cum mai toate garile au ajuns pe la periferii asa si autogarile ar trebui sa fie mutate undeva departe la margine de Bucuresti, ca doar microbuzele nu folosesc la transportul urban, ci la cel rural, national si chiar international. Ce o trebui autocare in loc de trenuri pentru transportul international, chiar ca nu stiu! Una este o calatorie cu grup organizat in strainatate, acolo s-ar putea folosi un autocar, dar sa folosesti autocarul pentru transportul in comun pana in Spania , chiar ca este un aspect demn de mirare. In alte tari cu autocarul nu poti circula la distante mai mari de 50 km, si nici pe soselele unde exista in paralel linie feroviara!!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeMar 25 Ian 2011, 15:03

Pai cum sa faca Giurgiu muzeu, cind parca o vazusem pe o lista de reabilitare?
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13902
Data de inscriere : 08/01/2011

102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 902: Bucuresti Progresu-Giurgiu Nord-Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 03 Feb 2011, 21:07

Stie cineva viteza trenurilor pe aceasta sectie?
Sus In jos
Continut sponsorizat





102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu   102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu
Sus 
Pagina 2 din 59Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 30 ... 59  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» 103 : Videle - Giurgiu Nord - Ruse
» IR 14089/14088: Bucuresti Nord-Constanta-Bucuresti Nord
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 100-
Mergi direct la: