Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 517 : Pascani - Targu Neamt

In jos 
+63
sergiu.asi
lifetec
Vitosa
Andrey_tm
user dezactivat...
florin.lifticariu
spiderpc
mielutu zburator
alinx3330
IonutChircu
Dutzu
Katalyn
dan tm
j o a n t a
alliens
Adirmvl
deconectat
marius664
Norbi
Tomi13leu
tzifrea
Shinkasen
Simply18
DAS 2011
Adrian78
razvan - trenuri
Balto
didinul
NicuS
vrugby
DanyCfrPascani
kristi kkk
AndreiStefan
Warrior12
@ndrey
basa
cfr500
stefanb.steff
DUAL
Dr2005
riciu
mishu88
AndiCFR
electrica675
Nk11
ATM
electrica912
ldh80
raoul
mardaryroby
COSTACHE MIHAIL
Eduel
mihaiuc
catalinu'
Vlad
MariusM
Semafor
Nesebar
cristi CFR
lovekomotive
bogdan srl
IonutCFR2009
myster2008
67 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Urmatorul
AutorMesaj
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6183
Data de inscriere : 20/08/2009

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeVin 28 Mai 2010, 15:48

Pacat de banii investiti in electrificarea acestei linii, ca acum sa circule doar niste automotoare pe acolo. Poate daca mai traia raposatul continuau linia de la Tg Neamt spre Piatra Neamt si creau o legatura directa Piatra Neamt - Iasi. O linie Piatra Neamt - Tg Neamt ar fi fost spectaculoasa, multe rampe, poduri, viaducte Very Happy
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6009
Data de inscriere : 16/11/2009

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeVin 28 Mai 2010, 16:03

Controlorii au apartinut de gara Pascani si sunt specializati in astfel de chestii .Unii controlorii pana taie un bilet cu reducere le ia cateva minute,in cazul asta e mai bine cu 1 leu.Eu de cate ori ma intorc la Brasov pana in Dolhasca iau personalul o statie,cand ma duc la controlor cu legitimatia pentru reducere acesta ia decat banii fara sa mai taie bilet.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13614
Data de inscriere : 08/04/2009

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 10 Iun 2010, 12:43

La intrare in gara Timisesti, inainte de podul peste raul Moldova, era racordul cu o linie industriala care nu stiu unde ducea (poate stie cineva)
macazul a fost desfiintat. A mai ramas postul de macazuri si macazul care duce spre evitare
iata cateva poze:
Postul, evitarea si macazul desfiintat
517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 F008423
517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 F008426

de aici pleca linia
517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 F008422

Semaforul de intrare in statia Timisesti
517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 F008425
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 10 Iun 2010, 15:23

Cred ca ducea la o balastiera, folosita de la inceput pentru constructia liniei. Daca imi amintesc bine constructia liniei a inceput din Timisesti, a fost adus un LDH pe trailer... nu am cartea la indemina dar asa am citit in monografiile R. Bellu.
Sus In jos
catalinu'

catalinu'


Numarul mesajelor : 182
Varsta : 34
Localizare : bacau
Reputatie : 5293
Data de inscriere : 16/06/2010

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 01:51

salut.am si eu o intrebare..stie cineva daca s-a inchis circulatia pe tronsonul pascani-tg neamt? pe mersultrenurilor.ro nu mai figureaza nici un tren, nici macar pe site-ul cfr Crying or Very sad
Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5327
Data de inscriere : 14/07/2010

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 02:42

catalinu' a scris:
salut.am si eu o intrebare..stie cineva daca s-a inchis circulatia pe tronsonul pascani-tg neamt? pe mersultrenurilor.ro nu mai figureaza nici un tren, nici macar pe site-ul cfr Crying or Very sad

Linia nu e inchisa, se circula foarte bine, atat in trafic de calatori si marfa. Operatorul pentru calatori este Regiotrans (si din aceasta cauza mersul nu apare pe site-ul www.cfrcalatori.ro, www.infofer.ro, sau la privatii care folosesc baza de date CFR Calatori) iar gestionarul infrastructurii se numeste Rail Force (e firma mama a Regiotransului, si s-a numit pana de curand RC-CF).
Mersul trenurilor de pe tabela 517 (ca si mersul tuturor trenurilor private) http://mersul-trenurilor-sectii-secundare.uv.ro/, sau pe site-ul oficial Regiotrans, http://www.regiotrans.ro/mersul_trenului.html (vezi Sectia Iasi). Sunt 8 trenuri zilnice de calatori in fiecare directie (situatie mai buna decat pe vremea CFR), din care unul direct pana la Iasi (Targu Neamt 7:35 - Pascani 8:31/8:32 - Tg. Frumos 9:02 - Iasi 9:41, cu retur Iasi 10:04 - Tg. Frumos 10:43 - Pascani 11:13/12:10 - Tg. Neamt 12:54) si unul direct pana la Falticeni. Biletele se cumpara din tren, sau de la casa Regiotrans din Iasi.
Sus In jos
catalinu'

catalinu'


Numarul mesajelor : 182
Varsta : 34
Localizare : bacau
Reputatie : 5293
Data de inscriere : 16/06/2010

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeMier 14 Iul 2010, 13:15

mersi mult de informatii. ma bucur ca acest tronson nu a fost abandonat. am circulat foarte mult pe relatia bacau-pascani-tg neamt si targu neamt-iasi si pot spune ca in perioada scolii trenul pleca plin din tg neamt cu studenti care mergeau la iasi.
Sus In jos
Eduel

Eduel


Numarul mesajelor : 4
Localizare : Neamt
Reputatie : 4985
Data de inscriere : 26/09/2010

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Tristete   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeLun 27 Sept 2010, 18:56

E trist cand lucruri facute sa dureze dispar incet, incet... voit! N-am sa inteleg niciodata cum nu exista o strategie nationala prin care linia ferata (aflata in continua dezvoltare in Europa occidentala si nu numai) sa capete eficienta pe care o are cu siguranta. Costul intretinerii unei linii ferate, mai ales a uneia electrificate cum este acesta - 517- este mult mai redus decat costul poluarii excesive induse de transportul rutier de persoane si marfuri de pe acest tronson. Acest cost se va deconta in timp, incet, incet... Efectele poluarii isi arata "coltii" prin manifestarile climaterice violente. Dar uitam un lucru esential... trenul ne facea mai sociali, mai buni. Mergeam in tabara, in excursii, la facultate cu trenul... doar cu trenul; si parca acesta mergea prea repede pentru a petrece asa cum am fi vrut! Acum e altceva... Un altceva care ne va ... pierde! Poate.
:z6:
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15312
Data de inscriere : 06/03/2009

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeLun 27 Sept 2010, 20:15

Am invatat sa suferim! Nu mai avem alta cale, alta directie! Am ajuns sa traim din amintiri, iar forumul acesta impreuna cu altele feroviare, ne ajuta sa trecem mai repede peste acest obstacol interminabil....!!!
Sus In jos
Eduel

Eduel


Numarul mesajelor : 4
Localizare : Neamt
Reputatie : 4985
Data de inscriere : 26/09/2010

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Si totusi!   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeMar 28 Sept 2010, 11:08

Pasivitatea excesiva poate conduce la infrangere neconditionata. Initiativa fiecarui cetatean este utila si, in acelasi timp, benefica. Referitor la aceasta minunata linie ferata, exista idei pentru continuarea sa, intr-o perioada imediat urmatoare. Pana in 2018 Romania trebuie sa rezolve in cea mai mare masura problemele transferului traficului greu pe mijloacele feroviare de transport, conform unui protocol la care tara noastra este parte semnatara. Astfel, cea mai mare parte din traficul masinilor care traverseaza Carpatii Orientalli dinspre Moldova spre Transilvania si invers ar putea fi rezolvat prin legarea orasului Tg.Neamt cu localitatea Toplita, dupa urmatorul traseu: Tg.Neamt - M-rea Neamt - Boboiesti (Pipirig) - Poiana Teiului - Poiana Largului - Tulghes - Borsec - Toplita, in lungime de circa 132 km. Desigur ar fi cea mai mare constructie de infrastructura din Moldova, care ar lega Iasiul de Transilvania, de Occident. Parteneri ar putea fi si rusii, care isi doresc o astfel de legatura cu tarile vest europene. Desigur totul se rezuma la strategie politica pe termen lung, la coerenta si patriotism! Ar fi un balon de oxigen pentru aceasta parte din tara. Acceleratul Iasi - Timisoara ar parcurge drumul sau cu circa 4 ore mai putin. E o solutie! :z6:
Constructia ar costa mult mai putin decat o autostrada Iasi - Tg.Mures si s-ar finaliza in circa 3 ani. Ramane de stabilit costul de oportunitate al fiecareia dintre aceste investitii.
Sus In jos
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6009
Data de inscriere : 16/11/2009

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeMar 28 Sept 2010, 15:53

Linia Targu Neamt-Toplita pare cam utopica,deoarece are un traseu cam mare(costuri ridicate) , mai degraba s-ar putea realiza o legatura intre Toplita si Bicaz chei unde traseul este mult mai scurt...De o autostrada intre Iasi si Targu Mures nu s-a pus problema, ci doar de un drum expres...
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6183
Data de inscriere : 20/08/2009

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeMar 28 Sept 2010, 16:23

Este in plan si autostrada Est-Vest, asta stiu sigur pt ca atunci cand m-am documentat pt lucrarea mea de licenta am dat si de acel plan si stiu ca e planificata undeva prin 2020 +/- cativa ani. Dar intr-adevar Toplita - Tg Neamt e cam SF, oricum la noi si Ramnicu Valcea - Valcele e SF deci? In primul rand de la Tg Neamt la Poiana Teiului sa zicem ca mai ai loc de cale ferata, dar de acolo pana la Borsec e cam complicat. In schimb Bicaz Chei - Gheorghieni poate deveni realitatea, pt ca prin padure exista un fel de coridor prin care ar putea trece calea ferata si a fost propusa pe vremea raposatului sa se construiasca pe acolo o cale ferata si totul a ramas la stadiul de propunere. La ce conducatori avem si ce vremuri traim ar fi o minune daca s-ar moderniza km de cale ferata existenti, sa se construiasca si altii deja e mult peste asteptari. Singura cale ferata nou construita e pe linia 901 undeva intre Chitila si Titu, e o portiune de cateva sute de metri ce ii apartine lui Borcea si duce la un depozit de gaze care ii apartine Very Happy
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8125
Data de inscriere : 27/08/2008

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Ian 2011, 10:40

Extras din "Construcții pentru transporturi vol. 2" despre linia Pașcani - Târgu Neamț:

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Ptgn1

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Ptgn2
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6025
Data de inscriere : 21/08/2008

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Ian 2011, 23:51

Uha!... superb material care ma ajuta mult! Merci!
Sus In jos
http://rrt-group.com
raoul

raoul


Numarul mesajelor : 96
Reputatie : 5124
Data de inscriere : 10/08/2010

517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitimeSam 05 Mar 2011, 18:40

Pe acesta sectie ce tip de semnalizare se foloseste mecanica sau luminoasa ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 517 : Pascani - Targu Neamt   517 : Pascani - Targu Neamt - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
517 : Pascani - Targu Neamt
Sus 
Pagina 2 din 30Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 509 : Bacau - Piatra Neamt - Bicaz
» Liniile noi
» Piatra Neamt (509)
» Cele mai frumoase gari din Romania
» Târgu Jiu (202)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-
Mergi direct la: