Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Arad-Ghioroc-Pancota

In jos 
+17
cristirimer
cristi CFR
Petre_IFTE
maris.constantin
Vlad
kristi kkk
TVlad
Cont dezactivat
Dr2005
Andrey_tm
Teodor
rumpf1
razvan - trenuri
EmilT
MariusM
Ionutz
srazvi
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7442
Data de inscriere : 25/08/2008

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeJoi 06 Apr 2017, 21:26

Am prins si eu această linie în anii în care începea declinul ei, 1996-1997, aveam o prietenă din Cuvin. Pe atunci încă exista în teren de la Gioroc, Șiria până la Radna. In spatele gării Radna era linie pe vremea aia. Nu am mai folosit de atunci trenul prin zonă, nu cunosc situaţia actuală, însă când văd ce e în prezent am un gust amar.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8122
Data de inscriere : 27/08/2008

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeLun 17 Apr 2017, 15:20

kristi kkk a scris:
Am prins si eu această linie în anii în care începea declinul ei, 1996-1997, aveam o prietenă din Cuvin. Pe atunci încă exista în teren de la Gioroc, Șiria până la Radna. In spatele gării Radna era linie pe vremea aia. Nu am mai folosit de atunci trenul prin zonă, nu cunosc situaţia actuală, însă când văd ce e în prezent am un gust amar.

Am fost în vara lui 1995 şi nu mai circula nimic(cel puţin pe segmentul Radna - Miniş - Ghioroc)! Erau deja bălării pe linie şi cabluri scoase. De ceva ani, circulau deja autobuze RATA pe acolo.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7442
Data de inscriere : 25/08/2008

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeLun 17 Apr 2017, 17:40

Da, asa e! Circula doar pe portiunea Arad-Ghioroc cu tramvaiul, daca-mi amintesc bine parca avea numarul 11. Insa mai era linia in teren iar oamenii sperau sa se reia circulatia! Am mers paralel cu ea pe drumurile judetene si era acolo! M-am intors peste ani, am mai urmarit si pe street-view si greu se mai distinge urma ei. Atunci nu-si imagina nimeni ca transportul feroviar va fi atins de un asemenea declin. Tin minte ca foloseam actualul 1821 si se mergea in picioare pe aproape tot traseul!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20079
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24824
Data de inscriere : 17/08/2011

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeLun 17 Apr 2017, 17:42

În 1995, linia de Ghioroc numai transport feroviar nu mai era. Fusese deja integrată în reţeaua de tramvaie a Aradului şi exploatată ca atare. Normal, IJTL, actual CTPA, nu a dorit să îşi detaşeze tramvaie la depoul din Ghioroc, aşa că cum au murit de bătrâneţe Săgeţile Verzi, a adus autobuze.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Petre_IFTE

Petre_IFTE


Numarul mesajelor : 468
Varsta : 57
Localizare : Arad
Reputatie : 5312
Data de inscriere : 06/03/2011

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeDum 23 Apr 2017, 22:09

Sageata Verde dupa o cursa Ghioroc - Arad - Ghioroc in 22 aprilie 2017
Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Sageat11
Sus In jos
Radu161




Numarul mesajelor : 29
Reputatie : 3797
Data de inscriere : 22/01/2014

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeMar 16 Mai 2017, 09:25

Acea portiune de linie din fata depoului e parte din traseul origina ce ducea la trecerea la nivel cu calea ferata.

La sfarsitul lui aprilie am trecut prin Ghioroc si am vazut ca din pacate au modificat statia terminus, a ramas o singura linie si un singur macaz (constructie noua), fiind inlocuita integral breteaua originala...
Sus In jos
Petre_IFTE

Petre_IFTE


Numarul mesajelor : 468
Varsta : 57
Localizare : Arad
Reputatie : 5312
Data de inscriere : 06/03/2011

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeSam 10 Iun 2017, 20:07

Sus In jos
Petre_IFTE

Petre_IFTE


Numarul mesajelor : 468
Varsta : 57
Localizare : Arad
Reputatie : 5312
Data de inscriere : 06/03/2011

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeDum 11 Apr 2021, 10:21

108 ani, 10 aprilie 2013 - 10 aprilie 2021
Sus In jos
Petre_IFTE

Petre_IFTE


Numarul mesajelor : 468
Varsta : 57
Localizare : Arad
Reputatie : 5312
Data de inscriere : 06/03/2011

Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitimeMier 26 Iul 2023, 13:14

https://www.aradon.ro/aradon-stirile-judetului-arad/hub-ul-marta-preia-muzeul-tramvaiului-1743904/
Sus In jos
Continut sponsorizat





Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Arad-Ghioroc-Pancota   Arad-Ghioroc-Pancota - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Arad-Ghioroc-Pancota
Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: