Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR

In jos 
+86
t1972
Theijs
aris86
TER200
Adirmvl
ciprian71
Cipri Andrei Neculai
Katalyn
alliens
denismario.ruxanda
rinaldoparaipan
AndreiSV
DAS 2011
Ionutz
deconectat
lifetec
marius664
calatorul
dan tm
Luca tgv
Cont.dezactivat
Lumunita Stana
NicuS
vatmanul
j o a n t a
FelixTheBear030
FeroFan97
Plescan Floare
M.I.C.I.
DanyCfrPascani
TVlad
seby1998
HaryCFR
cortexedge
Dutzu
vladau2000
AndreiStefan
user dezactivat...
Teodor
Luna
joanta
liviulav33
kasapis2007
EuroNight
kristi kkk
Kriszti219
Katalin4653
IR 1837
oduneac
ravers75
popovici
redeme
COSTACHE MIHAIL
IonutCFR2009
KQQ
razvan - trenuri
Dr2005
Vitosa
cfr500
eu
Andrey_tm
alinx3330
Adrian78
adycfrbucuresti
Semafor
Jhonyla
Lucian Sv
jionutz
cont dezactivat .
ionutz85
Balto
Bogdan-CFR
bogdan srl
didinul
MariusM
Hurricane
Nesebar
mishu88
Vlad
cristi CFR
lovekomotive
srazvi
cristi ar
mardaryroby
Norbi
myster2008
90 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 43 ... 56  Urmatorul
AutorMesaj
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11469
Data de inscriere : 08/09/2011

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeVin 22 Noi 2013, 23:01

Dacă află cineva noutăți despre această linie sigur va posta aici. Din Dornești spre Rădăuți poți lua ocazie din fața gării.
Sus In jos
FelixTheBear030

FelixTheBear030


Numarul mesajelor : 34
Varsta : 26
Localizare : București
Reputatie : 3875
Data de inscriere : 21/11/2013

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeDum 24 Noi 2013, 22:29

Eh,nu e vorba de faptul ca merg eu o jumătate de ora,o ora pe jos,e vorba de faptul ca nu o sa dau niciodată 10-15 lei vreunui 'pirat' d-asta,plus ca dacă sunt prins într-o pasa proasta si încearcă sa îmi dea teapa(sa zica ca ma duce undeva,dar ma lasa altundeva,sau ii dau banii dar pe urma nu are drum pe acolo,si lantul poate continua)nu o sa ii placa deloc.
Iar trenul este mult mai ieftin,frumos,si confortabil pe când poate dai peste vreo duba si stai aproape suspendat si lipit de tavan din cauza ca este ultra full.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UC3OvYAO5VvKCF3YGYpwCNRg
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeLun 25 Noi 2013, 10:20

Nu vor mai circula trenuri in viitorul apropiat, cel putin nu anul acesta. Deja s-a trecut la valorificat cate o linie ... deci nu va mai faceti iluzii.
Sus In jos
j o a n t a




Numarul mesajelor : 104
Varsta : 34
Localizare : BOTOSANI
Reputatie : 4269
Data de inscriere : 27/12/2012

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeMar 25 Feb 2014, 18:06

Prin '75-'76 (daca bine-mi amintesc) am calatorit de la Botosani spre Radauti cu schimbare in Veresti si imbarcare in 5001.
In Itcani - statia terminus - grupa pentru Radauti a stationat o ora, apoi s-a intors in Burdujeni, iar dupa vreo 15 minute a plecat spre Radauti. Nu stiu daca aceasta varianta a durat mai mult de un an.
Prin anii '80, dar nu mai mult de un an sau doi, 525 si perechea lui (sper ca nu gresesc) aveau grupa directa pentru/dinspre Radauti.
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 12:20

În 2012 ne-au promis reintroducerea trenului Iași - Putna, anul trecut ne-a amăgit privatul, eu totuși sper, e tot ce mi-a mai rămas..

http://www.monitorulsv.ro/Local/2014-03-13/CFR-ar-putea-sa-reia-circulatia-trenurilor-de-la-Suceava-la-Radauti
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4918
Data de inscriere : 14/10/2012

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 15:31

Multumim pentru link. E o veste buna si sper sa se duca la indeplinire. Am o recomandare referitoare la link-urile cu stiri feroviare pe care le gasim pe internet, si anume aceea de a copia stirea aici pe forum, mentionand apoi site-ul de unde am luat-o. Recomand sa se faca acest lucru, pentru ca, dupa o anumita perioada, unele link-uri devin nevalabile, iar cei care vor sa reciteasca o stire mai veche, nu o mai pot face. Insa odata ce stirea apare transcrisa aici pe forum, putem oricand s-o recitim. Alteori, am mai patit sa deschid un link pentru a citi o informatie, iar cand am dat click pe link, mi-a aparut o pagina cu mai multe titluri si a trebuit sa caut printre ele titlul care ma interesa. Pentru a nu mai intampina astfel de situatii, recomand sa se reproduca pe forum stirile care ne intereseaza, cu mentionare site-ului de unde au fost preluate. Redau mai jos stirea din link, pentru a ne ramane aici pe forum. Peste un timp s-ar putea ca link-ul sa nu mai fie valabil. Daca moderatorii ori administratorii considera nepotrivit acest lucru, pot sterge mesajul ori informatia din link.

CFR ar putea să reia circulaţia trenurilor de la Suceava la Rădăuţi

Traficul de pe linia feroviară secundară 515 Dorneşti-Putna ar putea fi reluat parţial, pe porţiunea până la Rădăuţi. Directorul Regionalei CFR Iaşi, Iordan Vintilă, a confirmat pentru „Monitorul de Suceava” că la nivelul companiei se face o analiză privind reintroducerea de trenuri pe ruta Suceava-Rădăuţi. Ar fi vorba mai exact de o prelungire a actualelor trenuri Regio, care circulă doar de la Suceava la Dorneşti. Decizia ar urma să scoată din izolare feroviară locuitorii municipiului Rădăuţi, care ar avea astfel legături asigurate până la Suceava, la trenurile de lung parcurs, spre Capitală, Ardeal sau spre litoralul Mării Negre, în sezonul estival. „Analizăm această posibilitate, o decizie depinzând în principal de doi factori: starea infrastructurii şi utilitatea trenului. Din ce am studiat până acum, există o concurenţă foarte puternică pe piaţa auto şi vrem să fim siguri că aceste trenuri nu vor circula goale. Este important şi ce reacţie vom avea de la primăria din Rădăuţi şi de la oamenii din zonă”, a declarat Iordan Vintilă. El a arătat că actuala configuraţie a liniei este o mare problemă, trenurile trebuind să meargă până la Dorneşti, de unde să se întoarcă spre Rădăuţi. Asta înseamnă timp pierdut, în plus starea liniei fiind proastă, ceea ce înseamnă viteze scăzute de deplasare. Pe de altă parte, din zona Rădăuţi au venit multe cereri către CFR privind reluarea traficului feroviar. Directorul Regionalei CFR Iaşi a mai precizat că în analiza care se face se ia în calcul amenajarea unei staţii intermediare, până la Rădăuţi, pentru muncitorii de la Egger. Reamintim că circulaţia de pe linia secundară Dorneşti-Rădăuţi-Putna a fost întreruptă în 2012, CFR renunţând să mai opereze şi limitând trenurile doar de la Suceava la Dorneşti, pe porţiunea care face parte din magistrala 500, pe care circulă trenul internaţional de la Moscova la Sofia. Un operator privat a câştigat anul trecut licitaţia pentru închirierea liniei, însă firma a dispărut înainte de a apărea pe piaţă. Dacă acum se analizează reluarea traficului până la Rădăuţi, restul traseului, până la Putna, nu intră momentan în calcul pentru redeschidere. De amintit că linia secundară 515 continuă de la Gura Putnei până la Nisipitu, în comuna Ulma, însă această porţiune a ieşit definitiv din calcule, după ce a fost distrusă de inundaţiile din 2008 şi abandonată de CFR.
Sursa: www.monitorulsv.ro
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 15:43

Ai dreptate, nu am luat acest aspect in cosiderare deoarece gandul imi era departe, parca drogat de aceasta veste, nu ca ar fi cine stie ce, dar pentru mine, si pentru locuitorii orasului, cei care am pierdut toata activitatea feroviara, si o Malaxa care va circula 8 kilometri in plus, si va "deranja" traficul de masini prin nenumaratele treceri, bucuria copiilor mici de a vedea si ei un tren din parc, este ceva care iti surade inima. Ba mai mult, nu voi mai fi nevoit sa folosesc bus-ul sa merg la Suceava. Dar de la vorbe pana la fapte, poti fi si luni de zile..sau chiar infinit. Dar eu sper, in fond, traind negativist nu aduce nimic bun vietii si sanatatii.
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 645
Varsta : 37
Localizare : Oradea
Reputatie : 4918
Data de inscriere : 14/10/2012

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 21:20

Paul CFR a scris:
...gandul imi era departe, parca drogat de aceasta veste.

Te inteleg foarte bine. La fel de "drogat" am fost si eu cand am aflat ca se redeschide linia de Holod pana la Baile Felix. Am mai fost apoi "drogat" si cand am auzit ca se redeschide sectia de Cheresig, ca sa nu mai spun apoi de bucuria pe care am trait-o cand am mers cu primul tren in directia aceea. Daca as mai afla si de M 314 ca se reface mai incolo de Cordau, cred ca trei nopti nici n-as mai putea dormi de fericire. Astea-s sentimente pe care numai adevaratii pasionati de trenuri le pot trai si simti. Chiar daca sunt dintr-o alta zona a tarii, ar fi si pentru mine o mare bucurie sa aflu ca circula din nou trenul macar pan' la Radauti.
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5377
Data de inscriere : 23/07/2012

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 21:32

Ce frumos ar fi. Dar ce coincidenta, chiar acum se apropie niste alegeri  Laughing .
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 23:41

Imi mirose a pacaleala electorala ca la Borsa acum 1 an parca...

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Lumunita Stana




Numarul mesajelor : 167
Varsta : 54
Reputatie : 3997
Data de inscriere : 28/11/2013

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeMar 18 Mar 2014, 21:11

Cand ar reincepe circulatia?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeMar 18 Mar 2014, 21:14

Bine ai revenit. Circulatia incepe de alegeri nu ai inteles?

Ca pe toate liniile pe care circulatia s-a reluat in preajma alegerilor. A scris si NicuS.
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeMar 18 Mar 2014, 21:16

Nu se stie, oricum raman sceptic in privinta acestui lucru, deoarece brusc au anuntat alesii judetului ca vor reincepe modernizarea aeroportului si lucrarile la centura de ocolire a Sucevei, lucrari care stagneaza de cativa ani pentru o amarata de sosea ocolitoare, au inceput baietii cu promisiunile, ca deh..
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeJoi 03 Apr 2014, 20:52

Zilele astea a avut loc un "hapgrade" la instalatie, dupa cum vedeti..

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Photo2551_zps23ec06c2

Detaliu:

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Photo2550_zps45f8cc8c

Trist, nu? Mai ales ca e linia curenta la intarea in gara Radauti, nu vreo abatuta.  Neutral 
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitimeLun 19 Mai 2014, 13:30

Instalatia CED din statia Radauti si-a dat ultima suflare.

Astazi m-am gandit sa fac o vizita la gara, sa vad ce mai e nou, nimic bun bineinteles. Am ramas practic  :shock:  cand am vazut ce s-a intamplat. Instalatiile electrice de la macazurile liniilor principale, si semnalele de iesire (2 au scapat) au fost devastate. Sa fie opera celor de la infrastructura? Mi se pare prea barbar modul de deschidere al capacelor si lipsa lor ulterioara, deci mizez pe furt. Voi ce spuneti?

Macazul de pe linia 2, abaterea spre linia 1.

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1424_zpsba88bbfc

Detaliu:

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1425_zps6f509b6b

Fix la fel sunt si celelalte, deci nu le-am mai pozat.

Trecem la semnale.

Semnalul de iesire de la linia 1, care e infundata, deci semnal anulat de multi ani, astazi paragina, cutia nu am mai pozat-o dar e ca la celelalte, in schimb el are ceva in plus..sau in minus? ...
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1436_zpsf3b0c81f

Semnalul de iesire spre Putna de la linia 3:

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1426_zpsfce89c28

Detaliu:

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1427_zps5fca045a

De la linia 2 (directa):

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1428_zps0e62fc40

De la linia 4:

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1429_zpsacd2ff22

Semnal de manevra pitic:

Spatele:
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1431_zps4fcaa272

Fata:
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1435_zps9131c3cb

Exchipamentul aferent:
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1432_zpsa1ba4a5a

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 DSCN1433_zps671c0c96

Acum raman 2 intrebari:
- A fost opera CFR Infrastructura de a "refolosi echipamentul", desi nu cred ca prea barbara este lucrarea, sau au fost hotii?
- Semnalele ar putea fi repuse in functiune si fara prima cutie? De remarcat ca la cutia inferioara nu s-a umblat deloc, desi si ea ar ascunde instalatie. Mai exact ce se afla in cutiile desfacute diferit de cele de jos? Stiu ca circuite si fire, dar rolul lor?


Oricum sectia se duce incet dar sigur pe ultimul drum, desi ar mai fi putea salvata circulandu-se pe "cale libera", s-ar putea ca urmatoarele pe lista sa fie chiar sinele.

PS: Nu am pozat chiar tot, astea nu sunt singurele afectate, dar am considerat ca nu are rost. Iar despre linie, nu am pozat deoarece era acoperita de balarii, si acesta nu este forumul pasionatilor de natura, deci..
Sus In jos
Continut sponsorizat





515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 30 Icon_minitime

Sus In jos
 
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR
Sus 
Pagina 30 din 56Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 43 ... 56  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gura Putnei (515)
» Excurisie feroviara Putna-Radauti-Dornesti
» Excursie FeRoviaRă Suceava - Nisipitu: TrenoNatură românească
» Putna (515)
» 513 : Dărmăneşti - Cacica - Gura Humorului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-
Mergi direct la: