Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR

In jos 
+86
t1972
Theijs
aris86
TER200
Adirmvl
ciprian71
Cipri Andrei Neculai
Katalyn
alliens
denismario.ruxanda
rinaldoparaipan
AndreiSV
DAS 2011
Ionutz
deconectat
lifetec
marius664
calatorul
dan tm
Luca tgv
Cont.dezactivat
Lumunita Stana
NicuS
vatmanul
j o a n t a
FelixTheBear030
FeroFan97
Plescan Floare
M.I.C.I.
DanyCfrPascani
TVlad
seby1998
HaryCFR
cortexedge
Dutzu
vladau2000
AndreiStefan
user dezactivat...
Teodor
Luna
joanta
liviulav33
kasapis2007
EuroNight
kristi kkk
Kriszti219
Katalin4653
IR 1837
oduneac
ravers75
popovici
redeme
COSTACHE MIHAIL
IonutCFR2009
KQQ
razvan - trenuri
Dr2005
Vitosa
cfr500
eu
Andrey_tm
alinx3330
Adrian78
adycfrbucuresti
Semafor
Jhonyla
Lucian Sv
jionutz
cont dezactivat .
ionutz85
Balto
Bogdan-CFR
bogdan srl
didinul
MariusM
Hurricane
Nesebar
mishu88
Vlad
cristi CFR
lovekomotive
srazvi
cristi ar
mardaryroby
Norbi
myster2008
90 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 29 ... 56  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13620
Data de inscriere : 08/04/2009

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 3:14 pm

Mersul trenurilor pe linia Dornesti - Putna valabil de la 05.05.2010
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 515

OBS: P 15303 are stationare 30 min in Radauti
Trenurile cu ordin special opresc in toate statiile, insa nu am aflat decat ora de plecare si sosire in statiile de capat

Am si mersul trenurilor noi pe Suceava - Vicsani daca intereseaza pe cineva...
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 8:23 pm

Multumesc pentru ajutor.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 9:59 pm

In data de 14-15-16 August figureaza trenuri pe ruta Dornesti-Putna ale CFR Calatori
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeVin Aug 20, 2010 4:43 pm

S-a prelungit circulatia trenurilor pana la 31 August inclusiv.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 13, 2010 1:54 am

http://forum.mysnip.de/read.php?27793,747817,748155#msg-748155 Sad Sad Sad

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Bogdan-CFR

Bogdan-CFR


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 28
Localizare : Suceava
Reputatie : 5281
Data de inscriere : 27/03/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 14, 2010 10:21 am

In a 4-a poza de pe site :shock: :shock: ..un vagon CFR Marfa cu lemn...foarte interesant! De pe vremea buna Smile cand veneau de la Falciu.
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 05, 2010 10:12 pm

Salutare tuturor!
Sunt nou pe aici, si sunt la primul post. Am vazut acest forum si mi-a placut foarte mult pasionat fiind de feroviara. Ce mi-a atras atentia au fost topicurile facute pentru fiecare magistrala/ruta in parte si aici mi-am gasit si eu pozitia.Din acest motiv m-am gandit sa ma alatur si eu echipei.
Sunt din Radauti si astazi am mers pana la gara sa fac niste poze special pentru voi si pentru primul meu post. Temperatura de -5 grade si soarele de apus nu au fost de partea mea, dar totusi sper sa va placa ce a iesit. Wink

INFORMATIE:

Din 12.11.2010 circula urmatoarele trenuri apartinand celor de la CFR Calatori

18741 Suceava – Radauti 4.10 – 5.34

18743 Suceava – Putna 5.22 – 8.05

5601 Iasi – Suceava – Putna 8.16 (din Suceava) – 11.28

18745 Suceava – Putna 13.55 – 16.38

18747 Suceava – Putna 19.45 – 22.28

18740 Radauti – Suceava 5.49 – 7.14

18742 Putna – Suceava 5.42 – 8.20

18744 Putna – Suceava 8.25 – 11.09

5602 Putna – Suceava – Iasi 13.05 – 15.58 (sosire în Suceava)

18746 Putna – Suceava 16.58 – 19.29

Cum ziceam, astazi am fost la gara si am facut cateva poze:
Exact cand am ajuns in gara a sosit si trenul 18745 Suceava - Putna
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo0318j
Cele 2 vagoane
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Fotografie0751
LDH clasa 89
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Fotografie0752
Plecand spre Putna (soarele e de vina pentru calitatea slaba)
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo03230
Dupa plecare am mai ramas putin prin gara pentru niste poze:
Intrare calatori la ghiseul de bilete
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Fotografie0760
Vedere de la linia 1
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo0325j
Semnal pitic manevra la intrare in gara dispre Putna(M14 printre putinele care mai functioneaza din 20 si ceva)
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo03360
Vedere de pe linia X (principala) spre gara din directia Putna
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo0335c
Tot din aceasi directie doar ca de sus
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo0334d
Cele 4 semnale de iesire din gara spre directia Suceava via Dornesti
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Fotografie0757
O incapere abandonata cred ca fosta ACAR (iesire spre Putna)
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo0337b
Un apus "feroviar" spre Putna Smile
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo0340bf
Placuta cu istoria garii
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Photo0333t

Sper ca va placut!
Va astept cu impresii/aprecieri/comentarii/obiectari
Va multumesc pentru vizionare si sper ca primul meu post sa va faca o impresie buna despre mine! Toate cele bune! :adrezina:
Sus In jos
ionutz85
V.I.P Member
V.I.P Member
ionutz85


Numarul mesajelor : 319
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti/Suceava
Reputatie : 5715
Data de inscriere : 27/08/2009

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 06, 2010 9:35 pm

Bun venit PaulCFR si poze cat mai multe si mai interesante.
Mi-a fost dor de gara Radauti n-am mai fost pe acolo de 10 ani,chiar imi era dor.
cand mai afli noutati din zona sa le postezi te rog.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Linia 515   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 4:24 pm

Mai exista vreo speranta privind refacerea cai ferate Gura Putnei- Nisipitu HM ?
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 5:25 pm

ldh80 a scris:
Mai exista vreo speranta privind refacerea cai ferate Gura Putnei- Nisipitu HM ?

Calea FURATA Gura Putnei - Nisipitu....

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 188907maxim

Calea ferată, mutată pe garduri şi în pereţii anexelor gospodăreşti
de Florin PAIU
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Întinsă pe nu mai puţin de 25 de kilometri, calea ferată Gura Putnei – Nisipitu, închisă după inundaţiile din 2008, se descompletează vizibil şi iremediabil pe zi ce trece. În mai multe rânduri, şinele de cale ferată au fost furate, traversele din lemn au început să fie zărite prin gardurile unor gospodării, stâlpii de telecomunicaţii au fost retezaţi cu topoarele, toate în condiţiile în care sectorul de linie ferată se află, teoretic, în conservare.



Cum nu prea mai există nici o speranţă ca această linie să fie refăcută şi să revină în circuitul feroviar, toată lumea pare să închidă ochii la descompletarea ei. Este nevoie doar ca cineva să găsească o utilitate pentru una din componentele căii ferate. Doar pe cei aproximativ şapte kilometri dintre staţiile CFR Gura Putnei şi Straja urmele lăsate de natură şi apoi de om sunt evidente. Dacă zonele în care, în vara lui 2008,  inundaţiile au rupt pământul de sub calea ferată şi au transformat-o pe aceasta într-un „acordeon” suspendat, au rămas şi astăzi la fel, inclusiv cu bucăţile de copaci şi vegetaţie aduse de inundaţii, nici porţiunile scăpate de furia apelor nu au rămas intacte.    



Calea ferată, „îngropată” în pereţii unor anexe gospodăreşti

Pe două sectoare, aflate în zone mai izolate, calea ferată a fost demontată cu totul. Din informaţiile pe care le avem de la oamenii legii de la Serviciul Judeţean al Poliţiei Transporturi Suceava, într-un caz ar fi vorba de furt, iar într-un altul de o demontare a unor şine chiar de către angajaţi ai CFR, pentru a fi folosite într-o altă porţiune, aflată în circuitul feroviar. De altfel, pe întreg sectorul de cale ferată, până la Nisipitu, există patru zone în care s-au înregistrat furturi masive de cale ferată, într-un caz, autorul, un cetăţean de etnie romă, fiind prins, după o urmărire, cu căruţa încărcată cu şine de cale ferată. Poliţiştii spun că şinele sunt furate pentru a fi utilizate la structura de rezistenţă a unor construcţii, de obicei anexe din gospodării, şi nu pentru a fi vândute la fier vechi, centrele de colectare refuzând să-şi asume riscul de a primi fier provenit din structura feroviară.



Stâlpii de comunicaţie, lemne de foc  

Revenind la porţiunea dintre Gura Putnei şi Straja, o altă ţintă a hoţilor au fost stâlpii de comunicaţie de lângă linie. În mai multe zone aceştia au fost retezaţi cu topoarele, fiind transformaţi probabil în lemne pentru foc. Şi traverselor de cale ferată le-a fost găsită o utilitate, ele devenind stâlpi ai gardurilor unor gospodării. Mai multe cazuri de acest gen sunt cunoscute de poliţişti, în unele cazuri traversele ajungând la proprietari şi cu acordul, mai mult sau mai puţin legal şi avizat, al unor angajaţi CFR.



Ce era până în 2008

Cei 25 de kilometri de linie deveniţi impracticabili cuprind următorul traseu: Gura Putnei – Straja – Falcău – Brodina – Nisipitu, punctul terminus al traseului fiind în halta situată chiar în centrul satului ce aparţine de comuna Ulma. Până când apele au adus dezastrul, aceasta era ultima parte a traseului pe care circula trenul personal care pleca din Suceava, trecea prin Dorneşti şi Rădăuţi şi la Gura Putnei se despărţea în două, o garnitură îndreptându-se spre Putna, iar alta spre Nisipitu.

Inundaţiile din vara acestui an au afectat şi ele calea ferată, pe mai multe porţiuni, astfel că timp de câteva luni de zile trenul personal Suceava – Putna nu a circulat deloc. De câteva săptămâni, în urma lucrărilor de refacere efectuate, s-au reluat cursele până la Putna.  

http://www.monitorulsv.ro/Local/2010-11-23/Calea-ferata-mutata-pe-garduri-si-in-peretii-anexelor-gospodaresti

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8200
Data de inscriere : 03/09/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 5:28 pm

din asta se deduce ca nu se va mai putea circula curand pe aceasta linia
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:22 pm

Din cate stiu eu nu va mai fi deschisa ea fiind in "conservare". Nimeni de la CFR nu mai verfica linia macar odata pe luna, iar furturile sunt trecute cu vederea. Pana acum nu sa auzit nimic de refacerea liniei care aducea oricum pierderi si era pe lista neagra a celor de la CFR. Momentan prin Radauti mai trec doar 10 curse dintre care 9 spre Putna una oprindu-se la Radauti. Toate trenurile stationeaza pe linia 2 cu o singura exceptie al unui personal Putna-Iasi care opreste pe linia 3 (cam ruginita), in rest gara arata ca dupa razboi (buruieni, caini, semnale ruginite, sparte unele nefunctionale) si acesta este peisajul. Daca aveti intrebari sau doriti poze cu aceasta gara va stau la dispozitie.
Sus In jos
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8200
Data de inscriere : 03/09/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:25 pm

inseamna ca pe acolo cam totul este praf
Sus In jos
Balto

Balto


Numarul mesajelor : 1620
Reputatie : 6585
Data de inscriere : 05/12/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:29 pm

Te referi la gara Radauti sau la ruta Gura Putnei - Nisipitu HM? Gura Putnei - Nisipitu HM nu mai are nevoie de nici o descriere...
Sus In jos
cont dezactivat .




Numarul mesajelor : 3034
Reputatie : 8200
Data de inscriere : 03/09/2010

515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitimeMier Dec 08, 2010 6:30 pm

la gara radauti
Sus In jos
Continut sponsorizat





515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: 515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR   515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
515 : Dorneşti - Gura Putnei - (Putna) - Nisipitu - Seletin UKR
Sus 
Pagina 3 din 56Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 29 ... 56  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gura Putnei (515)
» Excurisie feroviara Putna-Radauti-Dornesti
» Excursie FeRoviaRă Suceava - Nisipitu: TrenoNatură românească
» Putna (515)
» 513 : Dărmăneşti - Cacica - Gura Humorului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 500-
Mergi direct la: